Ingatlanügyek


ObudaFan # 2014.07.14. 20:25

Cserénél is kellhet illetéket fizetni. Az a pontos ügylettől függ, hogy kell-e szja-t és illetéket fizetni és mennyit.

ObudaFan # 2014.07.14. 20:25

Cserénél is kellhet illetéket fizetni. Az a pontos ügylettől függ, hogy kell-e szja-t és illetéket fizetni és mennyit.

száműzött # 2014.07.14. 17:42

Szép estét !!Szeretnék választ kapni egy kérdésemre 4 Októberben vettem egy házat (végre ) egy fél ház eladásából,de nem kaptam a pénzemért ahol szerettem, volna! Ha eltudnám cserélni esteleg vagy ha sikerülne eladni mennyit kellenne adóznom ! Cserénél is kell ? Nem túl sok lehetőségem van 60 ezer ft rokkantnyugdíjból .de az ittlakással még a megmaradt egészségem is rámegy ! Köszönöm a válaszát !

senef # 2014.07.14. 15:33

Remélem utolsó kérdés.
Ha az elbirtoklás 1995-ben kezdődött, mikor volt a határidő? Ha jól tudom 2001-ben változott 10-ről 15 évre.

ObudaFan # 2014.07.14. 12:01

Ha a vevő jóhiszemű, akkor vele szemben nem lehet hivatkozni elbirtoklásra. Ezért kellene a pert minél hamarabb elindítani és kérni kellene a bíróságtól a perfeljegyzés elrendelését.

senef # 2014.07.13. 14:31

Köszönöm a választ ObudaFan!

  1. Az elbirtoklás bekövetkezett, de nincs bejegyezve.
  2. Ha az örökös a most bejegyzett tulajdoni hányadát az elbirtoklás bejegyzése előtt eladja akkor a vevővel szemben nincs elbirtoklás?
ObudaFan # 2014.07.13. 12:29
  1. Ha az elbirtoklás már bekövetkezett, és nincs olyan személy, aki az ingatlan-nyilvántartásban bízva jóhiszeműen, ellenérték fejében szerzett, akkor legfeljebb az lehet probléma, ha valaki más később elbirtokolja az ingatlant. Ha viszont még az elbirtoklás nem következett be, és az elbirtokló felhagy az ingatlan használatával, akkor az addigi időszakot egy későbbi használat során az elbirtoklás szempontjából nem lehet figyelembe venni.
  2. Lehet hivatkozni vele szemben.
senef # 2014.07.12. 08:54

Tisztelt Hölgyek, Urak!

  1. Ha az ingatlan használója az elbirtoklási idő letelte után a tulajdonjogot nem jegyezteti be majd az ingatlant elhagyja, mennyi idő után szakad meg az elbirtoklási joga?
  2. Ha az ingatlanról korábban nem tudó örökös tulajdonjogát az elbirtoklással szerzett tulajdonjog bejegyzése előtt bejegyzik, vele szemben lehet-e elbirtoklásra hivatkozni?
SMárti # 2014.07.12. 08:23

Az 1000m2 terület a mi nevünkön van a tulajdoni lapon. Valóságban az Önkormányzat használja, ill. elzárta az árokkal egy részét.

groszfater@gmail.com # 2014.07.12. 05:55

SMárti !
Beütöd a keresőbe" belvízelvezetés magánterületen" 892 találat érkezik...
De ahogy Domus is írta érdemes a tulajdoni viszonyokat tisztázni.

MajorDomus # 2014.07.11. 21:07

Az állami vagy önkormányzati érdekből kisajátitott területért azonnali és teljes kártalanítás jár!

Itt más lesz a helyzet!
Nézd meg a tulajdoni lapokat!
Kinek a néven van az 1000 m2 vitatott terület?

SMárti # 2014.07.11. 18:53

Köszönöm, de sajnos nem tudom megnyitni. Ezt írja ki:
Az igényelt erőforrás nem található.

groszfater@gmail.com # 2014.07.11. 14:08

itt egy hasonló eset:
https://www.ajbh.hu/…ed23f7c;...1...

SMárti # 2014.07.11. 13:46

Tisztelt Szakértő!
2012-ben vásároltunk egy ingatlant. A telek végében az Önkormányzat belvízelvezető árkot ásatott, még az előző tulajdonos idejében, így az a terület már nem a mienk.Ráadásul az árok túlsó oldalán is maradt a mi területünkből kb.300-400m2, ami jelenleg nádas, mert senki nem tudja gondozni. A szomszédoknál már az Önkormányzat kisajátította ezeket a részeket. Mi is írásban kértük a terület jogi és anyagi rendezését.
Ki is jött egy ügyintéző a Hivatalból, megnézte, és azt mondta, hogy ne számítsunk semmire, mert nincs pénz. Esetleg majd ősszel az új testület dönthet.
Az a kérdésem, hogy kötelessége-e az Önkormányzatnak rendezni ezt a dolgot a Földhivatalnál, és köteles-e fizetni nekünk az elvett területért? Összesen kb.1000m2- ről van szó, vagy nem.
Köszönettel Bálintné Márti

Rexor # 2014.07.11. 05:44

Ha lakóingatlanról van szó, és tényleg 6 évig volt a tulajdonában akkor a jövedelem 0, tehát nincsen adó és önellenőrzése sem kell.

MajorDomus # 2014.07.10. 21:22

Az illeték alapján esélyes!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.10. 15:10

Nem tudjuk, kell-e adót fizetni, de ha kell, akkor azt a 2013-as adóbevallásodban fel kellett volna tüntetni. Önellenőrzéssel pótolható. (Amíg az adóhatóság maga nem fedezi fel.)

Kocsis Éva # 2014.07.10. 14:58

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődök, hogy a 2013-ban eladott 6 éve saját tulajdonban levő ingatlan eladását be kell-e jelenteni a NAV felé, vagy jelezni kell még más hatóságnál is?Kell valamilyen adót vagy hozzájárulást fizetni?

Válaszát előre is köszönöm.

Kocsis Éva

MajorDomus # 2014.06.17. 20:24

Ő is ezt szeretné, de egyedül nem dönthet.

SolnesM # 2014.06.17. 03:54

imolka16 imolka16

Hasonló cipőben jártunk () és még sok sok ezer család MO.-on . )
Én valószinű meghirdetem kényszer eladásra - árverésre.

MajorDomus # 2014.06.16. 20:24

Imolka

Költözz be s fizess neki díjat, ne sokat, ha kevesli forduljon ő birósághoz.
Ha nincs szükséged lakásra, add ki albérletbe az pénzt hoz amiből fel tudod ujitani. Ebbe beleegyezik a testvéred?

imolka16 # 2014.06.15. 19:04

Előre bocsájtanám ,hogy egyenlőre csak érdeklődni szeretnék, hogy érdemes-e jogi útra a terelnem az ügyem vagy sem és ha igen milyen lehetőségeim vannak általánosságban.
Az ügyem/esetem a következő: Én és vér szerinti testvérem megörököltük édesanyámék után a házukat és a kertjüket fele fele arányban. Testvéremmel nem lehet egyességre jutni a házat már régóta szeretném eladni mielőtt összedőlne vagy romlana az állapota és esetleg a szomszéd házakban is kár keletkezne ez által, a ház sem általam sem általa nem lakott csak áll és romlik az állapota. Attól tartok,hogy mivel ő anyagilag jobban áll majd megcsinálja a házat és aláírat velem papírt ,hogy mert ő ennyit és ennyit költött rá az én részem már ennyivel kevesebb belőle és a végén nem marad semmi. Azt tudom, hogy nem kényszeríthet arra hogy aláírjam a papírt de viszont ha nem egyezem bele abba akkor meg a ház fog összeomlani és mint említettem esetleg a szomszédok házában is kárt tehet és akkor ők jelentenek fel vagy azt kell kifizetni. A házra volt vevő de testvérem nem egyezett bele az eladásba sem pedig abba ,hogy engem kifizet azért az árárért és akkor övé a ház. Azt mondta ha beköltözöm akkor pedig állag megóvási díjat kell fizetnem csak azért mondtam ezt neki,hogy beköltözöm mert akkor hátha kifizet de nem történt meg hanem az állag megóvási díjjal jött. A kertet ő műveli kérdésem az hogy én kérhetek e érte bérleti díjat olyan jogon mint ő a házért állag megóvási díjat kért? Szeretnék az ügyemről felvilágosítást kapni,hogy tudok e bármit tenni vagy érdemes e jogi útra terelnem.
Remélem mindent leírtam ami lényeges azt olvastam hogy ingyenes a tanácskérés vagy is az informálódás ha nem az akkor kérem tekintse levelem tárgytalannak.
Maradok Tisztelettel!

MajorDomus # 2014.06.11. 21:14

A bérlő személyét rögzíteni, s más személy csak bérbeadó hozzájárulásával.

kötelezett # 2014.06.10. 22:58

Az természetesen a pontok felett szerepel rögtön a szerződés elején, hogy kik között jött létre a szerződés(mi mint bérbeadók és ő mint bérlő), csak azt nem akartam ide bemásolni, csak a szerződés pontjait. utána még van aláírás, tanúk, óraállások,leltár.

A 9-es pont nem fedi le ezt a dolgot? a bérlő elvált, van egy gyermeke, aki 2 hetente egyszer hétvégére nála van. De amúgy ha ott élne vele, számunkra az sem lenne akadály.

Most, hogy említetted, megnéztem és csak közeli hozzátartozót találtam. A közvetlen hozzátartozó köznapi fogalma alatt a Ptk közeli hozzátartozó fogalmát kell érteni? Ha jól nézem, a most márc. 15-től érvényes szabályozás szerint ez lehet házastárs(ilyen nincs), gyermek(van, de ezt meg is beszéltük vele, nekünk nem akadály), valamint szülő és testvér.
Garzonról van szó, csak nem a szülőkkel/testvérrel akar költözni egy konszolidált 40 év körüli dolgozó ember.

Érdemes, kell-e, lehet-e új szerződést írni? (amiben ezt pontosítjuk, hogy életvitelszerűen csak ő, a gyermek és esetleg barátnő/élettárs lakhatnak ott, szülő, testvér és más egyenesági rokon nem?)

Köszönöm.

MajorDomus # 2014.06.10. 20:36

Bérlő neve, vele együtt költöző személyek felsorolása?