Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


Nagy-mamus # 2014.07.15. 14:06

Kedves "lajcsó"!
Nagyon szépen köszönöm...
Most már csak az illeték %-át kellene tudnom, a többit nagyjából sejtem... Az előző írásomból kimaradt, hogy szántóról van szó, de lehet lényegtelen.
Legjobb tudomásom szerint közeli hozzátartozó esetében talán kedvezőbb az illeték mértéke.

lajcsó # 2014.07.15. 13:40

Igen, van rá lehetőség. Az 1 hektáros tulajdonszerzési korlátot közeli hozzátartozók között nem kell figyelembe venni.
Költség: tulajdoni lap, ügyvéd/közjegyző, igazgatási szolg. díj, illeték).
Ügyvéd vagy közjegyző közreműködését is igénybe veheted.

Nagy-mamus # 2014.07.15. 13:29

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot - segítséget - szeretnék kérni hozzáértőtől.
Szüleimtől örökölt földterületet (l,68 ha) a testvéremnek szeretném ajándékozni.
Van-e erre lehetőség, illetve milyen anyagi vonzata van? Ügyvéd előtti nyilatkozattétel elegendő-e vagy közjegyző szükségeltetik-e hozzá?
Köszönöm megtisztelő válaszukat!

MajorDomus # 2014.06.14. 20:34

Majd számolj be mire jutottál.

jordan # 2014.06.14. 07:55

Értem és köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2014.06.13. 22:19

Vond ki magadat a köteles rész hatálya alól. Olvasd el előző beirásom végét.

Így simán megtartod a tulajdon részedet

jordan # 2014.06.13. 08:36

MajorDomus

Igen 2 lakás van a telken. Ha a többi örökös az eladás mellett dönt az ellen sincs ellenvetésem. Nem a szabad akaratukat szeretném megakadályozni csak azt szeretném megtartani amit szándékosan én kaptam.

MajorDomus # 2014.06.12. 20:33

Tehát két lakás van?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.12. 07:17

El.

jordan # 2014.06.12. 06:05

Tisztelt MajorDomus.

Nem gondoltam hogy ebbe az irányba megy a tanácsadás de szó sincs ilyesmiről. Ez egy osztott ház. Egy telek, egy közüzem (amit én fizetek) és én a tulajdonrészemmel arányban birtoklom az életteret. Ha nem is lakom itt akkor is igényt tartanak a tulajdonomból a köteles részükre így én jóval kevesebbet kapok eladás után. Ezek fényében szeretnék eljárni a dolog ellen. Kicsit úgy érzem én kerültem negatív szerepbe pedig csak szeretném megvédeni azt ami az enyém akár itt lakom akár nem.
Egyébként köszönöm a válaszát.

MajorDomus # 2014.06.11. 21:43

Ugye azt te sem gondolod komolyan hogy holtod napjáig laksz a más tulajdonában ingyen.

Ezt most azért teheted meg, mert a haszonélvező
Aki erről kizárólagosan dönt neked s családodnak megengedett.

Azért mert az örökösök még nem jártak arra, attól még olyan tulajdonosok mint te.!

Ha a dédi elhuny bérleti díjat is keretnek tőled a fél házėrt.
Fizesd ki őket s nincs gondod.

Ha most nincs pénzed, úgy nyersz időt, hogy a legkisebb gyermekednek ajándékozod a rėszed.

Egyidejűleg az 50%_ra alapíts magadnak haszonélvezeti jogot.

Így nyersz annyi időt míg ōsszeszeded a pénzt.

jordan # 2014.06.11. 09:41

Tisztelt fórumozók!

Most olvastam az új törvényeket egy másik oldal cikkében és ez iránt érdeklődnék.
Egy kis hozzáértő segítségre lenne szükségem.
Adott egy ingatlan. Dédmamám és dédapám tulajdona volt. Már csak dédmamám él.
Az ingatlan 12 részre van tulajdonjogilag osztva. Elhunyt dédpapám 6/12 része az örökösökre van már bejegyezve. A másik 6-od az én tulajdonomban van mivel dédmamám nekem ajándékozta, ajándékozási szerződéssel. Az egész 12 részen jelenleg az élő dédmamám haszonélvezetet élvez de tulajdonjoga ugyebár már nincs.

Most jön a kérdés: Az új törvények szerint ha elhuny dédmamám akkor az én tulajdonom is alapul veszik mivel csak 1 éve kaptam és köteles részt vonnak belőle. (lenne 3 örökös) Ez nekem nem igazán van ínyemre mivel én és a családom (3 kiskorú) élünk a házban a dédivel és mi foglalkozunk vele, mi fizetjük a számlák nagy részét és nem véletlenül kaptuk mi a tulajdont. Nekem van lehetőségem a saját tulajdonom pl a feleségemnek ajándékozni úgy hogy a dédinek haszonélvezete van jelenleg? Ha ezt így megteszem akkor is figyelembe veszik az örökösödésnél a tulajdont? Hogy tudnám elkerülni hogy a soha erre nem járók ne forgassanak ki? Dédimet már nem tudom és nem is akarom sehova se hurcolni ez ügyben és nincs is olyan állapotban.
A válaszokat előre is köszönöm.

N&CS # 2014.01.31. 08:36

Tisztelt Karolina01!
A földhivatali eljáráshoz vagy ügyvéd által ellenjegyzett okiratra, vagy közjegyzői okiratra van szükség. Tehát nem kell mindkettő. Hogy Önöknek melyik a kifizetődőbb, az úgy tudhatják meg, ha kérnek mindkettőre árajánlatot.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

ObudaFan # 2014.01.30. 22:10

Ha azonos értékűek az elcserélt ingatlanok, akkor illetékmentes.

MajorDomus # 2014.01.30. 21:45

ennek mi értelme van?

szakitás után nagyon is sok lesz

lacirek # 2014.01.30. 12:32

Sherlock-nak!
Mindeketten rendelkeznek saját lakással, melyből egymásnak szeretnének ajándékozni 1/3-1/3 részt, úgymond az együtt töltött évekért "hálából". Ennek a "jó" megoldása érdekel. Erre kaptam a választ, hogy a "csere jobb lenne",ezt értem , csak a lebonyolítása nem tiszta, nyilván a minél "költségkímélőbb" megoldás a preferált.
Köszönöm

lacirek # 2014.01.30. 12:13

Köszönöm a választ, a csere értékegyeztetéssel kell történjen, Így illetékmentes? Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2014.01.30. 11:43

lacirek

Ajándékozási illeték. Lakás esetén 9%, egyéb ingatlan esetén 18%. A csere jobb lenne.

Sherlock # 2014.01.30. 11:42

Ezt gondold át újra. Kölcsönös ajándékozás?

lacirek # 2014.01.30. 11:39

Tisztelt Fórumozók!
Azt szeretném megkérdezni,élettársak(nem regisztrált) közötti 1/3-1/3 ingatlanrész kölcsönös ajándékozása egymás felé, milyen illeték és egyéb fizetési kötelezettséggel jár?
Köszönettel
László

MajorDomus # 2014.01.29. 23:39

ez igy van!

vetessétek gondnokság alá,s legyél a gyámja!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.29. 19:35

Nem kell visszaszereznie a tulajdonjogot. A haszonélvezete épp elég ahhoz, hogy kiutasítson benneteket.

jordan # 2014.01.29. 19:03

Tisztelt Hölgyek/Urak!

Fél éve Déd nagyszülő házába költöztünk aminek a fele ajándékozással a nevemre lett íratva. Neki haszonélvezete van az egész ház felett s rajtam kívül még 2 tulajdonos szerepel. Idős, szellemileg nem megbízható (többszörös ideggyógyászati kezelt). Élettársam s 2 gyerekünk költözött velem. Megbeszéltük hogy mi fizetjük a számlákat(nevemre átírtam), párom takarít, beszélgetünk, orvoshoz viszem és amennyiben fekvő beteg lesz úgy gondozzuk. Jelenleg tökéletesen járó s önellátó képes. Éjszaka dolgozom, párom a gyerekekkel van elfoglalva, nappal alszom így számára kevés a vele beszélgetett idő. Ezt többször ingerülten fejezte ki amit szitkozódás stb váltott. Párom nem tolerálta ezért megkérte hogy vele nem beszéljen többet. Megbeszélteknek ettől függetlenül teljes mértékben eleget tesz csak ő nem kíváncsi a napi szidalomra. Én beszélek a dédivel s teszem a dolgom. Sajnos ő ezt nem tudja elviselni s eltökélte hogy vissza szerzi az ingatlan tulajdonát. Költözésünk előtt borzalmas állapotok uralkodtak, egerek, mocsok stb. Takarítás, újragépesítés, felújítás volt saját kezűleg részünkről. Albérlet után ez az egyetlen "biztos" pont számunkra így ennyi belefektetett energia után nem szívesen hagynám veszni. Rendezett, fiatal középvezető pár vagyunk, nem kiemelkedő de alap biztonságot nyújtó jövedelemmel, ezt csak azért írom le hogy nem egy "Mónika só" beli helyzetet kell elképzelni. Csak sajnos a dédi egész életében szolgálókkal volt körülvéve s mi ennek a szintű foglalkoztatásnak nem teszünk eléggé eleget... Mennyi s mi az esélye a tulajdonjog visszaszerzésének? Illetve milyen ügymenetre kell számítanom?
Válaszukat előre is köszönöm.

Karolina01 # 2014.01.29. 13:55

Nincs másik gyermek, ha nekem szólt a kérdés. Csak a párom az egyedüli gyermeke. Viszont valahol azt olvastam, hogy ajándékozásnál már nem kell mind kettő (ügyvéd, közjegyző) a földhivatal elfogadja a közjegyző által hitelesített iratot is. Erről hallottatok valamit?

lajcsó # 2014.01.29. 13:24

Bármelyik megoldást választjátok, szakember(ügyvéd, közjegyző) közreműködése kötelező! Illetékfizetési kötelezettség egyik esetben sincs. Ügyvédi költség meg földhivatali költség van (ajándékozásnál). Öröklés esetében: ügyvédi költség helyett közjegyzői díj van, meg földhivatali díj.