Társasházak jogásza!


gerbera317 # 2021.01.02. 11:24

Ha nincs használati megosztás, akkor csak az eladó állítja, hogy azt a tároló adta el neked. Követelned kellett volna, hogy bizonyítsa be, hogy az az. Most neked kell bizonyítanod a jelenlegi használónak, hogy te azt vetted meg, az kizárólag a tiéd. Az adásvételi szerződés nem bizonyíték. Ha nem tudod bizonyítani, azt teheted, hogy önkényesen birtokba veszel 4 négyzetméternyit az osztatlan közösből, és reménykedsz, hogy nem szólal fel senki.

jogatanar # 2021.01.02. 11:53

T. Gerbera317!

Bátor megoldásnak tűnik, de nem szeretnék olyat tenni, amiből később újra valami vita kerekedhet. Szeretnék most pontot tenni a végére visszatérő probléma nélkül.
Köszönöm.

drbjozsef # 2021.01.02. 13:23

jogatanar,

A társasház pincéje egy önálló helyrajzi számmal rendelkező ingatlan, ennek egy kis részét vetted meg.

Lennie kellene egy használati szerződésnek, térképmelléklettel, amin meg van jelölve melyik résztulajdonos melyik részét használhatja kizárólag a pincének (ez egyébként gyakran még a hányad nagyságától is független, 1/200 résszel is használhatnád a pince háromnegyedét, a 199/200 tulajdonos meg a maradékot).

Ha nincs ilyen szerződés, akkor peched van, mert a kialakult renden nehezen tudsz változtatni.

Lényegében az építtető húzása ez, de ellene se igen léphetsz fel. Legfeljebb az eladód ellen, akinek igazolnia kellene, hogy a szerződésetekben alappal állította, hogy az a bizonyos tulajdoni hányad amit veszel, minek a használatára jogosít a valóságban. Kellett volna mutasson egy ilyen használati szerződést, számozott térképpel. Ha nem tud ilyet, akkor szerintem hibásan teljesített.

Kérdezd körbe a lakótársakat. Látott-e ilyen szerződést valaki, mi alapján használják a saját rekeszüket, etc.

Jobb helyeken ez nem külön tulajdon, hanem a társasház közös tulajdona, és a közgyűlés szabályozza a használatát.

jogatanar # 2021.01.02. 14:05

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm a válaszát. Az információk tudatában kezdek hozzá az ügy intézéséhez.
Remélem, hogy sikerrel.

Üdvözlettel:
Jogatanar

lAyErYST # 2021.01.04. 07:21

Tisztelt Jogi Tanácsadó!

Közel egy éve nem sikerül egy hibát kijavítani a lépcsőházban, amire nem reagál a közös képviselő. Írásban, telefonon is többször tettünk bejelentést, panaszlevelet is írtunk, de egyikre se érkezett válasz.

A törvényes működést a jegyző felügyeli és ellenőrzi, viszont ilyen esetben kihez lehet fordulni, hogy nem reagál a panaszlevelekre, valamint nem végzi el a javítást?

Köszönöm előre is válaszukat!

drbjozsef # 2021.01.04. 08:44

lAyErYST,

Sehova. Nem írja elő törvény a lépcső javítását.

Fogja magát a közösség legalább 10%-a, kér egy közgyűlési kiírást, ha ez nem történik meg, összehívják ők a közgyűlést, és kirúgjátok a munkáját nem jól végző közös képviselőt. És kerestek egy másikat, aki szerintetek majd jól dolgozik. Vagy választotok magatok közül.

lAyErYST # 2021.01.04. 09:07

drbjozsef,

azt valóban nem írja elő semmi, hogy a javítást el kell végezni, de cégként egy panaszlevélre való válaszadást igen

drbjozsef # 2021.01.04. 10:03

Melyik?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.04. 11:08

No meg milyen cég? A közös képviselőről volt szó.

makaii84 # 2021.01.07. 08:51

Tiszteletem Fórumozók!

Egy új építésű kb 100 lakásos társasházban lakunk 2020 közepe óta. Nagyon nem vagyunk megelégedve a közös képvisettel (ami a kivitelező saját cége). Nem igazán válszolnak a kérdéseinkre, nem segítenek, stb. Azt kérik, hogy várjunk a közgyűléssel májusig, amikor meg tudják tartani a 2020-as beszámolót, de mi szeretnénk rendkívüli közgyűlést összehívni, hogy kénytelenek legyenek válaszolni a kérdéseinkre. mi ennek a módja? most más, covid időkben? Nekünk az online találkozó is megteszi.
Előre is köszönöm a válaszokat.
m.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.07. 08:54

Nem lehet személyes megjelennéssel járó magánrendezvényeket tartani.

Szomorú örökös # 2021.01.07. 09:08

Sőt az online közgyűlés még nem szabályos, úgy tudom...

korrekt54 # 2021.01.08. 13:03

Szívesen vettem makaii84 kérdésére konkrét választ. Kedves Szomorú örökös, és Kovács_Béla_Sándor, nem tudnának megoldást mondani? Hasonló esetben van a mi társasházunk is, 36 lakásos tulajdonközösség, és 34-en szeretnénk leváltani a többek számára teljesen ismeretlen közös képviselőt.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.08. 13:10

Írásbeli szavazást lehet tartani.

korrekt54 # 2021.01.08. 13:13

Köszönöm szépen a választ! El kell fogadnia ha kap egy hivatalos felmondást?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.08. 14:36

De az hogy jön össze közgyűlés vagy írásbeli szavazás nélkül?

MajorDomus # 2021.01.08. 16:20

"Írásbeli szavazást lehet tartani"

Nem lehet.
A veszélyhelyzet alatt (február 1-ig) a közös képviselőt nem lehet leváltani!
Ha meghal,akkor sem lehet újat választani.

Írásban - a veszélyhelyzet után sem lehet leváltani,mivel az kizárólagos közgyűlési hatáskör.

Szomorú örökös # 2021.01.08. 16:28

MajorDomus

Ha meghal,akkor sem lehet újat választani.

Ez így van! Az én érdekkörömben is meghalt egy közös képviselő és jelenleg a háznak gyakorlatilag nincs, aki intézze a dolgait, mert neki volt a számlához hozzáférése. :-O

Annyiból viszont kénytelen vagyok kijavítani téged, hogy egy-egy munkáról - nyilván nem a komolyabb beruházásokról - simán dönthetnek írásban (tavaly volt ilyen, tudok róla). A tiltás csak a közös képviselő felmentésére vonatkozik, ha jól tudom.

korrekt54 # 2021.01.08. 17:01

Köszönöm szépen! Az megoldás lenne-e, hogy írásban küldeni egy felszólítást, hogy a következő /június/ társasházi közgyűlésen, vegye fel napirendi pontként a közös képviselő-elbocsátását!

korrekt54 # 2021.01.08. 17:03

kérdőjelet szerettem volna rakni a mondat végére.

MajorDomus # 2021.01.08. 21:09

Azt lehet.

Sz.Örökös

Én is arról beszéltem.

elemzo # 2021.01.13. 17:51

makaii84,

a legfontsabb az, hogy elöre szervezzétek meg egymást. Amíg el nem jön a közgyülüés, járjátok körbe a lakókat és kérdezzétek meg, hogy ki állna a leváltás mellett. Aki mellette van és nem tud jelen lenni a gyülésen, attól kérjetek Meghatalmazást. Ha 35%-40nyi szavazati részetek összejön, akkor azzal már valószínüleg le fogjátok tudni váltani a KK-t.
Azt pedig már most megírhatjátok, tértivevényese levélben a KK-nak (10% tulajdonosi hányad aláirásával), hogy a következö közgyülésre vegye fel a KK leváltását napirendi pontként. Ehhez még csak egy indoklást kell írni (annyi böven elég, hogy elégedetlenek vagyunk a munkájával), illetve egy Határozati javaslatot: pl. Javasoljuk a közös kepviselö leváltását.
Ha a KK nem tüzi napirendre ezt a legközelebbi KGY-en, akkor utána ti a 8 napos meghívásoi határidöt betratva meghirdethettek egy új KGY-t csak ezzel a napirendi ponttal.

MajorDomus # 2021.01.13. 18:58

ennek azért fuss neki még egyszer...

elemzo # 2021.01.13. 22:39

korrekt5

nem felszólítást kell küldeni a KK-nak, hanem Kérelmet közgyülési napirendi pont felvételére. Plusz a kötelezö kellüekek amit írtam. 10% tulajdonosi hányad mndenképp írja alá.

Szomorú örökös # 2021.01.14. 05:35

elemzo

nem felszólítást kell küldeni a KK-nak, hanem Kérelmet közgyülési napirendi pont felvételére.

Így pont azt éred el, hogy időben tudni fog a leváltásról és mindent megtesz, hogy addigra, mire lehet közgyűlést tartani, elsikálja a disznóságokat, amennyiben vannak.