Társasházak jogásza!


frozen # 2020.11.12. 14:51

Hapciusz

Igen, sajnos lettek papírjaim...

Ha se a társasházkezelő (akit ugye azért fizetnek a tulajok, hogy ellássa a törvények szerint minden tulajdonos képviseletét), se a jegyző, se az építéshatóság nem veszi figyelembe a rá vonatkozó törvényeket, egyszerűen lepattintják az ügyfeleket, más út nem maradt.

Az nem megoldás, hogy ilyen aljas emberek miatt én költözzek...

Köszi

Hapciusz # 2020.11.12. 14:56

Ftozen, jogos. En is kaptam.ilyen javaslatokat, csakhogy nem egyszerű megoldás ez sem.
Az rendben, ha vannak papirjaid.
Drukkolok!!!
Számolj be mindenről, hadd okuljunk mi is.

frozen # 2020.11.12. 15:44

Hapciusz

Az elmúlt időszakban sikerült beszerezni bizonyítékként pár valótlan számlát, hiteltelen jegyzőkönyveket, illetve csináltak még jó pár hülyeséget, természetesen minden dokumentálva...

Kértem az elszámoltatásukat is, nem fogják megúszni ha rajtam múlik...

Természetesen majd elmondom, hogy mi volt, remélem hamarosan...

Köszi

Grave7 # 2020.11.12. 16:32

@makaii84:

2020.11.11. 18:52-kor írtad:
Nálunk mindent közüzemi díj távleolvasással történik elszámolásra és a társasház számlázza ki nekünk.

Amennyire utána tudtam járni a szolgáltatófüggő díjazás kb. 12-15 Ft/Kwh mozog, ezzel szemben a társasházkezelő nekünk 20Ft/Kwh-val számlázza a fogyasztásunkat [...]

2020.11.12. 12:54-kor írtad:
[...] még egyáltalán nem kaptunk elszámolást, mert azt állítja a közös képviselő, hogy nem működik a távleolvasás... szóval, igen, nem kaptunk méág semmit.

Ezek alapján, mégis miből gondolod, hogy többet kell fizetned?
Egyáltalán van "bármi írás" arról, hogy X összeget kell havonta fizetned?

makaii84 # 2020.11.12. 18:40

Kedves Grave7!

Ezek alapján, mégis miből gondolod, hogy többet kell fizetned?
Egyáltalán van "bármi írás" arról, hogy X összeget kell havonta fizetned?

Csak a meghatározott egységárak tűnnek magasnak. A fűtés 20 forint / kwh az elég magas, nem? De igazad van, lehet, hogy kicsit előrerohantam....
mindenestre köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 18:44

Abban, amit az SzMSz-ből idéztél, nincs semmiféle fajlagos összeg.

makaii84 # 2020.11.13. 07:16

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Valóban, ez a birtokbaadási jegyzőkönyvben volt...:/

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.13. 08:30

Annak aligha van jogi kötőereje.

falsu # 2020.11.13. 15:39

Nem kaptam választ, ezért megismétlem:

Társasház alapításkor ki, hogyan, mi alapján dönti el (és mi a javasolt?), hogy az alábbi külön tulajdon vagy közös tulajdon legyen:
erkélyen/teraszon lévő járólap+ragasztó, a fuga, a szélső járólaphoz csatlakozó vízvető valamint az egész alatt lévő kent vízszigetelés?

Ezt azért kérdezem, mert egy 4 lakásos házban (még nem társasház) egy földszinti lakás külső fala (kívül-belül) felülről ázik. Az ázó rész felett az 1. emeleti lakás terasza van.

Az első emeleti lakás szerint ez a lakóközösség problémája...

Valahogy el kéne dönteni, hogy az első emeleti lakás terasz javítását (hiszen az engedi át a vizet) kinek kell fizetni!
Köszönöm.

Hapciusz # 2020.11.13. 15:52

falsu,

véleményem(!) szerint a külső(ezáltal a belső) fal ázásának problémája közös probléma, ugyanis a ház homlokzata egybefüggő közös tulajdona a háznak.
A fuga, járólap, napernyő, helikoptertároló meg egyebek az már a lakástulajdonhoz tartozik.
A vízelvezetés és vízszigetelés közös probléma. Állagmegóvási, jókarbantartási kötelezettsége van a háznak, kárt nem okozhatnak a tulajdonosi lakásokban. Szerintem.

drbjozsef # 2020.11.13. 16:27

falsu,

Tht. 1.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A terasz vízszigetelése az épület állékonyságához tartozik, az közös tulajdon. Raja a burkolat már lehet a tulajdonosé.

falsu # 2020.11.13. 19:08

drbjozsef:
Köszönöm.
Ha én a külön tulajdonú erkély burkolatomat ki akarom cserélni, mert pld meguntam a színét, vagy tönkrement a fuga, akármi, akkor kötelezően újra kell csinálni alatta a vízszigetelést is, mert az a felszedéskor, az új burkolat számára felület előkészítésekor garantáltan tönkremegy.
A közösség fizesse az új vízszigetelést? Ez nem igazságos...
A vízszigetelésnek is külön tulajdonnak kéne lenni! Csak itt, nem az épület minden vízszigetelése...

drbjozsef # 2020.11.13. 19:23

falsu,

Félreérted. Attól, hogy az a th közös tulajdona, még nem automatikus, hogy ő is fizeti.

Ha megépül az épület, nem ázhat be. Ha beázik, akkor a közösségnek meg kell javítania azt. Ha garanciába esik még, akkor az építtetőnek kell fizetnie persze.

Ha cseréled a burkolatot, és EZÉRT sérül a vízszigetelés, akkor azt neked kell kifizetned. Hiszen te okozod a kárt. Ha ki tudod úgy is cserélni, hogy nem érinti a szigetelést, akkor az jó. De ha nem, fizeted.

Ha azért megy tönkre a vízszigetelés, mert rádőlt egy fa a viharban, vagy ráverte a cserepet a tetőről, akkor a közösség fizet (ilyenkor persze normális helyen a ház általános biztosítója).

Karkera # 2020.11.17. 12:43

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem, hogy a jelenlegi helyzetben november végére össze lehet hívni szabályosan közgyűlést?
Olyan szempontból érdekel, hogy nem támadhatják -e meg sikeresen amiatt, mert a veszélyhelyzetben lett összehívva? (Egy kis lakásszámú házról van szó, a résztvevők száma 10 alatti lenne.)

Köszönettel

drbjozsef # 2020.11.17. 14:11

Karkera,

Szerintem nem.

2020. évi CIX. törvény, 5. § (1) Tilos – a 6. § szerinti kivétellel – rendezvényt, valamint gyűlést szervezni, illetve tartani.

Igen, "családi esemény vagy a magánrendezvény" tíz főig lehet. De szerintem a közgyűlés nem magánrendezvény.

A magyarázó részben ilyesmik vannak csak :

Mindennemű rendezvény megtartása tilos, ideértve a kulturális eseményeket, valamint a karácsonyi vásárokat.
...
Magán és családi rendezvények (például születésnap) 10 főig megtarthatóak.

Olyan részletszabályok kifejezetten közgyűlésre, mint tavasszal volt, azt hiszem egyelőre nincsen.

A Tht. szerinti írásbeli szavazások lebonyolíthatóak szerintem a távolságtartási szabályok betartásával.

Karkera # 2020.11.17. 18:49

Értem, tehát nevesítve nem tiltja a törvény, mint tavasszal, de a beidézett részek alapján következik, hogy nem lehet.

Ha mégis meg lenne tartva a közgyűlés, akkor egy érvénytelenség miatt indított perben esélyes, hogy elkaszálnák a határozatokat?
Arra gondolok, hogy az egyik tulajdonos azzal perelne, hogy a járványveszély miatt nem tudott részt venni, nem akart gyülekezni.

oligaliga # 2020.11.17. 20:36

Tegnap éjjel jelent meg az 502/2020 kormányrendelet, amu egyrészt megtiltja a közgyűlések összehívását, másrészt részletesen szabályozza az írásbeli taggyűlés megtartását.

A szabályok hasonlóak a tavaszihoz.

Karkera # 2020.11.18. 13:06

Köszönöm az infókat. Ez így tökéletes!

Adam30 # 2020.12.17. 13:30

Üdv,

Társasház ellen tehetek feljelentést ahol élek a következő miatt? Lakásom 4 éve ázik be, a trehényul elvégzett ereszelvezetés miatt. Számtalan alkalommal panaszt tettem a közös képviselőnél írásban, ajánlott levélben de hiába. A közgyűlésen szavaztak a lakók, hogy legyen a munka elvégezve, de 2 éve nem csináltatja meg! Még árajánlat se jött! A többi lakóval beszéltem, ők elégedettek ezzel az emberrel, nekik nem okozott kárt, így nem egyeznek bele a leváltásába.
A lakásomban több százezer forintos kár keletkezett, jelen pillanatban is el van ázva a fal, a bútorok ott tönkrementek. Penészes minden. Feljelenthetem a házat kártérítési igénnyel? Próbáltam egyszer kijavíttatni az ereszt saját magam által megbízott vállalkozóval, de az egyik lakó ahogy meglátta, hogy egy idegen akar felmenni a tetőre, hívta a képviselőt, az meg a rendőrséget. Elvileg nincsen jogom oda felmenni sem, a házhoz meg nem nyúlhatok hozzá, mert még én kerülök bajba.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.17. 13:41

Feljelentést bűncselekmény miatt szoktak tenni.

Joker13 # 2020.12.20. 16:41

Jó napot!

A következőkben kérem a segítségüket: adott egy 2 lakásos társasház, amelyen 2 különálló családi ház épült. Az 1-es ház alapterülete kb. 10%-kal nagyobb mint a 2-es ház. Társasház alapító okirat készült, amely kiköti a házak kizárólagos használatát, illetve a házhoz tartozó 500/1000 eszmei értékkel bíró a házhoz tartozó területet.

Erősen vélelmezem, hogy az 1-es ház telekterülete kb. 10%-kal kisebb mint a 2-es ház telekterülete. A rajz alapján az történhetett, hogy az 1-es házat, olyan 1,5 méterrel közelebb rakták az utcafronti kerítéshez (még mindig megfelel a helyi szabályozásnak), mint ahogy a terven volt, így azonban a telekméret is kisebb lett, mivel a 2 ház közti területnél ez nem lett kompenzálva.

Ez a gyakorlatban egy kb. 50 m hosszú telken 1-1,5 m-t jelent. Ez sok, pláne hogy kritikus területen van.

Kérdéseim:

  • Az 500/1000-as eszmei hányad determinálja azt, hogy telek felével rendelkezem?
  • A készült elrendezési rajz is megerősíti a gyanúmat, bár a két telket elválasztó kerítés nincs pontosan feltüntetve (vagyis fel van rajzolva, a pontos méretezése hiányzik azonban. Illetve világosan látszik, hogy az 1-es ház 1,5 m-rel előbbre van. A telket elválasztó kerítés pedig pontosan a két ház közé van rajzolva (de nincs méret). Ez elégséges kiindulási alap, ha ezt meg kívánom változtatni?
  • Az építés kb. 10 éve történt, tehát benne van még a 15 évben. Mit tudok tenni ha ezt rendezni akarom?

Köszönöm előre a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.20. 16:55
  • Nem.
  • Az éppenséggel akadálya a változtatásnak.
  • Belenyugszol.
Joker13 # 2020.12.20. 17:16

Köszönöm a gyors választ!

Közben megnéztem az adásvételi szerződést, ott ez áll: "...Az adásvétel a Társasház létrejöttéig az véleménynyilvánítás jelen állapota szerint az 1/a pontban körülírt telekingatlan 1/2 tulajdoni hányada..."
Vagyis ez alapján a telek felét vettem meg... vagy mégsem? :)

Joker13 # 2020.12.20. 17:17

Bocsánat, autokorrekt: véleménynyilvánítás helyett ingatlannyilvántartás akart lenni.

drbjozsef # 2020.12.20. 17:33

Vagyis ez alapján a telek felét vettem meg... vagy mégsem? :)

Vagy mégsem.

Pontosan azt vetted meg, ami oda van írva: egy EGÉSZ telek 1/2 hányadát.

(Arról már alig ejtsünk szót, hogy ez sokkal inkább tűnik osztatlan közös tulajdonnak, mint társasháznak. Ami közel sem mindegy. Van alapító okirat?)