tulajdonjog - haszonélvezeti jog


Mufurc_nagyon # 2011.12.10. 08:34

Kedves Apuka969!

Jogkövető magatartás esetén csak a lakásba történő bejelentkezését akadályozhatja meg.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

pazs # 2011.12.09. 17:09

Megmondod neki. Ott is lakik vagy csak be ne tegye a lábát?

Apuka969 # 2011.12.09. 16:27

Szép jó napot Mindenkinek!
Kérdésem a következő:
Van egy lakás aminek én vagyok a haszonélvezője, és 1/2 rész tulajdonosa. Mit tudok csinálni akkor, ha a lányomnak (1/4 r. tulaj.) a barátját nem szeretném a lakásban látni?
Válaszukat előre is köszönöm tisztelettel!

Sünvadász # 2011.12.06. 12:04

A Ptk. meghatározza a visszakövetelésre alapot adó okokat, továbbá azt is, hogy mikor nincs helye a visszakövetelésnek.
Visszakövetelésre az ajándékozó létfenntartásának veszélyeztetettsége, a megajándékozott súlyos jogsértése, továbbá az ajándékozó téves feltevése esetén kerülhet sor.

Nihil90 # 2011.12.06. 11:02

sziasztok!

ajándék jogcímen kaptam egy fél lakást. a kérdésem az hogy akitől ezt kaptam az visszaszerezheti-e valahogy ezt az 1/2 részt?

üdv.: nihil

Sünvadász # 2011.12.06. 10:03

Mr Joe!
A mamám, papám alatt a nagyszüleidet kell érteni?

A tartási szerződést a felek egymás közti megállapodásával lehet módosítani és meg is lehet szüntetni. Ez esetben természetesen az addigi tartással el kell számolniuk.
Ha csak az egyik félnek vannak megszüntetési elképzelései, akkor bírósághoz fordulhat. A bíróság vizsgálja a tartás megfelelőségét, s elsődlegesen nem a megszüntetést hanem a módosítást javasolja, általában életjáradéki szerződésre. Ez esetben nem kell a napi konfliktusoknak kitenni az eltartót, hanem anyagi erőforrásokkal helyettesítheti a napi tartást.

A bíróság a szerződést megszüntetheti, ha a tartási szerződés fenntartása lehetetlenné vált és a szerződés célja sem a szerződés módosításával, sem életjáradéki szerződéssé átalakításával nem valósítható meg. A bíróság a szerződés megszüntetésekor gondoskodni köteles arról, hogy visszterhes szerződés esetén a felek érdekeit kölcsönösen és megfelelően kielégítse, tehát a szolgáltatás és ellenszolgáltatás közötti aránytalanságokat kiküszöbölje. A felek megfelelő kielégítésének mindkét fél érdekeinek figyelembevételével, egyidejűleg és kölcsönösen kell megtörténnie.

zoltan.g # 2011.12.06. 08:54

Tisztelt Fórumozók,

Kérdésem, hogy a Bírói gyakorlatban a "saját, valamint együtt élő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben használhatja és hasznait szedheti" jelenthet e bérbeadást?

Ez alapján az 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkező, de polgári peres eljárás alapján kizárólagos használati jogot élvező tulajdonos, egy személyben bérbe adhatja e az ingatlant?
Az egészet, vagy csak a saját tulajdoni hányadát?

A Ptk. -ban a haszonélvezet, használatról a következők vannak:

165. § (1) A használat jogánál fogva a jogosult a dolgot a saját, valamint együtt élő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben használhatja és hasznait szedheti. A használat jogának gyakorlása másnak nem engedhető át.

(2) Egyebekben a használat jogára a haszonélvezet szabályait kell alkalmazni.

MrJoe # 2011.12.05. 22:38

Tisztelt hozzáértők!

Érdeklődnék, hogy a 2011.11.24. 16:18-kor feltett kérdésemre várhatom-e még a választ, vagy esetleg rosszul fogalmaztam meg a kérdést?

Köszönöm előre is válaszukat!

ObudaFan # 2011.11.30. 17:29

A saját hányadodra bárkinek engedhetsz haszonélvezetet. Az övére csak az ő hozzájárulásával. A saját hányadodon értelemszerűen neked nem lehet haszonélvezeted.

Dora81 # 2011.11.30. 17:23

Sziasztok

Ha a házam 60 százaléka az enyém van jogom , lehetőségem haszonélvezeti jogot bejegyeztetni magamnak a másik tulajdonos beleegyezése nélkül?

paki1968 # 2011.11.30. 12:21

Jó napot Mindenkinek!
Segítségre,tanácsra lenne szükségem.Építési telket alakítottak ki a területemmel határos-szomszédos telken.Szabályos építési engedéllyel rendelkeznek.A gondom az,hogy pár nappal ezelőtt megkeresett a tulaj,hogy az alagsori szennyvizet át szeretné vezetni az én telkemen a velem másik szomszédos területre.Lenne más lehetősége is,azonban az,hogy arra kössön rá,csak kiemelővel lehetséges.Az átvezetést nem hivatalosan szeretné megcsinálni,ellenszolgáltatást nem fizetne,csak átvezetné a területemen,a föld alatt-ami 20 m-hosszú-a szennyvizet.
Mi csak úgy egyeznénk bele,hogy mindenképpen hivatalosan,szerződésben foglaltan menne minden.
Kérdésem az,hogy mennyi ellenszolgáltatást lehetne kérni ezért a területért,és mennyivel romlana a mi építési telkünknek az értéke-mivel vezetékjogot szerezne rá?
Köszönöm!

Sünvadász # 2011.11.30. 09:25

Az ajándékozási szerződés összekapcsolva a haszonélvezettel szintén ügyvéd által ellenjegyzésre kötelezett okirat.
A törvény meghatározza a szerződések minimális tartalmát, de a maximálisat nem. Ez a szerződési szabadság. Tehát bármit szabályozhattok benne, amit csak akartok, a papír elbírja.

C a s a b l a n c a # 2011.11.30. 08:26

Valamit itt összemostál. Mi az a haszonélvezői szerződés???

Eltartási szerződésre gondoltál? Igen, az ügyvédis buli.

M_Erika # 2011.11.30. 08:21

Jó napot Mindenkinek!

Jogi segítségre volna szükségem. Sógormőm, aki egyedül él, két nagykorú fiamnak adná a nyaralóját,
úgy, hogy haszonélvezői szerződést kötne velük.
Szeretném, ha valaki segítene, hogy van-e erre forma-
nyomtatvány vagy az ügyvéd fogalmazza meg?
Van-e olyan jogszabály amely, írásba foglalja a szerződő felek jogait és kötelességeit, mert úgy érzem
szükség lesz ezeket írásba foglalnunk.
Köszönettel: Erika

ibi1974 # 2011.11.29. 15:47

Gondolhatod, hogy bánom, hogy mennyire gyötröm magam. Csak a kiutat keresem folyamatosan nincs éjjelem se nappalom. Tanúság ez a többi fórum olvasónak!

ObudaFan # 2011.11.29. 15:35

Jó lett volna az egyezségkötéskor előre gondolkodni. Ezt az egyezséget nem nagyon kellett volna megkötni. Most így utólag még a legjobb megoldás az lehet, ha szakértővel felértékelteted az ingatlant, annyiért adod el, az ő részéből kifizeted a bankot, ami marad, azt meg odaadod neki, ha marad. De ez sem teljesen támadhatatlan.

ibi1974 # 2011.11.29. 15:21

Volt egy érdeklődő a házra, írtam emailt az exnek, hogy jó-e annyiért. Ő azt mondta, tud valakit aki többé meg veszi. Vevőim elmentek az övé meg sehol.A hitel nem kis összeg 5millió + a kamatok miatt hónapról hónapra nő.Neki nincs veszteni valója mert ő úgy gondolta, hogy az lesz neki az üzlet ha a bank pénzével és a ház fele árával( ha a szüleinek odaadnám) Lelép külföldre.Rajtam pedig behajtja a bank! Csakhogy én abba nem megyek bele hogy a pénzt a szüleinek átadjam. Így ő most megpróbál akkor másképp kisemmizni.Pl: többet ért a ház.Azt gondoltam sima ügy, értékesítem az ingatlant részéből kifizetem a hitelt! Aztán most egyre jobban kavarodik minden. Neki MINDENHEZ VAN JOGA? nincs bejegyezve mint tulajdonos, akkor hogy felel a teljes vagyonával? Nem fizeti ki a hitelt miért is tenné hát eddig sem fizette, most hogy a föld másik oldalán van csak a markát tartaná a pénzért.Lassan annyi lesz a hitel hogy az egész ház elúszik és lányommal nem tudunk új életet kezdeni.Kérlek ha tudtok megoldást segítsetek ki!

ObudaFan # 2011.11.29. 14:32

Akkor először is kérj tőle hozzájárulást ahhoz, hogy az általad gondolt összegért eladd az ingatlant.

ibi1974 # 2011.11.29. 14:22

Teljes anyagi felelősséget vállalt a hitel fizetéséért. Csak a válóperkor nem kérte magát és azóta sem kéri, hogy be legyen jegyezve a tulajdoni lapra a tulajdona. Mert meg akarja úszni a banki hitelt! Azért kéri hogy a pénzt is a szülei kezébe adjam, Csak ha én oda adom a pénzt és nem rendezik a hitelt akkor vége az életemnek ,mert rajtam hajtja be a bank! Ő külföldön van! Mit csináljak?

ibi1974 # 2011.11.29. 14:16

A válóperi egyezségben ő vállalta a hitel fizetését!

ObudaFan # 2011.11.29. 14:12

Az nem az ő hitele, hanem a közös hiteletek, ha a házassági együttélés alatt vette fel. Így az megint nem fog menni, hogy csak az ő részéből rendezd.

ibi1974 # 2011.11.29. 13:45

De tudom!
Tudod nálunk az a baj, hogy van egy hitele amit nem fizet már több mint egy éve. A bank már felmondta a szerződést. Exem azt szeretné, hogy a ház fele árát a szülei kezébe adjam, majd ők rendezik a hitelt:) Mivel ő külföldön van. De ezt nem tehetem, mert ők nem fogják rendezni.Viszont ha a hitel nincs fizetve előbb utóbb ráterhelik a házra, mert én mint házastárs még a házasságunk alatt aláírtam a hitellel kapcsolatban egy beleegyező nyilatkozatot.Szeretném az ő részéből kifizetni a bankot. Ezért lenne jó ha minél előbb értékesítve lenne az ingatlan az viszont csak ár alatt megy.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.29. 13:26

Úgy tűnik, nem tudod, mi az a forgalmi érték.

ibi1974 # 2011.11.29. 13:25

Köszönöm!
Ez fajin:( A mai ingatlan árak miatt nem lehet annyié eladni, mint amennyiben valójában van ( felújítás, hozzáépítés) Akkor magyarul ki is tolhat velem, mert eladom x összegé ő meg még kérhet akár 2millióval többet.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.29. 13:10

Ha a kettő nem esik egybe, akkor az utóbbi.