Társasházak jogásza!


mgabi # 2015.04.25. 09:50

MAJOR DOMUS ! Nagyon tetszik a válasza.A lakásszövetkezet tagok között is vannak idiotak azt hiszik, hogy a lakásszövetkezet egy állami cég,amely helyt áll a nem fizetők helyett
A tarsashazbol kilépni akarónak pedig azt üzenem, hogy nem kell kilépni, ha remélem elárverezik a lakását, akkor automatikusan megszűnik a társasház hoz való tartozása

Wildmann # 2015.04.25. 09:13

Sok esetben nem értem a dolgokat.

Ha valaki társasházba költözik miért akar ki a társasházakra jellemző (értsd kötelező) szabályok alól kibújni.

Ha valaki nem bírja, nem szívleli a társasházi szabályokat arra ott vannak a kisebb sorházak, vagy a házak.
Keressen egy olyat, amely nem társasház. Ott nem lesz gond, hogy szerinte az üzemeltetést fizette-e vagy a felújítást. Főleg úgy, hogy ez kb olyan, mint amikor az áramszolgáltatónál csak a rendszerhasználati díjat szeretné fizetni, de az áramot nem.

MajorDomus # 2015.04.24. 22:14

Szerintem lépjen ki a társasházból!

Mondjuk a 8. emeleti ablakból!

Hihetetlen hogy a társasházi hülyék
Nem halnak ki, hanem ujratermelődnek.

64bi64 # 2015.04.24. 15:51

Látom hogy mindenki úgy irogat, hogy nem ismeri a jogszabályokat!
Ennél én már sokkal többet tudok, és tettem, kár volt ezért beregisztrálnom az oldalra!

mgabi # 2015.04.24. 14:16

Kedves 64bi64!

Ugyan nem engem szólított meg, de annyira megdöbbentettek , inkább felháborítottak a kérdései, hogy nem bírom szó nélkül hagyni.

Tényleg komolyan gondolja, hogy valaki kilép a társasházból- pláne több százezer Ft hátralékkal? Vagy talán éppen ezért? S Ön helyett fizessen a többi lakó ugye? " Mindent egyénileg fizetek!"
írja. Ön nem használja a liftet, a lépcsőházi világítást , nem koptatja a lépcsőt, nem részese a felújításnak, nem kell hozzájárulnia a lépcsőház takarítási költségekhez, a csatorna javításhoz sem, így gondolja? S halmozhatja a hátralékot a végtelenségig amit "csak" ráterhelnek az Ön lakására ?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.24. 14:13

kiléphetek-e egyedül (egy lakás), a társasház
Nem valószínű. hacsak nem egy teljesen különálló épületed van. De még akkor sem biztos.

A felújítási alapba fizetendő összeg is közös költség.

A közös költségtartozás miatt a társasház jelzálogjogot jegyeztethet be a lakásra. Egyebekben ugyanúgy érvényesítheti az igényét, mint bárki más: fizetési meghagyás, per. Egy dolgot fontos még tudnod: nehogy azt hidd, hogy csak a lakással felelsz a közös költség tartozásért. Az egész vagyonod fedezetül szolgálhat.

64bi64 # 2015.04.24. 11:38

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor Úr!
Két kérdésre szeretnék választ kapni!
Én egy több lakásos társas házban élek!
Mindent egyénileg fizetek!
Tehát egyéni a villany órám, a gáz órám, a víz órám, a fűtés órám!
Tehát ha elmaradásban vagyok, akkor azt csak rajtam fogják követelni, senki nem fizeti ki helyettem!
Na most az egyik kérdésem az, hogy kiléphetek-e egyedül (egy lakás), a társasház kezelőből?
A jog szabályt nagyjából ismerem, ezért kérem Önt, hogy a saját szavaival legyen szíves válaszolni, és tulajdonképpen, erre az esetre a jogszabályban sem kaptam egyértelmű magyarázatot!
Tehát kiléphetek-e, vagy sem, és ha kilépek, akkor az milyen következményekkel járna?
Muszáj lenne, egy másik társasház kezelőbe belépnem, vagy nem?
A másik kérdésem, a társasház kezelő elszámolásával kapcsolatos!
Az elszámolást két részre bontják!
Az egyik az üzemeltetési, a másik a felújítási alap!
Na most én, ahogy tudtam, fizettem a közös költséget!
Viszont, a társasház kezelő, csak a felújítási alapot nullázta le, az üzemeltetésre, több százezer Ft mínuszt hozott ki!
Ez így törvényes?
Mert szerintem, én az üzemeltetést fizettem, nem a felújítást!
Arról nem is beszélve, hogy egy aránylag új, kb. 16 éves, tégla házról van szó!
Ha pl. a társasház kezelőnél jelentkezik, pl. a csatorna szerelő, vagy a lakatos, akkor biztos hogy nem teszi az egész összeget a felújítási alapba, hiszen neki ki kell, az általam befizetett pénzből fizetnie, az üzemeltetési költségeket!
Tehát csak a felújítási alap van lenullázva, az üzemeltetésben, pedig emiatt, több százezer Ft tartozásom halmozódott fel!
Jogosan számoltak így?
Még egy kérdésem lenne!
Ha nem tudok fizetni, akkor milyen szankciókat alkalmazhat velem szemben a társasház kezelő?
Elárvereztetheti az ingatlant, vagy csak ráterheli a be nem fizetett összeget?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
64bi64

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.24. 08:12

Az lenne a legjobb, ha a szerződést szerkesztő ügyvéddet kérdeznéd meg. Neki tudnia kell, pontosan mit is akartatok írásba foglaltatni.
Ez így mindenképpen ellentmondásos. Mert vagy valóban a szerződésben kellett átvállalnod a törlesztést, de akkor a társasház tőled semmit nem követelhet (mert a szerződés inter pares jellegű); vagy a társasház alappal követel tőled (mert ez közös költség), akkor viszont a szerződésben ez a feltétel nem megállapodás, hanem csak a jogi helyzet rögzítése, tudomásul vételének nyugtázása.

Számomra az utóbbi a valószínűbb.

GuTi20 # 2015.04.24. 06:20

Tisztelt Fórumozó társak!

Segítséget szeretnék kérni. A lakás megvásárlásakor az eladóval, ügyvéd előtt megállapodást kötöttünk, hogy az ablakcsere törlesztő részleteit a tulajdonba vételtől én fizetem. Eltelt hét év és a törlesztő részleteket rendre meg is fizettem. A közös képviselő azonban most jelezte, hogy fizessek még kb. 50000Ft a hét év alatt felgyülemlett bankköltségre. Ilyenre a megállapodásban nem vállaltam kötelezettséget. Sem az eladó sem a közös képviselő nem jelezte a lakás vásárlásakor, hogy lesz ilyen költség. A kk azzal védekezik, hogy ő nem láthatta előre, hogy a bank mikor mennyit fog számolni. Mindazonáltal a hét év alatt egyszer sem kaptam tájékoztatást arról, hogy mikor mennyi a banki költség, sőt egyáltalán nem is tudtam, hogy ezzel külön számolni kellene. Úgy gondoltam a törlesztő részletben minden benne van. Most nekem kell ezt kifizetni vagy az előző lakónak? Mi a teendő?

bundori # 2015.04.16. 04:30

Köszönjük! :-)

Wildmann # 2015.04.14. 08:02

Itt az öt sor:

Tisztelt Vagyonkezelő!

Alulírott XY kérnénk, hogy a 1000 BP, X út Y szám alatt lévő bérlemény működését teljeskörűen kivizsgálni szíveskedjék, mivel a rendelkezésünkre álló információk alapján az engedélyektől eltérő célra is hasznosítják a bérleményt.

DÁTUM

Tisztelettel: XY

bundori # 2015.04.08. 20:46

Már csak egy szabványszöveg kellene...lényeg, hogy mibdenre kiterjedő vizsgálatot kérünk, az én dolgom a megfogalmazás és nehezen bírkózok meg vele.

MajorDomus # 2015.04.08. 19:19

Postabélyeg, levél, papír.
Magyar helyesirási szótár.

Egyébként 5 sor, indoklással!

Köteles eleget tenni a keresnek.

bundori # 2015.04.08. 19:02

A ház lakói nevében szeretnénk bérleményellenőrzést kérni a vagyonkezelőtől , teljes műszaki , épitésügyi megfelelőséggel, a lakóház rendeltetetésszerű használattal kapcsolatban.
Ehhez szükség lenne egy jól megfogalmazott szövegre/kérelemre, tudna valaki ajánlani egy sablont, mintát?
Előre is köszönjük.

bundori # 2015.04.05. 14:10

Köszönöm, ez jó hír.

MajorDomus # 2015.04.05. 13:56

Nem válik automatikussá!
Támadható meg a Jegyzőnél.

Wildmann

Nekem is ez az álláspontom, de van rá precedens értékű bírósági ítélet.

bundori # 2015.04.05. 12:37

Van a társasházunkban egy szabálytalanul, csak kereskedelmi-árusitási engedéllyel működő pékség, 3 éve. Az ipari tevékenységre nincs engedély.

Van olyan rendelkezés, hogy esetleg pár év után automatikusasá válik az ilyen jellegű tevékenység engedélye? (elévülés?)

Wildmann # 2015.04.05. 12:09

6reg

Véleményem szerint nem.

Az álláspontom az, hogy a tulajdonos minden gazdálkodást érintő adathoz, irathoz hozzáférhet, amely nem tartalmaz személyes adatot.

Ha tartalmaz, akkor a személyes adathoz való jogot erősebbnek tartjuk, mint a tulajdonos azon jogát, hogy megismerje az iratokat.

Mi a megoldásokban hiszünk, így ha van megoldás akkor meg szoktuk keresni.
Ezen jogok összeütközését úgy oldjuk fel, hogy az érzékeny adatokat kitakarjuk és egy másolatot adunk. Ezzel megkap minden olyan adatot, ami szerintünk is jár és nem kap meg olyan adatot, amelyhez nincs köze.

Wildmann # 2015.04.05. 12:04

Hungária

A felállás jellemző: tulajdonosok sokszor vannak úgy, hogy amit nem látnak az nem is az ő dolguk.

A jó hír, hogy a külső homlokzat jogszabály szerint mindenképp közös tulajdon. A közös tulajdont meg közösen kell fenntartani.

Ha ettől eltérő rendelkezést hoz a társasház azt meg lehet támadni bíróságon, vagy kérheti a jegyzői törvényességi felügyeletet.

Wildmann # 2015.04.05. 11:59

bubibaba

A maradvány a tulajdonosé.

Ha 60 lakás van a társasházban ott van számvizsgáló bizottság. Kérni kell, hogy vizsgálják ki, ki mit fizetett. Kérni kell a közös képviselőt is hogy adjon számot erről a kérdésről.

Ha nem bíztok benne, akkor kérhettek külsős segítséget. Pl.: Adminwrold.hu csinál ilyet.

Ha nagyon nagy az ellenállás, akkor be kérni kell egy jegyzői törvényességi felügyeletet.

MajorDomus # 2015.04.03. 17:40

Hungaria

De van. Kötsz egy adásvételi szerződést és elköltözöl.

De fordítsuk komolyra.

Szél ellen nem lehet......

A társasház a többségi akarat alapján működik. Ha van a háznak szmsz-e, nézd meg mit ír a költségek viseléséről.

Ha tulajdoni hányad szerint, akkor nekik is fizetniük kell.
Ha nincs szmsz vagy nem a törvény szerint működtők (max. 6 lakasig)
Akkor is hozzá kell járulniuk.

Legfeljebb te meg nem járulsz hozzá az udvar felújításához.

6reg

Be.(attól a dátumtol mióta tulaj vagy)

6reg # 2015.04.03. 07:28

Tisztelt Fórumozók!

Egy rövid kérdéssel fordulok Önökhöz: Tulajdonosként betekinthetek a társasház bankszámlájának történetébe?

Előre is köszönöm.
6reg

Hungária # 2015.04.02. 15:00

A gondom az,hogy olyan régi épületbeni társasházban lakom, ahol vannak utcai lakások és udvari lakások.
Egyre komolyabb az ellentét az utcai és az udvari lakások között.
A gond az, hogy a közös képviselő udvari lakásban lakik és őt mint egy marionettfigurát néhány udvari hangadó madzagon rángatja.
A legújabb vita, hogy az udvarban lakók állítják, hogy nekik az udvarban levőknek semmi közük az utcafront renbehozatalához, azt intézze el és fizessék ki akik az utcafronti lakásban laknak.
A gond az, hogy az udvari kis lakásokban lakók /több kis udvari lakás van/ tulajdoni hányada valamenyivel több,mint 50%, így a többség dönt, tehát az erre irányuló javaslatukat ők, kihasználva a többségüket mindíg elfogadják, mi pedig kénytelenül el kell hogy fogadjuk a /el kell fogadnunk?/az akaratukat.
Nem akarom elhinni, hogy erre nincs jogi megoldás!!!!

Kinga81 # 2015.03.24. 13:24

Kedves Fórumozók!

Tisztelettel kérek tanácsot kérek az ügyben, hogy 2 éve vásároltunk a férjemmel egy sorházi szélső lakást, melyhez tartozik egy garázs. A közvetlen szomszédom egy idős házaspár akikkel eleinte felhőtlen volt a kapcsolatunk. Még kulcsot is adtunk nekik a lakáshoz, hogy a cicánkat etetni tudják mikor 1-2 napra elmegyünk otthonról. Szóval egész jó kapcsolatot ápoltunk egymással. Ebben az időszakban többször kértek meg minket, hogy segítsünk nekik (tetőbeázás, leszakadt redőny stb.), mivel ők már idősek. Természetesen fel is ajánlottuk minden további nélkül a segítségünket. Minkét lakásnak van egy kis méretű erkélye, aminek nincs teteje. A sajátunkat szerettük volna úgy kibővíteni, és tető alá hozni, hogy nekik is fedje az ő kis erkélyüket, amire tőlük engedélyt kértünk, és szóban kaptunk is. Tehát szóbeli megegyezés történt kettőnk között. Az erkélybővítés azért is volt fontos, mert az alatta lévő előszobánk az ő erkélyük miatt folyamatosan beázik. Nekik erre nincs fedezetük, ezért magunkra vállaltuk a teljes költségeket. Mikor is neki kezdtünk a vasszerkezet felállításához, még semmi probléma nem volt. Később viszont egy "pálfordulatot" követően kaptunk hideget-meleget tőlük, hogy mi területfoglalók vagyunk, és azonnali hatállyal vágjuk le az erkélytetőt tartó vasat az ő erkélyükről. Mi még le is festettük neki, hogy ne a régi rozsdás erkélyvasuk legyen, de ez nem tetszik nekik, így követelik, hogy vakarjuk le a festéket is.
Borzasztó tanácstalanok vagyunk. Sok pénzt és energiát bele öltünk ebbe a dologba, és nem tudjuk mi tévők legyünk. Arról már nem is beszélve, hogy lelkileg mennyire megvisel minket, miközben semmit nem tettünk az ő beleegyezésük nélkül.

Kérem a hozzáértőket, hogy segítsenek mit tudunk ilyen esetben tenni? Persze próbáltam velük szót érteni, de trágár módon küldenek el "melegebb éghajlatra", így már nem is próbálkozom.

Köszönöm előre is a hozzászólásokat!

mosómedve84 # 2015.03.24. 11:39

Ennek nagyon örülök! :)
Tehát ha úgy írom meg, akkor a társasházi közös gyűléseken a szavazási jogot is át tudom adni?
(Pontosabban inkább úgy akarnám, hogy nem átadni, hanem egyenrangúan gyakorolhatnánk, aki éppen ráér, az megy el)