A lakáshasználót hogyan lehet kitenni / kilakoltatni?


ObudaFan # 2012.11.04. 12:22

Pert lehet indítani a kiköltözés iránt és ezeknek a tartozásoknak a megfizetése iránt.

Adrienn75 # 2012.11.03. 09:13

Tisztelt Ügyvéd Úr! Sajnos problémám van az albérlőmmel. Egy anyuka lakik a lakásomban két kiskorú gyermekével.Kb egy éve durvult el a helyzet,amióta a lakóm nem fizet se lakbért,se közüzemi díjakat. A gázóra annó a nevére lett íratva. A tartozás közel 800ezer ft. A villanyóra az én nevemen van ,a tartozás kb 130ezer ft. A vízóra is a nevemen van.sajnos épp a héten kaptam meg a végrehajtótól a határozatot amiben 66ezer ft azonnali megfizetését kérik (dijbeszedö elmaradás). A bérlő mozdulni sem akar,nem tud hová menni indokjtal. A bajt még az is tetézi hogy be vannak jelentve állandó lakcímre a lakásomba. Mit tudok tenni ebben a helyzetben? Milyen eszközökhöz nyúlhatok? Van e esetleg arra lehetöség hogy átírassuk rá a tartozás? Segitségét elöre is köszönöm!
Adrienn

ObudaFan # 2012.11.02. 22:01

Ügyvéd által ellenejegyzett irat nem hajtható végre közvetlenül főszabály szerint.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.11.02. 19:33

A szívességi lakáshasználat szóban is létrejöhetett. Arra is vonatkoznak a felmondás szabályai. Ha egyszer a bérlőknek van szerződése, miért kötnének egy sokkal hátrányosabbat a másik tulajdonossal.

A szerződést az bonthatja fel, aki megkötötte.

A "te nem követelheted, hogy költözzenek ki", azon nem kellene átugorni.

Ötvenhatos # 2012.11.02. 19:15

Köszönöm, az öcsémet nem akarom kirakni, természetesen az ő 50 %-a erejéíg használhatja az ingatlant, saját részét ki is adhatja, én vagyok korlátozva a saját tulajdonrészemben a jogcímnélküli lakók miatt.

Ha a jelenleg még aláíratlan állapotban lévő bérleti szerződést ügyvéd ellenjegyzi, akkor is igaz-e a kiürítési kötelezettség, mint a közjegyzői okiratnál?
(Ha az úgy van megfogalmazva)
Köszönöm:

Ötvenhatos

ObudaFan # 2012.11.02. 11:32

A közjegyzői okirat erre alkalmas lehet, ha úgy van megírva, hogy erre alkalmas legyen.
Te nem azt követelheted, hogy ők költözzenek ki, mert a testvéred a saját tulajdoni hányada mértékéig használhatja az ingatlant. Azt követelheted, ha nem engedik, hogy 50% mértékben te is használhasd. Arra az időre, amíg ilyen igényed nem volt, nem lehet többlethasználati díj igényed.

Ötvenhatos # 2012.11.02. 10:09

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Belvárosunkban egyik ingatlanom 50 %-os tulajdonjoga az öcsémé, aki benne lakik. A lakás másik tulajdonosa én vagyok, szintén 50 %-os részesedéssel. Öcsém egyedül él, alkoholista, életvitele következtében a lakás lepusztult, szolgáltatások egy része kikötve, más részük kikötése folyamatban díjhátralék miatt. Másfél éve hasonló életvitelű albérlőket fogadott a lakásba, akik tudtom és beleegyezésem nélkül lakják az én részemet. Öcsém ugyanis a saját részét lakja, így azt nem tudja kiadni. A lakáshoz sem kulcsom, sem az ott történtekre rálátásom nem volt.

Múlt héten egy ügy miatt mégis csak bejutottam, az "albérlői" beengedtek. Kiderült, ún. "szívességi lakáshasználók", csak a rezsibe szállnak be. Ennek ellenére jelentős tartozást halmoztak fel a szolgáltatók felé. A lakás tisztasága minőségen aluli, de tudom, máshol is élnek emberek hasonló körülmények között.

A lakással hosszabb távon terveim vannak, de néhány hónap még rendelkezésükre állhat, felkínáltam egy jogszerű és minden tekintetben korrekt bérleti szerződést, amit ha aláírnak, jogszerűen maradhatnak a lakásban. A bérleti szerződést közjegyzői okiratba kívánom foglalni. A szerződésbe belefoglaltam a kiürítési kötelezettséget, ami közjegyző előtt aláírva végrehajthatóvá válik, elkerülhető ezáltal a hosszadalmas per.

Ha nem fogadják el a feltételeimet, ki kell költözniük. Azonban a törvény a jogcím nélküli lakáshasználókat védi, ők vannak birtokban, akár magánlaksértést is elkövethetek, sőt, birtokvédelmet is kérhetnek ellenem, mint tulajdonos ellen. Tudom, írásban felszólítás, önkormányzat jegyzője és a per, ami tél lévén, kilakoltatási moratóriummal párosul. Addig az ingatlanomhoz nem férek hozzá.

Rövid válaszait az alábbi kérdésekre szeretném kérni:

  1. Közjegyzői okiratba foglalt kiürítési kötelezettség, amit aláírnak, valóban végrehajthatóvá válik per nélkül?
  2. Per esetén mik a kilátásaim? Költség, időtartam, végrehajthatóság.
  3. Felmerülhet-e részemről az elmaradt haszon fogalma? Ha én adom ki a lakást, ezen idő alatt jövedelmem keletkezett volna. Perelhető ez?
  4. Szóba jön-e a nem vagyoni kártérítés, ugyanis tulajdonomban másfél éve korlátoznak a beleegyezésem nélkül.

Köszönettel és tisztelettel:

Ötvenhatos

t móni # 2012.10.29. 15:15

Tisztelt R. Réka!
Sajnos mi is egy hasonlóan bonyolult ügy részesei vagyunk. Szerintem a gyerekek az igazi vesztesek ebben az esetben, mert egy biztonságot adó családi háttér helyett, zaklatott körülmények között kell éljenek. Talán ha az édesapjuknál helyeznék el őket, akkor nem kellene az albérletben embertelen körülmények közt élniük.
A rendőrségi kilakoltatással kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy ez milyen eljárás keretében zajlott, vagy hol lehet kérelmezni, mert a mi "lakóink" jogcím nélküli lakásfoglalók ( vagyis 1/2 tulajdonrészük sincs), a rendőrségen pedig azt mondták, hogy ebben az esetben ők nem illetékesek.

t móni # 2012.10.29. 15:12

Tisztelt R. Réka!
Sajnos mi is egy hasonlóan bonyolult ügy részesei vagyunk. Szerintem a gyerekek az igazi vesztesek ebben az esetben, mert egy biztonságot adó családi háttér helyett, zaklatott körülmények között kell éljenek. Talán ha az édesapjuknál helyeznék el őket, akkor nem kellene az albérletben embertelen körülmények közt élniük.
A rendőrségi kilakoltatással kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy ez milyen eljárás keretében zajlott, vagy hol lehet kérelmezni, mert a mi "lakóink" jogcím nélküli lakásfoglalók ( vagyis 1/2 tulajdonrészük sincs), a rendőrségen pedig azt mondták, hogy ebben az esetben ők nem illetékesek.

matthiasi # 2012.10.24. 06:09

Erővel !!!

R. Réka # 2012.10.20. 14:06

Köszönöm a válaszokat. A törlesztő részleteket nem fizette, most már öt éve. Összesen kb. 200.000,- Ft-ot fizetett bele még együttélésük alatt. Mikor elment többszáz ezer forintos rezsitartozást hagyott hátra. Ezt már kifizettük, de nem szeretnénk ismételten így járni. Mivel olyan anyagi körülmények között élnek, hogy biztosan tudjuk, hogy egy ilyen ház rezsijét nem tudják fizetni. Azt szeretnénk elérni, hogy amíg a valós tulajdoni hányadok nem lesznek megállapítva, addig ne költözhessen vissza. Természetesen az ex rengeteg tartozása párom felé bőven fedezi az elmúlt két év alatt kifizetett bérleti díj felét. Viszont ha beköltöznek, mi sem tudjuk majd fizetni a svájci frankos hitelt, így duplán rosszul járunk. Szóval erre szerettem volna valamiféle "időhúzási" tanácsot kérni.


R. Réka

R. Réka # 2012.10.20. 14:06

Köszönöm a válaszokat. A törlesztő részleteket nem fizette, most már öt éve. Összesen kb. 200.000,- Ft-ot fizetett bele még együttélésük alatt. Mikor elment többszáz ezer forintos rezsitartozást hagyott hátra. Ezt már kifizettük, de nem szeretnénk ismételten így járni. Mivel olyan anyagi körülmények között élnek, hogy biztosan tudjuk, hogy egy ilyen ház rezsijét nem tudják fizetni. Azt szeretnénk elérni, hogy amíg a valós tulajdoni hányadok nem lesznek megállapítva, addig ne költözhessen vissza. Természetesen az ex rengeteg tartozása párom felé bőven fedezi az elmúlt két év alatt kifizetett bérleti díj felét. Viszont ha beköltöznek, mi sem tudjuk majd fizetni a svájci frankos hitelt, így duplán rosszul járunk. Szóval erre szerettem volna valamiféle "időhúzási" tanácsot kérni.


R. Réka

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.20. 08:50

Az vitathatatlan, hogy a feleség is tulajdonos. Az, hogy milyen arányban, lényegtelen abból a szempontból, hogy joga van használni, birtokolni, stb. az ingatlant.
(Szvsz a kizárólagos lakáshasználat nem terjed ki a hasznosításra; szóval a bérleti díjjal is el kell számolni. Plusz a tulajdoni arányok, kölcsönrészletek arányai. Nem lesz ez egy egyszerű menet.)

ObudaFan # 2012.10.20. 08:09

A kizárólagos lakáshasználati jogra tekintettel nem ennek a bérleti díjnak jár bármekkora része, hanem többlethasználati díj jár, a valós tulajdoni arányok szerint.

ObudaFan # 2012.10.20. 06:41

Az azért nem esélytelen, hogy a bíróság ideiglenes intézkedéssel megváltoztatja a lakáshasználat szabályozását. Nyilván ha a volt feleség már nem lesz tulajdonos, akkor viszont ebben az esetben is bérleti díjat kell fizetnie.

R. Réka # 2012.10.20. 05:57

Kedves Fórumozók!

Az alábbi témában kérnék sürgős segítséget, minden ötlet és tapasztalat nagyon jól jönne:

Párom volt felesége 2007 novemberében a visszatérés szándéka nélkül elhagyta közös házukat, ami 1/2 -1/2 tulajdoni arányban van kettejük között. A bíróság a válást 2010 januárjában mondta ki, párom kizárólagos lakáshasználati jogának megítélése mellett. Vagyon megosztás nem volt. Mivel a volt feleség a ház megvásárlásához közösen felvett hitelt elköltözése óta nem fizette, így 2010 őszén arra kényszerültünk, hogy kiadjuk a lakást. (svájci frankos hitel :-) ) A bérlők nagyon rendesek, karbantartják az ingatlant és rendesen fizetik a rezsit is. Időközben a volt feleséget kijelentettük, vagyis az önkormányzatnál fiktiváltattuk a lakcímét, mert öt éve már nem lakik ott. Most az a helyzet állt elő, hogy a volt feleség fogta magát és öt év után egy este beült a házba,(mivel a bérlő beengedte az 1/2 tulajdonrészre való hivatkozás miatt) hogy mától ő itt lakik, mert nincs hol laknia, mert az ő bérleményének a tulajdonosa felmondta a szerződését, mert nem tud fizetni. Rendőri intézkedéssel sikerült kitenni a házból. Most az a helyzet állt elő, hogy beadott a bíróságra egy keresetet azonnali intézkedés kérése mellett, hogy változtassák meg a lakáshasználatot mert neki a három kis gyermekével nincs hová mennie. (Megjegyzem a bérlőnek is három gyermeke van, ő sem tud hipp-hopp hová menni, ráadásul rendesen fizet is.) November elején lesz a ház tárgyában a következő vagyonjogi tárgyalás, melyben feltételezhető, hogy már születik ítélet. Feltételezhető, hogy a meglévő bizonyítékok alapján páromnak ítélik a teljes ingatlant, vagy csak nagyon kis részét kell megváltania, mivel ő rendelkezett egy különvagyoni lakással a ház vásárlása előtt, illetve a ház megvásárlásához szükséges hitelt pedig ő egyedül fizette. Abban kérnék tanácsot, hogy hogyan védhetnénk meg az albérlőket, illetve mit tehetünk még, hogy húzzuk még egy kicsit az időt, hogy a tárgyalás előtt semmiképpen se költözhessenek be. A tegnapi nap során párom volt feleségének a bérbeadója betörte a saját ingatlanjainak az ablakát. Rendőri intézkedés is történt. Ezért úgy gondoljuk, hogy a bíróság gyorsan fog dönteni. Mi vállalnánk a közös gyermekek nevelését, a harmadikat, aki nem a páromé, már a nagymama magához vette. Természetesen a volt feleség hallani sem akar róla, hiszen akkor a bíróság előtt elveszti az adu ászát, a három gyermeket. Persze most nem zavarja, hogy a két közös gyermek lassan hatodik hete villany és víz nélkül (a tulajdonos kikapcsoltatta), fűtetlen lakásban (mostmár betört ablakok mellett él, és így jár vagy éppen nem jár iskolába. Szinte élelemre sincs már pénzük.) Hát ebben a nem egyszerű ügyben várnék tanácsokat. Köszönettel: Réka


R. Réka

Bobba # 2012.08.21. 10:19

Kedves Hozzáértők!

szituáció a következő: többen vagyunk tulajdonosok egy II. kerületi ingatlanban. Az egyik tulajdonos hozzájárulásával az élettársa bejegyzésre került állandó lakcímként. Ehhez én sem akkor, sem máskor nem járultam hozzá, ám az önkormányzati hivatal szerint ebben a kerületben egy tulajdonos hozzájárulása elég. Ez a tulajdonos és élettársa azóta feljelentett engem súlyos testi sértésért - ezt nem részletezem mert itt nincs jelentősége. mivel azóta is folyamatosan provokálnak, különösen az élettárs, akinek ugye egyébként semmi köze a lakáshoz, ezért elköltöztem, amit átmenetileg tervezek, míg a rendőrségi ügy le nem zárul.
Kérdés: tényleg nem tudom az élettársát sehogy kirakni a lakásból???? hivatalosan járható útra gondolok... számomra nehezen elfogadható, hogy ő úgy él a lakásban mint marci hevesen, én meg nem tudok a saját tulajdonú lakásomban élni... megj: nincs kiskorú gyerek a témában..

MajorDomus # 2012.07.25. 20:05

A másik topicban leírtam.

novanda # 2012.07.24. 19:36

Kedves Fórumozók!

Nem tudom, ért-e valaki az állami bérlakásokhoz, de én egy ilyenben lakom két pici gyerekemmel mintegy 5 éve. Korábbi munkahelyemen utalták ki szolgálati lakásként, mert vidékről költöztünk fel. A munkahelyemről azóta kitettek, de a szerződésem határozatlan idejű, ezért tovább béreltem az ingatlant. Amióta azonban új szelek fújnak, minket is szeretnének kipenderíteni, pedig mind a négyen bejelentve élünk itt és nagyon szeretjük. Még a cégemnek is évek óta itt van a bejelentett székhelye, mert az állami vagyonkezelő cég külön hozzájárult. Ráadásul számos állagmegóvó felújítást végeztem az évek során, saját zsebből.

Eddig jogosulatlan léptékben emelték a bérleti díjat, most pedig előkerítettek egy állítólagos örököst, aki bejelentkezett a lakásért az államnál. Ez már azért is furcsa, mert mielőtt mi beköltöztünk, több mint 10 évig kutattak örökös után, de az idős párnak gyereke sem volt, így örökösök sem maradtak.

Szóval a kérdéseim:

  • Milyen lehetőségeim vannak akkor, ha valóban perli az államot egy örökös, akinek peren kívül átadják majd az ingatlant?
  • Ki lehet-e tenni pici gyerekeket a bejelentett otthonukból?
  • Lehet-e kényszeríteni egy jogi személyt (Bt.), hogy székhelyet váltson saját kontójára, miközben a bérbeadó hozzájárult, hogy ott legyen a székhely?
  • Megtámadható-e az örökösi jogalap?
  • Ki minősül jogos örökösnek és van-e időkorlát a jelentkezését illetően?
  • Tarthatok-e igényt kártérítésre a fentiek ismeretében?

Köszönettel, Novanda

MajorDomus # 2012.07.18. 18:56

Fizesd ki az elmű tartozást
Attól hogy a végrehajtó mit mondott még tartozol,s ez ok a felmondásra

n.eva # 2012.07.18. 12:09

Egy olyan kérdésem lenne hogy kilakoltathatnak úgy hogy a lakbér víz stb. rendesen fizetve van, de az elmű felé van egy tartozásom, amit a végrehajtó behajthatatlannak ítélt?
Sajnos határozott ideig volt lakásbérleti szerződésem amit eddig mindig meghosszabbítottak, de most valami szigorítás volt és nem tudom hogy mit lehetne tenni, mivel az elmű tartozás miatt nem akarják meghosszabbítani.

Előre is köszönöm a segítséget.

csajje24 # 2012.04.19. 12:54

Tisztelt Jogi Fórum!

Vásároltunk egy lakást, melyben bérlők élnek. A szerződéskötés megtörtént, az utolsó részlet kifizetése a hónap végén esedékes. A fizetés után, másnap költöznénk. Eddig úgy volt, az albérlők addigra kiköltöznek, de nagyon úgy tűnik, maradnak. Mit lehet velük csinálni? Ha a hónap végén kifizetjük az utolsó részletet is, akkor már a mi tulajdonunkba kerül a lakás, utána jogosan dobhatjuk ki őket? Nekünk az albérlőkkel semmilyen szerződésünk sincsen. Ha rendőröket hívunk, akkor kirakják őket?
Köszönöm a választ!
Emese

pazs # 2012.04.17. 08:28

Nincs ilyen jogod (jól is néznénk ki, ha a pusztán ottlakás tulajdonjogot keletkeztetne), ha bármit adnak, fogadd el.
Az értéknövelő beruházásokra megtérítési igényed lehet (az állagmegóvóra, például 5-7 évente festés, nem, hiszen az a te használatod miatt merült fel). Úgy sejtem, az összességében kevesebb, mint amennyi a lakás árának fele, amit, ha jól értem, édesapád neked fog ajándékozni.

adra # 2012.04.17. 08:20

Kedves Szakértő,

édesapám tulajdonában lévő lakásban élek 10 éve, ez alatt az idő alatt minden rezsiszámlát, az esetleges felújításokat, festést, stb-t én fizettem (számla van róla) Már hárman vagyunk, a férjem, a kislányom, hamarosan érkezik a 2. gyermek is. Szeretnénk elköltözni, azt gondoltam, hogy édesapám a lakás értékesítése után a vételárat nekem adja (az eredeti ígéret így szólt), ám most kiderült, hogy csak a felét akarja ideadni. 10 év után, kisgyerekekkel van-e valamilyen jogom, amely szerint nem tehet innen ki csak úgy? Vagy jobban teszem, ha elfogadom a lakás árának felét és eladjuk?

köszönöm a válaszukat!

Zotyika # 2012.04.10. 18:46

Magánlaksértés bűncselekményét követheted el, ha kizárod.
Ezt úgy kerülheted el ha szomszédokkal tanukkal igazolod, hogy nem lakik ott. Esetleg azt, hogy külföldön él, dolgozik. Az önkormányzatnál is ekképp tudod "kijelenteni".