Földek átminősítése


nanemaaa # 2016.08.17. 06:28

Baboka5
Mi mondjuk meg, hogy a te településeden mit mond a helyi építési szabályzat, mert tegnap nem volt ügyfélfogadás? Jól értem?

lajcsó # 2016.08.16. 20:30

Bocs, de egyáltalán tisztában vagy azzal, hogy mit vásároltál?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.16. 15:10

Egy hektárnál nagyobb, belterületi ingatlan? Nem semmi! Abból kijön vagy tíz építési telek; gazdag ember vagy!

Baboka5 # 2016.08.16. 14:31

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Ma voltam bent a földhivatalba, hogy kérjem a "zártkertem " átminősítését, és kiderült, hogy nem is "zártkert" hanem belterület és szántó . Megtudná valaki mondani, hogy erre lehet-e építkezni és a telek hány %-ára. Ma az építésügyi hatóságnál nem volt ügyfélfogadás. A válaszokat előre is köszönöm. Üdv : Baboka5

lajcsó # 2016.08.15. 04:47

"Ha szerződés és a szerződéskori tulajdoni lap ellentmondásos >> az érdekes helyzet, valaki felel érte (az ügyvéd)."
Egy elírás miatt ugyan miért felelne? Szerintem a földhivatalnak ezen ellenmondásra hivatkozva el kellett volna utasítania a bejegyzési kérelmet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.11. 17:08

Nem a földhivatal, de járási.

Beatrix24 # 2016.08.11. 15:02

Járási hivatal földhivatali osztályán érdemes-e érdeklődni, vagy csak az önkormányzat illetékes?

Bea1 # 2016.08.11. 14:53

A helyi építésügyi hatóságnál mindkét kérdésedre pontos választ adnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.11. 14:41

Nem kell elnézést kérned, de ezt itt neked senki meg nem mondja.

Beatrix24 # 2016.08.11. 14:38

Szép napot mindenkinek.

Bocsánat előre is.
Tudom lerágott csont lesz már, de teljesen elvesznem ebben az útvesztőben.

Tavaly vettem egy zártkerti ingatlant, ami ki is lett véve művelés alól.
Az önkormányzatnál az mondták, hogy mivel kicsit 942négyzetméter így nem lehet átminősíteni építési telekké, és hogy a külterületen van.
Na most én a mai nap megnéztem az adásvételit és ott érdekes módon beterületen lévő teleknek jelöli meg.
Akkor most mi az igaz?

Másrészt.

Van rajta egy pici ház. De szeretnék hozzá építeni.
Ezt a telek hány százalékáig tehetem meg hivatalosan? 3% vagy 10% mert az nagyon nem mindegy.

Előre is nagyon köszönöm a válaszokat.

Vera25 # 2016.08.01. 18:18

Tecácska!

Igen, ez mostantól él!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.01. 18:10

Ebből nem következik, hogy építhet lakóépületet bármelyik zártkertben.

Tecácska # 2016.08.01. 17:20

Kedves Vera 25! Erre hivatkozik?

  1. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet módosítása
  2. § (1) Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 29. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) Mezőgazdasági területen lévő, zártkerti művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10%-os beépítettséggel helyezhető el. A különálló lakóépület beépítési magassága legfeljebb 7,5 m lehet.”

(2) Az OTÉK

  1. 6. § (1) bekezdés a) pontjában a „legalább 5%,” szövegrész helyébe a „legalább 10%” szöveg,
  2. 6. § (1) bekezdés b) pontjában a „legfeljebb 5%” szövegrész helyébe a „legfeljebb 10%” szöveg,
  3. 29. § (3) bekezdés nyitó szövegrészében a „mezőgazdasági területen” szövegrész helyébe a „mezőgazdasági területen - a (8) bekezdésben foglalt telek kivételével -” szöveg,
  4. 29. § (3) bekezdés 2. pontjában a „legfeljebb 3%-os” szövegrész helyébe a „legfeljebb 10%-os” szöveg,
  5. 29. § (3) bekezdés 3. pontjában a „legfeljebb 3%-os” szövegrész helyébe a „legfeljebb 10%-os” szöveg,
  6. 29. § (4) bekezdésében a „mezőgazdasági területen lakóépület” szövegrész helyébe a „mezőgazdasági területen - a (8) bekezdés kivételével - lakóépület” szövegrész, a „megengedett 3%-os” szövegrész helyébe a „megengedett 10%-os” szöveg,
  7. 29. § (5) bekezdésében a „3%-os beépíthetőség” szövegrész helyébe a „10%-os beépíthetőség” szöveg,
  8. 30/B. § (4) bekezdésében a „legfeljebb 5%-ig” szövegrész helyébe a „legfeljebb 10%-ig” szöveg

lép. Köszönöm!

Tecácska # 2016.08.01. 16:31

Kedves Vera25! Köszönöm a válaszát. Megpróbálok utána nézni.

Vera25 # 2016.08.01. 14:33

tecácska!

A jogszabály már él, 2016.június 14.-től hatályos. Az OTÉK 29.§-a foglalkozik vele, ebben is a 8. bekezdés, miszerint a művelési ág alól kivett zártkerti területek beépíthetősége 10% lett.

Vera25 # 2016.08.01. 14:30

Smelcsi! A bank szabad felhasználású hitelt biztosan ad.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.31. 11:43

Azt jelenti, hogy ez nem lakásingatlan. Lakáscélú kölcsönt és lakáscélú támogatásokat nem adnak rá.

Smelcsi # 2016.07.31. 09:02

Tisztelt Szakértő!

Hitelre szeretnénk venni kertes házat. A bank ad családi házra hitelt csak találtam ezt:
A ház besorolása kivett nyaraló és udvar, belterületi besorolású, tehát családi ház építhető rá, akár telek megosztás is eszközölhető.

Fogalmam sincs hogy ez most mit is jelent és hogy felvehető-e rá hitel.

Válaszokat előre is köszönöm!

Bonbonka # 2016.07.30. 14:32

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék érdeklődni, hogy mi a menete az átminősítésnek.
Jelenlegi ingatlant nemrég minősítették át tanyáról - lakóingatlanra.
Ezt vissza lehet minősíteni megvételt követően?
Ha igen, kihez kell fordulni, mi a teendő?

Köszönöm szépen a segítséget!

Bea1 # 2016.07.30. 14:12

Miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 07:21

Ez valami tévedés lesz.

Tecácska # 2016.07.29. 20:22

Ezt találtam!

Boldogulj Tatabányán

ZÁRTKERT: MÉG INGYENES AZ ÁTSOROLÁS!

Most kell cselekedniük a zártkertek tulajdonosainak, ha gyorsabban és jobb áron akarják eladni az ingatlanaikat, mert csak az év végéig kérhetik ingyen az ehhez szükséges átsorolást a földhivatalnál. Ám a több mint egymilliónyi zártkerttulajdonos közül ezt kevesen kérelmezték.

Általában akkor döbbennek rá az átminősítés szükségességére, amikor el akarják adni a zártkerti telket. Ez ugyanis jelenleg a földforgalmi törvény hatálya alá esik, így eladás esetén végig kell szenvedniük a termőföldekre vonatkozó tíz hónapos procedúrát – ebből a földhivatali kifüggesztési és jóváhagyási folyamat akár fél évet is igénybe vehet –, nem beszélve arról, hogy területüket cégnek vagy külföldinek nem értékesíthetik – írja a Magyar Nemzet.

Az átminősített, azaz a művelés alól kivett zártkertek viszont tényleges funkciójuknak (például lakóingatlan, üdülő) megfelelően vehetnek részt az ingatlanforgalomban, így jóval drágábban adhatók el, és az adásvétel ügyintézési ideje is jelentősen lerövidül. Amennyiben tehát a zártkerti tulajdonos nem mezőgazdasági termelő, érdemes minél hamarabb letöltenie a Földhivatali Portálról a megfelelő formanyomtatványt, és benyújtania az ingatlan fekvése szerint illetékes járási földhivatalnál. Az ügyintézés ugyanis a legjobb esetben is elhúzódhat 30 napig, és ősszel a földhivatalok még leterheltebbek lesznek, a soron kívüli eljárás viszont már ingatlanonként tízezer forintba kerül.

Az átminősítés a reménybeli vevő számára is előnyös: ha a zártkert termőföldnek számít, akkor neki is meg kell felelnie a földforgalmi törvénynek, így például okirattal igazolt földművesnek kell lennie, környékbeli lakhatást igazolnia, és meg kell küzdenie az elővásárlási joggal rendelkezővel. Márpedig aligha várható el a telekvásárlótól, hogy ilyen végzettsége legyen, ha egyáltalán nem akar ott gazdálkodni – sok zártkerti ingatlan erre már csak méretei okán sem alkalmas –, csak hobbitelekként használná vagy lakna valahol.

Különösen vonzó lehet a zártkerti ingatlanok vásárlása azoknak, akik családi otthonteremtési kedvezményt (csok) vehetnek igénybe. A csok szabályait ugyanis könnyítették az összkomfort terén, és egy újabb módosítás révén már zártkerten és külterületen is lehet építkezni. További fejlemény, hogy a kormány a napokban módosította az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló rendeletet. Ennek nyomán a zártkertek eddigi 3 és 5 százalékos beépítési arányát akár 10 százalékra is emelhetik az önkormányzatok. Így a jelenlegi 30-40 négyzetméteres zártkerti gazdasági épületeket lakóházakká is bővíthetik. Nem beszélve arról, hogy a csok alsó határának számító 90 négyzetméteres lakóingatlan felépítéséhez is elegendő lehet egy ezer négyzetméteres terület, az eddigi jóval nagyobbal szemben.

Magyarországon egyébként több mint 200 ezer hektárra rúg a zártkerti terület, és ezek több mint 1,150 millió földrészletből állnak, s osztatlan közös vagy egyéni tulajdonban vannak, ám jelentős részüket a tulajdonosok nem tudják, vagy nem akarják megművelni, pedig művelési kötelezettségük van, melynek elmulasztása bírsággal sújtható.

mno/Boldogulj Tatabányán

Bea1 # 2016.07.29. 04:47

Meg kell várni az erről szóló rendeletet, amit elviekben júliusra ígértek.

Sajnos ettől még a külterület külterület marad, a külterületet pedig nem szeretik a bankok.

Tecácska # 2016.07.28. 18:18

Én is olvastam erről. hogy az átminősítés után 10% lesz a beépíthetőség. Azt nem tudom. hogy ez országos rendelet , vagy a helyi önkormányzat döntheti el. Ha így lenne, akkor a (csok) is igénybe vehető lenne esetleg.Balatonalmádi önkormányzatában érdeklődtem, de sajnos az ottani ügyintéző nem tudott ebben segíteni. Ha esetleg valaki tud valami konkrétat megköszönném a segítséget.

TRLord # 2016.07.28. 13:53

Tisztelt fórumozók!

Abban az esetben ha egy külterületen elterülő rétet vásárolok, van-e lehetőségem (és ha igen, akkor hogyan valósíthatom meg), hogy akár szántóként akár gyümölcsösként műveljem. Mennyire körülményes ilyen esetben az átminősítés?
A válaszokat előre is köszönöm!