Ha visszterhesen, szerződéssel engedett haszonélvezetet, akkor csak a szerződés érvénytelenségére hivatkozhatna. Ha ingyenesen engedte a jogot, akkor az ajándék visszakövetelésének a szabályai alkalmazandók.
(De az ilyen tényállás pont akkor szokott leggyakrabban előállni, amikor valójában a haszonélvezők ajándékozták a tulajdonosnak az állagot.)
tulajdonjog - haszonélvezeti jog
„Mert biztos nem azzal a szándékkal adta, hogy aztán őt túrják ki a házából”
Egy jogot azzal a szándékkal engedünk, hogy azt gyakorolják is. Különben mi értelme lenne?
nem így értettem, hanem amikor adta a jogot, akkor biztosítani szerette volna apját, hogy élete végéig lakhat a házában, arra nem gondolt, hogy ezzel magát zárja ki onnan - ilyenkor az ügyvéd részletesen felvilásoítja, hogy ez mivel jár?
Ha felvilágosította, ha nem, jogi kérdésben való tévedés címén a szerződési nyilatkozatot akkor lehet megtámadni, ha a tévedés lényeges volt, és munkakörében eljáró jogi szakértő a feleknek együttesen adott a jogszabályok tartalmára nézve nyilvánvalóan téves tájékoztatást. Ezt meg így tételesen bizonyítani nem egyszerű.
Tisztelt Fórumozók!
Valóban nem egyszerű ez a haszonélvezet, részben értem hiszen sok idős ember járt úgy,hogy ráíratta gyermekére unokájára a házat, majd gyorsan vagy rövid idő alatt az utcán ,szeretetotthonban találta magát, és amit egy életen át megszerzett dolgozott érte elveszített. Ez valóban egy biztosíték. De mégis csak keveset árúlnak el róla.Azért köszönöm a válaszokat, sokkal okosabb nem lettem, de azért segítetetek.
Egyébként ezek a házak iker házak, az Önkormányzat elővételi jogot biztosított a benne lakóknak, így lehetett megvásárolni. Illetve a kikötés az volt, hogy mindkét felét megkell vásárolni. A srác unokatestvére lakik a másik felében, a srác édesapjának testvérének a fia. Vele évek óta szintén haragban áll, úton- útfélen mindenkit fenyeget a srác apja, hogy elteszi láb alól kaszával vágja le a fejüket, aranyos édesapa! A srác kizárólag azért eggyezett bele a haszonélvezeti jog bejegyzésébe, hogy unokatestvére is megtudja vásárolni, aki egyébként sokszor befogadta amikor édesapja utcára rakta, vagy inkább a béke érdekében elköltözött önként. És többek között azért is vásárolta meg kölcsönből az ingatlant,mert akkor azt gondolta ha lessz családja eltudják kezdeni az életet. 2010 - ben született is egy kislánya, az anyai nagymamánál van, a srác gondoskodik róla és igencsak magas összeget utal nekik érte, látogatja is rendszeresen a kislányt, csak azért nincs nálla, mert ugy-e édesapja és annak élettársa nem engedi oda sem őt sem 3 éves kislányát.Már minden oldalról próbáltuk megközelíteni a dolgot, ezért fordúltam hozzátok, mit lehet tenni? Sajnos a komunikáció kizárt, egyszerűen soha nem tapasztaétam még ilyet, hogy nem lehet beszélni egy apával. De valóban Énis így vettem meg szintén az Önkormányzati lakást, holtig tartó haszonélvezettel, 4 gyermekem egyenlő arányban a tulajdonosok, most hogy olvasgattam mit is jelent, megillyedtem, de az velem nem fordúlhat elő,hogy a gyerekemet kizárjam a saját tulajdonából.Hiszen nem kérte tőllem az életet, édesapjuk meghalt, csak ők vannak nekem és én nekik, a bejegyzés pedig az ügyvéd javaslatára történt, aki azzal magyarázta ezt, hogy ha megöregszem vagy baleset ér és esetleg maradandó, ne tehessenek ki a házból. A srác esetében csak simán haszonélvezet lett bejegyezveaz apja és annak élettársa részére, és természetesen nem azért, hogy kitegyék a házból.Mégis megtették.
Nem érted...
Tisztelt Kovács Úr!
Valóban nem értem, érthetelen ez számomra, de megnyugtat,hogy nem vagyok vele egyedűl, azomban elis szomorít. De köszönöm válaszát.
Tisztelt Fórumozók!
Szeretnék tanácsot kérni önöktől!A páromnak kb. 15 éve volt egy lakása ami a fia és az ő nevén volt. Mivel csak úgy adhatta el az ingatlant, hogy a gyerek része nem veszik el ezért a szülői ház lett ráíratva, Édesanyja pedig a haszonélvező. Csakhogy időközben a gyermeket az anyja kivitte Amerikába két hétre és már 12 éve nem küldte vissza. Mint ilyenkor szokott lenni teljesen az Apa ellen lett fordítva a gyermek. Most karácsonykor sikerült beszélni vele néhány mondatot 6 év után. De ez nem csak az Apára vonatkozik a itthon maradókra mindenkire, hogy nem válaszol se telefonra se email-re . Az anyósom aki a haszonélvező nagyon bánja, hogy a lakás rá lett íratva a gyerekre aki mára már felnőtt korú.
A kérdésem a következő: Meg lehet valamilyen formában támadni ezt a szerződést, hogy lekerüljön a nevéről a ház? Mivel a haszonélvezet is csak az Anyósom élete végéig szól és ezt nem lehet átruházni, elajándékozni.
Valamint van még egy lakás aminek 3 tulajdonosa van köztük az Amerikában élő gyermek, hogy lehetne eladni? Mivel aláírást nem kapunk tőle és nincs itthoni meghatalmazottja. Viszont a lakásra egy Ft-ot nem költött még! Várom segítő válaszukat! További szép napot!
Tisztelt Fórumozók !
Nem tudom mit tegyek . Hogyan lehet osztozkodni egy olyan házon , amin még eltartás van . Nagybátyámmal van eltartási szerződésünk a házért . De amikor megkötöttük , teljesen fel kellett újítani a házat , mert nagyon lepusztult volt . Sok adósság volt rajta , azt is mi fizettük ki . Már 10 éve teljes körű eltartás van . Januártól férjemtől külön élünk , és nem sikerül megegyeznünk . Jelenleg én , fiam és élettársam , valamint a nagybátyám élünk a házban . Én már nem bírom tovább ezt az eltartást ! El lehet adni eltartással együtt az ingatlant ? Mit lehet ilyenkor tenni ? Ha tudna valaki segíteni , azt nagyon megköszönném ! További szép napot kívánok mindenkinek !
Üdvözlet mindenkinek! volna egy kisebb porblémám és ezt szeretném megosztani veletek hátha valaki már járt hasonló cipőben, és tud nekem tanácsot adni! Tehát a köv a gond egy nagy banknál volt egy kis hitel igénylésem mire megadták a hitelt sajnálatos módon meg szünt a munkaviszonyom! egy keveset vissza is fizettem de sajnos nem tudtam az egészet! Pár évre rá egy kedves behajtó csoport felemelte a tartozást kb 5 szörösére! Nem is ez a lényeg mert már csak 1 évem van és elévül az egész4 a probléma az h kocsit szeretnék venni h legyen munkám de ezt csak a testvérem nevére vehetem igaz neki is van egy kisebb tartozása, de ha ő a tulajdonos én pedig az üzembentartó akkor is elvehetik a kocsit? Ha esetleg valakinek van ilyesféle tapasztalata kérjem irjon a hulencc1105@freemail.hu email címemre!
Köszönettel!! Gábor
Vennék egy házat a fiamnak,aminek én lennék a haszonélvezője.Van hitelem BAR listás vagyok.Kérdésem,hogy így is elvehetik e a vásárolt házat?Fiam lenne a tulajdonos.
Tisztelt fórumozók!
Szeretnék segítséget kérni a problémámba,ami a következő: Párom 11 éve megörökölte a házunkat, anyósommal együtt. Neki haszonélvezete van az ingatlanon.Így együtt élünk, mi és az anyós.Csak vele lehetetlen az együtt élés.Szóba került már,h 300ezer forintért kiköltözik.Ilyen esetben,mármint,ha kivásárolnánk a jogát,az öröklés időpontjában ért értékét kellene fizetni neki,vagy amit mi újítottunk rajta (fürdőszoba építés,festések,parkettázás,tető újítás,ezekbe ő nem finanszírozott semmit)? Nem özvegyi haszonélvezetről van szó.
Csutek, ha te vennéd nekik a házat, az azért fedezetelvonó jellegű ügylet.
Kinga, ha az egész ingatlanon haszonélvezete van, akkor még örülhettek, hogy megengedi, hogy ti is ott lakjatok. Nincs olyan, hogy mit "kell" neki fizetni. Vagy megadjátok, amit kér, vagy marad a haszonélvezet. Ti pedig esetleg mehettek.Nem vagytok alkupozícióban.
kinga
A férjed mint az ingatlan tulajdonosa a saját (és családja) kényelmére végeztette el anno az általad felsorolt munkálatokat, javításokat, a haszonélvezőt a közüzemi számlák fizetése terheli de csak abban az arányban amennyit azokból ő maga elhasználnál.
Azt írtad a néni nem özvegyi (?!) haszonélvezet alapján lakik ott, nos van x időre korlátozódó haszonélvezet is., meg kell nézni a tulajdoni lapot.
Tisztelt Fórumozók! Még mindig él a lentebbi kérdésem és várom rá a válaszokat!!!
Kiskorú nevére vásárolt lakás esetén nem egyeneságbeli rokon lehet-e haszonélvező?
Tisztelt Jogtudorok!
Volna egy igen problémás családi ügy, amiben az ingatlan körül van most a legnagyobb vita.
A szituáció a következő:
- A leendő férj az esküvő elött a leendő feleség javára eladta az addig saját ingatlanát.
- Esküvő után eltelt 14 év.
- most a feleség elhagyta az ingatlant mert nem tudott ott tovább nyugodtan élni
- a férj most ragaszkodik hozzá hogy neki ott joga van lakni és arra hivatkozik hogy a feleség otthagyta az ingatlant.
A kérdés az volna hogy milyen módon lehet a férjet eltávolítani az ingatlanból.
A feleségé szerepel a tulajdonni lapon, a férj sehol sincs regisztrálva.
Remélem elég egyértelmű volt a leírás. Ha valaki tud ebben segíteni azt megköszönném. Az már csak hab lenne a tortán ha törvényt, paragrafust is tudnátok írni hogy mit és miért lehet illetve nem lehet. KÖSZÖNÖM.
Kedves fórumozók,
Egy gazdasági társaságot szeretnék létrehozni, amivel lakást szeretnék vásárolni. Ezt úgy szeretném tenni, hogy később, amikor magánemberként vásárolok lakást, az az első lakásom legyen, ennél fogva jogosult legyek az állami kedvezményekre (pl. vissza nem térítendő lakásépítési támogatás, kamattámogatás, stb.). Az volna a kérdés, hogy ehhez milyen formájú gazdasági társaságot hozzak létre? Az alábbi három kategóriát találtam:
- egyéni vállalkozás
- egyéni cég, kkt., bt.: jogi személyiséggel nem rendelkező jogalany
- kft. (rt.): jogi személyként működik
A segítséget előre köszönöm.
Tisztelt Ügyvéd Urak!
Haszonélvezettel kapcsolatos kérdésem van:
Van egy 1,5 szobás lakásom,válásom után vettem (hitelből),a kislányommal költöztem bele.Később megismerkedtem a mostani párommal hozzánk költözött.Az ő válása során kisemmizett lett, a fizetése 50%-án felül 2 táska ruhával jöhetett el.A kérdésem az, hogy a lakásomon ő bármilyen jogon szerezhet-e haszonélvezetet? Ha velem történik valami,gondolom a lakást a lányom örökli, de nem szeretném,ha a gyerekem apja utcára tehetné a páromat,aki velem együtt neveli fel a gyereket.
A polgári házasságkötés megoldja ezt a helyzetet különvagyon esetén? Vagy végrendelet kell? Vagy...?
Köszönöm!
Én házasságpárti vagyok, de tudni kell, hogy ha 2014. március 15. után halsz meg (amit nyilván remélünk), akkor a házasságkötésnek azon kívül, hogy az özvegyed haszonélvezetet kap a közösen használt ingatlanon, egyéb, talán nem kívánt öröklési mellékhatása is lesz.
A végrendelet ezért jobb lenne.
Detti27
Az özvegyi haszonélvezet alapból élethosszig szól. A haszonélvezet azonban lehet időkorlátozott is, pl. rendelkezésed szerint csak lányod nagykorúságáig szól. Pro - és kontra gondold át.
Egy haszonélvezet keletkeztetésekor - mivel az is vagyoni értékű jog - illetéket kell fizetni, mépedig annak aki azt kapja. (Az okiratszerkesztő ügyvéd majd kiszámolja mennyit is, a megfizetésére a NAV-tól kérhető részletfizetés.)
A különvagyonod azt követően is az marad ha megházasodsz, értelemszerűen nem megy a közösbe...
----- laikus hozzászóló
Kedves fórumozók, hozzáértők!
A mi társasházunkban a tulajdonosok laknak. A kérdésem: meg kell-e hívni a közgyűlésre a haszonélvezőket is, amikor is közös tulajdon elidegenítéséről döntünk? Egy beépítésről van szó, amihez az építési engedély elindításához a tulajdonosok 4/5-ös hozzájárulása szükséges. A többség megvan csak az a kérdés, hogy a hozzájáruló nyilatkozatot a haszonélvezőnek is alá kell-e írnia?
Köszönettel: Az Építő
Jó kérdés. Szerintem igen, különben fennmarad a haszonélvezet az elidegenített épületrészen is.
Köszönöm a választ, de a haszonélvezet az egyéni tulajdonú lakáson van nem pedig a közös tulajdonon.
A többség lemondott a közös épületrész használatáról! Csak a maradék 1/5 nem, akinek az egyik szülője a haszonélvező. A kérdés az építési iradának elég-e a tulajdonosi aláírás?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02