Határozott idejű bérleti szerződés


nonolet # 2017.10.17. 10:07

"Rendkívüli felmondás tulaj részéről határozott idejú szerződés esetén milyen indokkal lehetséges és hány hónapot kell hagynia, amíg elhagyom a lakást?"

Csak kéne az a jogi alapismeret... meg a logika is.

Alapvetően azért rendkívüli, mert a felmondási indok (ok)
lehetetlenné teszi a további bérlést a másik fél viselkedése miatt.

Épp ezért azonnali a távozás is tipikusan.
De legalábbis igen rövid időn belüli.

- -

"nem igazán bízom a netben."

A jogszabály az jogszabály nem bizalom kérdése.

Az értelmezése meg elvárható már tőled.
Akár önerőből akár utána nézéssel.
Hisz érettségi lapul a zsebedben... nemdebár?

CKCK # 2017.10.17. 09:00

Köszi. A jogi alapismereteket neki kéne felvennie, mert ő beszél máshogy, mint ahogy a szerződés szól. És mivel nem olyan rég változott a ptk., nem igazán bízom a netben.

Rendkívüli felmondás tulaj részéről határozott idejú szerződés esetén milyen indokkal lehetséges és hány hónapot kell hagynia, amíg elhagyom a lakást? Szerződésben erről nincs szó, csak ha a bérlő akar elmenni a szerződés lejárta előtt, akkor legalább 3 hónapos felmondási idő van.

nonolet # 2017.10.17. 08:53

CKCK

"Ha írunk új szerződést, amiben én veszem ki a teljes lakást, "

Miért tennél ilyet?
Minek... ?

"van-e joga a tulajnak kérnie még egy havi kauciót,"

Egy új szerződés, új lehetőség az alkura-egyezségre.

"Azt hogyan bizonyítom, hogy nem használom a másik szobát? Úgy, hogy nincs ott semmilyen holmi?"

Neki kell bizonyítani, hogy használod...
HA több pénzt akar.

"Azt meg lehet-e tenni, hogy az engedélyük nélkül lecserélem a zárat (mert nem bízuk bennük)?"

Fogas kérdés.
Alapból nem.

"Ha nincs új lakó, megtehetem-e, hogy nem írok új szerződést, mert van egy határozott idejú a bérleti díj feléről?"

Meg, sőt ez az ésszerű.

"Nem tehet ki a lakásból emiatt, ugye?"

Csak rendkívüli felmondással...

- -

Mondjuk nem ártana ha felvennéd tantárgynak

  • a google használatát
  • a logikát
  • a jogi alapismereteket
nonolet # 2017.10.17. 08:48

"Legfeljebb rendes felmondással mondhat fel neked."

HATÁROZOTT idejű szerződés esetén
CSAK akkor mondhat fel rendes úton,
HA ezt IS eleve belevették a szerződésbe...

Berna80 # 2017.10.17. 08:31

Tisztelt Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni az alábbi ügyben. Albérletbe kiadtam a saját ingatlanom határozott időre egy "barátnőmnek" nagyon jutányos áron, határozott időre. Ez a határozott idő idén december 31-én jár le. A bérleti szerződés aláírása előtt tájékoztattam, hogy a lakást árulom és amennyiben a bérleti jogviszony tartalma alatt van vevő, akkor ő kiköltözik. Ez nem lett a szerződésbe foglalva. A bérlő, nem fizette ki a szept-októberi bérleti díjat, a közüzemi számlákat és a közös költséget sem. A szerződésben benne van, ha ezeket nem fizeti, akkor azonnali hatállyal felmondható. Viszont az idő most sürget. Valószínűleg ezt ő is tudja, ezért küldött részemre egy olyan szerződés módosítást, hogy október 31-ig kiköltözik, ha elengedem az összes tartozását, visszaadom a kauciót, a lakásban keletkezett károk helyreállításának költségét viselem.
Közben eladtam a lakást és a vevővel úgy állapodtunk meg, hogy november 1-én költözhet a lakásba.
Hogyan tudom kitenni a bérlőt, ha az általa keletkezett költségeket is szeretném megkapni tőle? A kauciót visszaadom. Ha mégsem tudom kirakni, akkor nem tudom teljesíteni a birtokbaadás napját, mi lehet ennek a következménye?
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2017.10.17. 06:08

Soha, semmikor nem vagy köteles aláírni semmit.

Legfeljebb rendes felmondással mondhat fel neked.

CKCK # 2017.10.16. 21:30

Amúgy folyamatosan keresek új bérlőt, szóval én azt tervezem h lesz valaki. Nem vagyok köteles aláírni új szerződést a teljes bérleti díjról?

CKCK # 2017.10.16. 21:22

Ha írunk új szerződést, amiben én veszem ki a teljes lakást, van-e joga a tulajnak kérnie még egy havi kauciót, mondván annak idején csak egy havit adtam? (illetve 2x a bérleti díj fele, ami összesen 1 teljes bérleti díjat tesz ki)
Azt hogyan bizonyítom, hogy nem használom a másik szobát? Úgy, hogy nincs ott semmilyen holmi?
Azt meg lehet-e tenni, hogy az engedélyük nélkül lecserélem a zárat (mert nem bízuk bennük)?
Ha nincs új lakó, megtehetem-e, hogy nem írok új szerződést, mert van egy határozott idejú a bérleti díj feléről? Nem tehet ki a lakásból emiatt, ugye?

MajorDomus # 2017.10.13. 16:57

Birtokháboritás esete.

nonolet # 2017.10.12. 21:45

"Vagy azt megtehetik, hogy ha idejönnek, amikor nem vagyok itt, és nem tudok róla"

Alapban NEM!
Hisz az te magánlakásod!!!!

Előre kell szólni, ha ellenőrizni akarják a bérlet állapotát, használatát.
A VIS MAJOR esetek persze kivételt jelentenek.
(csőtőrés, tűz, áramhiba elhárítás, stb.)

"elvisznek valamit a dolgaim közül? "

Az lopás... a szerint kell eljárni.

nonolet # 2017.10.12. 21:41

"Rosszul írtam, mindkettőnknek van külön szerződése."

Pedig ez nagyon nem mindegy!
Tehát független szerződök vagytok.
Semmi közötök egymás dolgaihoz...

"Az enyémben az általam fizetendő bérleti díj van leírva, tehát a teljes havidíjnak a fele. "

Fél bérlet, fél használat, fél díj >> OKÉ!.

"VISZONT most, hogy a másik lakó lelépett, követelni akarja tőlem a tulaj novembertől a teljes bérleti díjat, és e hónapra is a maradék napokra a fennmaradt napok után a másik bérlő részéről. (ha nem találunk új bérlőt, ami esélyes). Ezt megteheti?"

Ha használod a másik fél részét IS, akkor igen.
Ha nem használod, akkor meg nem.

Egyebekben semmi közöd a másik dolgaihoz.
Se a felmondásához, se a fizeti ügyeihez.
HA a TE szerződésed nem kötelez ilyesmire...

Szóval: olvasd el mit írtál alá és a szerint járj el!)

- -

Szerződést felmondani írásban lehet csak.

A NORMÁL felmondás..

A határozatlan időre kötött szerződés mindig felmondható.

  • a szerződés szerinti módon és határidővel

ha a szerződés nem tér ki a felmondásra, akkor pedig

  • a hónap 15.-éig a következő hónap végére

vagy

  • a hónap 15-e után a következő hónapot követő hónap végére

A határozott időre kötött nem mondható fel a lejárat előtt.
KIVÉVE, ha eleve bele lett véve, hogy mégis felmondható.

- -

A NEM NORMÁL felmondás...

Ha a bérbeadó a bérlő vagy a vele együtt lakó személyek magatartása miatt mondja a fel a szerződést, akkor először köteles – a következményekre figyelmeztetéssel – a magatartás abbahagyására a tudomására jutástól számított 8 napon belül írásban felszólítani a bérlőt. Ha a bérlő az adott magatartást folytatja, vagy megismétli, akkor a bérbeadó 8 napon belül írásban közölheti a felmondást.

A RENDKÍVŰLI felmondás...

HA olyasmi történik, ami lehetetlenné teszi a további bérlést, akkor azonnali felmondásnak van helye.

Bővebben a lakás bérletről itt egy kisokos.
Amit persze jobb lett volna előre elolvasni...

http://utcajogasz.blog.hu/…leti_kisokos

MajorDomus # 2017.10.12. 19:55

Részben.

CKCK # 2017.10.12. 15:51

Amúgy akik itt válaszolnak, jogászok? :)

CKCK # 2017.10.12. 15:51

Üdv! Rosszul írtam, mindkettőnknek van külön szerződése. Az enyémben az általam fizetendő bérleti díj van leírva, tehát a teljes havidíjnak a fele. VISZONT most, hogy a másik lakó lelépett, követelni akarja tőlem a tulaj novembertől a teljes bérleti díjat, és e hónapra is a maradék napokra a fennmaradt napok után a másik bérlő részéről. (ha nem találunk új bérlőt, ami esélyes). Ezt megteheti?
A szerződésben annyi van h a bérlő írásban felmondhatja idő előtt, legalább 3 hónapos felmondási idővel a szerződést, ha ettől hamarabb menne el, a teljes felmondási időre fizetnie kell a bérleti díjat. De nekem kijelentették, hogy tőle nem fogják követelni, se perelni, mert úgyse fizetne.
Nem tudom hogy ők felmondták-e írásban a szerződésüket, szerintem nem. Állítólag ha talál egy lakót maga helyett, visszakapja a kaució felét. E hónapra fizeti a közösköltséget, egy hétre a bérleti díjat arányosan az ő részéből (tehát még a teljesnek a felét se fizeti ki, amit kéne neki), és a rezsi felét.
Az a baj hogy nem nagyon van így hirtelen pénzem máshova menni.
Azt megteheti a tulaj, hogy ő felmondja a szerződést, vagy például el akarja adni, és pár héten/hónapon belül kitesz?
Én megtehetem, hogy a tudta vagy az engedélye nélkül lecserélem a zárat az ajtón? Mert tartok attól h bejönnek és csinálnak valamit. Vagy azt megtehetik, hogy ha idejönnek, amikor nem vagyok itt, és nem tudok róla, bejönnek akár rendőrrel mint tulajok (és nem tudná senki, hogy ki van adva bérlőnek), és elvisznek valamit a dolgaim közül? Ezektől kitelik. Mit tehetnék ekkor?

MajorDomus # 2017.10.09. 17:59

Ha csinos?!

CKCK # 2017.10.08. 08:58

Továbbra is szaktársat preferálnék egyetemről, annak lenne haszna...

CKCK # 2017.10.08. 08:57

Köszi az infókat.

MajorDomus # 2017.10.07. 20:33

És szurkoljon,hogy egy helyes Milf legyen a következő bérlőtársa!

matthiasi # 2017.10.07. 17:00

Ahogy látom n.n. már nagyjábnól ezt kifejtette.
Kapott a kérdező egy ingyenes jogi tanácsot.. kár megsértődni !

matthiasi # 2017.10.07. 16:56

Már azt hittem én húztam ki a gyufát, de látom az előttem szóló.
Szerintem a lehető legrosszabb az ilyen szerződés. Mondjam ,hogy sziámi iker konstrukció.
Szerintem követelheti , kérdés hogy megadod é ?
Ha a lakótárs lelép, amúgy ez a szerződés érvényét veszti / na ez klasszikus jogi kérdés, nálam csak sejtés./ tehát adva vagyon egy a korábbiakhoz képest nagyobb lakáshasználat a kérdező részéről. Olyan mintha mindennap dupla ebédet enne.
El kell kezdeni az újra tárgyalást !
vagy marad a kérdező egyedül, ha ügyes kaphat némi díjkedvezményt . azért nem 50 %-ot mondjuk szerencsés estben 15 %-ot. Vagy keres magának lakótársat... és ő szerződik az újabb lakóval az lesz a klasszikus albérlő.
Természetesen a bérbeadó jóváhagyása szükséges.

Lehet persze az is ,hogy a bérbeadó a nyakára hoz egy lakótársat, de abban nincs köszönet.
Vagy lehet az is hogy eredetileg belevették a szerződésbe - hogy a két bérlő egyetemesen felel a költségekért és a károkért. De mivel az egyik elmegy megszűnik a szerződés.

CKCK # 2017.10.07. 11:33

"FRANCÉRT" nem lehet közölni, esetleg intelligensebben is meg lehet kérdezni, ami nem tiszta.
Egy közös szerződés van, nekem egy, lakótársnak egy, mindkettőnk neve benne van.

matthiasi # 2017.10.07. 06:24

Azért ez a CKCK kérdése nem egy kibogozhatatlan valami.
Az eleve biztos, hogy nem albérlő hanem csak bérlő. Sőt gyanítható az is ,hogy egyszerre ketten kötöttek szerződést, akkor bizony fizetnie kell az egészdíjat.
Szeretnék új lakótársat, de ha esetleg nem találnék, akkor mik a kötelességeim ez esetben?
Márcsak ebből is. Ha a tulaj - nevezzük a bérbeadónak külön szerződött volna akkor mit foglakozik a kérdező ezzel. Fizeti a bérleti díjat és vár az új bérlőre a leendő társ bérlőjére. Vagy kibírják egy mást vagy nem.
általában úgy szokott lenni , hogy egy illető kibéreli a lakást, majd keres bérlőtársakat, hogy együtt viseljék a költségeket. Természetesen a bérbeadó tudtával.
volt ilyen eset a családban. volt egy feleős bérlő - ő fedezte a költségeket a bérbeadó felé és maga válogatta meg a bérlő társait.
Úgy nevezték, hogy felelős bérlő. Habár erre van szó _ úgymondják főbérlő.
Gubanc akkor van ha a felelős bérlő lép le. Elvileg vinni kellene a 'tartozékaikat' is.
lehet persze olyan konstrukció is hogy a bérbeadó mind a két független bérlővel megállapodik.... ha vállalja ezt a hercehucát.
pl. egy a sok esetközül . az egyik bérlő már ott van bizonyos ideje ( 1 hónap stb ) majd beállít a bérbeadó egy másik delikvenssel , hogy ő lenne az új bérlő. Vagy elfogadják vagy nem.
pl. csak úgy félmondattal rákérdez a korábbi bérlő, hogy mikor lesz az igért poloska irtás ?
Gondolom az érdeklődő hanyat -homlok menekül vagy szép csendesen jelzi, hogy néz még egy másikat.
Tehát közös bérlés csak úgy megy ha van egy 'parancsnok' !
Diszkrétebb a nem kívánt új nem általunk választott bérlő elhajtására, hogy főleg ha ketten vagyunk csak úgy egymás között beszélgetünk, hogy mi hamarosan megyünk mert nem bírjuk a poloskát, a zajt.
A korábbi klasszikus társbérletek : az államhatalom jelölte ki a bérlőket, a tárbérlőknek sok választása nem volt . Vagy a fészer, vagy megszokták egymást.

nonolet # 2017.10.06. 22:11

CKCK

A legalapvetőbb infót mi a jó francé nem lehet közölni?!

  • külön-külön szerződtetek

vagy

  • együtt közösen egy szerződésben

-

Ha külön-külön akkor semmi közöd a másik bérlő ügyéhez.

Ha együtt, akkor (jó eséllyel) ezt a másik bérlővel kell lemeccselned, mivel alighanem a szerződés egyetemleges...
és nem mond semmit erről az esetről.
A bérbeadó ezért jogosan követelhet bármelyikőtöktől.

HA mond valamit a szerződés, akkor meg
értelem szerűen az az érvényes, amit mond.

-

Egyébként kétlem, hogy ALbérlő lennél.

Gondolom a bérbeadóé az ingatlan.
És tőle bérled, tehát bérlő vagy.

Albérlő akkor lennél, ha
egy bérlőtől (aki FŐbérlő lenne) bérelnéd
és nem a tulajdonostól, közvetlenül.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.06. 19:47

Nem ismerjük a szerződésedet.

CKCK # 2017.10.06. 17:43

Üdv!
Határozott idejű szerződésem van albérletben nekem és lakótársamnak, a lakótárs azonban ki akar költözni. Követelheti-e tőlem a tulajdonos a teljes albérleti díjat vagy nekem csak az én részemet kell fizetni továbbra is? Szeretnék új lakótársat, de ha esetleg nem találnék, akkor mik a kötelességeim ez esetben?