zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2014.07.30. 08:06

"A szerződés nem jön vissza a megyei földhivataltól, amíg a jóváhagyás - vagy elutasítás - nincs meg."
Ez nem így van Kolléga! A szerződést - a szakmai ellenőrzést követően - a megyei földhivatal küldi meg a helyi földbizottság szármára. Persze előfordul, hogy a szerződésnek olyan hiányossága van ami már a szakmai ellenőrzés során kiderül. Ekkor a megyei földhivatal (földbizottság nélkül) határozattal
megtagadja a jóváhagyást és megküldi az iratokat az ügyvédnek,a határozatát a feleknek is.

samchee # 2014.07.30. 08:12

Ez így van,vagyis gondolom, mivel a Megyei Földhivatalt is felhívtam ma és az uriember nagyon előzékenyen közölte, hogy ők náluk minden rendben volt és átküldték az ügyünket a Földbizottságnak. Onnan már elküldték az Önkormányzathoz, hogy 5 napra kifüggesszék. De azt az infót kaptam most hogy itt már csak a vevők illetve az eladók élhetnek kifogással és innen küldik majd tovább valamelyik földhivatalhoz.
Ennyit tudtam most kideríteni. Csak arra nem kaptam választ, hogy jogilag a kulcs-pénz átadásnak van-e akadálya, vagy még valahol megvétózhatják-e az adás-vételt.

lajcsó # 2014.07.30. 08:15

"az ügyvéd pedig nem túl aktív."
Miben lehetne az ügyvéd aktív? Hiszen a jóváhagyási eljárás folyamatban van, amire az ügyvédnek nincs semmilyen ráhatása.

"Ha a jegyzőnél kivárjuk ezt az 5 napos kifüggesztést, akkor utána megvétózhatja még valaki az adás-vételt, vagy pedig még várnunk kell?"
Persze, a megyei földhivatal. A földbizottság döntése ellen az emelhet kifogást akinek ehhez jogi érdeke fűződik (ezek általában a szerződő felek, vagy valamelyik nyilatkozattevő elővásárlásra jogosult).
A földbizottság pozitív döntése ellen nem valószínű, hogy bárki kifogással fog élni.
Nyilván a jóváhagyási eljárás befejezéséig várni kell. Hiába zaklatjátok az ügyvédet, azzal nem fog az ügy előrébb menni.
Sajnos ez ilyen hosszadalmas eljárás. Tehát türelem!

lajcsó # 2014.07.30. 08:22

"De azt az infót kaptam most hogy itt már csak a vevők illetve az eladók élhetnek kifogással és innen küldik majd tovább valamelyik földhivatalhoz."
Ez így van. Innen megy vissza a szerződés a megyei földhivatalhoz ahol várhatóan meghozzák a jóváhagyó határozatot!

"Csak arra nem kaptam választ, hogy jogilag a kulcs-pénz átadásnak van-e akadálya, vagy még valahol megvétózhatják-e az adás-vételt."
Hogy van megírva a szerződés? Mikorra van meghatározva a birtokba adás időpontja?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.30. 09:16

Ez nem így van Kolléga! ”. írod. Aztán pedig részletezed, hogy úgy van. Köszönöm!

samchee # 2014.07.30. 09:31

"Hogy van megírva a szerződés? Mikorra van meghatározva a birtokba adás időpontja?"

Erre vonatkozóan pontos dátum nincs megadva. Annyi van csak beleírva idézem: " a kifüggesztési határidő lejártát követően a szerzés jogerős engedélyezésére vonatkozó határozat kézhezvételét követő 8 napon belül."

Ez a mondat van írva a pénzátadáshoz illetve a mi lakáshitelünk rendezéséhez is.
A vevő szeretné átadni a vételárat most következő héten, de nem tudjuk, hogy amíg a jegyzőnél van az iratunk és a Földhivatal nem hoz határozatot ez lehetséges e egyáltalán.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.30. 09:44

Megegyezéssel természetesen el lehet térni a szerződéstől, de a szerződéses határidő még nem telt el. A jövő héten sem fog.

andrea kis # 2014.07.30. 10:04

Mint A vevő az előző bejegyzéseket végig olvastam és most már az a biztos - ahogy az eddigiekben az taglalva is van - hogy csak a jogerős határozat kézhezvételével lesz biztos, hogy minden hivatal beleegyezik. Tehát csak a határozat kézhezvétele után lesz kifizetve a meghatározott összeg.
Így külön köszönöm mindenkinek a válaszát nekem már nincs több kérdésem, akkor az ügyvédünk jól tud mindent és ki kell várni a végét!

bokros # 2014.07.30. 11:46

" 60 napos kifüggesztés megvolt, az Agrár kamara, vagy Földbizottság, már nem tudom éppen mi a pontos megnevezése...ott már megszületett a határozat."

  • Kifüggesztés + internet( jegyző )
  • Mezőgazdasági igazgatási szerv ( Megyei Földhivatal)

    általi jóváhagyás

  • Helyi Földbizottság (helyett működő Agrárkamara)
  • Ismételten Mezőgazdasági igazgatási szerv záradékolja a szerződést és megküldi az eladónak és a vevőnek.

Ekkor nyílik meg a lehetőség az ingatlan-nyilvántartási kérelem benyújtására.
Csatolni a szerződéshez a 14B400-ast valamint a Földforgalmi tv.-en kívüli elővásárlási joggal rendelkezők kiértesítésére vonatkozó iratokat.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

bokros # 2014.07.30. 11:48

Mivel zártkertről van szó még bejátszhat a hegyközségi tv. rendelkezése is.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

MajorDomus # 2014.07.30. 20:47

Na, ezeket kinyomtatom. Van pár hektárom, jól jön az infó, köszönöm.

desert # 2014.08.21. 09:32

Tiszteletem!

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi kérdést illetően:

Adott egy mezőgazdasági kertes területen álló, gazdasági épület besorolású, ám családi házként funkcionáló épület, mely fennmaradási engedéllyel rendelkezik (2007 óta), de használatbavételi engedélye nincs. Közművek csatorna kivételével adottak, s van egy emésztő, mely azonban nincs szigetelve. A tulajdonos állandó lakcímmel be van jelentve az épületbe.
Mivel maga az ingatlan egyébként vonzó jellemzőkkel bír, gondolkodunk a lakhatási célú megvételén - a kérdésem ennek kapcsán az volna, hogy mire kellene odafigyelnünk, milyen esetleges problémákkal szembesülhetünk a későbbiek folyamán, akár a használatbavételi engedély hiánya okán, akár más szempontból?

Segítségüket előre is köszönöm!

bokros # 2014.08.23. 19:09

Pl, hogy a vételárat nem a lakóingatlanra vonatkozó kedvezményes illeték terheli illetve beszámítási lehetőség is ugrik.
Lényeges a terület mértéke, mert ha nem belterületi ingatlan, akkor a földforgalmi tv. hatálya alá tartozik.
Az építmény területe nem vonható le az összterületből, tehát figyelni kell a térmértékre.
Meg ugyebár kifüggesztés stb.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2014.08.23. 21:46

A használatbavételi engedély hiánya értékcsökkentő tényező. A használtbavételi engedélyhez - amennyiben huzamos emberi tartózkodásra alkalmas épületre adják ki - egészen biztos, hogy szükséges lesz a zárt rendszerű szennyvíztározó. Az nem világos itt, hogy a fennmaradási engedély milyen jellegű (rendeltetésű) épületre szól. Ugyanis a használatbavételi engedély is ilyen jellegű (rendeltetésű) épületre adható ki.

desert # 2014.08.23. 22:55

Nagyon köszönöm Uraim, hogy válaszoltak!

Ami a fennmaradási engedélyt illeti, az egyértelműen gazdasági épületre lett kiadva - épp ezért merült fel bennem a kérdés, hogy ésszerű dolog volna-e utólag belegabalyodni egy használatbavételi procedúrába, amivel valójában annyit érek el, hogy lesz egy immáron "rendezett" gazdasági épületem, amiben hivatalosan továbbra sem lakhatok... (Ha egy lakóépületben használatbavételi engedély nélkül éldegélek, akkor szabálysértést követek el, és megbírságolhatnak, ez világos, de mi a helyzet jelen esetben?)

Maga a telek 800 nm körül van, nem tudom, hogy az említett földforgalmi törvény rendelkezései kiterjednek-e ilyen elenyésző méretű területre is?

bokros # 2014.08.26. 12:56

A jelenlegi szabályozás szerint kiterjed rá, de attól még
bejelentkezhet zártkerti ingatlanba is.
Én legalább is tömegesen találkozom ilyen lakcímkártyákkal ( alapvetően külföldiek esetében)


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

B JOCI # 2014.09.01. 08:25

TISZTELETEM. Segítséget szeretnék kérni: Meg szeretném vásárolni a szomszéd ( külterületi) szántóként nyilvántartott, osztatlan közöstulajdonú földjének az 1/2 részét a földnek két tulajdonosa van az eggyikük adná el nekem. Az egész föld 2790 m2. Ez a föld zártkertek között helyezkedik el . Kérdésem a következő lenne: Meg tudom-e osztatni, össze tudom-e vonatni az én 1480 m2 es zártkertemmel. Köszönettel várom válaszát.

bokros # 2014.09.02. 06:32

A leírásból úgy tűnik, mintha egy külterületi szántó lenne a szomszédja a zártkerti ingatlannak.
Ez szerintem nem fog menni, mert a szántó helyrajzi száma 0-val kezdődik a zártkerté ( ez a fogalom már nincs az Inytv-ben, ) pozitív számmal

Ezeket nem lehet összevonatni, legfeljebb ha sikerül átminősíteni, amivel kapcsolatosan komoly kétségeim vannak, ugyanis ez nem egy sima művelési ág változás, hanem eleve más kategória. Majdnem olyan mintha a külterületből belterület lenne. Szerintem ehhez módosítani kell a helyi rendezési tervet. Ennek költsége magasabb, mint amennyit az ingatlan ér


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

B JOCI # 2014.09.02. 09:49

Köszönöm a válaszát. Az én kertem 3209/2 hrsz, a szóbanforgó föld 3210 hrsz és a mellette balról lévő kert 3211 hrsz. Még egy kérdést ha megenged: a terület nagysága befolyásolja-e a megoszthatóságot (2800m2)?

bokros # 2014.09.02. 15:43

tehát mindegyik zártkert, a szántó is.
Igy összevonható, aztán az adott területen belül lehet a művelésbeni megosztás
a megosztást az építési engedélyezi, de szerintem
nem esik korlátozás alá, mert itt nincs beépíthetőségi mérték megszabva.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

B JOCI # 2014.09.02. 19:26

Nagyon köszönöm a válaszát.

Edina 0401 # 2014.10.18. 06:31

Tiszteletem. Szeretnék érdeklődni, hogy zárt kert megvételét fontolgatjuk, de a eladó szerint nem lehet megvenni csak olyan személynek akinek van őstermelői engedélye és aranykalászos tanfolyama. Nézelődtem de sok helyen, de erről nem találtam semmit. A telek területe: 2600 m2.
Válaszát előre is köszönöm.
Edina

lajcsó # 2014.10.18. 10:44

Amennyiben nem vagy regiszrált földműves, abban az esetben legfeljebb 1 ha-t (10 000 m2) szerezhetsz. A szerzési maximum meghatározása során, a várolni kívánt területhez hozzá kell adni a már meglévő területet. Tehát ha már van a tulajdonodban 1 ha-nál nagyobb terület, akkor nem veheted meg a földet. Ugyanez a helyzet akkor is ha pl. 8 000 négyzetméter már a tulajdonodban van:
(8 000 m2 + 2 600 m2= 10 600 m2). Ha egyáltalán nincs a tulajdonodban föld akkor - amennyiben egyéb törvényi előírás nem zárja ki a szerzést - megveheted a zártkertet.

Edina 0401 # 2014.10.18. 11:06

Nincs semmi a nevünkön. Azért kérdeztem mert az eladó nyilatkozott így hogy csak őstermelői igazolvánnyal tudjuk megvenni, ami nekünk nincs.

Érdekeseset # 2014.10.31. 19:22

Tiszteletem!
Társtulajdonos vagyok 1/2 arányban egy külterületi 1.4 ha-os szántónak. Tulajdonostársam el szeretné adni a részét, érdeklődnék, hogy megvehetem-e? Elvileg a tulajdonostárs elővásárlási joga a legerősebb, (így nem kellene kifüggeszteni), viszont nem vagyok földműves, így elvileg (mivel átlépné az 1 ha területet) nem vásárolhatom meg... Ilyenkor mi a helyzet? Melyik jog az erősebb?
Válaszokat előre is köszönöm.