Társasház tulajdonosi jogok


Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.01. 10:00

Tettél egy általános kijelentést („Amennyiben a közgyűlés előzetesen nem járult hozzá még egy 30eFt hirdető tábla felszereltetése is jogszabálysértő.”) , én arra reagáltam.

A konkrét esethez nem szóltam hozzá.

(Fenntartom, hogy kezeltetned kellene magad; ez beteges.)

Mufurc_nagyon # 2014.03.01. 09:49

Kedves KBS!

Én úgy emlékszem, hogy az osztatlan közös tulajdonú mellékhelyiség felújításáról van szó.

Az Ön példája szélsőséges és sántít, mert pont a papiros mindig szerepel a költségvetési tervben;-))))

Tán elő kéne készíteni a közgyűléseket (meghívó írásos melléklete és SzVB véleménye)

Ha lesz ilyen esetem, próbapert indítok ;-)))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.01. 09:27

Döntvényt olyan esetekben szoktak kihirdetni, amelyekben a gyakorlat legalábbis kérdéses. Az nem kérdéses, hogy a közös képviselő akkor is jogszerűen vásárolhat egy csomag fénymásolópapírt, ha az éves költségvetésben ez a tétel nem szerepel. Szép idea a bázisdemokrácia, csak nemigen működik, és a jogszabályok sem követik az elveit.

Mufurc_nagyon # 2014.03.01. 09:05

egy két határozat, alátámasztásként;-)))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.01. 08:44

Szerencsére a gyakorlat (úgy értem, a bírósági gyakorlat) nem a te felfogásodat követi.

Mufurc_nagyon # 2014.03.01. 07:12

term "hozzáállást"


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Mufurc_nagyon # 2014.03.01. 07:11

Kedves agyasdezső!

Én elolvastam és értelmeztem.
Az ütk körében igen elterjedt az a felfogás, hogy a kifizetési határig mindet megrendelhetnek.
Amennyiben a közgyűlés előzetesen nem járult hozzá még egy 30eFt hirdető tábla felszereltetése is jogszabálysértő.
Ezt a hozzáálást hívom én "háziúr effektusnak".

Biztos lehet abban, hogy egy ilyen akció után a keresetemet sikerrel érvényesíteném Ön ellen.
Javaslom, hogy konzultáljon ügyvéddel, mert ilyen mentalitással a törv 5milla birsággal fenyegeti;-))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

ragyasdezso # 2014.03.01. 06:59

Mufurc_nagyon

Előbb olvasd, értsd meg és utána nem írsz hülyeségeket!

nem kell közgyűlési felhatalmazás ha a közös képviselő kifizetési jogköre eléri az 50.000 vagy több forintot.

az enyém például 200.000 ft

Mufurc_nagyon # 2014.03.01. 06:35

Kedves MajorDomus!

Téved, de nagyon.

Amennyiben az éves költségvetési terv nem tartalmazza a WC felujítását, akkor az ütk. jogellenesen járt el és ellene eljárás indítható a Btk. szabályai szerint.

Ne feledje a képviselet csak javasolhat és a tulajdonosok döntenek. A tevékenységét a megbízási szerződés alapján végzi és a pénzfelhasználást a közgyűlés határozata alapján teheti.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2014.03.01. 00:20

miért kellene a társasháznak wc-t kialakitani,egy külön tulajdonban?

a közös tulajdonu wc felujitása természetesen
közös költségből történik,s nem kell közgyűlési felhatalmazás ha a közös képviselő kifizetési jogköre eléri az 50.000 vagy több forintot.

az enyém például 200.000 ft

Johanna36 # 2014.02.28. 11:21

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügyben szeretném a jogi tanácsaikat, segítségüket kérni:

Egy 10 lakásos társasházban lakunk, melynek egyik gyermekes család által lakott önkormányzati lakása komfort nélküli. Az önkormányzat nem hajlandó finanszírozni a WC, zuhanyzó kialakítását a lakásban, mivel szerintük ennek költsége a társasházat terheli. A mi tulajdonunkban lévő ingatlan ugyanazon az emeleten található mint a szóban forgó lakás. Közvetlen mellettünk van egy közös tulajdonú WC, mely 20 éve közös tárolóként üzemel.
A közös képviselőnk, elfogadott közgyűlési határozat nélkül a szorgalmazza eme helység közös költségből történő felújítását (véleménye szerint 50 ezer forint) a maradékot a wc használói finanszíroznák.
A kérdésem az lenne, hogy nekünk, mint a wc melletti közvetlen lakóknak, van e valami jogunk ezzel szemben?
A használat olyan forgalommal, és körülményekkel jár, ami a mi életünket,és ingatlanunk árát is befolyásolja.

Előre is köszönöm segítségüket,

Tisztelettel,
üdvözlettel:Johanna36

Johanna36 # 2014.02.28. 10:41

fff

MajorDomus # 2014.02.26. 21:12

és ötszörös fizetés?!

Wildmann # 2014.02.26. 17:44

Volt már rá példa: Házmester, közös képviselő, karbantartó, takarító na és fűtő egyben.

MajorDomus # 2014.02.25. 21:54

tyukom

hol van ez a csodaház,ahol a házmester a király?

nem téveszted össze a közös képviselővel?

Wildmann # 2014.02.25. 07:09

A lécsőház 15 lakásos, de hány lakásos a társasház?

A házmester nem tisztség a társasházakban. Ez egyenlő a kertésszel és a kukahúzogatóval. A közös képviselőt (KK), vagy az intézőbizottságot(IB) keresd meg a kérdéseddel.

Intézkedni a tartozás ügyében a KK/IB jogosult. Tegyük hozzá, hogy köteles is. Neki nem választás kérdése, hogy végigtolja a behajtási procedúrán a nem fizető tulajdonosokat. Neki meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy a követelést behajtsa és addig amíg be nem hajtja biztosított legyen az.

Sajnos a közös lónak túrós a háta, a közös dolgokért a tulajdonosok felelnek, azaz amíg az egyiktől be nem hajtják, addig a többiek fizetni.

A házmester semmiképp ne hívjon össze közgyűlést, mert az mindenképp törvénytelen. Keresd meg a KK/IB-t és ő hívjon össze.

Ha nem akar összehívni, akkor ha a 1/10 tulajdoni illetőség írásban, a napirendi pontok és a határozati javaslat megjelölésével kérte a közgyűlés összehívását, akkor kötelező Ha KK/IB nem hívta össze 30 napon belülre akkor a számvizsgáló bizottság (SzVB)hívja össze 15 napon belülre. Ha nincs SzVB, akkor a kezdeményező tulajdonostárs, vagy az általuk felhatalmazott személy hívja össze. TTv 35 § (2) bek.

Ha ide fajulna a dolog kérj segítséget.

Az alapító okiratot kikérheted a földhivatalból. Bár nem abból fogod megtudni a lehetőségeid. Azok az SzMSz-ben és a 2003. CXXXIII. Tv-ben vannak.

MajorDomus # 2014.02.24. 22:15

és a társasházi törvény szerint működni!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.02.24. 18:31

Közös képviselőt kell választani a társasház ügyeinek intézésére.

tyukanyó55 # 2014.02.24. 18:30

Tisztelt Fórumozók!
Egy kérdésem lenne:
Én egy 15 lakásos lépcsőházban lakom, immár 6 éve.
A házban azóta nem volt lakógyűlés, többszöri kérdésemre, hogy miért nem lehet lakógyűlést összehívni - a megbízott házmester mindig azzal hárított, hogy nem érdekli a lakókat, meg sok az albérlő, úgysem jönnének el.
Nos a mostani közös költség fizetésekor kértem mutassa meg az elszámolást, hogy kik fizetik és kik nem a havi közös költséget.
Kiderült , hogy van egy család, akik már 2011. óta egy fillért sem fizettek közös költségként!
Kérdésemre, hogy miért nem szólt a házmester idáig, azt felelte, hogy nincs nekik pénzük, nem tud velük mit kezdeni.
Kérdésem: - Mit tudunk tenni, hova kellene fordulnunk, hogy be tudjuk hajtani rajtuk is az elmaradt közös költséget?
Kötelesek vagyunk-e mások helyett mi fizetni?
Köteles-e a házmester összehívni lakógyűlést, mert én alapító okiratot sem láttam még , hogy tudjam, mik a lehetőségeink, lakóknak !!

Wildmann # 2014.02.24. 18:14

Kedves sava!

Érdemes megnézni a földhivatalban, hátha az iratok között leadták a mellékletet és ott pihen az okirattárban. Elég a lakás helyrajzi száma és abból az ügyintéző már ki fogja találni a társasház alap helyrajzi számát.

Pár ezer forintba belekerül a másolás, de sok vitát megelőz.

Ha nincs melléklet, akkor is az alapító okirat mondja meg, hogy "bent" parkolhatsz-e. Közös területet lehet használni. Ha az parkolásra szánt terület és nincs valakinek a kizárólagos használatába, akkor parkolhatsz oda. Legfeljebb megbontod az évtizedes rendet és nem leszel népszerű. Kapsz egy két olyan cetlit az autóra ami a felmenőid emlegeti negatív értelemben.

Ha a lakók között van valamilyen megállapodás a használattal kapcsolatosan, akkor kérd, hogy mutassák meg.

Valószínű nincs leírva és mindenki azt fogja emlegetni, hogy amikor te még nem voltál akkor ők miben állapodtak meg.

Erre az a válasz, hogy az újnak ugyanolyan joga van, mint a réginek és akkor állapodjunk meg újra és írjuk le.

Ekkor sem leszel népszerű, de ha elég határozott vagy akkor kiderül a régiek számára, hogyha nem állapodtok meg, akkor te bent fogsz állni, ha te érkezel haza előbb.

sava # 2014.02.24. 10:10

Mi nemrég költöztünk egy társasházba. Az eladó szerint két kocsibeállónk is van, megmutatta, szerinte hol. Kiderült, ott más parkol. A közös képviselő nem tudott mit mondani, szerinte a lakóknak van erről megállapodásuk, a lakók nem tudnak ilyet mutatni. A Társasházi alapító okiratnak nincs meg a melléklete, amiben esetleg benne lehet. Mit tudunk tenni, van jogunk a zárt részen parkolni?

Mufurc_nagyon # 2013.02.24. 10:20

Kedves Maj!

Most az én szakterületemre tévedett;-).

Egy radiátor hőleadása nem csak a felület nagyságával arányos.
Ez akkor igaz, ha feltételezzük azt, hogy a környezet hőmérséklete minden radiátor mellett ugyanolyan, a levegő áramlása is m3/h megegyezik.

A tényleges hőleadás a beáramló és kilépő fűtővíz hőmérséklet különbségével arányos. Hogy ténylegesen hány GJoule azt a hőszállító folyadék fajhőjétől függ;-)

Gondoljunk csak utána egy 60 fokC fűtóvíz egy 11 tagos radiátoron vajon akkor is egyforma hőfokra hül le, ha a környezeti hőmérséklet az egyik helyiségben 21 fokC, míg a másikban 11 fokC.
A kérdés költői volt.
Egy ilyen elszámolás amennyiben az SzMSz-ben rögzítve van, akkor jogszerű, de műszakilag megalapozatlan.
Símán megtámadható a bíróságon és igazságügyi szakértő véleményével alátámaszva a bírósági határozat az esetek 98%-ban elmarasztaló.(a bíró műszaki érzékétől függ;-)
Egy új számítási módszer kidolgozására utasíthatja a társasházat, mert a kisebbség jogos érdekeit sérti;-)

A vonalkód nem vakószínű, hogy a radiátor paramétereit tartalmazza. Esetleg egy egyedi azonosítót, amely lehetőséget biztosít a paraméterek hozzárendelésére (számítőgépen).

Az Excel tábla laponként, még a legrégebbi változat is min 32.000 sort és 32.000 oszlopot tartalmaz.
Így nem jelent nagy gondot egy 1000 darabos radiátor nyilvántartása és 240 albetéthez való hozzárendelése.
Bizonyára nem tudta, hogy az Excel nem csak cellánként tud algoritmusokat tárolni, hanem Visuál Basic ben programozható.

Ezek után már tényleg nem tudom, hogy vajon Ön mihez ért.
A hozzászólásai alapján, az Ön által mélységében ismert tudásanyag egyre szűkülni látszik;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2013.02.23. 22:10

muff

többször irtam már,hogy amihez nem értesz abba ne szólj bele

s hogyan kezeled le az excel táblában a 240 lakásos társssház
975 radiátorát,ami kB. 17 tipusu különböző hőleadó teljesitménnyel dolgozik,amít az elszámolásnál figyelembe kell venni.
a hőenergia leadás ugyanis egyenesen arányos a hőleadó felület nagyságával.
az Excel táblád nem számolja ki a 36 tagu és a 11 tagu radiátor hőfogyasztási különbségét.
ezért van rajta a vobalkód ami a radiátor adatait tartalmazza.

osmi # 2013.02.23. 11:51

Kedves ÜTK!
Hogy a kíváncsiságod kielégülhessen; a szolid szakmai
hozzáértés és a kérdések értő olvasása alapján (nem jogán).Elsődlegesen pedig a Te és a hozzád hasonlók
mentalitása ellen.

Mufurc_nagyon # 2013.02.23. 10:41

Kedves Maj!

A hőtermelés költségeinek szétosztása, elszámolása nem olyan nagy durranás.

Kiindulási alapnak jó a

189/1998. (XI. 23.) Korm. rendelet
a központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról

ettől a SzMSz eltérhet és el is kell térnie, mert minden th. más és más.

Utána nem kell más, mint egy "óraleolvasás", ami valóban felér egy kanosszával.
Igaz van már rádiófekvenciás adattovábbitású óra-rendszer. (keveseknek)

Utána már egy excel táblával egyszerűen megoldható a számítás.
Így nem kell a Techem igen drága szolgáltatását igénybe venni.

A hőveszteségek meghatározására is van egy egyszerű módszer.

Igaz az elszámolás kidolgozása, szöveges rögzítése (hogy a jogászok is értsék) igen munkaigényes.

Nem kell misztifikálni a dolgot 30-40 perc alatt átlátható megérthető a rendszer középiskolás ismeretek mellett.;-)))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ