föld eladás


palgaben # 2016.01.24. 14:30

Talán még tanácstalanabb vagyok. Esetleg valakinek van ötlete, kihez forduljak tanácsért? Próbáltam keresni az internet nagy bázisában is, de érdemi megoldást nem találtam.


agnusdei

lajcsó # 2016.01.23. 21:31

"Egyedül a szántó gyom-mentesítéséről kell gondoskodni."
Na igen! Nem hiszem, hogy kérdező részét kihagyták volna a művelésből. Elég nehéz is lenne egy több mint 10 hektáros táblából 1925 m2-t kihagyni. A kérdező területét is műveli valaki kéretlenül lehet, hogy éppen a kedves ajánlattevő tulajdonostárs. Valószínűleg ugyanez a helyzet a többi ingatlan tekintetében is.

groszfater@gmail.com # 2016.01.23. 17:09

Négy különböző helyen lévő terület.

  1. szántó
  2. gyep, legelő
  3. erdő

Kizárt. hogy mindben egy személynek lenne 70 % tulajdona.
Egyedül a szántó gyom-mentesítéséről kell gondoskodni.
Megoldás a bérbeadás lehet.

lajcsó # 2016.01.23. 16:48

"Ő a többségi tulajdonos a területben."
Így már értem!

"majd akkor az ő 70% tulajdonrészét kiméreti és a többiek meg fizetnek a hivatalnak a terület elhanyagolásáért."
A kiméretés a tulajdonostársak hozzájárulása nélkül elég nehezen fog menni!

palgaben # 2016.01.23. 16:01

Köszönöm a válaszokat,

Bár sokkal beljebb nem vagyok..

Tisztelt Lyonee,

Több 2015-ös szakcikket átolvasva az 1ha "országos átlagár" 700eFt-1mFt. Ennek maximum hetedét akarják fizetni. az össz terület 1 ha körül van igaz több különböző hrsz-eben és ezért max csak 160eFt lenne a vételár. Szerintem ez kevés..

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor,

Igaza van ez nem jogi kérdés, de lehet az lesz.. Illetve bízom benne, hogy a fórumozók között van olyan aki járatos a témában és nem rest tovább adni azt. Hozzászólását azért köszönöm!

Tisztelt lajcsó,

Mondtam alkuárat, de nem igazán hatotta meg az érdeklődőt. Az ő álláspontja szerint a helyi árak dominálnak. Nem hajlandó többet fizetni. Akkor nem érdekli. Lehet hogy csak blöfföl. Nem tudom. Ő a többségi tulajdonos a területben.

Tisztelt Bokros,

Nem akarok sem pereskedni sem gazdálkodni. Jelenleg már nem lakom a településen, mert elköltöztem. Igazából szeretném értékesíteni, de "elkótyavetyélni" sem akarom. A szüleim és nagyszüleim megdolgoztak annak idején érte. Illetve tisztában vagyok vele, hogy az EU-s területalapú támogatás a a bejelentkezett vevőnek 1-2 év alatt visszahozza az árat. Ezért nem tetszett a fenyegető hangvételű megjegyzése, hagy majd akkor az ő 70% tulajdonrészét kiméreti és a többiek meg fizetnek a hivatalnak a terület elhanyagolásáért.

Köszönöm mindenkinek a válaszokat! És ha van még valakinek további tanácsa, azt tisztelettel köszönöm!


agnusdei

bokros # 2016.01.23. 12:44

Ez egy jogi kérdés, amire a válasz az, hogy tovább kellene lépni az ingatlan-nyilvántartási adatoknál.

  1. rét legelő vonatkozásában a földhasználati nyilvántartást kellene ellenőrizni, hogy az örökhagyó kinek adta haszonbérbe. Ha senkinek, akkor hogy a mi a tényleges használat ( nem valószínű, hogy pont azt a 4000 m2 hagyják ki kaszáláskor, veszve hagyni vagy 10 -15 bála szénát)
  2. erdő vonatkozásában az erdészeti szakhatóságnál meg kell nézni a művelési formát ( pl. van -e erdőbirtokosság, ki a bejegyzett erdőgazdálkodó) milyenek az üzemtervi adatok ( különösen ahol van egy 10 %-os tulajdoni arány) fafaj és kor, vágásérettség stb.

Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2016.01.23. 08:10

"Önök miként cselekednének a helyemben?"
Én is mondanék egy (alkuképes) árat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 21:40

Ez egy jogi kérdés?

Lyonee # 2016.01.22. 19:36

Mekkora az a nevetségesen kicsi összeg?

palgaben # 2016.01.22. 17:14

Tisztelt Szakértők,

Olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy öröklés jogcímén több, kisebb földterület tulajdonosa lettem. A földek Heves megyében vannak Pétervására járás külterületén.

Nemrégiben jelentkezett egy vevő, aki szerintem nevetségesen alacsony árat akar fizetni, ha eladnám neki.

Abban kérném segítségüket, hogy ítéljék meg, Önök szerint mi lenne egy reális ár az eladásra; illetve ha nem adom el, akkor minek teszem ki magam. ( Fenyegetésként elhangzott, hogy feljelent a terület elhanyagolásáért "valaki" illetve további kötelezettségeim lesznek majd?!) Önök miként cselekednének a helyemben?

A területek adatai:

1., szántó. 5-6 osztályos 67 AK
az egész hrsz. 10,6718 ha. ebből a részem:238/13190 azaz 1925 m2

2., erdő. 2-3 osztályos 10 AK
az egész hrsz. 3,1 ha. ebből a részem:102/946
azaz 3395 m2

3., gyep-legelő 2-3 osztályos 93 AK
az egész hrsz. 64ha ebből a részem: 46/36084
azaz 814 m2

4. , legelő 2-3 osztályos 11 AK
az egész hrsz. 14 ha. ebből a részem:113/4744
azaz 3443 m2

Megtisztelő válaszaikat előre is köszönöm!

Tisztelettel:


agnusdei

kubes # 2015.09.06. 21:28

Tisztelt fòrumozòk!

Sokat olvastam a fórumon megjelent esetekről, viszont most én is szeretnék egy kis segítsèget kérni.
Sajnos nemrég lettem örökös az egyik szülőm által, és egy érdekes határozatot találtam a papírok átnèzése közben. Határozat a gyámhivataltòl érkezett 2007-ben, (szülőm gondnokság alatt állt) hogy bízonyos föld területeket adás vétel útján elidegenítettek.
Ha jól értem eladott bizonyos földrészeket, viszont a gondnokság 2000-ben kezdődött, az eladás ezt követően 2001 áprilisban történt.
A határozaton indoklásként szülőm vagyonának védelmére hivatkozva megemlítik hogy az eladáskor a földhivatalnál nem volt bejegyezve a gondnokság ténye, tehát nem követték a helyes jogi folyamatot mint ahogyan egy gondnokolt esetében kellene.
Kérdésem tehát hogy megtámadható az adás-vétel? Valóban jogtalanul juthatott hozzá a vevő? Sajnos régebben is áron alul vettek meg tőle ingòságokat szorult helyzetét kihasználva, valamint ezt az eladást sosem említette ezért foglalkoztat ennyire.

Előre is köszönöm a segítséget.

Bea1 # 2015.09.03. 10:56

ha be van rajzolva a kis ház, ami a telken van, akkor ki tudja vonatni a művelési ág alól. (6600ft, 30 nap) ezek után minden további kifüggesztés nélkül, elővásárlási jogosultak nélkül önnek adhatja, vagy ajándékozhatja az ingatlant, ami már nem termőföld, hanem gazdasági épület, udvar lesz.

Eqinox # 2015.09.03. 09:33

Tisztelt fórumozók!

Elnézést, ha esetleg rossz helyre írok.
Az alábbi kérdésre keresnék választ:
Mezőkövesden élek (bár állandó lakcímem még nincs) és egy kedves ismerősöm felajánlotta, hogy nekem adná szőlős telkét rajta egy kis házzal Mezőkövesd határában. Az egész telek csak 1250 négyzetméter körüli magántulajdon. A kérdés az lenne, hogyan lenne érdemes a tulajdonoscserét megoldani? Adás-vételi szerződéssel vagy ajándékozással?
Adás-vételinél, ha jól tudom, gondot jelenthet az, hogy a környező telkeket felvásárolta egy szőlősgazda, így az egyik közvetlen szomszédét is. Így, ha jól tudom akkor neki elővásárlási joga van a kifüggesztés miatt/ideje alatt?
A válaszokat és segítségeket előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Gábor

Bea1 # 2015.08.14. 09:43

elnézést, nem ide szántam ezt a lentebbi kommentet.

Bea1 # 2015.08.14. 09:42

ajánlom, hogy lízinget kössetek, mert ott semmit nem kell visszaadnod, sajna én is ilyen részletfizetésbe mentem bele, letettek előleget, átadtam az ingatlant, innentől kezdve semmit nem akartak aláírni, most is ott laknak...

Jbezso # 2015.08.14. 09:24

Az uj tulajdonossal kell-e haszonbérleti szerződést kötni. vagy pedig csak a régi szerződésre hivatkozva kell fizetni a haszonbérleti dijat.
A föld eladója közben meggondolhatja a dolgot, mig ki nincs fizetve a föld ára?

lajcsó # 2015.08.14. 08:57

"Tehetek-e valamit, vagy pedig várjam mikor mond fel az uj tulajdonos?"
Különösebb tennivalód nincs, max. tájékozódni arról, hogy az adásvételt követően kinek kell fizetned a haszonbért. Az új tulajdonos rendes felmondással nem mondhat fel neked, csak azonnali hatállyal ha törvényes oka van rá (pl. nem fizeted neki a haszonbért)

Jbezso # 2015.08.14. 08:23

földhaszonbérleti szerződéssel,kifüggesztéssel.földhivatali regisztrációval 2022 dec 31-ig érvényes a szerződésem. Most derült ki. hogy a tulajdonos eladja a földet. a kifüggesztés már megtörtént 2014 nov.27-től 2015 jan. 27-ig. Erről hivatalosan nem értesitett. esetleg mint bérlő hetente figyeljem. vajon ki van függesztve.vagy sem? Tehát a kifüggesztés ideje alatt nem is tudtam e szándékáról. Az adásvétel melyik fázisában vannak nem tudom. állitólag még nincs kifizetve a föld ára. Tehetek-e valamit, vagy pedig várjam mikor mond fel az uj tulajdonos?

lajcsó # 2015.08.13. 07:33

A Földforgalmi törvény alapján a szerződés érvényességéhez hatósági jóváhagyás szükséges. A hatóság csak azt a szerződést tudja jóváhagyni amit a felek írásban megkötöttek. A szerződés hatósági jóváhagyásához viszont szükséges a kifüggesztés meg a helyi földbizottság támogató állásfoglalása.

csalados (törölt felhasználó) # 2015.08.13. 05:17

Milyen szerződés jóváhagyást, mert szerződés csak köztem és az eladó között köttetett még eddig.

lajcsó # 2015.08.12. 21:07

"Mi a teendő?"
Egyenlőre semmi. Meg kell várni először e helyi földbizottság állásfoglalását, utána a szerződés hatósági jóváhagyását!

csalados (törölt felhasználó) # 2015.08.12. 20:07

tSzerettem volna egy 0,6 ha földterületet vásárolni, ki is fizettem a vételárat a tulajdonosnak.
Jelentkezett a 60 nap kifüggesztés alatt a szomszéd elővásárlási jogával. A kifüggesztés junius 9-én telt le. Azóta nem jelentkezett az elővásárlásra jogosult sem pénzzel sem szerződéssel. Mi a teendő?

MajorDomus # 2015.08.10. 21:30

Köszönöm

Igen csak várhatok én is még a pénzemre.

bokros # 2015.08.10. 09:41

MajorDomus.
Külsősnél jön be 18.§.(3) szerinti elővásárlási jog.
Vagyis a földműves tulajdonostárs megelőzi a többit elővásárlási joggal rendelkezőt.
De csak a földműves tulajdonostárs.
Ha nem földműves, akkor a jönnek azok földművesek, aki -földet használó,
helyben lakó szomszéd,
helyben lakó,
meg a +20 km.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

bokros # 2015.08.10. 09:32

Július.22.-én kapott ügyfelem engedélyt.
a szerződés 2104 szeptember 11.-én készült


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000