Társasházak jogásza!


MajorDomus # 2015.07.06. 22:04

Ha ő a tulaj, az nehéz dió.

Két megoldás van, polgári per, a lakások érték csökkenése miatt, de ezt mint felperesnek neked kell bizonyítani, szakértő stb, költséges.

Hatékonyabb módszer, jelentsëtek fel allatkinzásért, ez még börtönnel is járhat, tehát célravezető eljárás.

szodizs # 2015.07.06. 16:49

Tulajdon viszonyok: a lakás tulajdonosa egy hölgy, ő gyűjti a macskákat.
A közös képviselőnek jeleztük, hárít, szerinte neki nincs tennivalója, nem hatóság. Többszöri követelésünkre nagy nehezen íratott egy ügyvéddel egy felszólítást -eredménytelen. Másra nem hajlandó. Most küzdünk azért, hogy legyen a háznak szmsz-e és házirendje, de azt se kapkodja el, már egy hónapja kértük, még nem mozdult.

A helyzet az, hogy az alattam lévő lakásról van szó két emelettel lejjebb. Főként ebbe a sarokba húzódik be a bűz, meg a közvetlen falszomszédjához. Mi ketten gyűjtöttünk aláírást, a ház több mint a fele aláírta. Néhányan kitértek...félnek...ezt mondták, de érzik a bűzt. ÁNTSZ-t tavaly is idén is kihivtuk. Nagy nehezen ma sikerült egy jegyzőkönyvet szereznem tőlük, ami szerint elviselhetetlen állat és ürülék szaggal van az egész ház átitatva. De hárítanak, nincs rovar, ezért nincs tennivalójuk. A rendőrök szabályosan kiszédültek a lakásból, mikor megszámolták a macskákat. 20. ezer ft-os büntetést szabott ki a jegyző, de azt sem fizették be és a bűzt sem szüntették be. Ma már külön szobában vannak a macskák, ahol éjjel nappal szellőztetnek. A közös képviselő hárít vagy nem válaszol. Már nem tudjuk hova forduljunk :'(

MajorDomus # 2015.07.05. 11:04

Először is, nézz utána a tulajdon viszonyoknak.

Ki a tulajdonos? A Földhivatalban ez ingyenes.

Azt írod társasházban él(nél)sz.

Ki a közös képviselőd? Mit lépett eddig? Volt e ez ügyben közgyűlés?

Nem hiszem hogy csak téged zavar az ügy.

Megkeresni ÁNTSZ település egészségügyi osztályát, bejelentés!

Miért nem lép a társasház és a közös képviselő?

szodizs # 2015.07.05. 05:50

Tisztelt Fórumozók!

Budapesten, egy Belső-Ferencváros-i társasházban lakom, 495 napja iszonyatos bűz közepette. Két emelettel lejjebb egy lakásban 25 macska, 2 kutya és néhány ember él. Indítottunk birtokvédelmit, ami a bírságolási szakaszba lépett, de érdemleges változás nem történt az ügyben. A bűz változatlanul árad szét a házban, a tulaj magasról tesz a büntetésekre, arról nem beszélve, hogy ez csak az Önkormányzatnak bevétel, a ház lakói meg 40 fokban sem tudnak szellőztetni a parányi udvar felé. Az ÁNTSZ, az Önkormányzat és a rendőrség is leírta a leírhatatlan bűzt, de nem látjuk az alagút végét, hogy ezt mi mikor és hogyan válthatnánk tiszta levegőre?

MajorDomus # 2015.06.30. 22:02

Nézzetek utána, tényleg be van e adva a végrehajtási lap?
Történt e Fizetési Meghagyás kibocsátása?
Megkapta e a társasház a végrehajtótol a,, költség felhívást,,!

Ha igen, és igen, és igen, akkor az ügyvéd nyújtson be végrehajtási kifogást!

Szerintem a kolléga kicsit sáros az ügyben, a végrehajtó nem tököl hónapokig.

ilus49 # 2015.06.30. 20:13

Kedves Fórumozók

Tárgy: Végrehajtót lehet sürgetni?

Társasházban van egy bérlő aki bérel egy lakást a th-tól. . Elég nagy összegü tartozása van.

Már jogerőssé válást megállapitó határozat is van.

Ingóságai is vannak motorkerékpár utánfutó és gépkocsi.

Van ügyfélazonositó

Azonositó és egy megjegyzés Jogerős végrehajtás kérhető..

Amikor rákérdezek a közösre , hogy mikor kéri az ügyvédnő a végrehajtást, mindig azt mondja , hogy a végrehajtó akkor intézkedik amikor akar. Nem lehet sürgetni.

Mit lehet olyenkor tenni.tenni?

MajorDomus # 2015.05.24. 12:11

Dehogy látott!
De azt mondd amit akar nem?

Nekem 3 esetben is volt olyan ahol a közgyűlés elött közölték velem a ,, felállást,,!

Ök hárman (egy helyen öten) eldöntik hogy mi legyen, én végrehajtom, lekönyvelek. Kérdés csak az, hogy ők hogyan kapják meg a,,, tiszteletdijukat,,. Mármint az én dijazásombol, amiről számlát adok!
Mert úgye ők ne fizessenek adót,, ebből a kicsi pénzből,,!

És találtak olyan képviselőt! Aki ezt be vállalta!

Moldovának igaza volt. Míg lószar van veréb is van.

Wildmann # 2015.05.24. 08:20

osmi

Látott már működő
intéző bizottság van (tulajdonosok a közös képviselet feladatkörét ellátva) és társasházkezelő.
összeállítást?

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a valóságban hogy működik, mert a tapasztalatom az, hogy ahol intézőbizottság van ott általában nem jönnek rá, hogy a társasházkezelő is kötelező. Így én még nem találkoztam olyan házzal, ahol valójában meglett volna mindkét funkció és elkülönülten, de együttműködve jól összeállt volna a rendszer.

Kétségtelen, hogy van benne lehetőség, ha mindenki megértené, minek milyen jelentősége van és mit kell betartani.

osmi # 2015.05.23. 15:21

Kedves MD.!
Mármint Maga szerint, amit én meg is értek...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.23. 15:14

A gyámhatóság.

bookmark # 2015.05.23. 14:43

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a választ, a kirendelt ügygondnok, hogyan kerül a képbe? Kinek kell megkeresnie? Ki jelöli ki?

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.23. 14:22

A közös képviselővel szemben a társasházat majd kirendelt ügygondnok képviseli.

Mit keresne ebben az ügyben a jegyző?

bookmark # 2015.05.23. 14:18

Tisztelt Fórumozók!

Tárgy: Ügyvédi fizetési felszólítás

Köszönöm az eddigi segítséget.

Most arra keresem a választ, hogy a közös képviselő bízhat -e meg egy ügyvédet arra, hogy küldjön ki fizetési felszólításokat úgy, hogy 1) nem egyeztetett a tulajdonosokkal arról, hogy mennyivel tartoznak, és rossz összegekről megy ki a felszólítás, 2) nem küldött ki felszólítást saját maga, 3) nem egyeztetett az SZVB-vel semmiről 4) az így fizetendő számla több mint 300.000Ft amit a háznak így ki kellene fizetni meghaladja azt az összeget, aminél a közös képviselő dönthet.

Vagyis a ház nem tartja jogosnak a számla kifizetését. Mi ilyenkor a következő lépés? A jegyző a házzal és nem a közös képviselővel szemben fog eljárni ha hozzá fordulunk?

A segítséget előre is megköszönöm.

bookmark # 2015.05.23. 14:07

Tisztelt Fórumozók!

Tárgy: Közös képviselő képviseli a társasházat, de ki képviseli a közös képviselővel szemben?

Mivel a ház elszánta magát arra, hogy módosítsa az SZMSZ-t, nagyon oda kell figyelni, hogy mi kerül az új szövegbe.

Ehhez szeretném kérni a segítséget.

A perbeli cselekvőképesség a közös képviselőt illeti meg. A társasháznak vagy a tulajdonostársaknak ezzel ellentétes rendelkezése harmadik személlyel szemben hatálytalan.

Ez eddig világos, de kinek a kötelessége aláírni az ügyvédi megbízási szerződést a közös képviselő elleni ügyvédi fellépés érdekében?

A közös képviselő jogosult a közösség képviseletének ellátására a bíróság és más hatóság előtt is. E jogkörének korlátozása harmadik személlyel szemben hatálytalan.

A más hatóság lehet a jegyző is? Akkor hogyan lehet panaszt tenni ha a közös képviselő pl kárt okozott a háznak?

A segítséget előre is köszönöm.

MajorDomus # 2015.05.21. 20:58

Ostobaság

osmi # 2015.05.21. 20:13

Kedves bookmark!
Az előfordul, hogy intéző bizottság van (tulajdonosok a közös képviselet feladatkörét ellátva) és társasházkezelő. Nekem tetszik...

pettyesnyuszi # 2015.05.21. 18:03

Kedves Fórumozók!

1. Mikortól számít vízórásnak a lakás? (kköltség fizetés szempontjából)

  • A vízművek által visszaküldött lebélyegzett dátumozott szerződésen szereplő naptól.
  • Az első számlán szerepló számlázási időszak kezdetétől.
  • Az első leolvasás napjától ( mely 3 hónap múlva történik meg.)

Megteheti e- a kk, hogy átcsoportosít befizetést, pl egy parkoló letétet a tartozás rendezésére, amennyiben az elmaradás vitatott.

Köszönöm előre is a válaszukat.

bookmark # 2015.05.21. 17:11

Tisztelt Fórumozók!

Én azért teszek fel kérdéseket, mert szükségem van a nálam hozzáértőbb segítségére.Szívesen tanulok bárkitől, aki időt áldoz arra, hogy segítsen. Amit meg is szoktam köszönni.

Kérem MajorDomust, hogy kíméljen meg az arrogáns lekezelő és lealázó üzenetektől.

Én sem sértegetek itt senkit. Ha nem írhatom le őszintén a problémámat akkor ez a Jogi Fórum nevű weboldal értelmét veszti.

MajorDomus # 2015.05.20. 19:16

Szerintem nem kellene neked ebbe belefolyni!

Ha arra sem vagy képes hogy el olvasd - figyelmesen - a társasházról szóló törvényt?!

A házban vagy képviselő van vág Intéző Bizottság, de a kettő együtt sohasem.

Az Szb nem irányít és nem utasithat csak ellenőriz.
Nem kell havonta, elég negyedévenként. A,, havonta ellenőrzi a t. Ház pénzforgalmât,, arra vonatkozik, ahol készpénz-hazipenztar van.

Úgy látom nálatok vak vezet világtalant, mert a képviselő sem profi.

Az SzB nem (csak) árajánlatokat hanem költségvetést is véleményét s javaslatokat tesz, az elszámolásban pedig beszámol az ellenőrzés tapasztalatairól, a végzett munkáról.

bookmark # 2015.05.20. 17:45

Kedves Fórumozók! Köszönöm az eddigi válaszokat.

Tárgy: Mi a különbség a közös képviselő, SZVB és az intéző bizottság között?

Arra keresem a választ, hogy pontosan mi a különbség a közös képviselő, SZVB és az intéző bizottság között?

Közös képviselő lehet tulajdonos is külső fizetett is. Az SZVB és az intéző bizottság viszont csak tulajdonosokból kell, hogy álljon.

Lehet-e egyszerre közös képviselő és intéző bizottság egyszerre egy házban és ki kinek az ellenőrző szerve? Esetleg nem ugyanaz lenne-e a feladata?

Ha a házban nincs elég tulajdonos min 3.db, aki vállalja az SZVB tagságot vagyis esetleg egyedül maradok és azt is külső céggel kell csináltatni, ki ellenőrzi, hogy a közös képviselő és az SZVB mit csinál?

Általában a közös képviselő egy mezei tulajdonossal nem szokott szóba állni, de egy SZVB tag lényegében bármit kérdezhet?

bookmark # 2015.05.20. 17:25

Kedves Fórumozók!

Tárgy: Mit ellenőriz az SZVB és mikor?

Mivel vitában állok egy másik SZVB taggal, arra keresem a választ, hogy valójában mi is a feladata az SZVB-nek. Nem általánosan, hanem pontosan.

A Tház. törvény havi ellenőrzést határoz meg. De pontosan mi az, amiben beláthat, megnézhet, ellenőrizhet? OTP, befizetések, számlák?

Most a közgyűlésen kellene az SZVB-nek beszámolót készítenie, de én új vagyok még ebben a témában. A régiek meg azt mondják, hogy erről még nem is hallottak.

Vannak olyan kérdések, amiben az SZVB-nek véleményeznie kell, pl árajánlatok, de kezd úgy kinézni, mintha az SZVB döntene. Ha viszont mindennel megvárjuk az évi 1 db közgyűlést leáll a ház irányítása. A közös képviselő egy összeg felett nem dönthet és sajnos mivel nagyon sok a hiba állandóan ellenőrizni kell, mielőtt kárt okoz.

Szóval pontosan mi is a feladata az SZVB-nek? Ha nem az SZVB-nek kell ellenőriznie, hogy mit művel a közös képviselő akkor kinek? A ház ügyeinek 99%-a valamilyen szinten pénzügyi kérdés is.

Előre is köszönöm

bookmark # 2015.05.20. 16:58

Kedves Mbalazs

Jelige:Pincekulcs.

A probléma megoldását ott kellene elkezdeni, hogy kinek mi az érdeke a házban. Gondolom a házmester "Öreg csont" évek óta része a háznak és vannak olyan tulajdonosok, akik amíg nem ütközik nagyon a saját érdekeikbe a házmestert fogják védeni. Vagyis, hogy szükség legyen a munkájára. Végül is a ház fizeti. De ki fizeti a házat? Ahhoz, hogy tért tudjál nyerni először emelni kell a tétet, hogy utána legyen miből visszakozni.

Tehát nem a pincekulcsról kellene kezdeni beszélni, hanem hogy mennyibe van a házmester, hogy egy kulccsal le lehetne csökkenteni a feladatait és lehet, hogy lenne olcsóbb házmester is. A végén meg hagyod magad meggyőzni arról, hogy jó maradjon a házmester, ami neked plusz költség de akkor ezt a pincekulcs kérdést rendezni kellene.

mbalazs # 2015.05.19. 23:21

Wildmann 2015.05.13. 22:34

Kedves Wildmann!

Köszönöm a választ és bár azóta jóval fajsúlyosabb kérdések is szerepelnek a fórumon, egy pár mondat erejéig visszanyúlnék a korábbi felvetésemhez "pincekulcs" jeligére.

Örülök, hogy a véleményeddel erősíted a meglátásomat, vagyis azt, hogy pincéhez való hozzáférést mástól függetlenül is biztosítani kell.

A lifttel kapcsolatban felületesen fogalmaztam. Szintén a pince irányába van "lift-stop", vagyis oda nem tudok lejutni lifttel, csak ha a házfelügyelőnél jelzem, hogy le szeretnék jutni lifttel (mert mondjuk sok cuccot viszek, vagy legalább egy-két lakattal való bajlódást szeretnék megúszni, lusta vagyok stb.)

Ekkor ő kelletlenül jön és egy külön kulccsal lehetővé teszi, hogy lejussak. Ez persze az elvi fenntartásokon túl gyakorlatilag sem praktikus, hiszen például egy megpakolt lifttel nem tudok egyből lejutni az alagsorba (ahol még további ajtók védik a pincét), hanem a földszinten ki kell szállnom, kitámasztani az ajtót, elmenni a házmesterhez, bekopogni, várni (hallgatni a kiszűrődő káromkodást), majd vele visszaballagni a lifthez és így tovább.

A lift - tekintettel a korára és képességeire - nem jegyzi a használatot, ellentétben mondjuk a házmesterrel. Az általad említett azonosítás ellett történő használattal semmi gondom nem lenne, amennyiben ez nem másik ember bevonásával zajlik, hanem saját kulccsal, mágneskártyával stb.

Az eset kapcsán kaptam olyan tanácsot, ami szerint fel kell szólítani a házat (a közös képviselőn keresztül?) a kulcsok biztosítására - függetlenül a társasházi határozattól -, majd ha ez nem történik meg, akkor perelni kell.

Bevallom, ennek a mikéntjét és realitását nem igazán látom.

MajorDomus # 2015.05.18. 20:27

A Jegyző nem birsagolhat, sem a házat sem a képviselőt .

Ha nem szüntetik meg a törvénytelenséget,
akkor a birósághoz fordulhat.

Wildmann # 2015.05.18. 17:18

bookmark:

Másold át. A szóközöket vedd ki belőle és kapsz egy .pdf-et. Az 5-oldalon van egy elég jó ábra amely megmutatja miként is működik.

http://www.kormanyhivatal.hu /download/0/3f/51000/ 3%20T%C3%A1rsash%C3%A1z%20 t%C3%B6rv%C3%A9nyess %C3%A9gi%20fel%C3% BCgyelet%20-%20dr%2 0K%C3%A1lm%C3%A 1n%20J%C3%A1nos.pdf