Ingatlanügyek


nanemaaa # 2017.01.05. 06:33

charli
Kérheted. Nem fogja megtenni. Nincs is miért megtennie.

charli # 2017.01.05. 04:25

Üdv. a tisztel fórumozóknak . Rövid kérdés : A házam mellet egy építkezési vállalkozás társasházat épít , amihez kérték a hozzájárulásomat is , csak akkor még a tervrajzból nem láttam , hogy ilyen hatalmas lesz és a felső szint ablakai az udvaromba néznek . Kérhetem hogy ezt valahogy szüntessék meg , mert gondoltam , hogy valamilyen "élőkerítést" telepítek , de mire ez 5-6 méteres lesz eltelik egy pár év .

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 20:27

Nem.

MajorDomus # 2017.01.04. 19:42

Ha jól értem, akkor a kérdezőnk, miután egyedül és bizonyíthatóan saját jovedelméből, már az életközösség megszakadása után kifizeti a teljes hitelt, kérheti az 50-50 %-os tulajdoni arány megváltoztatását a saját javára, az általa befizetett hiteltörlesztés arányának megfelelően.

Mondjuk 80-20 % arányban.

Ezt követően már kifizetheti a másik felet, a közös tulajdon megszüntetését kérve a bíróságtól.

Jól értem?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 14:42

Ez ennél bonyolultabb. Ha a felek jövedelme jelentősen eltér, akkor a szerzés arányai lesznek egyenlőtlenek, de ennek a következménye nem megtérítési igény lesz, hanem az ingatlan tulajdoni arányainak a bejegyzettől eltérése. (És a kölcsöntartozás egyenlőtlen megoszlása.)

drbjozsef # 2017.01.04. 14:22

KBS,

"Közös tulajdonú ingatlannál az életközösség idejére nem nagyon támasztható megtérítési igény."

Nemn nagyon támasztható mondjuk a lakhatásért utólag díj például, de a ráfordított hiteltörlesztésből igényelhető, ha az egyik élettárs lényegesen többet törlesztett a hitelbe a saját jövedelméből.

Ha házasok lennének, akkor lenne jellemzően közös a törlesztés is.

drbjozsef # 2017.01.04. 14:19

ken,

azt nem érted, hogy ha élettársak voltatok, és életközösségben éltetek, akkor jellemzően közösen gazdálkodtok. A közös ingatlanra közösen költöttetek. Meg ObudaFan válaszát sem értetted meg : élettársak a vagyoni hozzájárulásuk arányában szereznek tulajdont főszabályként, tehát ha _bizonyíthatóan_ és _lényegesen_ többet fordítottál a hiteltörlesztésre (vagy bármilyen más vagyontárgyra), és ez az ingatlan egyebekben 50-50%-ban közös, akkor lehet keresnivalód és megtérítési igényed a másik fél felé, de ez nem ilyen nagyon egyszerű, se kiszámolni, se érvényesíteni. Ehhez lényegesen több körülményt kellene ismerni.

Végeredményben, ha kiszámolsz valamit, és megegyezni nem tudtok, akkor perelsz, és majd a bíróság eldöni mi jár és mi nem. Ahogy nézem, nem az, amit szeretnél, de annál több, mint amit itt a válaszadók szájába adsz.

ken buchanan # 2017.01.04. 12:29

Attól még ha önkritikát gyakorlok és elismerem hogy butaság és naivság volt ilyenbe belemennem, még nem jelenti azt hogy ne lenne igaz az az állítás hogy a jog sokkal inkább védi az olyan adóst, aki nem akarja visszafizetni az adósságot. És a 2 adós közül nem azt értékeli, aki már milliókat visszafizetett! Hanem egyenlőségjelet tesz! Ergo a rosszat védi!
Hiszen két ügyvéd válasza is azt sejteti, hogy nem lehet nagyon mit kezdeni ilyen esetben.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 12:07

Ez a te értelmezésed. (És nem is helyes.)

ken buchanan # 2017.01.04. 11:52

Értem és köszönöm mindkét választ!

Ezek szerint a jog száz százalékosan a jellem nélküli szélhámosokat védi. Ha fizetem továbbra is egészen a lejáratig, akkor is a másik fél nyer, ha nem fizetem tovább, akkor meg méginkább.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 11:08

Közös tulajdonú ingatlannál az életközösség idejére nem nagyon támasztható megtérítési igény.

ObudaFan # 2017.01.04. 05:56

A tulajdonjogot ez nem érinti, hanem az általad befizetett törlesztések felét lehet elszámolni, azt is az együttélés alatti időre feltételesen. Azért feltételesen, mert azért egy élettársi jogviszonyban jellemzően közösen történik a gazdálkodás.

ken buchanan # 2017.01.04. 05:33

Jó, egyes szám első személyben fogalmazok:

közösen vettük fel és az ingatlan is közös.
Én a kezdetektől a mai napig rendszeresen fizetem az én részemet és pár hónapja derült csak ki, hogy a másik fél évek óta nem fizette az ő részét. Kértem hogy innentől kezdve vonják tőlem az ő részét is, különben bedől a hitel. Hogyha szakításra kerül a sor, tudok-e nyerni vele szemben vagy az ingatlannal kapcsolatban vagy a már eddig befizetett törlesztésekkel?

MajorDomus # 2017.01.03. 21:16

Esetleg magyarul és érthetően?

Gondolom közösen vettetek fel hitelt és csak az egyik nevére került az ingatlan?

ken buchanan # 2017.01.03. 16:19

..ma már csak a "jólfizető adós" nevén van a hitel hisz a másik megbízhatatlan! Kérdés hogy lehet-e ügyvédi segítséggel nyerni a nemfizető adós élettárssal szemben ha elindul a szakítási folyamat?

ken buchanan # 2017.01.03. 15:07

Üdv!
Nem a saját ügyem, ezért csak kevés információm van: azt kérdezem, hogy
élettársi viszony megszűnésénél változik-e a jogosultság a tulajdonhoz, változhat-e a tulajdonos személye, ha szinte a kezdetektől, hosszú évek óta csak az egyik fél fizette(bizonyíthatóan) és fizeti és fogja is fizetni a közös jelzáloghitelt?
Tegyük fel, hogy csak a nem fizető adós az ingatlan tulajdonosa? És hogyha közös a tulajdon?
Köszönöm szépen a választ és elnézést kérek, de abból főzök ami van, ennyit tudok az ügyről.

MajorDomus # 2016.12.15. 22:22

Nincs,

Batibo702 # 2016.12.15. 21:43

Vásároltam egy garázst, van szerződésem és a vételárat igazolhatóan kifizettem. A tulajdonjog bejegyzése sajnos nem történt meg, mivel a garázs a tulajdoni lapon nem került feltüntetésre, ez egyébként a garázst értékesítő cég feladata lett volna a szerződés szerint.

  • Az cég ellen felszámolás indult 4 év múlva.
  • A felszámolásból egy másik cég megvette a területet (csak egy üres telket vett, nem is tudta, hogy van rajta építmény) 3 évvel a felszámolás elindulását követően.
  • Miután a vevő tudomást szerzett a garázsok létezéséről -újabb cirka 2 év elteltével- jelezte felém, hogy megvehetem tőle a garázsokat, vagy költözzek ki belőle.

Van bármi lehetőségem a tulajdonjogom érvényesítésére?

MajorDomus # 2016.12.05. 19:50

Veszett fejsze,
A megtekintett állapotban vetted meg.

gyoret # 2016.12.04. 21:28

Úgy, hogy az illető egy bizonyos összegért lemondott róla, így felbontották a szerződést, és az idős bácsival mi kötöttünk újat.

MajorDomus # 2016.12.04. 21:03

Hogy lehet vételi jogot venni?

gyoret # 2016.12.04. 20:21

Tisztelt Fórumozók,

nem szeretném untatni Önöket az ügy hosszas leírásával, ezért csak a lényeg: amennyiben egy teleknél vételi jogot "vettünk", és a későbbiekben kiderült, hogy az utcában nincs víz, amiről persze elfelejtettek (eladó és vételi jog jogosult) szólni, úgy a vételi jogról pénzért lemondó (aki tanúk szerint tudott róla, csak nekünk nem említette) mennyire vonható felelősségre vagy csak a tulajdonos idős bácsit perelhetnénk?

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdv,
Tamás

MajorDomus # 2016.12.02. 23:11

El kellene felejteni ezt az akciót.

drbjozsef # 2016.12.02. 16:41

Nemcsak az ajandekozas az illetekmentes?
Meg az orokles.
De az adasvetel is illetekmentes egyenesagi rokonok kozott?
Ezt nem tudtam, bocsanat, ha hulyeseget irtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.02. 12:43

a visszterhes vagyonatruhazas nem,
De.