Közös képviselő joga, kötelessége


MajorDomus # 2017.07.16. 18:45

Igy van.

Azért nem mindegy, mert járulékköteles.

Nekünk is jobb volt régen a tiszteletdij.

nonolet # 2017.07.15. 15:52

Valóban.

De tisztelet díj alatt gondolom
valójában
fizetést/jövedelmet értett a kérdező.

Ha mégsem, akkor most már tudja,
hogy
tiszteletdíj néven nevezve nem kaphat
fizetést/jövedelmet.

MajorDomus # 2017.07.14. 23:24

Nem!

A közös képviselő nem választott tisztségviselő (nem úgy mint az önkormányzati képviselő) ezért tiszteletdijat nem kaphat,még akkor sem,ha csak a saját házában dolgozik,és maga is tulajdonos!

Kaphat vállalkozói dijat,munkabért,
Megbizási dijat,amit kivétel nélkül a közgyűlés állapit meg részére.

Ebből adóznia kell,s ahogy nonolet irja,bizonylat ellenében vehet át pénzt.

nonolet # 2017.07.14. 18:58

A házközösségtől kap a közgyűlési határozat szerint.

Technikailag akár 700 Ft-onként is beszedheti.
De papírt, hogy kapj róla!

Kivéve

  • ha a házközösség feketén fizet.
  • ha sunyiban szedi be pluszban

A házban nyilván tudják a joglapot, tájékozódj.

evatunde # 2017.07.14. 18:53

Kedves fórumozók, a közös képviselő honnan kap tiszteletdíjat? Mert ahol most bérlek lakást, itt havonta elkér a lakóktól 700 Ft-ot, adminisztrációs feladatokra, amit elvégez. Ez partizánakció a részéről, vagy jogos?

MajorDomus # 2017.06.27. 20:21

Csak okosan!

Ati777 # 2017.06.26. 20:21

Köszönöm a gyors válaszokat.

MajorDomus # 2017.06.26. 20:15

6.amit elmondtál,annak alapján a kolléga jól dolgozik. Nem csodálom hogy az értelmes többség támogatja és megvédi.

Csatlakozz hozzájuk.

ragyasdezso # 2017.06.26. 17:05

Ati777

Először is: a közös költség hozzájárulást kötelező fizetni.
1, Ha az SZMSZ tartalmazza akár 24% kamatot is felszámíthat.
2,A törvény felhatalmazza rá, főleg ha tényleg lopják a vizet!
3,3 havi elmaradás után jelzálogot jegyeztethet be.
4, Ha a pénzügyi szabályzatban csak átutalást van, akkor csak úgy lehet fizetni.
5, Nem kötelező a társasháznak biztosítást kötni.
5, A jegyzőnél lehet bejelenteni, de ami most csak hirtelen jutott az eszedbe az nem elég a bejelentéshez!

Ati777 # 2017.06.26. 16:29

Tisztelt Forum!!

Társasházban lakom ahol a közös képviselő munkájával egy páran nem vagyunk megelégedve.Sajnos a többség 70 év feletti és nem nagyon érdekli őket semmi ezért a leváltására tett lépések kudarcba fulladtak.
Lenne azért pár kérdésem a KK jogait illetően:

1, Van e joga a KK-nek kamatot kérni az elmaradt közös ktg-re?
2, Van-e joga bejönnie a lakásba ellenőrizni a vízórát, hogy lopom-e a vizet? (ezt találta ki legutóbb)
3, Mennyi közös ktg tartozás után kérhet fizetési meghagyást vagy ahhoz hasonló dolgot? (ráterhelteti a tartozást a lakásra)
4, A közös ktg fizetési módjára van-e valamiféle uj törvény? Lehet-e pénztárba kp-ban fizetni vagy csak csekken/utalva fizethetem?
5, Tudtommal nincs a társasháznak biztosítása (szerintem ez is szabálytalan) kell-e?

Amennyiben szabálytalanságokat vélek felfedezni, mi a felettes szerv akinél fel lehet jelenteni?

Így hirtelen csak ez a pár kérdés jut eszembe.

Válaszokat előre is köszönöm.

Ati777

MajorDomus # 2016.11.15. 20:41

Szabályozzátok le az Szmsz-ben is!

MajorDomus # 2016.11.15. 20:41

Szabályozzátok le az Szmsz-ben is!

katrin old # 2016.11.15. 08:20

Köszönöm a válaszokat! Közgyűlést hívunk össze, és intézkedünk.

Szomorú örökös # 2016.11.15. 05:09

katrin old
Én dolgoztam már többször is egy társasháznak, ahol rendszeresen az egyik lakó számlájáról érkezik a pénz és a közös költségek is oda futnak be. Igaz, ők azért csinálják így, mert mindenféle jogi problémák miatt, amelyek az építtetővel még mindig folyamatban vannak, még nem tudtak sok év után sem társasházzá alakulni.

Ha ők nem társasház jogilag, hanem szimplán egy építőközösség, akkor is kell lennie közös számlájuknak?

ragyasdezso # 2016.11.14. 22:17

osmi

De a Számviteli trv. hatálya alatt állnak!

osmi # 2016.11.14. 21:43

A társasház nem jogi személy.

Dr.Attika # 2016.11.14. 20:28

Btk. 2012. évi C. tv., ha ki akarják nyomtatni. Ezen kívül a jogi személyek bankszámla nyitásra kötelezettek, ezt a számviteli törvény tartalmazza. Frissiben fel kell jelenteni. Vélhetőleg az eddig keletkezett kamatokat is lenyúlta.

Dr.Attika # 2016.11.14. 20:15

Nem igazán így szól a büntető törvényi tényállás. Sikkasztás
372. § (1) Aki a rábízott idegen dolgot jogtalanul eltulajdonítja, vagy azzal sajátjaként rendelkezik, sikkasztást követ el.

Bizony azzal, hogy a kk. saját bankszámláján helyezte el a társasház pénzét elkövette e bűncselekményt,

MajorDomus # 2016.11.14. 19:43

A büntető törvénykönyvben.

Aki más pénzével sajátjával rendelkezik, sikkasztás követ el.

Jelentsétek fel.

katrin old # 2016.11.14. 09:08

A lakóközösség számára most derült ki hogy a közös képviselőnk a saját számláján tartja a közösség pénzét évek óta. Számonkértük hogy lehetséges ez, ő erre azt válaszolta hogy nem szabályozza törvény.Valóban így van? Mert én ezt nem hiszem,de nem találok erre vonatkozólag semmit.Szeretném kinyomtatni és megmutatni neki, mert ezen minden lakó fel van háborodva és ő nem érti miért. Segítséget szeretnék kérni, hogy hol keressem.

elfmage999 # 2016.10.17. 17:14

A közös képviselő a közös részekért felel, az albetéteknek mind van magán tulajdonosa.

írhatsz neki tértis levelet, csak minek?

Inkább kérd 10% tulajdonossal hogy vegyék közgyűlés napirendre a rovarirtás kérdését.

Egyébként a tulajdonos az aki köteles az ingatlanát megfelelő állapotban tartani, ha pedig visszafertőződsz akkor birtokvédelmet lehet kérni a jegyzőtől.

Egyik sem lesz egy gyors megoldás, de hát jobbat nem tudok azon kívül hogy te körbecsöngeted a szomszédokat...

osmi # 2016.10.17. 13:27

Írjatok neki egy tértis levelet.

p.rekus # 2016.10.17. 08:02

Tisztelt Fórum!

60 lakásos panelházban lakom már 10 éve. Egy hete jeleztem a következő problémámat a közös képviselőnek. (ágyi poloskákat találtam a lakásomban, és a múlt heti rovarirtó általános irtásán szembesültem vele, hogy a szomszédomnál iszonyatos mennyiségben vannak jelen ezért nagy valószínűséggel hozzám is átvándoroltak. Én elkezdtem a házi irtásukat és 4 napja nem találtam csak döglött petéket hála égnek) Kértem a közös képviselőt, hogy legyen kedves és járjon utána melyik lakásokban lehet-e esetleg, mivel jön az irtó hozzám és a szomszédhoz is és nagyon nem szeretném, hogy visszafertőződjünk előfordulhat hogy mások sem gyanakodnak poloskára, mivel mi is először szúnyogcsípésre gyanakodtunk, kérdezzen rá. Ma reggel közölte, neki 4 nap nem elég, nem volt ideje rá és különben is nem ért rá ezzel foglalkozni, mindenki irtsa saját maga. Igen, de ha elterjednek a bogarak akkor az egész házat kell majd irtani, gondolom... Lényeg, hogy rámccsapta a telefon és most nem elérhető. Férjem is hívta, hogy adja meg az e-mail címét, mert hivatalos útra szeretnék a dolgot terelni. Hát ő azt nem tudja fejből.... Kérdésem, mit tudnék tenni, hogy hivatalosan is nyoma legyen? Köszönettel!

fohász # 2016.10.14. 21:08

Jancker, mint 9 lakásos társasház egyik tulajdonosa tudnek javasolni:
Azzal a 3 fizető tulajdonossal összefogva kérni a közösképviselőt, hogy hivjon össze egy közgyűlést ( ennek modja megvan a neten)
Ha nem teszi meg, ti is összehivhajátok.
Napirendi pontkent a leváltás
Uj kkepvoselő, de leginkább intézőbizottság választás, lehetőleg a fizető tulajokból.
Majd elszámoltatás, fizetési meghagyások kibocsátása a nemfizetők felé
Elszámoltatni a közösképviselőt.
Megjegyezném, hogy nekem is keserű tapasztalat egy kis társasház működése, ahol diktatorikus módon, fenyegetőzésektől sem mentesen 2-3 ember irányitja a társasházat. Nehéz ügy!

jancker88 # 2016.10.13. 09:41

Tisztelt Fórum!

2015 szeptemberében vásároltam lakást, egy nyolc lakásos társasházban. A tegnapi napon volt az első közgyűlés a beköltözésem óta, ez is hosszas alkudozások árán.Az előző közgyűlés 2011-ben volt, majd 5 évig senki nem kérte számon a közös képviselőt.A befizetett közös ktsg tartalmaz egy 8 ezer Ft-os felújítási alapot, a közüzemi számlák mellé.
A tegnapi napon világossá vált a kimutatásokból, hogy a 8 lakásból 2011 óta 3 lakás fizeti a közös költséget, a többiek abszolút nem, vagy csak elvétve egy két hónapig.Ennek eredményeképpen, a társasháznak konkrétan semmi pénze, az eddig befizetett 13 havi közös költségem, és az ebben belefoglalt felújítási alapom konkrétan arra ment el, h az évek óta nem fizető szomszédaim közüzemi terhe ki legyen fizetve.Kérdéseim a következők lennének,

Milyen módon lehet a közös képviselőt felelősségre vonni, a majdnem öt éve tartó hanyag munkájáért, illetve azért amiért az én felújítási alapba szánt és befizetett pénzem másra használta???

Mi módon lehet az évek óta nem fizető lakókon a felgyülemlett tartozásokat behajtani???

Előre is köszönöm a válaszokat!!!