Földhasználati jog


alfateam # 2016.12.20. 18:26

És azt ismered:" föld azé aki megműveli"

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 11:21

Szerintem te nem tudod, mit jelent a "birtokában lenni".

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 14:41

Természetesen, ha eredetileg ingyenesen vagy egyszeri összegért alapították a jogot, akkor később időszakosan visszatérő díjat egyoldalúan nem követelhet a telek tulajdonosa. De a konkrét tényállásnak ez a része pont nem világos.

Immaculata # 2016.11.09. 13:41

Az elején, de nem egyoldalúan módosítva ilyen címszó alatt?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 12:59

Viszont az elfoglalt földrészletért ellenszolgáltatás járhat a telek tulajdonosának.

Immaculata # 2016.11.09. 11:51

Nincs ilyen, hogy hasznosítási jog. A saját épületedben az csinálsz, amit akarsz, meg amire a működési engedélyed szól.

Immaculata # 2016.11.09. 11:06

Elég baj.

zsolt101019 # 2016.11.09. 10:24

Tisztelt Immaculata!

Ezt nem értem miért ne szedhetett volna bérleti díjat a polgármesteri hivatal. A polgármesteri hivatal adta a földterületet hasznosítási joggal. A hasznosítási jogért bérletet szedett, amiért édesapám a területen emelt épületben üzleti tevékenységet folytatott.

Köszönettel:
Zsolt

Immaculata # 2016.11.09. 08:48

Az épület tulajdonosának nem kell bérleti díjat fizetnie. A hasznosítással beszedett bérleti díj az épület tulajdonosát illette volna.

zsolt101019 # 2016.11.09. 08:44

Tisztelt Ügyvéd Úr / tisztelt fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni a lehetőségeimről.
Adott egy ingatlan, amely a polgármesteri hivatal tulajdonban van (jelenleg is, nem kívánják eladni). Az ingatlanra az édesapám több, mint 20 éve egy üzleti célú felépítményt épített, egyéni vállalkozó volt. Az egyetlen dokumentum, amit találtam, az egy, az építkezés előtti megállapodás, amelyben az alábbiak szerepelnek: - az épületet felépítheti az ingatlanra, - a polgármesteri hivatal egy kft-t megbíz a hasznosítási joggal, - valamint hogy az épület mindenkori tulajdonosát földhasználati jog illeti meg (a földhasználati jogért ellenértéket nem kér). Sajnos további szerződést sem a kft nem talált, amely alapján a bérleti díjat szedte, sem én.
A kft körülbelül 8.000 ft havi bérleti díjat szedett. Édesapám halálával az épületet tulajdonjogát megörököltem. A polgármesteri hivatal szóban jelezte felém, hogy a bérlést visszaveszi a kft-től, és megemeli azt 110.000 ft havi díjra, azaz több, mint tízszeresére.
A kérdésem az lenne, hogy mit tehetek ez esetben? Joga van a jelen helyzetben ilyen mértékű emeléshez a polgármesteri hivatalnak, úgy hogy visszaveszi a hasznosítást a kft-től? Ha nem kívánom elfogadni az emelést, akkor a saját költségemen kötelező elbontanom az építményt? Vagy milyen más jogi lehetőségem van a problémám rendezésére?

Válaszát előre is köszönöm.
Zsolt

ObudaFan # 2016.11.06. 15:44

A telektuljdonos hozzájárulása nélkül nem. A 2005. évi CXXII. tv. említett rendelkezése a tartós földhasználatról ír, ami teljesen más jogintézmény.

sanitec # 2016.11.06. 15:26

Köszönöm a választ. Eleve csak az ingatlant tudom megvenni az idős testvérpártól, a telket nem mert az az önkormányzat nevén van. Ha megvételre kerülne a sor szeretnék rajta bővíteni, akkor azt véghez tudnám vinni? Illetve, van a 2005. évi CXXII: törvény 53. § (5) , az abban leírtak érvényesíthetőek?

Tisztelettel

ObudaFan # 2016.11.06. 14:02

sanitec

Ha megveszitek a telket és az épületet is, akkor telekegyesítéssel megoldható.

ObudaFan # 2016.11.06. 13:59

nemecsek12

Az épületet használhatja a földhasználati jogosult, valamint a telket annyiban, amennyiben az az épület használatához valóban szükséges. Ez viszont nem zárja ki a te használati jogosultságodat. Te mihez szeretnél kezdeni a telekkel?

sanitec # 2016.11.06. 13:55

Tisztelt Ügvéd Úr!

Vásárolni szeretnénk egy csaladi házat amit ki is néztünk, Tulajdoni lap kikérésénél derült ki hogy két helyrajzi számon található a telek és az ingatlan. az ingatlan tulajdonosa a telekre mindenkori földhasználati joggal bír.
Afelől érdeklődnék, hogy talán volt egy törvénymódosítás ami után az ingatlan tulajdonosa a földhivatalban kérelmezheti a tulajdonába átvezetését. mi ennek a folyamata ? van erre egy külön formanyomtatvány? kivitelezhető egyáltalán?

nemecsek12 # 2016.07.18. 13:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék tanácsot kérni a lehetőségeimről.
A kettőezres évek elején megvásároltak egy ingatlant, de földterület nélkül. A területre az épület fennállásáig
földhasználati jogot jegyeztettek be. A területen kereskedelmi tevékenység folyik, melyből bérleti díjakat szednek be. A kérdésem, mint a terület két éve bejegyzett tulajdonosának, milyen jogaim vannak az hasznosításra.
Felajánlottam megvételre, de nem érdekük.
Mi kezdhetek a tulajdonommal?

MajorDomus # 2016.05.12. 19:38

Az már perverzió!

lajcsó # 2016.05.11. 20:59

A kérdés(ek) megválaszolásához nagyon hosszú terjedelmű magyarázatra lenne szükség. De akinek van ideje/lehetősége az megnézheti a Földkiadó bizottságokról szóló törvény 20 évvel korábbi állapotát, meg az akkor aktuális Földtörvényt.

MajorDomus # 2016.05.11. 20:09

Tud valaki ilyenről?

Manka0302 # 2016.05.11. 18:29

Miért maradhatott, és mi az, hogy nem sok? Miért nem kellett visszaadniuk, vagy nevesíteniük?

lajcsó # 2016.05.11. 09:59

"A TSZ-eknek ilyen jogcímen maradhatott földterület?"
Igen. De szerintem nem sok.

Manka0302 # 2016.05.11. 05:43

De, részaránykiadás jogcíme?

Részarány kiadást a TSZ-eknek kellett volna végrehajtani.
A tulajdonukban lévő, a tagok által bevitt földeket, az 1960-as években a TSZ alakulásakor, külön lapon kellett nyilvántartani nekik, és a földkiadáskor vissza kellett adnia a tagoknak, akár kárpótlás útján, vagy nevesítéskor. A TSZ-eknek ilyen jogcímen maradhatott földterület?

lajcsó # 2016.05.10. 20:59

"Én úgy hallottam, hogy TSZ tulajdonában nem lehet termőföld, csak bérelhet."
Most már valóban így van. Azonban a 90-es években volt egy időszak amikor a jogi személyek (pl. szövetkezetek) is szerezhettek termőföld tulajdont.

Manka0302 # 2016.05.10. 19:39

de, igen termőföld!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.10. 19:14

Talán nem termőföld.