Határozott idejű bérleti szerződés


Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.30. 09:06

A közös megegyezéses megszüntetés feltételeit nem a törvény, hanem maga a megegyezés tartalmazza.

drbjozsef # 2019.07.30. 05:35

Ezek szerint ha zéró kárt okoznak, akkor a határozott idejű szerződés idő előtti megszüntetése esetén NEM bukja az illető a kauciót?

Ahogy írtad : közös megegyezéssel lehet megszüntetni. Közös megegyezés esetén nem értelmezhető egyik félre sem a "bukta" ige.

kegyu007 # 2019.07.30. 05:06

ott vannak a fotók, átadás, átvétel fotói

MajorDomus # 2019.07.29. 21:10

Bizonyitható a kár?

kegyu007 # 2019.07.29. 18:38

Ha a bérleménynek új tulajdonosa lett, az új tulajdonos akkor mondhatja fel a határozott idejű bérleti szerződést, amennyiben a bérleti jogviszony fennállása, vagy a lényeges feltételei tekintetében a bérlő őt megtévesztette.

Lehetséges az is, hogy a lakás korszerűsítésére, felújítására kell sor kerüljön, mely alapvetően a tulajdonos, bérbeadó feladata. A törvény értelmében a bérbeadónak előzetesen kell értesítenie a bérlőt, az elvégzendő munkálatokról, azok idejéről, stb. A bérlő ennek a tájékoztatásnak a kézhezvételét követően, a hónap utolsó napjáig felmondhatja a szerződést, mivel a bérlő nem kötelezhető a lakás korszerűsítéséhez szükséges munkálatok elvégzésére.

kegyu007 # 2019.07.29. 18:33

Nem felmondani akartam írni, hanem megszüntetni.

Megfelelő indokokkal közös megegyezéssel, írásban van lehetőség, hogy megszüntessék.
Itt ügye a határidő előtti megszöktetésről beszélünk.
És a kaucióról.

kegyu007 # 2019.07.29. 18:23

Minden szerződést fel lehet mondani, még a határozott idejűt is, megfelelő indokkal. A kérdés nem ez volt.

nonolet#e-mailJelentem! 2017.09.20. 18:56
"Ezek szerint ha zéró kárt okoznak, akkor a határozott idejű szerződés idő előtti megszüntetése esetén NEM bukja az illető a kauciót?"

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.29. 16:33

Min vitatkoztok? Határozott idejű szerződést nem lehet felmondani.

kegyu007 # 2019.07.29. 15:37

"A kauciót anyagi károk rendezésére kérik,"

Kiemelném az eredeti állapotot.

Fénykép átadáskor, fénykép átvételkor, Szakember javítás, eredeti állapot visszaállítása számla.
Nem kell pereskedni, nem kell bíróságon bizonygatni semmit. ha a Bérlő akar pereljen be. Azonnal levonom a kaucióból a festést, kutya macska fal ajtó kaparásokat, kisgyerekek fali maszatolását, stb.
Én ezt írom be a Bérleti szerződésbe.

Kaució: A felek megállapodnak abban, hogy a Bérlő a jelen szerződéssel összefüggésben vállalt
kötelezettségei teljesítésének, fenntartásának biztosítékaként vállalja, hogy 300 000 Ft kauciót, azaz
forintot a mai napon készpénzben megfizet a Bérbeadónak.

Felek, a jelen szerződés aláírásával igazoltan kijelentik, hogy a foglaló, kaució és az óvadék, jogi természetét ismerik és azt magukra nézve kötelező érvényűnek ismerik el. (A kaució nem használható fel, bérleti díj, rezsi- költéség kiegyenlítésére). Bérlő tudomásul veszi, hogy a kaució és az óvadék összege a Bérlő javára nem kamatozik, ezért kamat vagy más jogcímen sem követelhető eltérő összeg. A kaució biztosíték az ingatlan eredeti állapot fenntartására, és a szerződésben vállaltak betartására, különösen a bérleti időtartamra, az eredeti állapot megtartására.

Amennyiben a Bérlő az ingatlant nem eredeti állapotban adja vissza a Bérbeadónak, vagy nem rendeltetésszerűen használták és ebből kára keletkezett a Bérbeadónak, a kaucióból a Bérbeadó levonja a teljes kárigényét. Amennyiben a kaució nem fedezi a kárigényt, a Bérlő köteles a különbözetet is megtéríteni.

b. A Bérbeadó átadja az újszerű ingatlant egy közösen megtekintett rendeltetésszerű használatra alkalmas tiszta kifestett állapotban, és gondoskodik arról, hogy a tényleges bérlet megkezdéséig ez az állapot fennmaradjon. Az ingatlanban lévő ingóságokról átadás-átvételi jegyzőkönyv, fotók készülnek, ezek a Bérbeadónak visszajárnak a Bérleti szerződés megszűnésekor. Az ingóságok nem részei a bérleti szerződésnek, bérleti díjnak (Ágy, Tv, Bútor, Mosógép, Mosogatógép, Tűzhely, szőnyeg, egyéb). Amennyiben a Bérlő úgy dönt, hogy nem kívánja használni, ezeket az ingóságokat, úgy ezek helyett a Bérbeadó nem köteles másikat biztosítani. A Bérleti díj az ingóságok nélkül sem változik, nem csökken. A Bérbeadó nem köteles semmilyen ingóságot biztosítani a Bérlő részére, ezért abban az esetben, ha valamelyik eszköz, ingóság elromlik, megsemmisül a Bérlő feladata ezek kijavítása, cseréje. (Ágy, Tv, Bútor, Mosógép, Mosogatógép, Tűzhely, egyéb)

gerbera317 # 2019.07.29. 12:18

Szerintem meg igen, kárt okoznak
Azt a kárt bizonyítani is tudni kell. A kauciót anyagi károk rendezésére kérik, azt meg nem nehéz bizonyítani. Az elmaradt haszonnal járó kár már lányegesen komolyabb dolog. Ha a szerződésben erről külön nem rendelkeznek, akkor a kauciót ezen a jogcímen nem lehet visszatartani.

kegyu007 # 2019.07.29. 11:54

nonolet#e-mailJelentem! 2017.09.20. 18:56
"Ezek szerint ha zéró kárt okoznak, akkor a határozott idejű szerződés idő előtti megszüntetése esetén NEM bukja az illető a kauciót?"

Nem.

Szerintem meg igen. "kárt okoznak" ezért a kár összegéig bukja a kauciót. Független attól, hogy határozott, határozatlan idejű a szerződés, és független attól, hogy idő előtt szűnik meg vagy végig megy a szerződés ideje.

drbjozsef # 2018.08.21. 10:14

Ha amúgy se akar együttműködni, akkor szinte mindegy. Szerintem adj neki 15 napot, hogy kicuccoljon, és adja át a bérleményt.
Ha nem akarja, úgyis évekig fogtok pereskedni. Addig ő van birtokon belül. Ha céggel kötötted a szerződést, az addigra bedől, pénzt se igen fogsz látni.

Ildi0103 # 2018.08.21. 08:57

a felszólítás megvolt. Adtam neki 8 napot ami eltelt persze fizetés nélkül. A kérdés az, h milyen határidővel, mikorra mondjam fel a szerződést, h az szabályos legyen?

drbjozsef # 2018.08.21. 08:12

Bocsánat, nem ezt akartam. Nem fizetés esetére ez van :

6:336. § [A bérleti díj]
...
(3) A bérleti díj vagy a bérlőt terhelő költségek és terhek megfizetésének elmulasztása esetén a bérbeadó jogosult a szerződést felmondani, ha a bérlőt megfelelő határidő tűzésével és a következményekre való figyelmeztetéssel a fizetésre felszólította, és a bérlő e határidő elteltéig sem fizetett.

drbjozsef # 2018.08.21. 08:09

2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről

...

6:339. § [A bérleti jogviszony megszüntetése rendes felmondással]

...
(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja

  1. napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra;
  2. heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján;
  3. havi bérleti díj kikötése esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig;
  4. hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig.

(2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.

Ildi0103 # 2018.08.21. 07:48

Üdv! Határozott idejű bérleti szerződést / üzlethelyiség/ bérleti díj nem fizetése miatt milyen határidőre lehet szabályosan felmondani?

MajorDomus # 2017.10.19. 20:04

Ügyvéd ajánlott!

Berna80 # 2017.10.19. 08:03

Kedves MajorDomus!

Szeretnék Neked e-mailt írni, a lakásbérlettel kapcsolatban van egy tervem csak itt nem szeretném közzétenni. Ha megadod az e-mail címed akkor ott részletesen megírom. Tudni szeretném, hogy mennyire jogszerű vagy sem.

Köszönettel:
Berna

MajorDomus # 2017.10.18. 18:40

De miért nem cseréled le a zárat?

Ahhoz jogod van!

nonolet # 2017.10.17. 20:55

pl. bűncselekmény ellene, durva rongálás, stb.

Szóval, olyasmi ami a közmegegyezés szerint is "türhetetlen/elviselhetetlen" cselekmény.

Valamint: ami a szerződésben is ilyenként nevesített ok/tényállás.

-

A magánlaksértés tilos neki!!!
Kivéve a: vis major esetét.

Figyelmeztesd erre.
Azzal, hogy most az egyszer MÉG nem lépsz jogi útra emiatt.

A következő alkalommal pedig jogi útra léphetsz.
Neki persze azt mondd, hogy fogsz is.
És mindezt add át neki írásban is.

- -

Előre parázni csak ésszerűen szabad!

Lopás esetén a rendőrség dolga a nyomozás...
Feljelentést kell tenni és kész.
A lezárt lakásból eltűnő holmi esetén azért nem sok gyanúsított szokott szóba jönni, általában.

Kollégista és bérlő koromban én raktam apró jeleket az értékesebb cuccaimra (kis karc vagy alkoholos filc jel).
Amiről csak én tudtam, hogy hol van és mi az.
Többször is jól jött a 10+ év alatt, sajnos.

- -

Megjegyezem, ahol ilyen bizalmatlan a helyzet, onnan jobb távozni mielőbb, mert nem jó ott lakni tartósan.

Berna80 # 2017.10.17. 19:49

Köszönöm a választ! Akkor sajna semmit nem tehetek....

CKCK # 2017.10.17. 18:55

nonolet:

Akkor mi alapján teheti meg, hogy azonnali hatállyal felmondja a szerződést és kitesz a lakásból? Mert nem tudok mit kitalálni erre.

Gyakorlati kérdés:

  • mit tehetek, ha bejön a lakásba a tudtom nélkül és ez számomra kiderül? Hogyan bizonyítom, hogy járt bent?
  • mit tehetek, ha el is visz valamit a holmim közül? Hogyan bizonyítom, hogy az tényleg itt volt? Pl. egy laptop. Vagy a ruháim. Csináljak fotót a szobáról és a cuccaimról és abból meg lehet állapítani, hogy mikor készült?
MajorDomus # 2017.10.17. 18:04

,,Clara pacta boni amici,,

Berna

Kockás papir elég a megoldáshoz.

Számolj.
Milyen kritérium van az adásvételi szerződésben arra az esetre,ha nem tudod november,1-ig birtokbaadni?

Gondolom bánatpénz!

Ezt vesd össze azzal,amennyi a 2 havi bérleti dij,és a rezsi+közös költség+a kaució összege.

Szerintem ez elmaradt birtokbaadásra
Kikötött összeg húzósabb. Ezt te tudod,számolj.
Hogy jössz ki jobban.

Arra vigyázz,ha a bérlőd be akar tartani,kifizeti a tartozását,és marad december 31-ig! Határozott idejű a szerződése!
Akkor leszel nagy gondban.

A lakásban lévő károk most nem játszanak,mert a vevőd a megtekintett állapotban vette meg a lakást.

nonolet # 2017.10.17. 16:01

Gondolkodni...

A szerződés betartása miként is lehetne felmondási ok?!
Nyilván nem lehet az.

Hisz a jog egyik alapja, hogy: Pacta sunt servanda.

Aminek a gyakorlati jelentése, hogy: A szerződéseket be kell tartani.

CKCK # 2017.10.17. 11:07

"lehetetlenné teszi a további bérlést a másik fél viselkedése miatt."

És ha a tulaj mondja fel rendkívüli felmondással, akkor itt mi a másik fél (azaz én) viselkedése mint indok? Hogy a szerződést be akarom tartani, és annyit fizetni, amennyi abban van, függetlenül attól, hogy van-e másik bérlő vagy nincs?

Mindenre azt a választ kaptam, amit magamtól is gondoltam egyébként, szóval annyira nem hiányosak a jogi ismereteim. Attól nem lesz az ember hülye, ha szeretne megerősítést hozzáértő(bb) emberektől.