Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


ObudaFan # 2014.11.18. 19:06

Sebaklá

Lehetni lehet, és nincs illeték. Viszont amit csináltál, az fedezetelvonó ügylet, így aztán egyáltalán nem biztos, hogy az a lakásmentés ezzel sikeres lesz.

Sebaklá # 2014.11.17. 19:48

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!
Önhibámon kívül olyan helyzetbe kerültem, hogy a lakásom mentése érdekében a gyermekeimnek ajándékoztam azt. Balga módon nem kértem a haszonélvezeti jogot, ezt utólag lehet-e? A gyermekeim mindenben mellettem állnak, de én nyugodtabb lennék. A lakás tulajdonjoga fele-fele arányban a fiaimé. Van-e illeték kötelezettségem? És mennyi lehet?
Köszönöm:

kormicico # 2014.11.12. 15:09

Tisztelt Ügyvéd Úr / Nő
A feleségemmel van egy közös ingatlanunk, egy balatoni kertes lakóépület. Én a saját tulajdonrészemet szeretném a feleségem javára adni, hogy ő egyedül legyen az ingatlan tulajdonosa. Azt szeretném kérdezni, milyen úton lehetne ezt az eljárást a legolcsóbban végrehajtani ?
Várom tanácsukat !
Tisztelettel : Tóth Péter

sosem1 # 2014.11.08. 09:08

T. Cím! Az lenne a kérdésem, hogy kiskorú nevére vettünk régebben ingatlant, hogy ne kelljen majd örökösödési illetéket fizetnie, én vagyok ( az anyja) a haszonélvező, mivel már egyenesági vonalon nincs öröklés esetén illeték ezért szerettük volna visszavenni saját nevünkre férjemmel az ingatlant, de közben elajándékozta lányom a vőlegénye szüleinek mint most kiderült. Visszatudom-e perelni ?

edina136 # 2014.08.31. 12:19

Tisztelt Fórumozók!

Én egy elég bonyolult és kacifántos problémával fordulok Önökhöz!
A problémám azzal kezdődik, édesanyám és mostohaapám kb 10 éve ajándékozási szerződéssel adták nekem illetve két mostohahúgomnak a házunkat, így hárman testvérek vagyunk a tulajdonosok és édesanyám illetve mostohaapám pedig holtig tartó haszonélvezettel rendelkeznek!
A problémám ott kezdődik, hogy elváltak a szüleim, így édesanyám elköltözött, én már 4 éve nem lakom "otthon", így csak mostohaapám és a két mostohahúgom laknak a házban!
Édesanyám elment ügyvédhez a "hátunk mögött" és olyan levelet kaptunk amiben az ügyvéd által felszólít minket, hogy nyilatkozzunk (tulajdonosok), hogy vagy kifizetjük, vagy adjuk el a házat, de fontolgatja az ajándék visszakövetelését is!
Kérdésem az lenne, hogy milyen lépét tehet?Visszakövetelheti e az ajándékot?Én a ház eladása mellett döntenék hiszen nem lakom abban a házban, de mi a teendő ha a két testvérem és a mostohaapám nem akarják eladni a házat?Édesanyám jogosan jelentene fel minket, ez esetben a perköltséget a tulajdonosoknak kell fizetni?
Elnézést az összetett probléma miatt!

Üdvözlettel:Edina

pohicop # 2014.08.25. 08:47

Ezzel kapcsolatban nekem is lenne kérdésem. Adott szüleim háza. Ebből 1/4-ed rész az én tulajdonom, 1/4-ed rész öcsémé, 1/2-ed rész édesanyámé.

Annak idején teljesen jó szándékból lett ez így szétíratva nem volt arra gondolva, hogy ez okozhat problémákat.

A problémám az, hogy BM hitelt szeretnék a későbbiekben felvenni. Ennek feltétele, hogy nem lehet ingatlan a nevemen. Tehát ez így most nem lehetséges mert 1/4-ed rész a nevemen van. Gondoltam visszaajándékozom édesanyámnak. De ez megint csak probléma, mert akkor sem engedélyezik a Bm hitelt.

Mindenképp el kell adnom az 1/4-ed részem édesanyámnak ami voltaképp egyébként is az övé. Egyébként már vagy 10-15 éve a nevemen van az ingatlan 1/4-e.

Kérdeztem a NAV-ot, hogy ha 1-Ft-ért adom el ezt édesanyámnak az baj e? Azt válaszolták őket nem érdekli, mert egyébként sem vagyok adóköteles az eladás után.

Ebben esetleg meglátásotok? Hátulütő? Nehogy csöbörből vödörbe essek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.25. 08:37

A felek ügyleti akarata nyilván adott, a színlelt szerződés kötése pedig ellenjavallt. (Ha ingatlant érint, akkor tulajdonképpen intellektuális közokirat-hamisítás is.)

huntah # 2014.08.24. 20:54

Lakóingatlan vagy nem?
A férj mióta tulajdonos?

Lakóingatlant ajándékba kapni sokkal drágább, mint megvenni! Ennek érdemes utánanézni az illetéktörvényben. Ha 5 évnél régebb óta tulajdonos, akkor az eladó félnek még adóznia sem kell a bevétel után.

Alapvetően a tulajdont szerző fél vagyonszerzési illetéket fizet, a tulajdont átadó fél pedig személyi jövedelemadót. Mindkét tétel az ingatlanérték bizonyos százaléka, de meg kell vizsgálni a körülményeket, és úgy lehet jól dönteni.
Évente több milliárd forint illetéket fizetünk be feleslegesen, az állam persze nem tiltakozik emiatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.24. 19:55

Köttök egy szerződést. Nem kell a haszonélvező hozzájárulása.

Laleh # 2014.08.24. 18:32

Szép napot!
A férjem az ingatlanát el szeretne ajándékozni nekem.
Az lenne a kérdésem hogy mi a menete? Illetve özvegyi jog van a házon ez esetben a férjem édesanyjának a hozzájárulása kell hozza? Koszonom.

MajorDomus # 2014.07.18. 21:48

Ja

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.18. 21:43

Ez volt az, amit te értettél. :)

MajorDomus # 2014.07.18. 20:52

Ez volt az eredeti kérdés!

ObudaFan # 2014.07.18. 08:11

De ha az 1/4 már anyukáé, akkor ennek a tulajdoni hányadnak a gyermekére való ajándékozása is az.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.18. 07:46

Ha úgy érted, hogy anyád egyelőre csak reméli, hogy örökölni fogja azt az 1/4 hányadot nagyanyád házából, és ezt a reményt ajándékozza neked, akkor az tényleg illetékmentes!

MajorDomus # 2014.07.17. 20:16

Nem.

25%-ban tulajdonos leszel!

ObudaFan # 2014.07.17. 18:43

Az is illetékmentes.

pero19910606 # 2014.07.17. 09:15

Kedves fórumozók!

Olvasom a hozzá szólásokban, hogy egyeneságon illeték mentes az ajándékozás. Ez akkor arra is vonatkozik, hogy az anyukám, rendelkezik a nagymamám házából 1/4-eddel és ő azt szeretné nekem ajándékozni. Akkor ha minden igaz ez is illeték mentes ugye? Tehát örökös lennék a 1/4-eddel a nagymamám házában.

MajorDomus # 2014.07.16. 20:30

Kissé soknak tűnik a 18 %

Nagy-mamus # 2014.07.16. 11:14

Köszönöm szépen Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm szépen MajorDomus!
További szép napot kívánok...

MajorDomus # 2014.07.15. 21:30

Testvérnek tényleg nem, bocsi

MajorDomus # 2014.07.15. 21:25

Az egyenes ági rokonok illetékmentessége
2010 augusztusától nem csak az öröklési, hanem az ajándékozási illeték alól is mentesülnek az egyenes ági rokonok (szülő – gyermek, nagyszülő – unoka stb.) az egymás közötti ingyenes vagyonmozgásaikkal összefüggésben. Az illetékmentesség az ajándék értékétől független, akár több milliárd forint tiszta értékű ingyenes juttatás után sem kell illetéket fizetni, ha az ajándékozó és a megajándékozott között egyenes ági rokoni kapcsolat áll fenn.

Az állami adóhatóság a kedvező szabályt automatikusan alkalmazza, tehát – szemben más illetékkedvezményi, illetékmentességi rendelkezésekkel – a rokoni kapcsolat figyelembe vételét a vagyonszerzőnek külön nem kell kérnie, sőt 2013. január 1-jétől az ingyenes vagyonszerzést be sem kell jelentenie a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé. Kivétel az egyéb kedvező illetékszabályok közül az említett „egyenes ági mentesség” atekintetben is, hogy a „0 forintos fizetési kötelezettségről” az állami adóhatóság nem ad ki fizetési meghagyást, az illetékmentesség alkalmazásának tényét mindösszesen az ügyiratra jegyzi fel (amennyiben a jogügylet a tudomására jut, például, ha az ajándékozás tárgya ingatlan, és a szerződést a földhivatal továbbítja részére).

Hangsúlyos, hogy az illetékmentesség az oldalági rokonokat (például testvér, unokahúg, nagybácsi stb.) nem illeti meg, ők az általános szabályok szerint kötelesek az ajándékozási illeték megfizetésére, tehát lakás ajándékozásakor a tiszta érték 9, minden egyéb vagyontárgy, vagyoni értékű jog ingyenes megszerzése esetén az illetékalap 18 százalékát kell megfizetniük. Ha viszont gépjármű, pótkocsi az ajándékozás tárgya, nem az értéket, hanem gépjármű esetén a vagyontárgy korát és kilowattban kifejezett teljesítményét, pótkocsi szerzésekor pedig az össztömeget kell figyelembe venni az ajándékozási illeték megállapításakor. Az ingyenes vagyonszerzésekhez kapcsolódó illeték összege a visszterhes ügyletek illetékének kétszerese (Itv. 12. § (4) bekezdés).a, testvér. Bocs.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.15. 20:22

18%

Nagy-mamus # 2014.07.15. 20:13

Kedves MajorDomus!
Engem úgy tájékoztattak, hogy csak az egyenesági (fel- illetve lemenő) hozzátartozónak történő ajándékozás illetékmentes, a testvér már oldalági rokon...
Amennyiben ez valóban így van, az érdekelne, hogy ebben az esetben milyen illetékre lehet számítani?
Köszönöm szépen.

MajorDomus # 2014.07.15. 19:56

Az emberek általában közeli hozzátartozónak szoktak ajándékozni, így kedvezményes 0%!