Földbérleti szerződés


Majordomus # 2022.06.06. 19:48

Dehogynem.
Közöld vele hogy az átvételi elismervény bemutatása esetén sűrű bocsánatkérés,ennek hiányában a pénz mielőbbi kifizetése.
Fogadd meg Osztap tanácsát! Fordulj ügyvédhez. Olcsóbb lesz az ügy.

bigdady # 2022.06.06. 19:25

Persze az meg lenne. Csak mivel örököltem mondhatja hogy kifizette korábban. Papír hiányában nem hiszem lenne esélyem bármit is kifizettetni

Majordomus # 2022.06.06. 19:10

Akkor állapits meg egy árat. Csak meg tudod kérdezni a szomszédoktól,hogy mibe kóstál most egy ha bérlete?

bigdady # 2022.06.06. 15:30

Sajnos nincs semmi papír róla így örököltem. Árat sem tudnám sajnos

osztap # 2022.06.06. 12:59

bigdady,

Pláne hogy sosem fizetett semmit az elmúlt 20 évben.

Miért nem próbálod meg behajtani? Az utolsó öt év még nem évült el. Ha van bármi iratod, amin rajta van a megállapodott bérleti díj, akár egy sajtpapír, vagy email, akkor szerintem reális esélyed van, anélkül macerás. Egy udvarias, de határozott tértivevényes levél, amiben kitűzül egy, a kézhezvételtől számított nyolcnapos póthatáridőt a fizetésre, és felhívod a figyelmét, hogy ha nem fizet, akkor közjegyzői fizetési meghagyást bocsátasz ki, illetve peres útra tereled az ügyet.
Ha nem ért nagyon a joghoz, érdemes lehet ezt a levelet ügyvéddel kiküldetni. Jogilag ugyanannyit ér, mintha Te írnád, de az ügyvédi iroda fejlécétől gyakran megijednek.

bigdady # 2022.06.06. 12:01

Termény meg benne…

bigdady # 2022.06.06. 11:52

Pláne hogy sosem fizetett semmit az elmúlt 20 évben. Köszönöm

osztap # 2022.06.06. 11:09

A meglévő bérlő elég elöl szerepel, de igazán érdekesnek találnám, hogy ha a bérlői minőségében jelentkezne rá a földre, hiszen ahhoz csak kellene valami igazolás

Nem is csak valami igazolás, hanem olyan, amit a Földforgalmi törvény 47. § előír:
(2b) * Az (1), a (2) vagy a (2a) bekezdés szerinti feltétel teljesülését a földhasználati nyilvántartásvagy az erdőgazdálkodói nyilvántartás adatai szerint kell megállapítani. Olyan föld esetében, amely vonatkozásában a használatnak a földhasználati nyilvántartásban vagy az erdőgazdálkodói nyilvántartásban történő feltüntetése nem lehetséges, a volt haszonbérlő alatt azt kell érteni, aki vagy amely szerződéssel igazolja, hogy az (1), a (2) vagy a (2a) bekezdés szerinti feltételnek megfelel.

Nem lesz ezt könnyű feketeművelőként megugrania.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.06. 09:46

OFF
A fórummotor mondjon le!
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.06. 09:41

Ha nincs szerződése, előbérleti joga sincs. De ha lenne is, ha él vele, elfogadja a feltételeidet. (Gondolom, mással is azokkal a feltételekkel szerződsz, amit neki ajánlottál.)

drbjozsef # 2022.06.06. 09:31

És igen, nem te döntöd el, legfeljebb akkor, ha a legfelső azonos jogosultsági kategóriában több haszonbérlő is bejelentkezik. Közülük választhatsz.

drbjozsef # 2022.06.06. 09:29

bigdady,

A sorrendet nem úgy érti osztap, hogy aki előbb bejelentkezik rá, hanem az Fftv. 46.§ által meghatározott elővételre jogosultak sorrendjéből az lehet a haszonbérlőd, aki előrébb lévő kategóriában van.
Ha az a mostani bérlőd, akkor ő. A meglévő bérlő elég elöl szerepel, de igazán érdekesnek találnám, hogy ha a bérlői minőségében jelentkezne rá a földre, hiszen ahhoz csak kellene valami igazolás, esetleg említsd meg neki, hogy ha így tenne, akkor te pedig követelni fogod tőle a haszonbér fizetésére vonatkozó nyugták vagy átvételi elismervények bemutatását, annak hiányában az utolsó 5 év haszonbérletének megfizetését.

De egyébként igen : ha megkötsz valakivel egy haszonbérletet, akkor pontosan az abban szereplő feltétekkel léphet be más, ha akar, és van rá joga. Nemcsak a fizetés, de minden más feltételt is elfogadva. A konkrét személy neked tulajdonképpen kb. mindegy.

bigdady # 2022.06.06. 09:23

Mert sosem fizetett eddig érte apàmnak és ez nem szimpatikus hogy most meg nem tetszik neki így másnak adnàm ki inkább. De ha jól értem bárki bérelheti ahogy sorrendben bejelentkezik rá? Kvázi nem is dönthetek, aki kapja marja? Köszi

osztap # 2022.06.06. 09:11

bigdady,

Miért zavar az téged? Állapodj meg akivel akarsz, utána úgyis ki kell függesztened, és a fél falunak előhaszonbérleti joga lesz rá. (Földforgalmi törvény, 46. §) Ha a mostani művelő áll legelöl a jogosultak sorrendjében, akkor ő haszonbérelheti ki, nem az, akivel megállapodtál. De a szerződéses feltételek azok lesznek, amik ki voltak függesztve, nem az, amikkel most bérli.

Egyébként ajánlatos lepapírozni, mert ha észreveszik a "fekete művelést", rendesen megbüntethetnek.

bigdady # 2022.06.06. 08:11

Sziasztok
Örököltem egy földet pár éve amit papír nélkül egy ember művel sok éve (és tanúkat is hoz). Szeretném lepapírozni de a feltételeket nem akarja elfogadni és azt mondja ha másnak adom ki kedvezőbb feltételekkel megtámadja majd mert előbérleti joga van. Megteheti ez csak így megy? Köszi

drbjozsef # 2022.05.05. 19:17

Fftv.
44. § (1) A haszonbérleti szerződés határozott időtartamra, legalább 1 gazdasági évre, és - a (2) bekezdésben meghatározott kivételekkel - legfeljebb 20 évre köthető meg.

bigdady # 2022.05.05. 17:23

Köszi. Vhol azt olvastam max 20 év lehet de rendben. Kösz

Majordomus # 2022.05.05. 17:13

Ahogy megegyeztek!

bigdady # 2022.05.05. 15:22

Hali
Lehet a bérleti 5 év után határozatlan?
Kötelező a minden évben 12.15 utalás vagy lehet más dátum is?
Köszi

bigdady # 2022.04.20. 17:46

Igazából bérbe adnám csak a szántót és erre keresek szerződés-mintát.
Egyébként milyen időtávra szokás ezt és határozottra vagy határozatlanra ami felmondható utóbbi később?
Jól tudom csak utalni lehet már?
Ki kell függeszteni a földhivatalba ilyet is hallottam. De mit is és meddig, a bérletit aláírás után?
Földhivatalba és a szerződéssel két tanúval eljárhatok ügyvéd nélkül is?
Köszönöm szépen

bigdady # 2022.04.20. 16:22

04.17-i kérdésemre tudna valaki válaszolni? Köszönöm

Foldi # 2022.04.17. 14:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor, köszönöm a választát!

"Ha a szerződésben nem rögzítik a jogosultságot, akkor az más előjoggal élőkkel szemben hatálytalan."

Az 1-es pontban rögzitette az előhaszonbérleti jogosultságot "a"ranghelyen,
a 4. pontban viszont kijelenti ennek ellenkezőjét, miszerint nem illeti meg előhaszonbérleti jog a szerződő felet.

Mivel idéntől a földhivatal alakilag vizsgálja a szerződéseket, és csak utánna küldi át a jegyzőnek kifüggesztésre, megkérdeztem a földhivatalt, miért engedett át egy ilyen szerződést, ami 2 ellentétes állítást tartalmaz az előhaszonbérleti jog jogosultságáról.

Az volt a válasz, hogy megnézték, hogy van-e előhaszonbérleti jogosultsága a szerződőnek, és van, így feltételezték, hogy a 4-es pont csak bentmaradt véletlenül egy másik szerződésből, ézért engedték át kifüggesztésre. Szerintük a valóságot kell alapul venniük, amiről ők hivatalból meg tudnak győződni.

Ha jól értem, akkor viszont a két ellentétes tartalmú kijelentés miatt -a valóságtól függetlenül- elfogadó nyilatkozat esetén nem lehet figyelembe venni az 1-es pont tartalmát a 4-es pont miatt?

(Vagy esetleg a 4-es pontot kell csak figyelembe venni?)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.17. 11:09

Ha a szerződésben nem rögzítik a jogosultságot, akkor az más előjoggal élőkkel szemben hatálytalan.

Foldi # 2022.04.17. 07:53

Tisztelt Kovács Béla Sándor, köszönöm a gyors válaszát.

"Úgy kell tekinteni, hogy a bérlőt nem illeti meg előhaszonbérleti jog."

Ez akkor is igaz, ha az illető valóban bejegyzett földhasználó?
(Még 2 hétig)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.17. 06:54

Úgy kell tekinteni, hogy a bérlőt nem illeti meg előhaszonbérleti jog.