Földek átminősítése


Beryl21 # 2016.11.27. 19:54

Szeretnenk termofold besorolasu kulteruleti ingatlanunkat atminosittetni, kivenni a termofold besorolas alol, mivel tervezzuk az ingatlan eladasat. Szertnenk minel egyszerubben eladni az ingatlant.
Az ingatlanon egy gazdasagi epulet all, mely hasznalati engedellyel rendelkezik.
Ennek kerelmezese a Foldhivatalnal kotott-e valamilyen hataridohoz, amely esetleg jogveszto?
Koszonom mielobbi valaszukat!


Beryl 21

lajcsó # 2016.11.24. 07:50

400 négyzetméter kivonható a művelésből (tulajdonosonként). Nyilván az osztatlan közös megszüntetése után kell kérni!

nanemaaa # 2016.11.24. 07:39

Gazda1256
Ha a földhivatal nem engedélyezi a kivonást, akkor semmilyen. Egyebekben az, hogy mezőgazdasági területeknek van országos beépíthetőséget biztosító előírása, az nem jelenti azt, hogy minden termő terület beépíthető. A helyi építési szabályzat is rendelkezhet úgy, hogy egy adott terület nem beépíthető.

Bea1 # 2016.11.24. 04:40

Ezt én is szeretném tudni. Annyit már megtudtam, hogy első osztályba sorolt földeknél ez valóban kizárt, vagyis ha magas aranykoronaértékre hivatkoznak, akkor valószínűleg a termőföld az első osztályba esik.

Én úgy tudom, ez ellen nincs mit tenni.

Húzhatsz rá mobilházat, vagy építhetsz dombházat, vagy gazdasági épülete(ke)t ami lakhatásra is alkalmas lesz.

Gazda1256 # 2016.11.23. 23:28

Érdeklődni szeretnék. Van egy 3,4 ha nagyságú külterületi szántó, melynek 1/6 részben vagyok tulajdonosa. Szeretném kiméretni a részemet, hogy építkezhessek rá. Azonban a földhivatalban úgy tűnik nem fogják engedélyezni, hogy átminősíttesem vagy művelési ágból kivonjak részt, hivatkozva, hogy magas az aranykorona értéke. Ha jól tudom 3% a külterületek beépíthetősége.szeretném tudni, hogy a földhivatal tényleg elutasít? Milyen lehetőségeim lennének? Köszönöm

enagye # 2016.11.17. 14:57

nanemaaa

Köszönöm szépen. A földhivatal azt mondja, ő nem minősít, ő csak kivonta a művelés alól. A HÉSZ-ben sok az ellentmondás.Nem akarnánk addig üdülővel beépíteni, sőt megvenni sem, amíg ezek nincsenek tisztázva. Köszi.

nanemaaa # 2016.11.17. 14:17

enagye
Megmondja a földhivatal és a helyi építési szabályzat.
Gyanítom, amíg nem tudod üdülővel beépíteni és nem viszed a rá vonatkozó használatbavételi engedélyt, addig nem.

enagye # 2016.11.17. 11:32

Üdv!
Telket szeretnénk vásárolni. A kiszemelt telek 2090 m2, jelenleg "zártkerti művelés alól kivett terület", elvileg MK-2 minősítésű, de szőlőt sosem látott. Át lehet minősíttetni ilyen telket ÜH-1 vagy ÜH-2-re? A feltételeinek maximálisan megfelel.
Előre is köszönöm.

lajcsó # 2016.11.03. 14:24

"Ha megtörtént volna a kivonás, rajta lenne a tulajdoni lapon."
Mindenképpen!

"Szóval akkor jobb ha nem foglalkozok ezzel."
Te tudod. De ha nagyon akarsz akkor tehetsz néhány kört az ügyben (pl. földhivatalnál)!

ultrawox # 2016.11.03. 13:55

Köszönöm a válaszokat.
Ha megtörtént volna a kivonás, rajta lenne a tulajdoni lapon. Azt tudnám szerintem. Majdnem 3000m2 az egész.
Szóval akkor jobb ha nem foglalkozok ezzel.
Köszönöm

lajcsó # 2016.11.02. 14:45

"Ennek a tulajdoni lapja: Külterület xxx/yyy helyrajzi szám."
A leírásod alapján ez bizony nem zártkert. Ebből az ingatlanból max. 400 négyzetméter vonható ki a művelésből, tulajdonosonként. Mivel az ingatlanon már épület is van lehetséges, hogy a kivonás már korábban megtörtént.

ultrawox # 2016.11.02. 13:01

Nem igazán tudom mi az a zártkert.
Ennek a tulajdoni lapja: Külterület xxx/yyy helyrajzi szám.
Ezen a területen egy ház (gazdasági épület) van, amiben lakunk. Nem szeretném ha köteleznének a megművelésre (szőlő), vagy ilyesmi. kb 200m-re autóutat terveznek, remélem tényleg ott lesz és nem mondjuk a telken.
Továbbá, ha tényleg 3%->10%, akkor ez is jól jönne később.
Szerintem lenne telekadó, de ha több a pozitivum, mint a negatívum akkor megérné.
Szóval csak gondolkodom a dolgom, mi lenne ha..

lajcsó # 2016.10.30. 20:02

"Külterületi szőlő művelési ágú telket (gazdasági épülettel=lakóházként használva) érdemes átminősíteni:"művelési ág alól kivett"-re?"
Attól függ, hogy mi a célod vele? "Átminősíteni" csak a zártkerti ingatlant lehet! "Átminősítés" után lehet, hogy telekadó alá esik az ingatlan (ha be van vezetve a településen).

Bea1 # 2016.10.30. 03:00

Sajnos a főépítész a mi városunkban ezt úgy értelmezi, hogy a törvény lehetőséget ad arra, hogy ő 3-ról 10%-ra változtassa a beépíthetőséget, ha akarja... és ő nem akarja.

Holott az adott törvény valójában nem tartalmaz mérlegelési lehetőséget.

ultrawox # 2016.10.29. 20:29

Üdv
Külterületi szőlő művelési ágú telket (gazdasági épülettel=lakóházként használva) érdemes átminősíteni:
"művelési ág alól kivett"-re?

Ugye ez most év végéig ingyenes.
Ha jól látom ezzel változhat a beépíthetőség is 3%-ról 10%-ra. Ez még lehet jól jöhet.
Köszönöm!

otilka # 2016.10.29. 13:43

Kedves Fórumozók!
Budapest külterületi jelenleg MG-F1 besorolású 4020 nm szántó tulajdonosa vagyok.
2016-ban kiderült, hogy a Fővárosi Közgyűlés egy 2015-ös határozatával 2018. december 31.-el közjóléti erdővé kívánja átsorolni a területet.
Erről értesítést senki nem kapott, egy véletlen kapcsán derült ki.
Ezen a területen kb. 45 hasonló méretű kárpótlásba kiosztott szántó van, erdő a közelben sincs, ellenben a terület lakott belterülettel szemben, össz-közművesített, aszfaltos útra fut ki. A tulajdonosok jó része, arra számított, hogy előbb-utóbb belterületbe vonják, és építési lehetőséget kapnak a családjuk, illetve gyermekeik számára. Ezzel az intézkedéssel azonban a terület teljesen elértéktelenedik, esetleg kisajátítás a terv ?
Mit lehet ilyenkor tenni.

lajcsó # 2016.10.21. 17:07

"Van-e lehetőség arra, hogy az telek oltalommal meg nem terhelt részét leválasszuk az egyébként hasznosítható területről?"
Ezt innen nem lehet megválaszolni. Kérdezd meg erről a helyi "okosokat" (önkormányzat, földhivatal)!

attila.Richard # 2016.10.21. 16:52

Kedves Fórumozók!

Az alábbi kérdés megválaszolására lenne szükségem:

Egy Budapest XII. kerületi ingatlan 1/2 része jelenleg ZKP természetvédelmi oltalom alatt áll, azonban emiatt a bejegyzés miatt az ezzel meg nem terhelt részekre sem kapunk L6 építési engedélyt. Mely hatóságokhoz lehet ebben az esetben fordulni?

Korábban próbálkoztunk a helyi önkormányzatnál, azonban a fenti oltalomra hivatkozva elutasították a kérelmünket, holott egyébként a szomszédos telkek beépítésre kerültek. Jelenleg a terület nem hasznosítható.

Van-e lehetőség arra, hogy az telek oltalommal meg nem terhelt részét leválasszuk az egyébként hasznosítható területről?

lanni # 2016.10.19. 10:48

Köszönöm Dr. Szűcs Lajos!

lajcsó # 2016.10.19. 09:49

"Milyen feltételekkel lehet belterületté nyilvánítani?"
Ha meg tudod győzni az önkormányzatot, hogy módosítsák az érdekedben a helyi rendezési tervet és vállalod, hogy viseled ennek a költségeit (négy százezer forint alaphangon).

lanni # 2016.10.19. 09:25

Üdv.a Fórumozóknak!
Külterületei ingatlant szeretnék vásárolni, amely 3 hrsz-en van nyilvántartva./1.lakóház és udvar, 2.gazdasági épület és udvar, 3.szőlő /
Milyen feltételekkel lehet belterületté nyilvánítani?

Fanni.0410 # 2016.10.17. 11:49

Köszönöm szépen Dr. Szücs Lajos!

lajcsó # 2016.10.17. 11:46

"milyen eljárás során lehet külterületet belterületté nyilvánítani?"
Önkormányzati rendelet+kérelem az önkormányzat részéről.

Fanni.0410 # 2016.10.17. 10:57

Sziasztok!

Valaki el tudná mondani, hogy milyen eljárás során lehet külterületet belterületté nyilvánítani?

Előre is köszönöm!
Fanni

moczyka # 2016.10.04. 09:23

nanemaaa

Jelenleg egy HRSZ alá tartozik 12 ujonnan kialakitott egyenként 1000m2 es telekrész amiket közművesítettek.VAlószínű a vázrajzot fogjuk alapul venni, és foglalóról lesz szó amibe bele kell fogalmazni , hogy amint építési telek lesz külön HRSZ -szel és címmel azt megvásárolnánk.
Köszi a segítséget egyébiránt!