tulajdonjog - haszonélvezeti jog


Friday13 # 2011.08.23. 13:14

wers - igazad van, de én sem jószántamból költöztem. Az agresszió elől, a béke kedvéért. De mivel már én nem vagyok ott, az agresszió most már a szüleimet éri, és ezzel teljesen betelt a pohár. Úgy tűnik, hogy vannak emberek, akikkel nem lehet jót tenni. De mielőtt támadnék, szeretnék azért minden eshetőségről tájékozódni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.23. 13:10

Akkor majd kiköltöztetik rendőri segítséggel, és az egész hercehurcának ő fizeti meg a költségeit.

wers # 2011.08.23. 13:08

T. Rexor
Ezek szerint a haszonélvező kirakhatja a tulajdonost? Én eddig azt hittem a tulajdonos adja a haszonélvezetet, hogy az élvezhesse a hasznát, azaz pl. lakjon benne. mert ha így van, csínnyán kell bánni a haszonélvezeti joggal.

Minden tiszteletem Friday13-é, de én biztos nem költöznék ki a saját házamból egykönnyen, még anyósom szép szeméért sem.

Friday13 # 2011.08.23. 13:00

Akkor jól értem, ugye, hogy igenis van joga a haszonélvezőnek ahhoz, hogy bár az ex fele részben tulajdonosa az ingatlannak, mégis kitegye onnan?
Nincs kibúvó? Gondolok itt pl. arra, hogy nincs hová mennie, ezért nem hagyja el az ingatlant?

Rexor # 2011.08.23. 12:54

Első körben fel kell szólítani önkéntes távozásra. Ha jól értem ez a szakasz már megtörtént. Emiatt kell birtokvédelmi pert indítani a bíróságon, amiből valószinűleg tárgyalás lesz. Ha van jogerős ítélet, ami végrehajtható, akkor már a rendőrség közreműködését is igénybe lehet venni. De ez bizony el fog tartanai egy darabig.

Friday13 # 2011.08.23. 12:40

Elég egy kérvény, vagy fel kell jelenteni?
Meg kell indokolni, vagy csak elég, hogy élni kíván a jogával?
Lesz-e ebből tárgyalás, vagy csak határozat?
Ki érvényesíti a bíróság döntését?
Sok itt a kérdés, és köszönöm a türelmes válaszokat!

Rexor # 2011.08.23. 12:34

Bírósághoz kell fordulni.

Friday13 # 2011.08.23. 12:23

Tisztelt Fórumozók!
Édesanyám 100 %-os haszonélvezője annak az ingatlannak, aminek tulajdonosai a volt férjem és én vagyunk (50-50 %) Az ex agresszív viselkedése miatt kénytelen voltam kiköltözni, de visszamennék, ha ő elhagyná a házat.
Milyen lehetőségei vannak Édesanyámnak, élvén a haszonélvezeti jogával arra, hogy az exet kitegye a házból?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget.

ncsillag # 2011.08.17. 18:45

Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.17. 17:05

Nem, igen.

ncsillag # 2011.08.17. 11:40

sziasztok,
két kérdésem lenne:

1. ingatlan bővítésénél ugye nem szükséges a haszonélvező hozzájárulása?
2 . a haszonélvezet az új ingatlanrészre is kiterjed majd?

előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.04. 13:46

Nem veheted ki. Különben hogyan lehetne biztosítani a haszonélvezetet?

kovitami # 2011.08.04. 13:29

Tisztelt Dr.Attika!
Akkor a hagyatéki tárgyalás után leemelhetem a pénzt a számláról a mostohaapa ebbe nem szólhat bele?
Tegyük fel örököltem 2 millió forintot a bankszámlán, nem volt senkinek sem hozáférési joga csak édesanyámnak. Akkor ebben az esetben mi van az özvegyi joggal ha kiveszem a pénzt a számláról?

ObudaFan # 2011.08.02. 20:15

n.lili

Az ő egyszerű felszólítására is menned kell. A rendeltetésszerű használatot nem lehet számonkérni a haszonélvezőn.

Dr.Attika # 2011.08.02. 19:52

Tisztelt Margit!
Az özvegyi jog mind ingóra, mind ingatlanra vonatkozik. Az özvegyi jog megváltása nem kötelezettség, hanem jogosultság, ha a haszonélvező is akarja.
Ha ön nem tudja megváltani, akkor marad a hazonélvezeti jog a mostoha apánál. A bankszámla követelésre is vonatkozik, azzal, hogy a tőkére nem jogosult csak a kamatra.

margit75 # 2011.08.02. 19:44

Tisztelt fórumozók!
És mi van abban az esetben, ha özvegyi jogot örököl a mostohaapa, én viszont pénzben nem tudom megváltani az özvegyi jogot, viszont ő sem tud és nem is akar kiköltözni a lakásból?
Az özvegyi jog vonatkozik autóra és bankszámlára is?

n.lili # 2011.08.02. 08:50

És a költözéssel mi a helyzet?
Mennyire kell felkészülnöm?
Kell hozzá bíróság vagy ügyvédi felszólításra is mennünk kell?
Ha kiadja albérletnek a lakast, a felújított berendezésekkel mi lesz, ezt mennyire lehet számonkérni a haszonélvezőn?

ObudaFan # 2011.08.02. 06:55

Túl sokat nem. Eladhatod haszonélvezettel terhelten az ingatlant, de kétséges, hogy kell-e úgy bárkinek. És ha kell is, aligha jársz ezzel jól.

n.lili # 2011.08.02. 06:23

Tisztelt Fórumozók

Érdeklődnék,
15 éve vettem egy lakást, 100% holtigtartó szülői haszonélvezettel,
amiben egyedül lakom a 1.5 éves lányommal.
Sajnos nem tudom fenntartani, szülöi segítséget nem kapok,
de lehetőségem lenne eladni és elköltözni egy kissebb lakásba.
Sajnos az egyik szülő, haszonélvező nem támogatja
ezt és nem járul hozzá az eladáshoz, csak a teljes vételár fejében.
Mostanra már ott tart a dolog, hogy felszólított,
hagyjam el a lakást mert ő azt kiadná és felajánlotta albérletre
az egyik 'lakhatatlan' ingatlanját.
Mit tehetek?

hunfrakk # 2011.08.01. 21:26

igen
özv.jog alatt haszonélv. kell érteni

nem tudja sehogy kitenni
holtig tartó haszonélv. joga van
meg lehet váltani esetleg haszonélv. jogot

margit75 # 2011.08.01. 21:09

Tisztelt Fórumozók

Érdeklődnék, hogy az özvegyi jog egyenlő a haszonélvezeti joggal. Autó, lakás és bankszámlára is vonatkozik az özvegyi jog?
Ha a férj özvegyi jogot örököl, akkor a mostohagyermek hogy tudja kitenni a lakásból??

Babenoname # 2011.06.07. 11:17

Kedves Forumozok,

Ujra idemasolom a kerdesem, hatha tud valaki segiteni.

Arveresen vettem lakast. A lakasra meg van tartozasa az elozo tulajdonosnak, de ez nem volt raterhelve az arvereskor. Kaptam viszont levelet azota mar a tarsashaz kozoskepviselojetol, hogy van tartozas.

Ezek a tartozasok ugye nem ruhazhatok at ram, mint az uj tulajdonosra ?

Valamint mikortol illetnek engem a kozuzemi dijak ? Mit tudtok javasolni, olyan szolgaltatokkal, mint pl. vizesek, akik nem hitelesitenek vizorat addig mig a regi tulajdonosnak van tartozasa.

Es meg valami, az arveres eredmenye allitolag 30 nap mig jogerore emelkedik. Mikor kell atiratnom kozuzemi szamlakat ? Illetve mikor forduljak ugyvedhez ? Meg kell varnom a 30 napot ? Eddig a kozuzemi dijak fogyasztasaval mit csinaljak ? Zarjam le a lakast ? Ne jarjon be senki ?

Leginkabb az elso fele erdekel a kerdesemnek, hogy ramterhelheto-e a regi tulajdonos felhalmozott tartozasa.

hajléktalan # 2011.05.27. 07:03

tisztelt Fórum, tulajdonosa vagyok egy 40 éves lakásnak, amiben 23 évig 2 bérlő lakott, majd amikor megvettem 16 évvel ezelőtt haszonélvezők lettek. Az ablakon kettő réteg festék van, az ajtón három réteg. 14 éves tapéta és 10 éves festék van a falakon. A parketta egyszer volt lakkozva. A külső nyílászárókat cserélni kell, mert olyan deformáltak, korhadtak.A konyhaszekrény elkorhadt az évek óta tartó csőtörés miatt. A haszonélvezők most elköltöztek, bíróságon kérik, hogy hozzam rendbe a lakást. Én két kisgyermekemmel albérletben lakom. Jól van ez így?

ObudaFan # 2011.05.25. 10:14

Látni kellene a szerződést.

pocsi # 2011.05.25. 10:09

Köszönöm a válaszokat, tisztelt Óbudafan,
de a haszonélvezet megkötésekor közeli hozzátartozókként
kötöttünk szerződést közös helyiségek használatára.
WC,fürdő előszoba. Hogyan lehet ebben a helyzetben kívülállót behozni? Csak a két szoba lezárható. Mi a megoldás, ha nem szeretném ezt?
Üdv.