Szocpol jelzálog törlés?


drbjozsef # 2019.02.06. 06:21

Simi,

érdekes kérdés. Én annak idején két gyerek után vettem fel, és később született harmadik után levonattam a hitelből. A harmadik utáni jelzálogot a szerződés dátumával rakták fel a tulajdoni lapra, 10 évre, és ezért évekkel később járt le és töröltettem, mint az eredeti, két gyerek után felvett szocpolnál. Engem ez nem zavart.

De most kérdésedre megnéztem a 12/2001 rendeletet, szerintem rád még az vonatkozott akkor, és abban valóban nem ez van.

A 21§ szerint a használatbavételtől vagy vásárlástól számít a 10 év, és sehol nem találtam benne ettől eltérő rendelkezést, az utóbb született gyerekről szóló 5§(6)-(8) szakaszokban sem, és máshol sem ezzel összefüggésben.

Úgyhogy első látásra úgy tűnik, igazad is lehet akár.

Egyébként a törléshez engedély nem a banktól kell. Nem a bank a jogosultja, hanem a Magyar Állam, úgyhogy egyébként is oda kellett volna fordulnod. Én egy kormányablakban kezdenék, kérném a törlési engedély kiadását, igazold, hogy a vásárlástól/használatbavételitől eltelt a 10 év.

Aztán ha elutasítanak, akkor az indoklás után jöhet az, hogy mire hivatkoznak, és esetleg jobban tudják-e.

A rendelet alapján neked van igazad, de lehet, hogy én tévedek.

Simi925 # 2019.02.05. 17:37

Szép napot! Segítséget szeretnék kérni.
2008-ban vettünk egy ingatlant szocpol akkor nem írtunk alá utólag vettük igénybe 1 gyerekre aki 2009-ben született. A szocpolra a szerződést 2012. 03.hóban kötöttük meg, illetve törlesztődött be a hitelbe. A szerződés egyik pontja hivatkozik a 10 éves elidegenítési tilalomra az ingatlan megvásárlásának időpontjától, most a bank még sem kívánja kiadni a törléshez szükséges igazolást. Mit tehetek ilyenkor?
Válaszokat előre is köszönöm.

DMachine # 2019.01.28. 08:51

Köszönöm!

A vh költséget tuti be kell fizetni, azt egyértelműen megmondták a MÁK-nál (jogos is úgy gondolom)
A többi majd kiderül, remélem sikerül a törlés.

Még egyszer köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2019.01.28. 08:37

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ritka hülye, és toldozott-foldozott jogszabály, szóval nem lesz egyszerű.

Végrehajtás, bekapcsolódás, végrehajtási költség megfizetés értelemszerűen nem lesz ebben, ezt lehet, hogy tényleg körbe kellene járni. De nincs jó ötletem, merre lenne értelme elkezdeni. Elvileg a kormányhivatalnál, de nem Micikénél, ott is valami jogi osztály kellene...

DMachine # 2019.01.28. 08:31

Kedves drbjozsef!

Nagyon szépen köszönöm, hogy utána néztél!
Természetesen mindenképpen beadom a papírokat (a szükséges dokumentumok egy része beszerzés alatt van, mint pl a használatbavételi engedély kiadásáról szóló határozat) de azért szeretném előtte tüzetesebben körbe járni a dolgokat, mert a MÁK a becsatlakozáskor a végrehajtó felé befizetett egy díjat, amit kötelesek vagyunk megtéríteni felé, mielőtt kérjük a törlést, addig szóba sem állnak velem.
Ezért nem mindegy, hogy esetleg visszautasítják-e a törlési kérést (nem 2 fillérről van szó)
Le tudnád írni nekem pontosan, hogy hol tudom megnézni a rendeletet amit említesz?
Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2019.01.26. 15:44

Ha jól olvasom, és a kedvezményetekre még a 12/2001 rendelet szabályozása vonatkozik, akkor nem kell visszafizetni a támogatást, ha már lejárt a tíz év.

A 21§ szabályozza a visszafizetést, elég bonyolult, én se értem minden részét. De van benne olyan is, hogy végrehajtás indul, és mégse kell visszafizetni a (3) szakasz szerint, a válásról a (6) és (7) pontok szólnak, utóbbiban váláskor is kivétel a nagykorú gyerek, úgyhogy feltételezem, egyébként is az - de ezt most nem találom benne konktretice.

Én nem törpölnék ezen ennyit. Elmennék egy kormányablakba, és kérném a jelzálog törlését. Aztán meglátod mit mondanak, ha akadékoskodnak, meglátod mire hivatkoznak, és akkor arra lehet megpróbálni továbblépni.

DMachine # 2019.01.26. 11:04

Köszönöm, kedves drbjozsef!

drbjozsef # 2019.01.25. 13:13

Dmacihne,

Többfeltétele van annak, hogy a szocpol jogszerűen legyen igénybevéve, többek között hogy a 10 év alatt a kedvezményezettek lakóhelye legyen - de ez alól szintén több más kivétellel együtt az is kivétel, ha nagykorúvá válásuk után költöznek el.

Ha tehát követelése nincs a MÁK-nak, az jó. Kénytelen volt bekapcsolódni, de visszafizetned elvileg nem kell.

Megnézem még a rendeletet, mert ahogy a hitelszerződéseket is rögvest felmondhatja a bank ha végrehajtás alá kerül a jelzáloga, itt is lehet hogy van ilyen passzus.

DMachine # 2019.01.25. 12:00

Kedves Kovács_Béla_Sándor:

A MÁK mint jelzálogos csatlakozott be a végrehajtásba, nem volt követelésük.

Kedves drbjozsef:

A gyerekek lakcíme változott ezen időszak alatt, felnőttek, elköltöztek.
De a nyomtatványok között nem szerepel erre utaló adat, semmi ilyen kérdés nem merült fel eddig, hogy mi volt a gyerekek lakcíme.
Én eddig úgy tudtam, hogy az a lényeg, hogy az ingatlan ne legyen értékesítve a 10 év alatt és ez nem is történt meg.

drbjozsef # 2019.01.24. 15:36

DMachine,

Ha a kedvezményezettek (a gyerekek) lakcíme az ingatlanban volt végig a 10 év alatt, akkor nem számít, hogy elváltatok.

Ha végrehajtás indul, abba a jelzálogosnak érdemes bekapcsolódnia, különben nem biztos, hogy a követeléséhez jut. De ha minden rendben volt a feltételekkel, és lejárt a tíz év, akkor lehet kérni a jelzálog törlését, és szerintem meg is fogják adni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.24. 15:02

a MÁK is becsatlakozott a végrehajtásba.
Csak jelzálogosként vagy mert visszakövetelik a támogatást?

DMachine # 2019.01.24. 14:00

Üdv az itt lévőknek!
Visszaolvastam néhány oldalt, de nem igazán találkoztam az enyémmel hasonló kérdéssel, ezért felteszem, hátha járt már valaki hasonló cipőben és tud válaszolni.
Tavaly decemberben telt le a 10 év a lakástámogatásunkon, most szerzem be a szükséges iratokat a törléshez.
Építkezéshez vettük fel az összeget, az ingatlanra azóta végrehajtás indult és a MÁK is becsatlakozott a végrehajtásba.
Számomra azonban ami aggodalomra ad okot az az, hogy idő közben elváltunk. Lehet ez ok arra, hogy ne adják meg a törlést?
Köszönöm.

drbjozsef # 2019.01.07. 16:08

Mondjuk ha lejárt, akkor lehet, hogy eleve azzal kellene indítani, hogy kérd a jelzálog törlését. Lehet, megadják, és akkor minden meg van oldva.

Amennyi határidőt elpasszoltatok, most már nem oszt nem szoroz pár hónap.

Olvass vissza, hogyan és hol kell kérni a szocpol törlését, volt mostanában szó róla.

Az a baj, hogy az ott lakást pont hogy eléggé elvétve szokták ténylegesen a valóságban is ellenőrizni, de a NAV, legalábbis mostanában észre szokta venni, ha valaki megváltoztatja a lakcímét, és nem oda van bejelentve, ahova a mostani CSOK-ot felveszi. Pont ezzel lehet megbukni.

Ha a törlési engedély megvan, és addig nem tűnik fel nekik a dolog, akkor utána már nem fog.

Egy próbát megér, én asszem ezt tenném.

Aztán ha akadékoskodnak, ráérsz akkor keresgélni, hogy mit tegyél - akkor legalább tudod mi lesz pontosan a bajuk, milyen passzusra hivatkoznak.

drbjozsef # 2019.01.07. 16:04

gszyl,

Érdekes kérdés.
Ti még a régi szocpolt, a többször módosított, eredetileg 12/2001 rendelet szerint vettétek fel ?

Mert akkor olvasd el belőle a 21§ (3)-(8) közötti szakaszokat.

Az alapján már több pontot eleve megszegtetek, több határidőt lekéstetek.

A lakcím nem egyenlő a lakóhellyel. Tartózkodási bejelentésével meg aztán pláne.

Szóval van itt gond. De nem tudom, hova lehetne fordulni, én a kormányhivatalnál kezdeném.

Bár lehet, hogy most már megvárnám a válás végét. Az exeddel is meg kellene ezt beszélni, mert közösen kell (vagy legalábbis a közösből) elvileg visszafizetnetek a támogatást.

Értem én, hogy valószínűsíthetően nem jókedvedből mentél el a gyerekkel a lakásból, de ebben a rendeletben konkrétan nem nagyon van méltányosság. Ezért kellene olyan helyen kérdezni, ahol ebben segíteni tudnak. Szerintem ez a kormányhivatal most, de hogy a bürokráciában hol kellene kezdeni, arra nincs jó ötletem sajnos.

gszyl79 # 2019.01.07. 13:01

Kedves Fórumozók!

Szocpol törlésével kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Lejárt a szocpolunk, de közben szétmentünk a férjemmel, és az utolsó évben sajnos el kellett költöznöm a gyerekekkel abból a lakásból. Tehát az utolsó évben a tartózkodási címünk más volt. Az állandó az a lakcím maradt amelyik ingatlanon a szocpol van. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor gondot okoz, hogy ideiglenes lakcím van feljegyezve? Elvileg ugye a lakóhelyet nem hagyhatnánk el, de az állandó lakcímünk (azaz a lakóhelyünk) az megmaradt.
Remélem emiatt nem fizettetik vissza a szocpolt.
Tud valaki ebben segíteni?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.12.07. 05:57

Mindig így van. Amikor elfogy a türelem, és érdeklődnél, mindig kiderül, hogy egy órája küldték el... :)

bigdady # 2018.12.06. 19:33

ma megjött a papír éppen 2 hónap volt :)

bigdady # 2018.12.05. 12:24

Hali
Hol lehet érdeklődni a szocpol törlésről, hogy amit postáztam október elején megkapták-e stb? Van javaslatotok? Van értelme, lesz fogalma a kormányablak ügyfélszolgálatnak?

lajcsó # 2018.11.07. 06:50

"Kb mennyi idő alatt jár el törlés kapcsán a kormányhivatal? Kb egy hónapja postáztam nekik.
2-3 hó?"
Lehetséges.
Ebben az esetben a küldeményed bekerül az egységes kormányzati ügyiratkezelő rendszerbe. Majd a feldolgozást követően onnan továbbítják az illetékes földhivatalhoz. (A "legszebb" az egészben az amikor rossz helyre továbbítják a beadványt.)
Ha földhivatal részére küldünk beadványt akkor úgy lehet elkerülni ezt ha ráírjuk a borítékra azt is, hogy "Földügyi igazgatási eljáráshoz"!

drbjozsef # 2018.11.07. 05:36

Nem rémlik már, de meglepetés volt a földhivatal levele a törlésről, úgyhogy asszem igen, pár hónap.

bigdady # 2018.11.06. 20:30

Kb mennyi idő alatt jár el törlés kapcsán a kormányhivatal? Kb egy hónapja postáztam nekik.
2-3 hó?

bigdady # 2018.10.08. 17:38

Kormányhivatalba kell vinni, pontosan.
Ahogy a nyomtatvány is az ő honlapjukon van fenn.

drbjozsef # 2018.10.08. 12:13

Ezért írtam következetesen kormányhivatalt. Mert oda tartozik a kérelem, amióta elvették a Magyar Államkincstártól. Ha jól tudom, az nem ugyanaz mint a kormányablak.

wers # 2018.10.08. 11:58

Egyébként szerintem a földhivatali bejegyzés 8 napos. De mosza jobban tudja.

wers # 2018.10.08. 11:57

Ezért hozták létre a kormányablakokat. Azt ne kérdezd, hogy egyet értek-e vele.