Társasházak jogásza!


elfmage999 # 2016.07.12. 18:37

Kezdésnek egy csalás gyanúja miatti feljelentés?

Folytatás pl attól függ, hogy az ügyvéd a második részlet kifizetése előtt megtudta-e hogy közös költség tartozás van.

korrekt54 # 2016.07.12. 10:48

Kedves Ügyvéd úr !

Nagyon "körültekintően" vásároltam egy társasházi lakást. Az ügyvédnél úgy gondoltam, minden körülményre felkészítettek, az adásvételi szerződésemben szerepel, hogy az ingatlanon nincs teher, per és igénymentes. Az eladó közölte, hogy nincs tartozása.
Megtörtént a kifizetés első fele, a második fele a banknál intéződés alatt volt, amikor megtudtam, hogy közös költség elmaradása van az eladónak.
Nem tulajdonítottam neki nagyobb jelentőséget, hiszen mondta, hogy rendezni fogja, hiszen a szerződésünk ezt meg is követeli.
Az ügyvéd kifizette a második részletet, majd beköltöztem a lakásba. Másnap jelentkezett a közös képviselő, hogy fizessek 1.500.000.- Ft. közös költség elmaradást!
Még jó, hogy beszedtem a gyógyszeremet, mert félő, hogy agyvérzést kaptam volna.
Azóta fenyegetőzik, az eladó eltűnt, az ügyvédnő pedig hárít ! Mit tudok csinálni ?

Előre is köszönöm a segítséget !

groszfater@gmail.com # 2016.07.12. 07:41

Tényleg ennyire nem érted, mit hajtogatok? (Na meg a törvény is.)"

Te nem érted, Major számára csak az a törvény létezik amit ő talál ki...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.12. 06:05

ha beépítik a költségvetésbe mint közös költséget!
Ez kicsit olyan, mintha azt mondanád, hogy a vese csak akkor belső szerv, ha beültetik az emberbe. Szerintem meg a vese eleve benne van az emberben.
Tényleg ennyire nem érted, mit hajtogatok? (Na meg a törvény is.)

MajorDomus # 2016.07.11. 19:48

Az elmélet az, amikor mindent tud az ember, de semmi nem működik. A gyakorlat az, amikor minden működik, de nem tudjuk, hogy miért. A mi cégünknél az elmélet úgy érvényesül a gyakorlatban, hogy semmi sem működik és senki nem tudja, hogy miért…

Az én cégemnél a gyakorlat úgy működik az elmélet alapján hogy mindenki érti, hogy miért és hogyan működik.

MajorDomus # 2016.07.11. 19:45

Na, akkor olvassátok el mégegyszer hogy mit írtam.

macsaba
Ha a hitelt beépítik a közös költségbe, akkor nincs értelme perelned, mert nem fogod megnyerni.

Akkor nem támadható az ügy, ha beépítik a költségvetésbe mint közös költséget!

elfmage999 # 2016.07.10. 21:23

Én inkább úgy mondanám, hogy most igaza van KBS-nek.

Nem értem a nagy ellenállást MD részéről, semmi jelentősége nincs ennek a kérdésnek.

ragyasdezso # 2016.07.10. 21:13

kbs-nek van most is igaza:a költségvetésben szereplő tételek adják ki a közös költséget!

groszfater@gmail.com # 2016.07.10. 19:12

A főnököm egyszer egy megbeszélésen mondta nekünk:
“Az elmélet az, amikor mindent tud az ember, de semmi nem működik. A gyakorlat az, amikor minden működik, de nem tudjuk, hogy miért. A mi cégünknél az elmélet úgy érvényesül a gyakorlatban, hogy semmi sem működik és senki nem tudja, hogy miért…

MajorDomus # 2016.07.10. 18:38

Kbs
Ezt nem tőled fogom megtanulni.ettol függetlenül nincs igazad. Lehet hogy nekem sincs. Csak te az elméletről beszélsz én meg a gyakorlatból.

onedin csanád # 2016.07.10. 12:26

KBS, köszönöm szépen !

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.10. 11:57

Mi a probléma? Most meghatároztok egy bizonyos közös költséget, 2019-től pedig majd meghatároztok egy másikat. A közös költséget a mindenkori tulajdonosnak kell fizetnie; cseppet se számít, hogy részt vett-e az arról szóló határozat meghozatalában vagy nem.

onedin csanád # 2016.07.10. 11:40

Sziasztok !
Újabb kérdés a rutinos közös képviselőkhöz
( kicsi a ház, kezdők vagyunk ) :
Adott egy társasház 2 éves lakás-előtakarékossági számlával. Hitelt szeretnénk felvenni az egyik lakástakarék pénztártól. A hitelkonstrukció olyan, hogy a kamatokat csak a 4. évtől, csak 2019 áprilisától kell elkezdeni törleszteni, így a közös költséget is csak attól az évtől kell megemelni. Hogyan szavaztassuk meg ezt közgyűlésen úgy, hogy az időközben cserélődő lakások új tulajdonosaira is vonatkozzon majd a határozat.
Köszönjük szépen a válaszokat !

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.10. 11:20

Ja, és amit idéztél, az abszolút nem erről szól. Lehet, hogy meg sem értetted, amit mondtam?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.10. 11:19

A Társasházi törvény meghatározza, mi a közös költség. Ez nem egy diszpozitív szabály, amelyet a kreatív közös képviselő felülírhat. Még közgyűlési támogatással se.
Hívhatják bárminek a felújításhoz szükséges, arra fordított költséget, az közös költség marad.
(Sőt, elárulok neked egy nagy, misztikus titkot: minden forint, amelyet a társasház elkölt, közös költség.)

MajorDomus # 2016.07.10. 10:51

Azért tízezer közös képviselő csak felér egy Kbs-el! Néha még egy is!

24. §21 (1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik.
(2) A szervezeti-működési szabályzatban kell meghatározni:

  1. a közös költség tulajdoni hányadtól eltérő megfizetése esetén, az érintett költségnemeket és a számítás módját,
  2. a külön tulajdonon belül nem mérhető közüzemi és más szolgáltatások díja tekintetében az egyes szolgáltatásokra vonatkozó külön jogszabályok alapján történő elszámolás és a megfizetés szabályait,

Én erről beszéltem, ahány ház annyi szokás.
Te a törvény betűit látod, én meg 2.500 albetétet több tucatnyi társasházban. Nem ugyanaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.09. 19:11

Attól, hogy tízezer közös képviselő valamit rosszul tud, még nem lesz igaz.

Tht.24. § (1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség)

MajorDomus # 2016.07.09. 17:50

Nem minden esetben!
Gyakori, hogy a felújítási önrészt többen kifizetik mert tudják hogy hamarosan elköltöznek a házból.
Így két sőt háromféle tételből áll össze a havi fizetni való a tulajoknak. A költségvetésben is úgy szerepel, hogy közös költség és felújítási hozzájárulás.
Ez nagyon nem mindegy!

Rutinos közös, ezt úgy oldja meg, hogy a hitel törlesztést beépítik a költségvetésbe, s a közgyűlés úgy fogadja el, hogy a közös költség július 1-től 300 ft/m2.
Ez tartalmazza a hitel törlesztést is és nem támadható.

elfmage999 # 2016.07.09. 14:09

Ezt miért kérdezed?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.09. 13:29

A felújítás költsége nem közös költség?

elfmage999 # 2016.07.09. 11:20

Viszont a közös költséget tulajdoni hányad szerint fizetik, így azzal nincs gond.

MajorDomus # 2016.07.08. 19:34

macsaba
Ha a hitelt beépítik a közös költségbe, akkor nincs értelme perelned, mert nem fogod megnyerni.

macsaba # 2016.07.08. 04:55

elfmage999:

Köszönöm a választ!

MajorDomus:

Ha nagy lakásban élnék, akkor sem érezném jogszerűnek azt, ha van 22 % szavazatom, de csak 7 %-ot kell fizetnem.
Azt persze nem állítom, hogy nem örülnék neki...

elfmage999 # 2016.07.07. 23:14

Macsaba:

Ha születik egy ilyen szmsz akkor azt a bíróságon meg lehet támadni (az szmszt elfogadó közgyűlési határozatot) a kisebbségi jogok sérelme miatt.

Pont a felújítást nem lehet albetét arányosra osztani, mert azzal a közös tulajdoni hányad arányában gazdagszik mindenki.

Viszont ha olyat tennének, hogy albetét arányos költségeket albetét arányosan határozzák meg (pl takarítás, közös képviselő díja, bankszámla költség, stb) akkor az ellen nem lenne nagyon értelme ágálni.

Nekem volt egy ilyen perem kislakástulajként a házzal szemben mert a gáz alapvezeték felújítást albetét arányosan akarták felosztani, mondván hogy minden lakásban 1 óra van.
Megnyertem...

MajorDomus # 2016.07.07. 21:15

Ha nagy lakásban laknál mindjárt jogszerűnek látnád.

Az a jogszerű ami az Szmsz-ben van!