Földek átminősítése


Majordomus # 2024.03.13. 21:18

Egy biztos: szabály mindenre van.

nanemaaa # 2024.03.13. 12:57

A "tanyaövezet" is helyi építési szabályzatot jelent. Ami egyébként nem létezik.
(2a) * A mezőgazdasági terület a földhasználat módja és természetbeni állapota figyelembevételével lehet

  1. kertes,
  2. általános vagy
  3. tájgazdálkodási

mezőgazdasági terület.

Quercus # 2024.03.13. 11:06

Odáig el kell jutni. De ha tanyaövezet, akkor nem kell belterületbe vonni.

nanemaaa # 2024.03.13. 09:32

Quercus
Mert a helyi építési szabályzat, településterv nélkül pl nincs belterületbe vonás sem.

Quercus # 2024.03.13. 07:33

Mávelési ág változáshoz mi köze az önkormánmyzatnak? Még az sem egyértelmű, hogy az erdő szerepel-é az Erdőállomány Adattárban.

Majordomus # 2024.03.12. 20:19

És nem érdemes egyedűl belevágni,szakember nélkül.

nanemaaa # 2024.03.12. 10:58

kacs21
Művelési ág változásához kell az önkormányzat, mint jogalkotó szerv, a helyi építési szabályzat módosítására jogosult szerv. No és persze, kell az önkormányzat ez irányú szándéka, mert a HÉSZ ilyen irányú módosítása nem valószínű, hogy a szándékában áll. Kell az erdészeti hatóság, aki vagy hozzájárul a terület erdő művelésből kivételéhez, vagy nem. Kell még a földhivatal, aki majd vagy engedélyezi a művelés alóli kivonást, netán belterületbe vonást, az azzal járó megváltási összeg meghatározásával, vagy nem.
Összességében idejében el kell kezdeni, mert több évet, és sok millió forintot jelent a történet. Alsó hangon.

nanemaaa # 2024.03.12. 10:53

detti789
"ez esetleg településenkként eltérő?"
A bírság számítás módja és mértéke az egész országra érvényes, kormányrendelet szabályozza.
Bármit is szándékozol tenni, első utad az építési hatósághoz vezessen, tőlük elvileg pontos válaszokat kaphatsz. Nem baj, ha elkísér, egy építéshez értő személy, pl tervező. Már csak azért, hogy legyen, aki érti a szakkifejezéseket. ;)
A helyi építési szabályzatot elvileg köteles módosítani az önkormányzat, már csak az a kérdés, hogy mikor lesz rá pénze, mert ez önmagában sok milliós tétel.

Bankok közelsége, és fejre húzható méretű harisnya sose árt. ;) A bírság összege simán lehet milliós.

detti789 # 2024.03.12. 02:52

nanemaaa, köszönöm szépen a javaslatokat.

Az épület állapota szerencsére tökéletes, így reményeim szerint nem dönthető össze egy nagyobb levegővétel utáni fújással sem, bár mindenképpen meggondolandó az említett bírság miatt :-) Az egyébként gondolom a túlépített négyzetméter alapján van akciós áron a későbbiekben, ugye? Utána lehet ennek nézni valahol, vagy ez esetleg településenkként eltérő?

Ezzel kapcsolatban amit írtál:

Jelen esetben a 3%-ot kétkedve fogadom, az OTÉK már rég felemelte 10 %-ra. Csak az a kérdés, hogy a helyi építési szabályzatot vajh módosította-e az önkormányzat a módosított OTÉK-nak megfelelően? Ha igen, akkor elvileg kaphat fennmaradási engedélyt, bár a bírság mértéke nem lesz csekély. Finoman szólva. Persze ehhez az is kell, hogy az épület egyebekben megfeleljen a rá vonatkozó előírásoknak, vagy legalább szabályossá legyen alakítható. Érdemes lenne egy kört tenni az építési hatóság (kormányhivatal) felé.

A helyi építési szabályzatot köteles módosítani ennek megfelelően, vagy csak módosítható? Gyanús nekem ez a 10%, mert mindenhol az van hogy 3% a zártkert beépíthetősége, de nyilván te ezt jobban tudod. A nem csekély bírság nagyjából mit jelenthet? Nézegessem a közeli bankok biztonsági rendszereinek esetleges hiányosságait és az akciós kínai bankrabló sapkák kínálatát?

Köszönöm szépen a válaszodat előre is!

detti789 # 2024.03.12. 02:38

Majordomus, neked is köszönöm szépen a segítséget.

Igen, mindenképpen jól átgondolt döntésnek kell lennie, de jelenleg biztosan tudom hogy nem pár évre tervezek csak vele.

Az eredeti épület bőven 2017 előtti, de ezt nyomoznom kéne még... (Érdemes, fontos tényező vajon?) De gondolom itt a fontosabb dolog a túlépített rész az én olvasatomban...

detti789 # 2024.03.12. 02:32

drbjozsef, köszönöm szépen a válaszodat.

Igazolásként vajon mi fogadható el? A jelenlegi tulajdonos 2017-ben vette, ekkor történt a túlépítés is.

Pl írjuk le az adásvételi szerződésbe hogy 2017-ben átépített gazdasági épülettel veszem meg? A jelenlegi tulajdonost érheti-e bármiféle hátrány (utólagos bírság esetleg) ezzel kapcsolatban? Az én logikám szerint ha megveszem akkor már engem vesznek elő mindenért, hisz a tudott túlépítéssel vállaltam a vételt, de nyilván nem értek hozzá, ezért vagyok itt :-)

Van még netes hirdetés is, ingatlanirodán keresztül, ahol szintén le van írva hogy ekkor lett felújítva. Ez is beletartozhat esetleg a bizonyításba?

Köszönöm szépen előre is a választ!

Majordomus # 2024.03.11. 21:02

Több ezer "szerszámoskamra " áll mezőgazdasági területen 2-3 szobával.

kacs21 # 2024.03.11. 19:37

Szép Napot!

Kecskeméten van egy kivett erdőm, eddig úgy volt, hogy 3% beépíthető most ez jól hallottam 0.5% lett?
A másik pedig hogy zajlik ennek az átminősítése?
Igazából egy csodás helyen van, már kész utcában, aszfaltos út mellett, közművekkel. A többi szomszéd telek MÁT besorolású (általános tanyás) erről azt olvastam, hogy 30% beépíthetősége. Hogy lehetne elintézni, hogy átminősítsék? Mennyi ennek a költsége?

Köszönöm szépen a segítséget: Karolina

nanemaaa # 2024.03.11. 10:07

Pontosítok:
Az OTÉK-ot 2021.07.16-tól ismét módosították. E szerint kertes mezőgazdasági területen lakás nem létesíthető. Így pláne fontos lesz tudni, hogy a helyi építési szabályzat az OTÉK mely jogállása szerinti állapotát tekintve hatályos?
Szóval mindenképpen irány az építési hatóság.

nanemaaa # 2024.03.11. 10:02

Mindkét esetben 10 éven belüli építésről beszélünk, így ugyanabban a cipőben járnak.
Ha már választani kellene, én a művelés alól kivontat választanám, mert ott elvileg lehet lakóépületet is építeni, vagy a maglévőt lakóépület céljára átalakítani. Jelen esetben a 3%-ot kétkedve fogadom, az OTÉK már rég felemelte 10 %-ra. Csak az a kérdés, hogy a helyi építési szabályzatot vajh módosította-e az önkormányzat a módosított OTÉK-nak megfelelően? Ha igen, akkor elvileg kaphat fennmaradási engedélyt, bár a bírság mértéke nem lesz csekély. Finoman szólva. Persze ehhez az is kell, hogy az épület egyebekben megfeleljen a rá vonatkozó előírásoknak, vagy legalább szabályossá legyen alakítható. Érdemes lenne egy kört tenni az építési hatóság (kormányhivatal) felé.
És amiről eddig még szó sem esett, azért az épületek szakszerűsége, műszaki állapota sem mellékes egy adásvétel esetén. Nem lenne jó, ha adásvétel után másnapra összedőlne. Bár ez által lehetne szabadulni a bírság alól. ;)

Majordomus # 2024.03.10. 20:13

A 2022-es építés biztos nem.
A másikat 2017-ben bővitették de kérdés hogy mikor épült.

drb.. pontosan leírta a kockázatokat.
Eladni csak olyannak tudod majd aki szintén pénzszűkében keres kertet.

Gondold át hogy mit tervezel vele,s meddig ...

drbjozsef # 2024.03.10. 14:31

detti789,

Ha igazolhatóan 10 évnél régebben épült (vagy volt az utolsó módosítás), akkor nem bontathatják el.

Az lesz a hátrányod, hogy nem is tudod legalizálni, ha szabálytalan, és nem fogják felvezetni a térképmásolatra. Ugyanígy el tudod majd adni, de se te nem kapsz most hitelt hozzá, se a leendő vevőd sem, ezért ez elég jelentős forgalmi érték csökkenést is jelenthet. Ha te is ennek tudatában, és ennek megfelelő árral veszed, akkor jó.
Csak meg kellene győződni róla, hogy 10 évnél régebbi.

detti789 # 2024.03.10. 07:57

Tisztelt Fórumozók!

Zártkerti ingatlant szeretnék venni, 2 házat is megnéztem:

  1. Zártkert, művelés alól kivonva, gazdasági épülettel, amit 2017-ben túlépítettek (3%-nál több)
  2. Szintén zártkert, viszont kifüggesztés köteles, szintén túlépített ingatlannal (2022-ben építették)

Nagyjából tudom hogy mindkettőt el kéne engednem....De sajnos anyagi lehetőségeim nem teszik lehetővé egy nagyobb értékű ingatlan vásárlását.

Egy esetleges ellenőrzéskor gondolom engem mint új tulajdonost kötelezhetnek bontásra és bírságra, hiába nem növeltem egy centivel se mióta az enyém, ugye? Hisz tudom mit veszek...

Köszönöm szépen a segítséget!

Majordomus # 2024.03.03. 21:29

Földtörvényben jártas ügyvéd tud segiteni.

palmy88 # 2024.03.03. 14:00

Üdvözlőm
Van egy zártkertem ami kert minősitésbe van és 4,26 aranykoronás.
Azt szeretném megkérdezni,hogy az aranykoronát kilehet váltani pénzzel?
Illetve a földhívatal nem engedélyezet 400nm kivonást építkezés céljából,mert hogy új jogszabály van.
Nagyon el vagyok keseredve mert nem tudom mi tévő legyek.
Hogy tudnám át minősiteni,vagy kiváltani a koronát?
Válasszát előre is köszönöm!

Majordomus # 2024.02.23. 20:36

akkor megint tanultam valamit....

nanemaaa # 2024.02.23. 10:45

Azt nem.de hogy egy teleknek 2 féle minősitése van...

Pedig ez nem ördögtől való, mondhatni általánosan jellemző a külterületi ingatlanokra.

Majordomus # 2024.02.22. 20:22

Azt nem.de hogy egy teleknek 2 féle minősitése van...

drbjozsef # 2024.02.22. 05:22

Nehéz elképzelni, hogy ahol egy épület áll, azt nem szántják fel, és nem nő rajta a krumpli?

Majordomus # 2024.02.21. 20:16

Hm.
A telek bal oldaka művelés alatt van,a másik fele meg nem??