Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


monika41 # 2013.09.26. 20:03

A segítségét kérném. Belekezdtünk egy 7*5m melléképület építésébe, a tervező véleményét illetve a környező szomszédok hasonló melléképületeinek méretei alapján nem kértünk rá engedélyt, mert azt mondták, hogy 50m2 alatt és 2,5m belmagasságig nem kell rá engedély. Most viszont az egyik kollegám építkezik és ő beletette a bogarat a fülembe, megnéztem a 2013-as jogszabályt miszerint 50m3 és 3m gerincmagasságig nem kell csak engedélyt kérni. Ön mit tanácsol mit tegyek? Köszönöm válaszát!

Narpika # 2013.09.26. 07:26

Köszönöm. Értem a célzást. A padlásfeljáró egy külön helyiség, mely az előszobából nyílik. Amolyan igazi retró padlásfeljáró, lépcsővel. A statikus azt mondta, hogy rakassam be az ablakokat és szigeteljem le a tetőteret nyugodtan. A gyerkőc fog majd felköltözni, de csak pár év múlva. Azért csinálnám meg úgymond félkészre, mert nem szeretnék később nagy felfordulást.

nanemaaa # 2013.09.26. 07:09

Bejelentés már nem létező fogalom.
Építési engedély nem kell, ha nem érint teherhordó szerkezetet az építési munka. Csak halkan mondom, hogy a lépcső önmagában is teherhordó szerkezet. (Már ha érted a célzást.)
Az engedély nélkül végezhető építési munkák során is be kell tartani az országos érvényű és a helyi építési előírásokat, mert ellenkező esetben az engedélyhez kötött, de engedély nélkül elvégzett építési munkák jogkövetkezményeit kell alkalmazni.

Narpika # 2013.09.25. 07:59

Üdvözletem!

Megvásárolnék egy önálló családi házat. Az a problémám, hogy KL-KT területnek nyilvánította az XIX. ker. Önkormányzat és semmilyen engedélyt nem hajlandó kiadni rá.

Szeretném beépíteni a tetőteret. A padlásfeljáró megvan, a lakáson belül. Statikus megnézte, minden rendben. A szarufák közé betehetőek a tetősík ablakok.

A fűtés 1 parapetes gázkonvektor lenne. Kivezetése megoldott.

Ebben az esetben sem kell engedély, vagy bejelentés az építkezéshez?

Köszönöm.

nanemaaa # 2013.09.19. 07:44

OK. Majd a végeredményt tedd közzé itt, mert arra én is kíváncsi leszek.
Szerintem nem ennyire szép az a menyasszony.

lzs81 # 2013.09.17. 13:42

Nem azt mondom, hogy nem számít, csak egy generál kivitelezővel kötött szerződés a vállalkozó szerint úgy kb 2,5-3 millió lenne. Csak egy aláírt papírról, beszélünk, semmi munka. Innentől még mindig olcsóbb az akár 1 millió bírság is, ha jól értelmezem a jogszabályt....

nanemaaa # 2013.09.17. 13:11

Ha neked az 1 milla nem összeg, akkor biztosan megéri. Mondjuk te olyan építési naplót vezetsz amilyet akarsz, mert az nem lesz építési napló, hiszen azt nem bárki vezetheti. :)
Az építési napló egyfajta szakmai garancia is a beépítésre kerülő anyagokról, a munka minőségéről...stb. Ha azt a cukrász készíti, nem építési napló lesz belőle, hanem dobostorta. Annak viszont lehet jó. :D
Műszaki vezető és építési napló nélkül hogy használatbavételi engedély nem lesz, az sanszos. Bár ha eleve szellemkastélyt akartál építeni, akkor annak meg jó lesz.

lzs81 # 2013.09.17. 10:16

Üdv!

Én úgy értelmezem, hogy tetemes (~50E ft/m2) bírságot akkor szabnak ki, ha jogszerűtlen vagy szakszerűtlen az építkezés.
Én esetemben ez 10 millió fölött lenne.
Viszont van egy táblázat ( http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?… )
ami alapján ha felszámolják azt, hogy nincs érvényes szerződésem, nincs építési naplóm (van, én vezetem úgy ahogy kell) akkor még ha összeadódnak is, akkor sem éri el az 1 millió forintot.
Jól értelmezem, vagy nem?
Segítségét előre is köszönöm

nanemaaa # 2013.09.17. 08:10

lzs81
Kalákában történő építés eleve nem nevezhető szabályosnak. Az építésfelügyeleti hatóság ceruzája elég vastagon fog. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ha kalákában megy a kivitelezés, akkor ki vezeti az építési naplót. Ha nincs napló sem, akkor hogyan lesz használatbavételi engedélyed.
Ez valami olyasmi lehet, mint forgalmi engedéllyel rendelkező kocsival szabad-e jogosítvány nélkül közúton közlekedni?

nanemaaa # 2013.09.17. 08:07

Vilamedo
Ha 10 évnél régebbi, akkor nem.

lzs81 # 2013.09.15. 15:35

Üdv!
Kaláka építkezés esetén (engedély van, terv van, minden szabályosan van építve úgy ahogy kell) ha nincs szerződés kivitelezővel, milyen bírságra kell (kell-e) számolni egy esetleges ellenőrzés esetén?
Köszönöm!

Vilamedo # 2013.09.14. 14:20

Tisztelt Szakértő!
Olyan kérdésem lenne, hogy vásárolni szeretnék egy tanyát, amin csak egy épület van bejegyezve. Viszont van rajta egy pici melléképület (kb. 2*6m alapterületű és kb. 3m a gerinc magassága és úgy min. 20 éves lehet) ami nincs bejegyezve, nincs róla se rajz, se engedély.
A kérdés az, hogy lehet belőle bajom, hogy ott van, vagy engedélyeztetnem kellene, mert én azt meg szeretném tartani.
Előre is köszönöm a válaszát.

nanemaaa # 2013.09.10. 14:49

Mármint milyen papírok vannak meg? Ha engedély alapján és a szerint végezted az építési munkát, akkor miért lenne büntetés?
Ha viszont engedély nélküli (vagy attól eltérő) építésről beszélünk, mint eddig, akkor vagy lesz fennmaradási engedély és ezzel egyidejűleg bírság (ami nem kerülhető el), vagy nem lesz engedély, és elrendelik a bontást.

lilka20 # 2013.09.09. 14:54

Jonapot!Koszonom a gyors valaszt!
meg lenne egy kerdesem!Ha meg vannak a papirok es be van adva minden akkor elkerulheto a buntetes?

nanemaaa # 2013.09.09. 13:59

Kedves lilka!
Pontos összeget remélem nem vártál a kérdésed válaszául. Dióhéjban a következőkre számíthatsz: egylakásos lakóépület bővítése bruttó alapterületben mérve 140.000 Ft/m2, és ennek 50 %-a. Tető felújítása és átalakítása (ha az egyébként engedély köteles munkával járt) a teljes tetőfelületre számítva 40.000 Ft/m2 és ennek 50 %-a. Ha esetleg térdfal növelés, vagy új koszorú építés is történt, azt már le sem merem írni. Ehhez jönnek még a belső átalakítások, amennyiben azok érintették a teherhordó szerkezeteket.
A lényeg a lényegben, hogy bizony kell(-ene) fennmaradási engedélyt kérni, amihez bizony csatolni kell a megvalósult állapotot (és ha szükséges, a szabályossá tétel érdekében elvégzendő munkákat) ábrázoló építészeti műszaki terveket is. Magyarán tervezési díj sem kerülhető ki.

lilka20 # 2013.09.09. 07:54

Jonapot!
Nekem egy olyan kerdesem lenne,hogy mennyi birsagot szabhatnak ki ram ha a teto ujra lett epitve es egy kicsit meglett valtoztatva?
meg volt egy nyitott gangom amit be csuktunk es egy kb 10-20cm rel meg lett nagyobbitva?
utolag lehet kerni valamilyen fele engedelyt? vagy kell uj tervrajzot vagy alaprajzot csinaltatnom?
ez egy regi valyog falas haz, es 2 es fel szobas haz volt.belulrol lett egy kicsit atalakitva meg.egy szobara es 2 fal ki lett szedve.
nagyon fontos lenne a segitseg!
elore is koszonom.

Henka77 # 2013.08.29. 05:17

Köszönöm a választ!

nanemaaa # 2013.08.28. 15:19

Igen, megkérheted. :)
Hivatalos lépésként felmerül a bíróság, ami elég nehézkesnek látszik 40 év távlatából.
Ha az életveszély valóban fennáll, akkor fordulhatsz az elsőfokú építésfelügyeleti hatósághoz (járási építési hivatalhoz). 15.000 Ft illetéket kell a kérelemre ragasztani. De ha az életveszély ténye nem igazolódik, akkor buktad a partit.

Henka77 # 2013.08.28. 12:25

Tisztelt Szakértő!

Vásároltam egy ingatlant, melynek a kertjében egy támfal van. (Kőből kirakva) A támfal a mi tulajdonunk, az előző tulajdonos építette. A támfalon a szomszéd felhúzott kb 40 éve egy "összeeszkábált" garázst, nyári konyhát. A földhivatalnál nem szerepel a felépítménye, engedély nélkül építette. Viszont a támfalat eléggé megnyomta az építménye, veszélyes, omló állapotban van. Az építménye is szétnyílt, kb 20 cm repedés van rajta. Szeretném ha elbontaná, mivel véleményem szerint túlépített a mi támfalunkra, valamint eléggé veszélyes az építménye és a támfal is így. Ha elbontaná én újraépíteném a támfalat. Kérhetem-e ezt tőle? Vagy milyen jogi lehetőségeim vannak. Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy a támfal közepéből egy csatornacső áll ki, és a kertembe vezeti ki a csapadékvizet. Sajnos nem konstruktívak. Válaszát előre is köszönöm!

nanemaaa # 2013.08.05. 10:14

nzso8
A nyilatkozatnak a valóságot kell(ene) tartalmaznia.
A nyilatkozat még nem fog jogot biztosítani számodra, hogy a teraszt beépítsd, mert az már jelenkori építés, melyre a jelenkori építési szabályokat kell alkalmazni. Ha 3 %, akkor 3 és nem "amekkora már van".

nzso8 # 2013.08.01. 13:57

Zártkerti ingatlanunkon van egy nagy fedett terasz, amit szeretnénk beépíteni, azaz fallal körülvenni, viszont ez már a beépíthető 3%-ot meghaladja. Ez a tető több,mint 10 éve megvan, még így vettük, de a térképen nem szerepel. A szomszédok a 10 évet igazolnák is, a kérdésem, hogy a nyilatkozatuk mit kell tartalmazzon? Szeretnénk ezt a beépítés előtt megíratni velük.
Köszönöm a segítséget!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 05:34

Az építéshatóságon. Lehet kérni fennmaradási engedélyt. Meg kell mondani, hogy 2000. évben épült a ház, így utólag már nem kell büntetést fizetni. A szomszédok hozzájárulását nem kell beszerezni.

OlléLászló # 2013.07.27. 12:59

Tisztelt Fórum!

Zártkerti ingatlanon a tulajdonos -dokumentum nélkül használatra adta át az üresen álló zártkerti ingatlanját még 2000. év környékén- viszont a tulajdonos hozzájárulása nélkül a használatra átvevő magánszemély a területre építési engedély nélkül épített hétvégi házat! Kérhető-e fennmaradási engedély, illetve szükséges-e a szomszédos ingatlanok tulajdonosainak utólagos hozzájárulása? Nem tudja valaki hol tudnék utánanézni?

Köszönettel!
Ollé László

Gomba345 # 2013.07.25. 11:01

Tisztelt Szakértő!

Szeretném megtudni, hogy hogyan számítandó ki az építésügyi bírság, amikor egy épület egy része magasabbra épül az engedélyezettnél (ezt a 245/2006. (XII. 5.) Korm. rendeletből nem tudtam kiolvasni).

Köszönettel

OlléLászló # 2013.07.24. 15:10

Sziasztok!
Zártkerti ingatlanon tulaj beleegyezése nélkül valaki a területre engedély nélkül épített, kérhető-e fennmaradási engedély, illetve szükséges-e a szomszédos ingatlanok utólagos hozzájárulása? Nem tudjátok hol tudnék utánanézni?

Köszönettel!
Ollé László