Földbérleti szerződés


alfateam # 2017.01.28. 13:45

Na, Te-aztán alaposan kiteregetted a szennyest...

Nagykerek # 2017.01.28. 12:31

Sziasztok!

Feleségemnek 15 ha tulajdon termőföldje van a családi gazdaságban, amely a testvérek földjeiből áll, illetve sógorom (feleségem bátyja) van és volt megbízva a családi gazdaság vezetésével. Eddig a feleségem nem kapott semmit sem, és most már nagyon meg vagyunk szorulva, szükségünk lenne egy évi fix összegre. Sógor szereti felélni az összes állami támogatást és nem adni nekünk, másik testvére kisír mindig évi 6-7 százezer ft-ot. Szeretnék dűlőre jutni. Mondtam feleségemnek, hogy idén semmilyen meghatalmazást nem írunk alá amíg nem fizet. Illetve Haszonbérleti szerződést írassak alá vele? Szóban mondtam neki hogy az állami támogatás fele elég lenne minden évben (6-700.000 ft)és a kecske is jóllakik a káposzta is megmarad.
Mit tudok tenni hogy végre feleségem kapjon is valamit! A hagyatéki papírok nálunk vannak, a földekről mindent tudok, én is dolgoztam rajtuk.

lajcsó # 2017.01.28. 06:43

Dehogy fél év! Haszonbérletről van szó nem adásvételről!

MajorDomus # 2017.01.27. 23:53

Fél év!

lajcsó # 2017.01.27. 22:15

Ismét ki kell függeszteni!

kata7929 # 2017.01.27. 18:32

Sziasztok!
Haszonbérleti szerződést hosszabbítottam volna, ami 2016.12.31-én lejár(t), a szerződésmódosítás kelte 2016.12.06. volt, a kifüggesztés rendben megtörtént, az illetékes Járási Hivatalnál 2017.01.04-én kapták kézhez az iratjegyzékkel a szerződést. A szerződés nem tartalmazta a 474/2013-as kormányrendelet szerinti közlés kezdő időpontját, időtartamának pontos dátumát, ezért a jegyző eljárási hibájára hivatkozással a hatósági jóváhagyást a Hivatal meg fogja tagadni.
Mit lehet tenni?
Lehet kérni a 2016.12.06-án kelt szerződésmódosítás újbóli kifüggesztését, vagy új szerződést is kell kötni? Ha új szerződés kell, akkor mi a helyzet az előhaszonbérleti jogosultsággal ami a Földforgalmi tv. 46§ (1) bek. a) pontja alapján megilletné a haszonbérlőt?

A válaszokat előre is köszönöm!
Kata

MajorDomus # 2017.01.25. 21:43

A biróság eldönti!

TJGábor # 2017.01.25. 13:14

Köszönöm, mivel a földterület erdő, és bíróság dönt a megosztásról, nem tudom mi történik a haszonbérlettel.

MajorDomus # 2017.01.19. 22:33

Itt sem.

TJGábor # 2017.01.19. 15:50

Sziasztok!
Van egy osztatlan közös erdőterületünk hat tulajdonos. Az erdő területre 10 éves haszonbérleti szerződést kötöttem. Erdőgazdálkodó és többségi tulajdonos is vagyok. Az egyik tulajdonos társ megosztatja az erdőterületet és kilép a közös területből. A létrejött két külön terület új hrsz-ot kap. Az én haszonbérleti szerződésem érvényes marad-e a megosztás előtti teljes területre, vagy megszűnik a haszonbérleti szerződés és új szerződést kell kötnöm a megmaradt területre. A szántó területnél úgy tudom a megosztás utáni új hrsz miatt nem szűnik meg a haszonbérleti szerződés.
Köszönettel!

lajcsó # 2016.11.03. 10:35

Beszéld rá a másik tulajdonost is az eladásra! Így ha a harmadik fél megvenné a részeteket, akkor megszűnne a közös tulajdon. Ebben az esetben nem kellene kifüggeszteni a szerződést meg hatósági jóváhagyás sem kell hozzá. Mindezt írásban közöld a harmadik tulajdonossal!

pusi101 # 2016.11.03. 10:12

Üdvözlöm Önöket !

8 éve hárman örököltünk egy kis területű földet (településen kívül). Mivel művelni nem tudtuk, így bérbe adtuk egy helyi gazdának, éves járadék ellenében (amit azóta is folyamatosan/rendszeresen fizet). Az egyik tulajdonos idén nyáron eladta a földrészét a gazdának (a gazda elővásárlási joga lévén).
Most viszont én is szeretném eladni a sajátomat, de a gazda nem hajlandó válaszolni (sem személyesen, sem telefonon nem elérhető), illetve az elővásárlási jogról sem akar lemondani.
Mit tehetek azért, hogy

  1. válaszra bírjam a vételt illetően,
  2. amennyiben nem kell neki a föld, akkor rábírjam, hogy lemondjon az elővásárlási jogáról?

Minden tanács/segítség jól jönne.
Köszönöm

XYZike # 2016.11.02. 08:57

Sziasztok!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségeteket kérni. Nagymamám földje már több,mint 15 éve azonos bérlőnél van. Viszont jövő év novemberében lejár a szerződés és ő nem szeretne hosszabítani a jelenlegi bérlővel, hanem saját gyermekének szeretné használatba adni. A szerződésben az van írva, hogy amennyiben nem szeretne hosszabítani abban az esetben 1 évvel előtte kell ezt jelezni a jelenlegi használónak. Ezzel nem is lenne semmi probléma még időben vagyunk. Viszont az van írva hogy amennyiben nem kíván hosszabítani abban az esetben a tulajdonos köteles a bérlőnek több évi mezei leltárt megtéríteni.
Kérdésem az lenne hogy jogilag lehet ilyet bele írni egy szerződésben hogy több évi??Ez nincsen lepontosítva ennyi erővel akár 5 évet is kérhet, ha pl egy műtrágyázást nézünk aminek a hatása több éver is szól. Attól félünk, hogy nagyon nagy összeget fog kérni,mert nem nagyon örül neki ha a tulajdonos elakarja vinni a földjét tőle. Válaszotokat köszönöm.

gazda88 # 2016.06.17. 10:37

Tisztelt Címzett!

Az alábbi "szituációval" kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni.
2015. év nyár végén földhaszonbérleti szerződést kötöttem, melyben az alábbi kikötés lett megfogalmazva:

  • "A haszonbérlőt bejelentési kötelezettség terheli (a szerződés megkötését követő 30 napon belül) az illetékes földhivatal felé, melynek költsége a haszonbérlőt terheli. A bejelentésről a földhivatal által kialakított nyilvántartásba vételi bizonylatot 30 napon belül a haszonbérbeadónak bemutatja. Ha a haszonbérlő ennek a feltételnek nem tesz eleget, a szerződés megszűnik"

A szerződéskötést követő 30 napon belül elmentem az illetékes földhivatalhoz, ahol az alábbi tájékoztatást kaptam:
Tekintettel arra, hogy a bérelt föld nulla aranykoronás, így a földhivatalnál bejegyezni nem tudják, mert nem bejegyezhető. Erről csak szóbeli tájékoztatást kaptam.

A problémám a következő:

  • a haszonbérbeadó egy év elteltével jelezte, hogy a föld után járó támogatást Ő szeretné igénybe venni, ezért kéri, hogy a szerződést módosítsuk úgy, hogy az éves bérleti szerződés úgy szóljon, hogy bérletidíj+áfa+támogatás őt illesse meg. Jelenleg csak bérleti díj+áfa van.

A föld egyébként állandó vízterületként van a földhivatalnál bejegyezve. Azért kapok rá támogatást, mert legeltetés céljára használom. A bérbe adónak nincs állata. A kérdésem az, hogy ez így működhet-e? Jogilag megengedhető-e h a bérleti szerződést oly módon módosítsuk, hogy a támogatás engem illet, de azt hivatalosan átadom egy harmadik személynek?

És a kérdésem az, hogy valóban semmis-e a szerződés ha én a földhivatalnál nem jegyeztettem be a földet (mert nem lehetett). Ugyanakkor én a szerződéskötés pillanatában nem lettem arról tájékoztatva, hogy amit bérelni kívánok az egy nulla aranykoronás föld,feltételeztem, hogy rendelkezik aranykorona értékkel. Ugyanakkor tájékoztatást kaptam a földhivatalból, hogy a tulajdoni lapon fel van tüntetve a föld aranykorona értéke, vagyis a bérbe adónak tudnia kellett hogy a föld nem bejegyezhető, ennek ellenére, mégis bekerült a szerződésbe, hogy be kell jelenteni az illetékes földhivatal felé.
A kérdésem az továbbá, hogy a szerződés ezen pontja rám vonatkoztatva kötelezően teljesítendő-e, ha az lehetetlen célra irányul. Egyébként idén áprilisban kifizettem 2016. áprilisáig az éves bérleti díjat. Ha a szerződés semmis, akkor ez azt jelenti h elvesztem a pénzem? Nem kaszálhatok idén?
Van még a szerződésnek egy olyan pontja, hogy ha a bérbeadó felakarja mondani a szerződést, akkor 3 hónapig a haszonbérlő használja a földet, és a termény is őt illeti meg. Ebben az esetben a 3 hónapos felmondási idő, vagy a földhivatalba a bejegyzés hiánya miatt a szerződés azonnali hatályvesztése az érvényes? És még egy kérdés lenne, ha én kizárólag állattartás miatt kapok rá támogatást, akkor a bérlő is megkaphatja?

Mihamarabbi válaszában bízva!

dszusi # 2016.06.13. 20:26

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni hogy osztatlan közös földtulajdon kiméretése esetén a földkimérés költsége a tulajdonosokat egyenlő arányban terheli vagy csak azokat a tulajdonosokat akik el szeretnék adni a tulajdonrészüket?
Pontosítva van 3 tulajdonos az egyiknek a nevén lévő földrész száma 9938-sa, a másik kettőé 9939/1 és 9939/2 es.
A 9938-as és a 9939/1-es földrész tulajdonosa eladná a nevén lévő részt ebben az esetben a milyen arányban oszlik meg a földkiérés költsége?
illetve ha 8 évvel ezelőtt el lett kezdve egy ilyen folyamat amelyről eddig csak egy földmérő által készített változási vázrajz van (a készítő földmérő azóta meghalt) akkor ezt a folyamatot valamilyen módon tovább lehet e folytatni hogy bejegyzésre kerüljön a földhivatalban kinek mekkora négyzetméter érték van a nevén vagy teljesen új procedúrát kell e kezdeni. Továbbá a tulajdonosokat ez esetben egyenlő arányban terhelik a további költsége a bejegyzéssel kapcsolatban?
Köszönettel!!

MajorDomus # 2016.05.10. 18:25

Hm

Matthevvv # 2016.05.10. 13:38

Hát az ingatlan adataiban annyi változik h új helyrajzi száma lesz a mostmár mindkettő területnek.

lajcsó # 2016.05.10. 10:30

Szerintem sem kell új szerződést kötni, de lehet, hogy a módosítani kell. (Attól függően, hogy mi változik az ingatlan adataiban.)
Az osztatlan közös tulajdon megszüntetéséhez nem szükséges a bérlő hozzájárulása.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.09. 21:14

Úgy, hogy a földre speciális szabályok vonatkoznak.

MajorDomus # 2016.05.09. 19:39

De hogy tudja kiméretni a saját részét a többiek beleegyezése nélkül?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.09. 18:30

Nem szűnik meg a bérlet.

Matthevvv # 2016.05.09. 17:57

Sziasztok!
Az alábbi problémában kérnék eligazítást:
Van egy általam bérelt osztatlan közos föld, amiből most az egyik tulaj kiméretteti a saját részét. A kérdésem az lenne, hogy az én szerződésem továbbra is élni fog mind a 2 területen? Vagy ujra kell őket kötnöm? 2 éve bérlem 20éves szerződéssel.
Válaszolat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2016.02.25. 19:42

Csak a határidőkre figyelj.

Immaculata # 2016.02.25. 13:54

A rendes felmondást nem kell indokolni.

blankuci # 2016.02.25. 13:35

Tisztelt Jogi Fórum!
Segítséget szeretnék kérni: Haszonbérleti szerződésem van, ami még nem járt le. Szeretném felmondani, ugyanis a mellettem levő másik bérlő dupláját fizeti az én általam kapott összegnek (az én bérlőm ezt nem hajlandó fizetni). A szerződésünk egyik pontja kitér arra, hogy bármelyik fél jogosult a megszüntetésre, a felmondási idő 6 hónap, aminek a gazdasági év végére kell esnie. Kérdésem milyen módon mondhatom fel a szerződést, mi szerepeljen benne? Válaszát előre is köszönöm.