zártkerti ingatlan adásvétele


tibi0420 # 2016.02.12. 17:15

üdvözletem!

Tanácsot szeretnék kérni zárt kertel kapcsolatban!
Mezőgazdasági őstermelői ígazolvánnyal rendelkezek.
Szomszédomba lévő zárt kertet szeretném művelni bérelni és bejelenteni az őstermelőibe.
Földhivatalnál be kell e jelenteni?
Vagy csak elég egy bérleti szerződés?

lajcsó # 2016.02.12. 11:15

"Kifejtené valaki bővebben, hogy milyen következményei lehetnek, ha engedek a kérésnek?"
Az ilyen esetekre - lévén, hogy teljesen új a jogszabály - nincs precedens.
Problémásnak tartom, hogy "menet közben" megváltozik az adásvétel tárgya. A másik probléma az, hogy lehetséges-e megszüntetni a jóváhagyási eljárást? Stb. stb.
"Mit válaszoljak egy ügyvédnek én laikusként?"
Te semmit, az ügyvéd köteles figylembe venni a te érdekedet is.

Cocus nucifera # 2016.02.12. 09:24

Tisztelt Szakértők!
Régebben már kértem ebben az ügyben tanácsot. De a vevők ügyvédje nagyon erősködik.
Szőlőmet eladva a szerződés aláírása 2015.szeptemberben, a kihirdetés novemberben megtörtént.A vevő ügyvédje kéréssel fordult hozzánk, hogy a több hónapig húzódó földhivatali eljárás gyorsítására adjak be zártkert kivonása iránti kérelmet.
Az ügyvéd azt írta, azért kéri, mert a Megyei Kormányhivatal még a 2015. júliusában hozzájuk érkezett ügyeket intézi. Ők pedig szeretnének mielőbb a bővítéshez, átépítéshez engedélyeket beszerezni, hiszen gazdasági épületből lesz lakóházuk.Én együtt érzek velük, mert az tényleg felháborít, hogy ilyen lassú az ügymenet.De a magam ellensége sem vagyok, ezért nem szeretnék kétes kimenetelű ügybe belemászni, mint egy rövid válaszban már felmerült a lehetősége.
Kifejtené valaki bővebben, hogy milyen következményei lehetnek, ha engedek a kérésnek? Mit válaszoljak egy ügyvédnek én laikusként?
Előre is köszönöm válaszát.

lajcsó # 2016.02.12. 09:11

frkert!

Vedd elő a tulajdoni lapot! A releváns információk (fekvés, helyrajzi szám) a bal felső sarkában találhatók.
Igen, "zártkert" még mindig szerepel a tulajdoni lapon.
Nem az számít, hogy minek mondják az adott területet, hanem az, hogy mi szerepel az ingatlan tulajdoni lapján. Ha nem konkrétan "zártkerti" ingatlanról van szó, akkor a földhivatal jogszerűen utasította el a kérelmedet.

frkert # 2016.02.12. 08:51

Tisztelt Ügyvéd Hölgyek és Urak!
Van egy Külterületi "Kert" művelési ágú ingatlanom - aranykorona értékkel, aminek nem 0-val kezdődik a hrsz-a (a környéken van vagy 300db ilyen 600m2 körüli telek és mindenki zártkertnek mondja). Ezt szerettem volna kivonatni a művelés alól. Tavaly miután megjelent a rendelet azonnal be is adtam a földhivatalhoz, ahol 30 nap után elutasították a kérelmemet, mondván nem zártkert, hanem külterület a besorolása.
Az lenne a kérdésem, hogy jogos volt-e az elutasítás? Vagy túl korán adtam be és mivel nem tudtak vele mit kezdeni, jobbnak látták elutasítani, mondván abból baj nem lehet. A válaszokat előre is köszönöm. Egyáltalán "zártkert" bejegyzés létezik?

Barbara90 # 2016.02.11. 10:36
  • elnézést,lemaradt egy kérdésem még az előzőkhöz kapcsolódóan.

Az adott ingatlan 1Ha-nál nagyobb 11560nm területű.Ez a méretű ingatlan adott esetben kivonható művelés alól?
Köszönöm!
Barbara

Barbara90 # 2016.02.11. 09:51

Kedves fórumozó Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni egy tavaly tavasszal kezdődött zalai zártkerti ingatlanvásárlási ügyben,hogyan tudnék gyorsítani az eljáráson?
Még tavaly júniusban lejárt a 60 napos kifüggesztési kötelezettség és ezután megszakadt a kapcsolatom a szerződéssel,annak útjával.
Ilyen szöszmötölő eljárást tapasztalva folyamodhat az eladó a tavaly életbe lépett lehetőséghez=művelési ág alól való kivételhez,vagy mindenképpen meg KELL várni a hivatalok érthetetlen csigánál jóval lassabb működését,állásfoglalását ,vagy át lehet ezen lépni a fenti módszer szerint?

Megköszönöm segítő válaszukat!
Barbara

lajcsó # 2016.02.10. 14:43

"Zárt kertet lakóingatlanná,vagy üdülövé nem lehet átminösittetni?"
Jogilag nincs akadálya, ha adott minden a feltétel hozzá. Az illetékes önkormányzatnál, építésügyi hatóságnál, földhivatalnál kell erről érdeklődni.

lajcsó # 2016.02.10. 14:39

"ennek megvásárlása azaz átiratása mennyi időbe tellik és milyen vagyonszerzési illeték szabályok vonatkoznak az ingatlanra..."
Kb. 1 hónap és 4%.

Janó 1975 # 2016.02.10. 14:16

Üdvözletem!
Tavaly összel vásároltunk egy zártkerti ingatant,de még tart a procedura.Még a hitelt sem tudjuk intézni,mivel még nincsenek meg a megfelelö papirok a kezünkben.
Zárt kertet lakóingatlanná,vagy üdülövé nem lehet átminösittetni?
Mert ugy talán rendes államilag támogatott lakáshitelt is lehetne fel venni rá.Igy csak takarékszövetkezet ad,szabadfelhasználású hitelt.
Életvitelszerüen ebben lakunk,párommal és a gyerekünkkel.CSOK-ot esetleg fel lehetne venni az ingatlanra?
Elöri is köszönöm válaszát!

tibeeboy # 2016.02.06. 09:13

Üdvözletem!

Van egy zártkerti ingatlan amit szeretnénk a családommal megvásárolni. A Zártkerti ingatlan a művelés alól ki lett vonva a tulajdonos által. Olyan kérdésem lenne, hogy ennek megvásárlása azaz átiratása mennyi időbe tellik és milyen vagyonszerzési illeték szabályok vonatkoznak az ingatlanra...
Előre is köszönöm válaszát.

bokros # 2016.02.05. 18:33

Tulajdoni hányad átminősítése nem lehetséges
Meg kell szerezni a másik tulajdoni hányadot is

  • megvenni a tulajdonostól vagy
  • tulajdonközösség megszüntetése iránti per útján

Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Sz.Bálint # 2016.02.05. 17:43

Üdvözlet!

Részben kapcsolódnék az előttem kérdezőhöz.
Résztulajdonosa vagyok egy zártkerti ingatlannak 3/4 részben.A fennmaradó résztulajdon tulajdonosát nem ismerem -még a nagyszüleimmel voltak valami nem rokoni kapcsolatban.Magyarán semmit sem tudok az örökösökről, ha egyáltalán van élő örökös.Azért lett érdekes ez a dolog, mert most valaki megvenné tőlem így is ezt a területet (3/4 rész),viszont én a kifüggesztős módszert nem szeretném végigjárni.
Kérdésem az,hogy a résztulajdonomat kivonhatom e a művelés alól?Vagy ez a lehetetlen kategóriába tartozik -gondolom a földterületet csak hivatalos, földmérő általi felosztása miatt történhet meg és,mert nem az enyém 1/4 része -kérdés, hogy melyik rész kié lenne..-de ezt csak gondolom.
Érdemes belefogni ilyen ügybe?
Hagyatéki eljárásba nem akarok egyenlőre belebonyolódni a fennmaradó rész birtoklásáért.
Az átminősítés ingyenes?
Az átminősítéssel jár valami további plusz teher?Ha jár is gondolom , az új tulajt érinti?

  • nálunk eddig nem kellett fizetnünk a zártkertek után semmiféle adót.

Köszönöm

lajcsó # 2016.02.05. 12:28

"Ezekre az esetekre is vonatkozik a
"sima" átminősítési eljárás?"
Ha zártkertként van nyilvántartva akkor igen, csak annyi a bökkenő, hogy a kérelmet a tulajdonos terjesztehti elő.
"Illetve soronkívüliség nélkül hozzávetőleg mennyi idő alatt teljesíti a hatóság az átminősítést?"
Ha jól tudom, 10 nap alatt.
"Maga az átminősítés jár e valamilyen plusz kötelezettséggel a mindenkori Tulajdonos számára?"
10 ezer forint, ingatlanonként.
"Esetleg visszaminősíthető e az átminősített terület a későbbiekben?"
Ezt a földhivatalban kérdezd meg!

NagySSándor # 2016.02.05. 12:02

Kedves Hozzászólók!

Nagyon köszönöm a válaszukat!
Első körben mindenképpen megvárom az Önkormányzat döntését.
Néhány kérdés viszont felmerült bennem,az átminősítéssel kapcsolatban.
Az egyik,hogy a saját szerződésünkben található ingatlan-présház önálló hrsz-en van feltüntetve, a másik,
hogy van olyan hrsz amelynek a mérete 1,4Ha,a harmadik-ez nem szerepelt az eddigi szerződésben ,de megvenném majd a későbbiekben-
pedig van plusz 2db olyan hrsz ahol a tulajdonos
Eladó mellett le nem folytatott hagyatéki eljárás örökösei(bonyolult) is szerepelnek a tulajdoni lapon.
Ezekre az esetekre is vonatkozik a
"sima" átminősítési eljárás?
Illetve soronkívüliség nélkül hozzávetőleg mennyi idő alatt teljesíti a hatóság az átminősítést?
Maga az átminősítés jár e valamilyen plusz kötelezettséggel a mindenkori Tulajdonos számára?
Esetleg visszaminősíthető e az átminősített terület a későbbiekben?

Köszönettel: Nagy Sándor

lajcsó # 2016.02.04. 15:11

"milyen lehetőségem van az adás-vétel lebonyolítására?"
A tulajdonos valamennyi ingatlanra kérelmezze a zártkerti művelés alól kivont területként való feltüntetést!
Utána úgy egyeztek meg ahogy akartok, senki nem szólhat bele, nem kell kifüggeszteni meg nem kell hozzá hatósági engedély. Oszt jó napot!

bokros # 2016.02.04. 14:33

Az ingatlanokat művelésbe kívánja venni és az ingatlanokon levő épületek alkalmasak arra, hogy ott huzamosabb ideig tartózkodjon. Természetesen fizetni fogja az ingatlanok terheit is.
Ennyi itt Zala megyében elég szokott lenni, persze ezt megírhatja némileg barokkosabban is. Zártkertek esetében a helyi önkormányzatok még külföldiek esetében is minden esetben felülbírálták az agrárkamarát, mert nekik az a szempont, hogy valaki művelje a területet és fizesse utána a kommunális adót.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

NagySSándor # 2016.02.04. 13:29

Tisztelt Szakemberek!

A konkrét esetemre nem találtam választ a fórumon,ezért fordulok Önökhöz!

Tolnán élő mezőgazdasági végzettségű ember vagyok őstermelői igazolvánnyal,mezőgazdasági regisztrációs számmal, földműves regisztrációval rendelkezem.
Tavaly nyáron 2015.06.05.-én szerződést kötöttem mintegy 30db különböző hrsz-ú Zala megyei zártkerti,egymással szomszédos terület megvásárlására,melyek egy személy tulajdonban vannak.Az egész terület nagysága5Ha.
A NAK első körben 2016.02.01.-én elutasította a vásárlást,mert magasnak állapította meg az általunk szerződésben rögzített vételárat,
illetve kifogásolta,hogy nagy a távolság a lakóhelyem és a megvásárolt ingatlan között.
Tény az, hogy nem került bele a szerződésbe az,hogy milyen adottságokkal rendelkezik a terület.Sokkal kedvezőbb,ápoltabb,rendezettebb ,és főként
egybefüggő-nagy méretű,szemben a szomszédos területek akármelyikével.
Illetve az sem lett feltüntetve a szerződésben, hogy a területen lévő gazdasági épület-présházként nyilvántartott ingatlan-,
lakóingatlanként is funkcionálhat a közművek teljes hiánya mellett is.A szerződésben az épület jó állapota sem lett kihangsúlyozva,mint értéknövelő tényező.
Az sem lett feltüntetve a szerződésben, hogy terveim szerint a megvásárolni szándékozott birtokra költöznék.

Mivel tudok hatékonyan érvelnem a helyileg illetékes Önkormányzat Jegyzője elé kerülő ügy érdekében?
A NAK szerint földfogalmi érték felett lett árazva a terület az Eladó és köztem megalkudott vételárat tekintve,illetve a NAK kifogásai között szerepelt az is, hogy nagy a távolság a jelenlegi lakcímem és a megvásárolni kívánt terület között.
Tény,hogy nem szerepelt a szerődésünkben, hogy a megvásárolni kívánt présházba óhajtok beköltözni,sem nem rendelkezem közelebbi lakhellyel.
Tudtommal a zártkerti területre-főleg teljes közmű nélküli gazdasági épület besorolású ingatlanra nem szokás állandó lakcímet kiállítani,annak ellenére,hogy
állandó lakhelyem lenne az ingatlan.
Adott esetben állandó vagy ideiglenes lakcím is megtenné azt,hogy megfeleljek annak az elvárásnak, hogy az adott km-en(ez pontosan mennyi km és mihez viszonyított?) belül élőnek
tekintsenek rám,vagy elegendő utólag jelezni a Jegyzőség felé azt,hogy a megvásárolni szándékozott ingatlanba költöznék-ahová szerintem pedig úgysem engednék meg,hogy bejelentkezzek.
Ha elutasításra kerülne a kifogásom,milyen lehetőségem van az adás-vétel lebonyolítására?
Köszönettel: Nagy Sándor

lajcsó # 2016.02.04. 13:15

Az eljárás pontos megnevezése: zártkerti művelés alól kivont területként való feltüntetés! (Így szerepel a formanyomtatványon is.)
Ha úgy nyújtod be a kérelmedet, hogy az adott ingatlan művelés alól való kivonását kéred, az egy másik (fizetős) eljárást jelent!

Mike-48 # 2016.02.04. 11:28

Tisztelt Jogi Fórum!
A bennem felmerült alábbi kérdésre eddig nem találtam választ.
A zártkerti ingatlan művelés alóli kivonása díjmentes (sürgősséggel 10000 Ft), de nem világos számomra, hogy ez azt jelenti-e hogy a földvédelmi törvényben előírt földvédelmi járulékot nem fogják kiszabni, azaz földvédelmi járulékot nem kell fizetni?
Számomra az látszana korrekt megoldásnak, ha a földvédelmi törvényt módosítanák úgy hogy a zártkert művelés alóli kivonása járulékmentes (már ha valóban így gondolták az illetékesek).
Nekem - mivel semmi hasonló ügyem nem volt még - az nem egyértelmű, hogy a művelés alóli kivonásnak (most nem konkrétan a zártkertre vonatkozóan) volt-e eljárási díja és ezen felül volt-e a földvédelmi járulék, vagy a járulék volt lényegében az eljárási díj?
Köszönöm

roby42 # 2016.02.03. 21:06

Köszönöm,azzal tisztában vagyok,hogy fizetősen menne a dolog,csak láttam az új jogszabályt és logikus lett volna ,ha az ilyen kis területekre is vonatkozott volna.
De a szabály az szabály.
Ha viszont eladásra kerülne a ház,a 65% szántó miatt nem szenvednék hátrányt?Nem kéne kifüggesztés ,földvédelmi bizottság stb..?Csak 400nm-t vetettem ki annak idején az 1100-ból,ez elég volt az építkezésre.
Köszi

lajcsó # 2016.02.03. 20:06

"Kérdem jogos volt a Földhivatal negatív válasza,vagy adjam be írásban a kérvényt?"
Amennyiben a zártkertekre vonatkozó szabályok alapján akartad kivonatni a művelésből akkor jogos a negatív válasz.
Szerintem nincs akadálya annak, hogy - megfelelő indokkal - az ingatlanodat kivonják a művelésből. Be kell nyújtania kérelmet a földhivatalhoz! Azzal viszont számolnod kell, hogy ezen eljárás fizetős lesz!

bokros # 2016.02.03. 19:31

Álláspontom szerint megteheti aztán ez lehet, hogy ráveszi az önkormányzatot a rendezési terv módosítására.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

roby42 # 2016.02.03. 18:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm gyors válaszát.
Furcsa a jogszabály,hisz a városon belül a központtól 500m-re lakóövezetben az infrastruktúrával bíró bekerített ingatlan marad külterületi szántó,nem támogatja annak kivonatását,itt mezőgazdasági termelésről szó sohasem volt,egy más területen lévő pl.gyümölcsös pedig ingyenesen kivonatható mez.termelésből,ott pedig ténylegesen mezőggazdasági termelés folyik.
Amúgy az önkormányzatnak már régen belterületbe kellett volna vonatnia ezt az egész beépült részt,de pontosan a felmerülő földvédelmi járulék miatt nem teszi meg.
Akkor marad szántó.Nem tudom lenne-e viszhangja,ha a frekventált helyen lévő területet beültetném kukoricával...

Mégegyszer köszönöm!

bokros # 2016.02.03. 17:45

Úgy néz ki, hogy jogszerűen jártak el, mert nem zártkerti
(most ne tévessze meg, hogy ilyen fogalom nincs is)A kedvezményes kivonás azokra a belterületi számozású helyrajzi számú ingatlanokra vonatkozik, melyeknek van művelési ága.
Megjegyzem a belterületen levő 1 ha-t elérő, de másra nem használt ingatlanokat viszont művelésbe kell vonni.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000