Tulajdonjog - tartási jog - haszonélvezeti jog


PeterSPeter # 2018.02.13. 07:22

T. Fórumozók!Egy személy köthet-e kétszer is ugyan azzal a személlyel tartás jogot, csak a szerződésben más más ingatlan cím szerepel.

Immaculata # 2015.12.14. 10:40

az volt kérdés, hogy "egy házfelújítással lehet-e tulajdonjogot szerezni?"

Nem, nem ezt volt a kérdés. Az volt a kérdés, hogy egy előszerződésben rögzített feltételek mellett jogszerűen követelheti vevő az eladótól azt a kiadást, amit majd az adásvételt követően maga fog élvezni.

Edelweis

Visszautasíthatod azzal, hogy tartsák magukat az előszerződésben rögzített feltételekhez, mert olyan követeléssel állnak elő, aminek előnyét már most vevő élvezi. Te használati és minden egyéb díj nélkül adtad át nekik az ingatlant. Vagy kössétek meg az adásvételt az eredeti megállapodás alapján, vagy a lehetetlen követelés miatt állj el az adásvételtől. Ekkor használati díjat számítasz fel a használat időtartamára.

lajcsó # 2015.12.14. 10:15

"Ez volt a kérdés?"
Igen, pontosan az volt kérdés, hogy "egy házfelújítással lehet-e tulajdonjogot szerezni?"
Erre a kérdésre válaszoltam! Mi itt a probléma?

Edelweis # 2015.12.14. 09:39

Immaculata: köszi a választ. :)
Akkor ezek szerint ez baromság, amit az "ellenfél" ügyvédje írt? "Szerződés hozzáépítési tulajdonszerzésről, illetve adásvételről".

Egyébként az új PTK szerint mit jelent a hozzáépítés? Sem hozzáépítés, sem ráépítés, csak felújítás.

Immaculata # 2015.12.14. 09:02

Ez volt a kérdés? Nemcsak a Ptk. a számviteli törvény is és az építési törvény is meghatározza ezt a fogalmat, hidd el tudom mit jelent.

Nem azt a kérdés, el tudod-e határolni a felújítást az értéknövelő beruházástól, hanem az, hogy bedőljön-e a kérdező a vevőinek.

lajcsó # 2015.12.14. 08:53

Szerinted a Ptk.ban a felújítás tulajdonszerzési jogcím?

Immaculata # 2015.12.14. 08:08

Maradjunk annyiban, hogy szándékosan összezavartad a kérdezőt.

Immaculata # 2015.12.14. 08:05

Milyen megtérítési igény??? Magyarázd már el Lajcsó!

Az eszem megáll a hülyeségeiteken!

lajcsó # 2015.12.14. 07:55

Edelweis!

A felújítás a magyar jogban nem tulajdonszerzési jogcím! Ezért ezen a jogcímen legfeljebb megtérítési igény érvényesíthető.

Immaculata # 2015.12.13. 19:42

georgh

Ez szakkérdés. Budapesten annyi egy telek ára, hogy azon már egy másfél szobás ingatlant is lehet vásárolni. Vidéken meg oly alacsony.
A szerkezetkész állapot látványos, azonban a belső munkálatok sokkal költségesebbek. Ezért kb. 50-60%, de a telekár nagyban meghatározó.

Immaculata # 2015.12.13. 19:40

Edelweis

Az előszerződés tartalma szerint kell megkötnötök az adásvételi szerződést.
Ha az 10 mFt-ról szól, akkor most is annyi az ára.

A vevőid taktikáznak, mert az illetékkiszabásnál felülértékelhetik az ingatlant. Ők is tudják, hogy 10 mFt-nál többet ér, ezért akarnak változtatni a szerződésen.

Nem jár nekik sem tulajdonrész, sem kötelmi kötelezettség.

Edelweis # 2015.12.13. 19:20

Immaculata: "Ha az előszerződés meghatározta a vételárat, akkor nem lehet kérdés a szerződés tartalma." igen, meg van határozva a vételár, 10 millió forintban. Kb a 10 százalékát költötték a házra.

"A vevő gazdagodott az általa belefektetett értékkel." - ezek szerint jár nekik a 20 százalék tulajdonrész? Kb 2-3 millióval ment fel az ingatlan ára. Lehet, hogy ezért?

Az előszerződés azt írja, hogy épitési engedélyhez nem kötött felújítást csinálhatnak. Ezt nem szegték meg.

"Ha a vevőnek teljesítenie kellett volna, akkor több lehetőséged van." - ezt nem értem. Mit kellett volna teljesíteni nekik? Nem volt más teljesítés kikötve, csak a részletfizetés, amit teljesítettek.

georgh # 2015.12.13. 19:05

T. Fórumozók! Örökségemből házasságom fennállása alatt vásároltam telket. A maradék összegből szerkezetkész állapotig jutottunk a felépítménnyel. A befejezés közös jövedelmünkből történt. Ebben az esetben milyen részarány jöhet számításba a vagyonmegosztásnál? Válaszukat előre is köszönöm!

Immaculata # 2015.12.13. 18:29

Ha az előszerződés meghatározta a vételárat, akkor nem lehet kérdés a szerződés tartalma.
A vevő gazdagodott az általa belefektetett értékkel.

Azt az előszerződést meg kellene nézni. Ha a vevőnek teljesítenie kellett volna, akkor több lehetőséged van.

Tom1121 # 2015.12.13. 17:24

Üdvözletem!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, amihez leírnám történetemet...

Gyermekkoromban szüleim építettek vidéken egy házat, aminek a kiskorú tulajdonosa lettem, ők pedig haszonélvezetet tettek a házra mindkettejüknek. Kapcsolatuk megromlott, az építkezés abba maradt, lezajlott köztük a válás, de utána is több mint 10 évig ment a pereskedés. A ház azóta is félkész állapotban van, nem lakható.

Viszont most szeretném a házat befejezni, és beköltözni.
Üresen áll a félkész épület, csak romlik így az állaga.

A problémám az lenne, hogy édesanyám rendszeresen bejárkál a házba, és az ott összegyűjtött építőanyagot, a ház befejezéséhez szükséges tárgyakat elviszi/elviteti onnan... (ajtókat, csempéket, vízszerelési anyagokat, szerszámokat, de még a gáztűzhelyet is...)

Azt mondanom sem kell hogy a viszonyunk megromlott.

Mit tehetek hivatalosan?

Lecseréltem a zárakat, de feltörette azokat, és ismét elvitte a gyűjtögetett építőanyagokat...

Én 50km-re, ő pedig egy utcányira lakik, nem tudom hogyan védeni az értékeimet...

Minden tanácsot elfogadok, köszönöm előre is.

ObudaFan # 2015.12.13. 15:06

Edelweis

Tulajdoni igényük aligha lehet, kötelmi igényük lehetséges, hogy igen.

Immaculata # 2015.12.13. 11:58

Miért nincs ügyvéded?

Edelweis # 2015.12.13. 10:02

Tisztelt Fórum!

Az lenne a kérdésem, hogy egy házfelújítással lehet-e tulajdonjogot szerezni?
A történet a következő: Részletre lett eladva egy ház előszerződéssel. Most a végleges szerződésnél követelőznek a vevők, hogy ők 20 százalékos tulajdonjogot szeretnének bejegyeztetni az ingatlanra. A vételár 10 millió forint. Kb 1 milliót költhettek rá, többet nem. Az érték nyilván nőtt, de nem ennyit, mint amennyit követelnek a tulajdonjogért cserébe. Hozzáteszem, hogy eddig a vételár 10 százakékát sem fizették ki. A szerződés tervezet fejlécében ez áll: "Szerződés hozzáépítési tulajdonszerzésről, illetve adásvételről". Ebben az esetben, vagyis az új PTK szerint mit jelent a hozzáépítés? Ugyanis nem történt sem hozzáépítés, sem ráépítés, csak felújítás. Van-e jogalapjuk a 20 százalékhoz?

barbyka6 # 2015.12.04. 23:09

Mivel én vagyok a tulajdonos és a nevemre kerülnek majd a közüzemi számlák , (a villany a nevemen van már )kikapcsoltathatom e , hogy ne halmozza tovább a tartozást? Megtehetem? Sajnos elég sok tartozás van már a vízszolgáltatónál , 800.000 ft , de nem kapcsolták még ki , ez hogy lehetséges?

barbyka6 # 2015.12.04. 22:45

Köszönöm .

MajorDomus # 2015.12.04. 18:05

Akkor nehéz ügy, de egy próbapert megér! Ráadásul alappal hivatkozhatsz arra, hogy a haszonélvező nem teljesíti kötelezettségeit. Rezsi fizetése, állag megóvása.

barbyka6 # 2015.12.02. 13:33

2015 juniusában halt meg. A ház majdnem 90 négyzetméteres , és van még egy lakható melléképület is az udvarban.

MajorDomus # 2015.11.26. 22:52

Mekkora az a ház?

ObudaFan # 2015.11.26. 14:10

Ha esetleg 2014. március 15. előtt halt meg édesapád, és így még a régi törvény vonatkozik rá, akkor esetleg lehet kérni a korlátozást, az ingatlan méretétől és a haszonélvező szükségleteitől függően.

barbyka6 # 2015.11.25. 16:34

Üdv. Egy olyan kérdésem lenne, hogy örököltem apám halála után egy ingatlant. Apám 10 éve kb elvett feleségül egy nem magyar állampolgárságú nőt , azért hogy itt maradhasson Magyarországon. 1 honapja volt a hagyatéki és az özvegy kapta a haszonelvezetet én pedig a tulajdonos lettem. Tudni kell , hogy ez a nő egy szeget nem tett ebbe a házba még , halmozza a számlákat , segélyen él. Nekem van egy 2 éves kisfiam és most nincs hová mennünk , mert nem hajlandó beengedni a házamba! Kérdésem az , hogy a kisfiamra tekintettel valahogy kérelmezni lehetne e , hogy a haszonelvezet ne legyen az egész házon , hanem csak a felén , hogy mi is betudjunk költözni. Előre köszönöm a válaszokat.