Tisztelt Ügyvéd Úr!
Van egy 10 évre szóló bérleti szerződés egy osztatlan közös rétről aminek a férjem és a fiam a tulajdonosa és én a haszonélvezője.
Ezt a bérleti szerződést csak a férjem írta alá akkor amikor a gyerekünk kiskorú volt (én nem írtam alá semmit). Amikor ez létre jött akkor én szóba jeleztem, hogy nem akarom tíz évre mert a fiam 5 év múlva nagykorú lesz. Az úriember aki bérli azt mondta ebből nem lesz probléma mert Ő vele meg lehet egyezni.( Időközben persze szerződést nem kaptunk, és a minap egy nagyszabású rendezvényt is csinált a rétünkön, amiről nem tájékoztatott.Mi csak kaszáló és legelőnek adtuk bérbe.)
Kérdésem:
Mivel a fiam nagykorú lett érvényes a szerződés?
A férjem aláírhatta egyedül?
A férjem ráadásul egy üres papírt is aláírt és ezután a rétünkön megjelent egy út is ami a földhivatalba is bejegyezték amiről nem igazán kaptunk semmi értesítést, de akkor is csak a fele volt az Ő tulajdonába.)
Tudunk valami jogi lépéseket tenni?
tulajdonjog - haszonélvezeti jog
Vicus70
Ha az egész ingatlanon haszonélvező vagy, akkor a férjed eleve csak akkor írhatta volna alá a szerződést, ha te kifejezetten lemondtál az ingatlan használatáról, hasznosításáról, ellenkező esetben azt neked kellett volna aláírni ahhoz, hogy érvényes legyen.
beepitek
Nem ez a kérdés igazán, hanem hogy a földhivatalnak elegendő-e.
Ha megvan a 4/5 a haszonélvezettel terhelt ingatlan nélkül is, akkor elegendő.
Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm a válaszát!
Hol lehet ezt a jogomat érvényesítenem?
Csak a bíróságon lehet?
Vagy más fórum létezik ezzel kapcsolatban?
Falugazdász?
Bíróságon.
„de a haszonélvezet az egyéni tulajdonú lakáson van nem pedig a közös tulajdonon.”
A közös tulajdon megfelelő hányada elválaszthatatlanul hozzátartozik az önálló tulajdonú ingatlanhoz. Ha nem így lenne, akkor a haszonélvező csak a lakás használatára lenne jogosult, de a biciklitároló, a pince stb. használatára már nem.
Ez igaz!
Köszönöm a válaszokat!
Tisztelt Ügyvédek!
Szeretnék segítséget kérni, hogy egy ingatlanra használati jogot kiadhat? A tulajdonos vagy esetleg a haszonélvező is. Illetve ha a haszonélvező is, akkor Ő milyen időtávra adhatja? Amíg a haszonélvezete szól?
Előre is köszönöm.
Csak a tulajdonos. A haszonélvező szívességi lakáshasználatot engedhet, vagy átengedheti a haszonélvezet gyakorlását.
Köszönöm a gyors választ. De így újabbak merültek fel. Ha a haszonélvezet gyakorlását engedi át, akkor az meddig szól. A haszonélvező haláláig vagy akinek átengedték annak a haláláig, ha a haszonélvezet holtig tartó? Illetve ha használati jogot ad valaki ellenérték nélkül, akkor tartalmazhat a tulajdonost védő kitételeket. Pl. 3 havi közüzem díj elmaradása esetén a használati jog elvesztését, illetve azt hogy csak a használati jogot kapó használhatja az ingatlant családtagjai nem, illetve ha megszűnik a használati jog bármelyik fentebbi két ok miatt akkor anyagi követelése nem lehet a használatot élvezőnek és hogy köteles elhagyni az ingatlant.
Előre is köszönöm.
„A haszonélvező haláláig”
Legfeljebb.
A többit nem értem. Mi köze ehhez a tulajdonosnak. Őt a haszonélvezet gyakorlójával szemben nyilván ugyanazok a jogok illetik meg, és ugyanazok a kötelezettségek terhelik, mint a haszonélvezővel szemben.
De ha ekkora a bizonytalanság, akkor nem lenne jobb megbízni egy ügyvédet?
Btw: a tulajdonos hiába enged használati jogot, ha az ingatlan haszonélvezettel terhelt. Azt ugyanis a jogosult csak a haszonélvező egyetértésével fogja tudni gyakorolni.
Egy bonyolult családi ügy kezd kialakulni. És nem szeretnénk olyanra rábólintani, amelyet később nem írunk alá. És szeretnénk tisztán látni.
Adva egy haszonélvező és egy tulajdonos (apa - fia) és egy élettár (Ő szeretne valami jogot). Tehát ha használatot kapna, akkor ahhoz a haszonélvezőnek is hozzá kell járulnia és így a saját jogai is csorbulnának?
Ahhoz, hogy harmadik személy használati jogot kapjon, elegendő a tulajdonos hozzájárulása. De ezt a jogot csak az után tudja gyakorolni, ha a haszonélvezet már megszűnt, illetve addig csak annyiban, amennyiben a haszonélvező engedi.
Ki lakik most az ingatlanban, és mire kell az a jog az élettársnak? Nyilván nem a telekkönyvi kivonatot akarja nézegetni.
Haszonélvező és az élettárs. A haszonélvezőnek írásban kell engedélyezni? Bármikor módosíthatja Akár az élettárs kárára is?
A haszonélvező esetleges halála után kellene a tulajdonos érdekeit védeni. Lentebbi kérdéseim erre irányultak.
Nagyon köszönöm a válaszokat.
Élettársnak lakhatásnak kell a haláláig. De nem szeretnénk ha tulajdonosnak kellene fizetni a rezsit.
Ha a haszonélvezeti jog bírtokosa meghal, a tulajdonos írásbeli felszólítására a túlélő élettárs 15 napon belül köteles távoni azzal, hogy a további lakhatásáról saját magának kell gondoskodnia.
Velelmezhető a beköltözéséig csak lakott valahol...
Jelenleg mint szívességi lakáshasználó lakik ott, ezt a haszonélvező biztosítja neki.
----- laikus hozzászóló
A rezsit mindig a haszonélvező fizeti maga után. Az ingatlan biztosítása, a kommunális díj stb. a tulajdonos költsége.
A szolgáltatóknál az órákat át kell íratni a haszonélvező nevére, valószínűleg nem fog tetszeni neki...
A rezsit annak kell fizetni, aki a szerződött fogyasztó. (Ha meghal, akkor az örökösének.)
Ehhez a bejegyzett jogoknak sok köze nincs. A tulajdonosnak meg el kell döntenie, hogy másnak akar jogot biztosítani vagy a saját jogait védeni. A kettő együtt már hasonlít a szüzességet meghagyó szexhez.
Nagyon köszönöm a válaszokat. Pedig pont ezt szerettük volna. A tulajdonos jogot adott volna neki használatra, de csak bizonyos feltételekkel. A feltételek nem teljesülése esetén pedig jogi eljárás nélküli rendezést.
Az élettársnak pedig eladásra került az ingatlanja és jelenlegi helyzet is ezért állt elő.
Felmerült egy újabb kérdés sajnos. A haszonélvező halálát követően, ha a tulajdonos nem kéri az élettárs azonnal kiköltözés ezen jogával bármikor élhet?
Előre is köszönöm.
A haszonélvező halála után a túlélő élettárs jogcím nélküli lakáshasználó, a tulajdonos a továbbiakra nézve engedélyezhet neki további lakáshasználatot szívességből (= ingyen), vagy bérleti díj ellenében - javasolt szerződéssel írásba foglalni.
Ha ezen utóbbi eset áll be a megállapodást javasolt közjegyző előtt megkötni, ő majd megfogalmazza úgy, hogy ha a hölgy nem fizet stb., különösebb jogi huzavona nélkül ki lehessen tenni a lakásból. (Az a pár tízezer forint amit erre kellhet költeni nagyon is megéri a bérbeadó tulajdonosnak.)
A szívességi lakáshasználat bármikor visszamondható, és jobb ezt is írásba rögzíteni, hátha nem akarna távozni...
Ha van nyugdíja mondjuk mehet albérletbe is - legfeljebb szűkösebb helyre mint tán a jelenlegi lakáskörülmény -, valamint az eladott saját lakása árával mit csínált?...
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Van egy 2 generációs ingatlan,melynek én vagyok a tulajdonosa, szüleim pedig a holtig tartó haszonélvezők.Erre a házra 4 millió forintos hitelt vetettek fel velem (amit nem én használtam fel.és nem is én fizetem),ők az adóstársak. Sajnos nem túl jó a viszonyunk ,ezért én leszeretnék mondani a tulajdon jogomról és másik házat venni hitelre.
A kérdésem ,hogy mi a teendő ilyenkor? Hogyan zajlik le ? A hitelt át lehet rájuk ruházni? Mi van ha nem veszik át tőlem a tulajdonjogot/ hitelt? Vannak-e kötelezettségeim velük szemben,vagy nekik velem szemben?
Válaszát előre is köszönöm !
Sziasztok
a kérdésem az lenne hogy én mint tulajdonos adhatok-e haszonélvezeti jogot az apámnak v. akárkinek és ha igen milyen anyagi vonzata van? köszönöm.
Ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya; földhivatali eljárás díja 6 600,- Ft; ha az az akárki nem egyenesági rokon, akkor az illeték 9%. (Ha visszterhes az ügylet, akkor 4%, de úgy már felmerülhet szja is.)
A késöbbikben adódhat, hogy bár tulajdonodban van egy ingatlan de nincs hol laknod...
Tanácsot szeretnék kérni a következő ügyben:
érvényesnek tekinthető-e olyan ingatan adásvételi szerződés, amely ingatlanban a helyben lakó szomszéd az ingatlan tulajdonjogában 2/8-nyi ingatlanrészben tulajdonos, elővásárlási szándékát időben papíron jelezte az időközben elhunyt 6/8 résznyi tulajdonosnak, de ennek ellenére illetve figyelembe se véve egy megbízott ügyvéd az ingatlant egy harmadik személynek értékesítette? Az új tulajdonos nevére még nincs rávezetve a tulajdonjog bejegyzése, a 2/8-arányú tulajdonos és egyben helyben is lakó szomszéd ragaszkodva a tulajdoni jogához és elővásárlási szándékához hogyan tudja érvénytelenné tenni ezt a nélküle értékesített adásvételt? Elővásárlási jogával és 2/8 résznyi tulajdoni jogával hogyan juthatna mégis a 6/8-nyi rész birtokosává, van-e erre lehetősége?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02