föld eladás


hercegno.hu # 2015.08.09. 15:31

Földet örököltem.eladtam decemberben irtuk meg a szerződèst.februàrban letelt a 2 hónap kifüggesztés azóta a földhivatalban van a papír.màr letelt a 4hónao is.felvilàgosítàst nem adnak róla.miért tart ilyen sokàig??

MajorDomus # 2015.06.17. 21:17

Na ja, csak az én vevőm külsős.

lajcsó # 2015.06.17. 13:58

"Ha társtulajdonos veszi meg a többi tulajdonostárstól (mindenkitől) és megszűnik az osztatlan közös tulajdon, mert az mentes a hatósági jóváhagyástól"
Nálunk már akkor sem áll fenn elővásárlási jog, meg hatósági engedély sem szükséges, amennyiben az adásvétel tulajdonostársak között jön létre. (Függetlenül attól, hogy teljes egészében megszűnik a közös tulajajdon vagy sem.)
A korábban (év elején) a tulajdonostársak között kötött szerződések úgy jönnek vissza megyei földhivataltól, hogy az eljárást megszűntették arra hivatkozva, hogy ezekben az esetekben nem szükséges hatósági jóváhagyás.

bokros # 2015.06.17. 13:12

Földet használó földműves esetében is ua. a pálya, mint egyébként
gyorsítósáv: Ha társtulajdonos veszi meg a többi tulajdonostárstól (mindenkitől) és megszűnik az osztatlan közös tulajdon, mert az mentes a hatósági jóváhagyástól


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

privi # 2015.06.17. 09:20

Egy föld eladás mennyi időt vesz igénybe ha elővásárlásra jogosult veszi meg?( jelenleg is ő hasznalja a földet)

lajcsó # 2015.06.17. 06:53

"ügyvédem azzal biztat, hogy már szeptemberben pénzt látok belőle!"
A kolléga túlzottan optimista.

MajorDomus # 2015.06.16. 20:51

Ez egy borzalom. Mármint a földtörvény.

Májusban írtam alá az adásvételi szerződést 6 ha földről, az ügyvédem
azzal biztat, hogy már szeptemberben pénzt látok belőle!

bokros # 2015.06.16. 19:57

Nem biztos. Attól fog függeni, hogy mi lesz a besorolása.
Ha alapvetően külterületen álló ingatlanról van szó, ahol az adott helyrajzi számot nem vonták ki a termelésből akkor a földforgalmi törvény hatálya alá fog tartozni. Ha az egészet kivették (befizették a földvédelmi járulékot) akkor viszont bárkinek el lehet adni ( persze ha tanyának minősítik, akkor megoszlanak a vélemények)


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

szarka88 # 2015.06.15. 22:31

Tisztelt Fórumozók!

Olyan kérdésem lenne, hogy ha valaki birtokközpontot alakít ki egy területén, más birtoktestek beépíthetőségének összevonásával, és ezen a birtokközponton ki is használja az össz. beépíthetőséget, akkor utána ezt a beépített birtokközpontot hogyan, és kinek értékesítheti?Értékesítheti csak a központot a birtoktestek nélkül? Ez a beépített terület már nem esik a földforgalmi törvény hatálya alá?

Előre is köszönöm a válaszokat!

lajcsó # 2015.05.15. 06:40

"Lakásnál ez nem megy?"
A lakás egyrészt, nem tartozik a Földforgalmi törvény hatálya alá, másrészt a Ptk. alapján csak a kivülálló vevő esetén van elővásárlási joga a tulajdonostársnak. Ebből értelemszerűen következik, hogy a tulajdonostársak közötti adásvétel esetén a többi tulajdonostársnak nincs elővásárlási joga.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.15. 05:15

?? Lakásnál mi szükség lenne rá? Azt eleve nem kell kifüggeszteni.

MajorDomus # 2015.05.14. 21:08

Lakásnál ez nem megy?

lajcsó # 2015.05.12. 14:02

Igazad van! Éppen most olvastam az Ügyvédi Kamara tájékoztató levelét amelyben a B-A-Z. Megyei Földhivatal az általad hivatkozott a tágabb jogértelemezést alkalmazza.

Tigerbabee # 2015.05.12. 13:55

Bírósági határozat szerint: a "tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adásvételnek minősül az is, ha az egyik tulajdonostárs megvásárolja egy másik tulajdonostárs tulajdoni hányadát még akkor is, ha ezáltal nem lesz a termőföld 1/1 arányú tulajdonosa, ugyanis ezen tulajdonostársak között a közös tulajdon az adásvételi szerződés révén megszűnik."
BAZ. megyében ez az új gyakorlat. :-)

lajcsó # 2015.05.12. 13:53

"Változott a földhivatali gyakorlat közös tulajdon megszüntetése során!!"
Ok. De ezt mire alapozod? Volt már ilyen ügyed? A megyei földhivatal - ilyen esetekben - netán elutasította a jóváhagyás iránti kérelmet stb.? ( A megyei földhivatal akkor is elutsító döntést, hoz ha olyan szerződést nyújtanak be hozzá, amihez nem szükséges hatósági jóváhagyás.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.12. 09:47

Pont most változott meg? :) Amikor pedig - ha lajcsónak igaza van - már ez a contra legem? Én amúgy támogatom.

Tigerbabee # 2015.05.12. 08:15

Végre!! Változott a földhivatali gyakorlat közös tulajdon megszüntetése során!! :-) Ha a közös tulajdon részbeni megszüntetésére kerül sor úgy, hogy a tulajdonostárs teljes tulajdoni hányadát magához váltja a másik tul.társ, nem kell a földhivatal jóváhagyása.

lajcsó # 2015.04.21. 19:49

Sem a korábbi Földtörvény, sem a korábbi Ptk. - tulajdonostársak közötti adásvétel során - a kívülállók számára nem biztosított elővásárlási jogot. A mostani szabályok szerint viszont a tulajdonostársak közötti adásvétel során a kívülállóknak is van elővásárlási joguk. Ezt éppen az új Ptk. 5:81.§ (4) bekezdése teszi lehetővé: "A külön jogszabályban biztosított elővásárlási jog megelőzi a tulajdonostársat e törvény alapján megillető elővásárlási jogot."

Tigerbabee # 2015.04.21. 18:43

Köszönöm szépen a válaszokat! Én is így gondoltam, bár egyetértek Kovács_Béla_Sándorral... :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.21. 17:27

Úgy tűnik, valóban ez lesz az uralkodó gyakorlat. De például szerintem nem indokolt ez a leszűkítő értelmezés. (De a hatóság kialakul gyakorlatával szemben egy-egy ilyen vélemény semmit nem ér.)

lajcsó # 2015.04.21. 16:54

Akkor nem kell hatósági jóváhagyás, ha a közös tulajdon teljes egészében megszűnik (1/1 tulajdon jön létre).

Tigerbabee # 2015.04.21. 13:25

Sziasztok!
Termőföld közös tulajdonának részbeni megszüntetéséhez kell-e hatósági jóváhagyás? Vagy alkalmazható a Fftv. 36. § (1) e) pontja?

Köszönettel:
Andi

MajorDomus # 2015.04.06. 17:56

Köszönöm

ObudaFan # 2015.04.06. 16:59

postrike

Egyébként ha esetleg a hozzájáruló nyilatkozata letétbe van helyezve az eladónak, akkor bírói vagy közjegyzői letétbe helyezhető a vételár és akkor valószínűleg benyújtható a földhivatalba a hozzájáruló nyilatkozat is.

ObudaFan # 2015.04.06. 16:56

postrike

Nem semmis, hanem az eladó szerződést szeg.