Társasházak jogásza!


vestel # 2020.03.05. 06:15

Tisztelt Fórumozok.
Köszönöm a hozzászólásokat, bár most egy kicsit kuszább lett nálam az ügy. Na akkor megpróbálom pontokba szedni a helyzetet:

  • 1, Beruházó nem a társasház használatába akarta csak adni a foldterületet / ez az előszerződésben egyértelműen benne van./ de valószínűleg a Földhivatal erre nem volt vevő.

    Egy 4 különálló épületű 102 lakásos társasházról van szó.

  • 2, Mivel a Földhivatal megakasztotta a fennt említett okból a bejegyzést, Beruházó kénytelen volt átadni a területet a Társasháznak. Viszont pont ezért /szerintem/ nem lehetett albetétesíteni a parkolóhelyeket,tehát valszeg a tulajdoni százalékokat nem befolyásolja.
  • 3, A kivitelezői szerződés amit Beruházó kötött ennél fogva nincs ráhatással kérésemre , egy parkolóhely kijelölésére.

Köszönöm válaszukat. Saját véleményt is tartalmaz írásom.

dr_Egyed_Zoltán # 2020.03.05. 06:29

Leírtam mit lehet tenni, nem lesz a kérdező túl népszerű, ha megteszi. A kuncsorgás parkolóért nem fog segíteni. Szerintem.

vestel # 2020.03.05. 16:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm megtisztelő válaszát.
Kuncsorogni nem akarok, az érdekel, hogy jogilag helytálló-e a felvetésem.
Ugyanakkor elgondolkodom azon is, hogy érdemes-e magamra húzni az ellenérdekeltek szeretetét.

MajorDomus # 2020.03.05. 20:17

akkor felteszem a költői kérdést, hogy mi az a társasházi dokumentum, amelyben szabályozni illik/szokták a közös tulajdon használati rendjét???

Hmmmm.

Az SzMsz!

Northface # 2020.03.06. 20:37

Sziasztok,

sokadik alkalommal is falakba ütközünk a lenti sztori kapcsán.

Szeretnénk kikérni a társasház közüzemi egyenleg számláit, mert komoly tartozásaink akadnak, amiről a közös képviselő hallgat. Itt 7 számjegyű összegről beszélünk - mindez úgy derült ki, hogy 1 éve ígérgetve van a lomtalanítás megrendelése - de utána jártunk és ez azért csúszik, mert a szemétszállítást végző szolgáltató felé tartozásunk van.

Nekem, tulajdonosként valóban nincs jogom kikérni a társasház egyenlegét ennél a szolgáltatónál? GDPR-ra hivatkozva nem adhatnak felvilágosítást, kérdezzem a közös képviselőt.

Biztosan ennél bonyolultabb a dolog, de ha én fizetem a közös költséget, én lakom ott, az én szemetemet nem viszi el adott esetben a szolgáltató, akkor miért is nem adnak nekem tájékoztatást erről?

drbjozsef # 2020.03.06. 20:56

Northface,

Pedig neked, mezei lakónak nem fognak adni semmit.

A 17.században volt, hogy "az állam én vagyok", de manapság te és a társasház, aminek tulajdonostársa vagy, nem ugyanaz. Van a társasháznak képviselője - akit ti választottatok -, ő intézi az ügyeket. Ha nem jól intézi, váltsátok le.

Nincs a háznak számvizsgáló bizottsága?

Tshow21 # 2020.03.06. 22:15

Üdvözlet!

Van egy 7 lakás plusz egy üzletből álló társasház. Az üzlet tulajdonosnak nagyobb a tulajdoni hányada mint az összes többi lakóé. Ezáltal egyetlen szavazata többet ér mint a lakóké. Ez létezhet? Mi értelme van akkor a közgyűlésnek?

drbjozsef # 2020.03.07. 06:24

Tshow21,

Vannak esetek, amikor csak 2/3, 4/5, 100% hányaddal lehet csak megszavazni valamit (mondjuk nem sok).
A rendes ügymenetben egyedül is tud dönteni, de a közgyűlés értelme pont az, hogy ezek a döntések határozatokba legyenek foglalva, amelyet az érintett kisebbségi tulajdonosok bármelyike, ha jogos érdekét sérti a határozat, megfelelő határidőn belül megtámadhassa bíróságon.

Érdemes elmenni a közgyűlésre, mert az érdekét annak sérti a határozat, aki nemmel szavazott rá - aki el sem ment, az így járt.

Northface # 2020.03.07. 06:41

drbjozsef,

a lakó és a tulajdonos azért kicsit más téma - ezt még én is tudom. Ellenben megmagyarázhatatlan számomra, hogy hogy lehet az, hogy egy szolgáltatón kívül mindegyik készségesen rendelkezésünkre áll. Milyen jogszabályt sért azzal, ha kiadja a hivatalos egyenleget?
A nem jól intézi és a nem fizeti a számlákat között komoly különbségek vannak, azt gondolom. Nyilván a leváltás a cél, de ehhez kellenek hivatalos információk, amit számvizsgáló bizottság hiányában be kell gyűjteni valahogy.
Kérdés: számvizsgáló bizottsági tagként már szóba állnak az emberrel?

Tshow21 # 2020.03.07. 09:31

Igazad van, de nekem ez akkor is egy "diktatórikus" rendszernek tűnik. Ez az üzlet tulajdonos visszaél a helyzetével. Közös költséget persze nem szeretne annyit fizetni mint a lakók, mondván hogy nem él ott, viszont a lakókat érintő dolgokban bátran szavazgat (értsd:keresztbe tesz). Minden közgyűlésről készült határozattal pedig nem sok kedvem van bíróságra járni. Véleményem szerint a mai világunkban csak demokratikus rendszerek az elfogadhatóak, ez pedig nem az. Egy lakó közösség akik egységesen is jelentős kisebbségben vannak az üzlet tulajdonosával szemben, szerintem nonszensz. Nem hiszem el, hogy erre nincs jogi szabályozás. A társasház megszüntetésének kérelme a bíróságon járható út?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.07. 10:00

A többségi akarattal működő közösség nem demokratikus? Érdekes felfogás - bár nem ismeretlen. (Addig szokták vallani egyesek, míg nem ők a többség.)

ragyasdezso # 2020.03.07. 10:24

Northface

számvizsgáló bizottsági tagként már szóba állnak az emberrel?

Nem.

drbjozsef # 2020.03.07. 11:03

Northface,

számvizsgáló bizottsági tagként már szóba állnak az emberrel?

Nem, de ő jogosult ellenőrizni a közös képviselőt és a könyvelést bármikor.

bati56 # 2020.03.07. 13:50

TH

bati56 # 2020.03.07. 13:59

Üdvözlök Mindenkit!
6 lakásos társasház szeretne külső szigetelést végeztetni, viszont a 6-ból egy lakás tulajdonosának nincs rá pénze.
Milyen lehetőség van arra, hogy tőle függetlenül elkezdjük a felújítást? Ekkora többség már kötelezheti a felújításra? Ha igen, milyen úton-módon?
Köszönettel: bati56

Tshow21 # 2020.03.07. 14:34

Kovács Béla Sándor
Sajnos nem sikerült jól elolvasnod a hozzászolásomat. Nem tudok rájönni miből vontad le azt a következtetés,hogy nekem az nem tetszik, hogy kisebbségben maradok. Jelen helyzetben a többségi akarat egyetlen egy személy, a lakóközösség együtt karöltve mint többségi akarat pedig a kisebbség!

drbjozsef # 2020.03.07. 15:09

Tshow21,

Nem, te nem érted.

A személyek száma egy társasháznál indifferens. Ami számít, az a tulajdoni hányad. Ha abból több van neki, mint 50%, akkor mindenki más, akárhányan is vannak, kisebbség.

Mint egy részvénytársaságnál. Lehet egy személy is 50% feletti tulajdonos, a többi részvény meg lehet akár több százezer embernél is (bár pont tőzsdei cégnél ez nem fordulhat elő, de ez más történet). Nem számít.

Vagy szerinted az lenne "jogos", hogy a személyek száma döntsön? Ezt csak addig szeretnéd, míg be nem költözne egy tizenkét tagú család az egyik lakásba, aztán ők lennének a többség...

Szomorú örökös # 2020.03.07. 15:23

bati56

a 6-ból egy lakás tulajdonosának nincs rá pénze....Ekkora többség már kötelezheti a felújításra? Ha igen, milyen úton-módon?

Ha nincs rá pénze, akkor mire is akarod kötelezni? Max. kifizeted helyette is, de arra kötelezni, hogy költse el azt a pénzt, ami nem áll a rendelkezésére...hát érdekes felfogás, bocsi.

Szomorú örökös # 2020.03.07. 15:26

Ezt csak addig szeretnéd, míg be nem költözne egy tizenkét tagú család az egyik lakásba, aztán ők lennének a többség.

Főleg akkor szeretné ő ezt nagyon, ha egyből mind a 12 tulajdonossá is válna

laikus60 # 2020.03.07. 16:02

Kedves Fórumozók!

Társasházunkban van 1 személy, aki nem hagyja békén a közös képviselőt, és a számvizsgáló bizottság tagjait! Számtalan feljelentésen, bírósági tárgyaláson vagyunk már túl, mindig elveszítette a pert, de rontja a hangulatot, egyre idegesebb lesz mindenki, most pedig újabb peren töri a fejét, amiben nem a helyileg illetékes önkormányzat jegyzőjéhez fordul jogorvoslatért, hanem egy, a körünkben ismeretlen, több km-rel arrébb, nem illetékes jegyző írogat a társasháznak, és kérdéseket tesz fel, amelyekre természetesen válaszolunk, hiszen a lakó fantazmagóriája végtelen, és sajnos megfertőzte már a XXII.ker. jegyzőjét is. Jelenleg egy 14-15-16 évvel ezelőtti lakógyűlés jegyzőkönyvét kéri a közös képviselőtől.
Az lenne a kérdésem: - kérheti?
Valószínűleg meg is van, de miért is kell az neki, arra nem ad választ. Az "úr" 80 éves!

MajorDomus # 2020.03.07. 18:37

Tök mindegy.
Az akkori határozatok már nem támadhatóak.
A képviselő mondja azt hogy nem találta meg. Nincs. Pont.

laikus60 # 2020.03.07. 19:26

OK! Köszönöm!

Szomorú örökös # 2020.03.07. 20:21

Társasházunkban van 1 személy, aki nem hagyja békén a közös képviselőt, és a számvizsgáló bizottság tagjait!

Van tippem, hogy ő is rendszeres látogatója ennek a fórumnak.
Igaz, mostanában elhallgatott. Bevallom, talán jobb is így, nagyon nem hiányzik. ;-)

Szomorú örökös # 2020.03.08. 05:01

frozen

Mint ha azt írtam volna, hogy „ő is rendszeres látogatója ennek a fórumnak”. Tehát nem nyert! :-D

Hapciusz # 2020.03.08. 08:09

laikus60

Ha a jegyzők kérik, akkor adni kell.
Ha minden tiszta a részetekről, akkor mi a probléma? Miért kell idegeskedni?
Amúgy sztem sántít a dolog, mert az elvesztett perek pénzbe kerülnek és ezek ellenére is "kekeckedik" a tulaj?