Szocpol jelzálog törlés?


drbjozsef # 2018.10.08. 11:52

"MAGYAR ÁLLAM" - az pedig különböző hivatalokból áll, mindegyiknem meg van a saját hatásköre, illetékessége.

Csak mégegy : ha az "állam" kijelöli hova kell fordulni egy kérelemmel, miért nem azt jelöli ki, aki illetékes?
Munkanélküli segéllyel nem fordulok a gyámhivatalhoz. Csendháborítással nem fordulok az hírközlési hatósághoz.
Már ha érthető, hogy mire célzok

drbjozsef # 2018.10.08. 11:50

Az még mindig fura, hogy egy olyan hivataltól kell kérnem ezek szerint az engedélyt, akinek köze nincs a bejegyzéshez? Akkor már mér csak két kört futtatunk a szerencsétlen állampolgárral, miért nem nyolc (16,32,64...) hivatalon futtatjuk át a kérelmeket? Csak a bürökráciacsökkentés jegyében...

Na jó, ne feszegessük, én vagyok ér(t)etlen.

wers # 2018.10.08. 11:38

"MAGYAR ÁLLAM" - az pedig különböző hivatalokból áll, mindegyiknem meg van a saját hatásköre, illetékessége.

Az látja, hogy törölhető, aki anno a bejegyzését kérte.

drbjozsef # 2018.10.08. 11:21

Esetleg így, hátha:
(a zárójelet én írtam)

A kormányablak nem tud jelzálogot törölni sem, de arra engedélyt sem ők adnak. Max. befogadják a kérelmet. Majd hivatalból átteszik a kormányhivatalhoz, akik szintén nem maguk járnak el, így ők is továbbítják a földhivatalnak. Akik a jelzálog kötelezett kérelmére megkeresik a jelzálog jogosultját (=MAGYAR ÁLLAM, ŐK KÜLDTÉK NEKIK), hogy valóban törölhető-e.
Minek kérdezi meg a földhivatal az államot, hogy törölhet-e egy jelzálogot, ha azt az állam küldte neki?

wers # 2018.10.08. 11:02

csak nem értem drbjozsef mit nem ért

wers # 2018.10.08. 10:46

igen drmosza. De nem volt elég.

wers # 2018.10.08. 10:19

drbjozsef, uhhhh

chava, igen sejtettem, hogy itt játszik a függő hatályú eljárás.

chava # 2018.10.08. 10:08

a 2007. évi CVI. tv 66. § (1a) alapján jár el a hj. kiadása során a járási hivatal. Ákr. szóba sem kerül, függetlenül attól, hogy kérelmet nyújt be az "ügyfél". Magát a hj-t sem az Ákr. szerinti döntésként hozzák. A hj. kiadása nem hatósági hatáskörben történik, tehát függő hatály sincs.

drbjozsef # 2018.10.08. 10:05

wers,

jól értem, a kormányhivatal átteszi a földhivatalnak, az meg megkérdezi a jogosultat, aki ugye a magyar állam, tehát valószínűleg a kormányhivatalt kérdezi meg (amióta nem az államkincstárhoz tartozik az ügy). Vagy hogy?

wers # 2018.10.08. 09:55

nem is tudom, ez ha ügyfél kérelmére induló eljárás, akkor függőhatályú.

"A függő hatályú döntés értelmében, ha 2 hónapon belül nem születik döntés, a hatóság köteles lesz az ügyfél részére az eljárási díjat, ennek hiányában tízezer forintot megfizetni.

wers # 2018.10.08. 09:53

magyarán a kormányablak 2 hónapja kotlik a szocpolos jelzálogjog törlési engedélyének kiadásán.

A kormányablak nem tud jelzálogot törölni sem, de arra engedélyt sem ők adnak. Max. befogadják a kérelmet. Majd hivatalból átteszik a kormányhivatalhoz, akik szintén nem maguk járnak el, így ők is továbbítják a földhivatalnak. Akik a jelzálog kötelezett kérelmére megkeresik a jelzálog jogosultját, hogy valóban törölhető-e.

Egyszerű ez nem?

Mondjuk én a jelzálog jogosulttal kezdtem volna, akik igazolják, hogy törölhető, és azt megküldtem volna a kormányhivatalnak a kérelem mellékleteként.

chava # 2018.10.08. 09:51

@drbjozsef, nem vonatkozik rá a 60 nap, mert nem hatósági eljárásban történik a törlési hj. kiadása. Etől függetlenül közig. szervnek is létezik kárfelelőssége, de az már a polgári jogi vonal lesz.

bigdady # 2018.10.08. 09:28

Sziasztok!
Most jártam utána, itt a nyomtatvány ami kell a szocpol jelzálogának törléséhez (melléklet ami kell: jogerős használatbavételi és támogatási szerződés építés esetén legalábbis):

http://www.kormanyhivatal.hu/…kastamogatas

http://www.kormanyhivatal.hu/…20180101.pdf

Tecumseh # 2018.09.27. 12:55

21 nap hivatalosan, de ugy tunik eloszeretettel kihasznalják a korábbi 30+30 napot, merthogy 2 hónap után ma végre megjött az értesítés az eladónak, hogy a törlési engedélyt továbbították az illetékes földhivatalnak. Adódik a kérdés, hogy pl. ügyiratszámra hivatkozva az eladó kérhet-e gyorsított eljárást a földhivatalnál így, hogy nem ő adta be a törlési engedélyt?

drbjozsef # 2018.09.27. 06:05

Nem értek a közigazgatáshoz, de ha beadok egy kérelmet, amit el kell bírálniuk, és ki kell adniuk, akkor feltételezem, hogy arra vonatkozik valamilyen határidő, legalább az általános 30+30 nap, és ha az nem sikerül, emiatt kár ér, bizonyíthatóan emiatt, akkor azt miért ne érvényesíthetném? Nem fellebbezni akarok, mint jogorvoslat, csak a késedelem miatt keresnék kártérítést.

drbjozsef # 2018.09.26. 13:26

Passz. Biztos van közigazgatási körben is kárfelelősség, 60 nap után az eljárási illeték jár vissza esetleg, de én azt tenném, hogy ha lejárt a 60 nap, akkor szintén valami kompetens embernek barátságosan azzal nyitnék telefonon, hogy legyen szíves tájékoztasson a jogorvoslati lehetőségekről. Valami majd csak kiderül.

Tecumseh # 2018.09.26. 11:21

Miután az eladó sikeresen elért egy kompetens embert a kormányhivatalnál, azt tudták neki mondani, hogy igen sok panaszt kapnak az elnyúló ügyintézések miatt, de általában 60 napon belül megoldják (a 21 helyett). Ez volt 2 hete, már a 60 nap is lejárt.
Mi a túrót lehet ezzel kezdeni? Mondanom sem kell, hogy ez nekem is és az eladónak is többletköltséget jelent.

drbjozsef # 2018.09.26. 11:10

Mit mondott a kormányhivatal?

Tecumseh # 2018.09.26. 10:46

Tengermély tiszteletem!

08.24-én már feldobtam itt a problémámat, változás azóta sincs, magyarán a kormányablak 2 hónapja kotlik a szocpolos jelzálogjog törlési engedélyének kiadásán. Az eladó nem tudja töröltetni a bejegyzést a tulajdoni lapról, én nem tudom birtokba venni a házat. Mindezt úgy, hogy elvileg 21 nap az ügyintézési határidő. Akár naptári, akár munkanap ez, messze túlszárnyalták.
Van erre valami jogorvoslat vagy tényleg itt tart a bürokrácia?

Üdv.

T.

bigdady # 2018.09.03. 04:35

Köszi.igy kerek.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.02. 14:55

Na, hát az ő hozzájárulásuk kell. :) Azt hittem, arra biztatod, hogy a földhivatalba adja be a pőre kérelmet.

drbjozsef # 2018.09.02. 14:21

Én már a kormányhivatalhoz.

bigdady,

De, igen.

új építésnél : A családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételével épített lakásra az építkezés idejére és a használatbavételi engedély kiadását, a használatbavétel tudomásulvételét vagy egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtét követő 10 évig terjedő időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre.

használt lakásnál : A családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételéről szóló szerződés megkötésének időpontjától számítva 10 évig terjedő időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre.

bigdady # 2018.09.02. 07:37

Nem a használatbavételi engedély keltéhez képest 10 év után lehet?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.01. 17:45

Hova adtad be a kérelmet?

drbjozsef # 2018.09.01. 17:29

Szocpolhoz? Kitől? A magyar állam javára van bejegyezve, a kormányhivatal feltételezem az államot képviseli.
Nekem nem kellett. Lejárt a határidő, beadtam egy kérelmet, és ők töröltették is, nekem már csak a határozat jött a földhivataltól.