zártkerti ingatlan adásvétele


hanga1 # 2015.12.05. 16:16

Tisztelt Fórumozók!
Részemről zártkerti ingatlan vásárlása van folyamatban, ha minden jól megy akkor kb. 2016 márciusában lesz engedélyem a megvásárlására... (A kifüggesztés 60 napja már letelt elővásárló nem jelentkezett, az ügy jelenleg a kormányhivatalban van.)
Az ingatlan jelenleg nincs kivéve a mezőgazdasági ágazat alól (viszont szeretném kivenni)...
Kérdésem az lenne, hogy én mint vásárló remélhetőleg 2016 év elején megkapom az engedélyt ugye mindjárt nyerek vele egy 5 éves kötelezettséget is ami egy szőlő területről szól (egyébként egy darab tőke sincs a birtokon) viszont szeretném kivonatni az ágazat alól.
A kérdésem lényege, hogy kivonathatom az ingatlant mindjárt frissen melegébe rögtön az engedélyeztetés után a kötelezettség mellett?-a kivonás 2016 december 31.-ig ingyenes , vagy meg kell várnom az 5 évet amíg letelik s csak az után vonathatom ki (s addig 5 évre be kell ültetnem szőlővel amit persze nem akarok)?
Köszönöm a válaszokat!

fanthomee # 2015.12.05. 12:08

Az mondjuk nem világos, hogy a törvény szerint mi a különbség illeték és díj között? Mondjuk a földügyi eljárásoknál mi a díj és mi az illeték. És azt sem értem, hogy ha a művelési ág változással én a földet továbbra sem használom más célra, akkor azt a határozatot hatálytalaníthatom, és visszaigényelhetem a befizetett járulékot? Mert ahogy ovastam igen. Azt sem értem, hogy a törvényeinket hogy lehet többféleképpen értelmezni? Mert ahány ügyvéd annyi véleményt hallottam már.

Kisfiatal # 2015.12.05. 06:54

Hát, sztem ha továbbra is meg kellene fizetni az akár több 100 ezres járulékot, akkor senki nem vonná ki, azaz értelmetlen lenne az egész..
Mi van a rendeletben ?

Bea1 # 2015.12.05. 04:41

én 710 nm-es telekből kettőt kivonattam még a nyáron, darabja 6600 ft volt, semmi földvédelmi járulékról nem esett szó, a 400 nm-esszabályról konkrét kérdésre azt mondták, hogy nem is hallottak ilyenről.

lajcsó # 2015.12.04. 21:47

Díjmentes!

Kisfiatal # 2015.12.04. 21:15

Álljon meg a menet. A zártkertek ("egyszerűsített") kivonása, melyről most született a rendelet, tudtommal járulékmentes, épp ez a lényege. Vagy nem ?

lajcsó # 2015.12.04. 19:16

A földvédelmi járulékról A termőföld védelméről szóló törvény rendelkezik. A törvény értelmében a termőföld más célú hasznosítása esetén kell földvédelmi járulékot fizetni.
Ami biztos:
400 négyzetméterig (magánszemélynek nem kell földvédelmi járulékot fizetni.

MajorDomus # 2015.12.04. 18:57

Eddig kellett.

fanthomee # 2015.12.01. 16:53

Most találtam rá erre a fórumra. Egy kérdésem volna. A kivételt követően meg kell fizetni a földvédelmi járulékot? (most emiatt nem merjük beadni az igényünket)

lajcsó # 2015.11.28. 07:13

"hogy hogyan lehet zártkerti földet művelés alól kivonatni a földhivatalban."
Kérelmet kell benyújtani! Ez eljárás díjmentes.
"ha a zártkertet művelés alól kivonjuk, mármint ha így kerülne megvételre, akkor mit lehet az ilyen földdel kezdeni, előnye, hogy könnyebben lehet hozzájutni, és mi a hátránya?"
Ugyanúgy lehet használni mint korábban. Csak nem kapsz rá támogatást.

gyanita85 # 2015.11.28. 05:13

Tisztelt Tanácsadók!
Köszönöm a választ, viszont érdekelne az a megoldás is, hogy hogyan lehet zártkerti földet művelés alól kivonatni a földhivatalban.
Mit jelen, ha a zártkertet művelés alól kivonjuk, mármint ha így kerülne megvételre, akkor mit lehet az ilyen földdel kezdeni, előnye, hogy könnyebben lehet hozzájutni, és mi a hátránya?
Ugyanúgy művelhetem tovább, bekerülhet az őstermelői igazolványomba?
Köszönettel:

lajcsó # 2015.11.27. 21:52

"Helyben lakó vagyok, viszont nem földműves, így is lehetne elővásárlási jogom?"
Nem. A Földforgalmi törvény alapján csak a földműveseknek van elővásárlási joguk.
"Egy önkormányzati telket nem kell minden esetben meghirdetni, hogy eladó, vagy a képviselő testület azt is eldöntheti, hogy kinek adja el?"
"13. § (1) Törvényben, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni - ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet." (Nemzeti vagyonról szóló törvény)

MajorDomus # 2015.11.27. 20:36

Ha szomszéd vagy!

gyanita85 # 2015.11.26. 13:32

Tisztelt Tanácsadók!

Arról érdeklődöm, hogy a településünk hivatalának hirdetménytábláján kifüggesztésre került egy önkormányzati zártkerti ingatlan adásvételi szerződése, és, hogy milyen esetben lenne elővásárlási jogom a telekre?
Helyben lakó vagyok, viszont nem földműves, így is lehetne elővásárlási jogom?
Ha igen, akkor annak hogyan tudok érvényt szerezni?
Ha a vásárló is helyben lakó akkor, ki dönt és mi alapján a két fél között?
Ha van kiváltva több éve már őstermelői igazolványom, viszont 2014-ben nem írtam bele semmit, mert a terményemet elosztogattam családon belül, illetve még ebben az évben sem írtam bele semmit, ilyen betét lapokkal is regisztrálhatom magam földművesnek?
Illetve arról honnan lehet értesülni, hogy egy önkormányzat elkíván adni egy teleket, mert a fent említett földdel kapcsolatosan a hivataltól azt a tájékoztatást kaptam, hogy a hirdetőtáblán tájékozódhatok a kifüggesztett adásvételi szerződések alapján az eladó földekről. Egy önkormányzati telket nem kell minden esetben meghirdetni, hogy eladó, vagy a képviselő testület azt is eldöntheti, hogy kinek adja el?
Köszönettel!

március22 # 2015.11.17. 08:56

Kedves Fórumozók!

Adott egy zártkerti osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan.
A tulajdoni lapon a) kivett lakóház, udvar, b) szőlő, c) szántó és gazdasági épület szerepel 12 AK, 6 tulajdonossal.
A december 1-jei módosítások következtében, ha a tulaj kéri a zártkerti ingatlan művelési ág alóli kivételét, akkor a sima adás-vételre vonatkozó szabályok lesznek az irányadóak. A kérdésem az volna, hogy ez mit is jelent valójában? A tulajdoni lapon mi fog szerepelni pontosan? A zártkerti megnevezés marad? Jelen esetben már szerepel a "kivett" lakóház udvar megnevezés.
Nem világos, kérlek segítsetek!

március22 # 2015.11.17. 08:56

Kedves Fórumozók!

Adott egy zártkerti osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan.
A tulajdoni lapon a) kivett lakóház, udvar, b) szőlő, c) szántó és gazdasági épület szerepel 12 AK, 6 tulajdonossal.
A december 1-jei módosítások következtében, ha a tulaj kéri a zártkerti ingatlan művelési ág alóli kivételét, akkor a sima adás-vételre vonatkozó szabályok lesznek az irányadóak. A kérdésem az volna, hogy ez mit is jelent valójában? A tulajdoni lapon mi fog szerepelni pontosan? A zártkerti megnevezés marad? Jelen esetben már szerepel a "kivett" lakóház udvar megnevezés.
Nem világos, kérlek segítsetek!

MajorDomus # 2015.11.11. 22:31

1 hektár stimmel
3 % építhető be

nem értem # 2015.11.11. 14:02

Zártkerti ingatlan.

Kérdés:

  • 1 főnek mekkora területe lehet?

( Állítólag max. 1 hektár) ??

  • mekkora lehet a beépíthetősége?
  • milyen célra emelhetek épületet?
  • nem ellentmondás-e, ha a település jegyzője a zártkerti ingatlanra kiad egy beépíthetőségi lehetőséget (önkormányzati döntés alapján)amely a terület max.30%-ára engedélyez? Amely építmény lehetne akár lakóépület is?
  • milyen feltételeknek kell megfeleljek, ha értékesíteni akarom?
MajorDomus # 2015.11.10. 21:06

Így járt sajnos

Bea1 # 2015.11.09. 08:05

Megtekintett állapotot vásároltál. Nállunk a környék legnagyobb, legszebb fája idén ment tönkre, minden előzmény nélkül, sajnos.

lajcsó # 2015.11.09. 07:46

"A fák kivágatása és kötelező pótlása, kb 1 millió forint."
Esetleg ezt az összeget tudod követelni az előző tulajdonostól. (Levonva belőle a fák használati értékét (pl.tüzifa, fűrészárú).

groszfater@gmail.com # 2015.11.09. 06:52

És akkor jön Besenyő Pista bácsi "És" neki mindig igaza van.

MajorDomus # 2015.11.08. 22:00

És?

groszfater@gmail.com # 2015.11.04. 22:51

Magántulajdonú zöldfelületek is képviselhetnek nagy értéket. Ebben az esetben nem a közcélúságon van a hangsúly, hanem az értékmeghatározáson. Mivel egy fa mindenütt értéket képvisel, ezért a magántulajdon nem befolyásolja értékét.

MajorDomus # 2015.11.04. 22:31

Semmilyen alapon.
Házat vettél és nem fenyőt.
Az ingatlant a megtekintett állapotban vetted meg!

Ha a fenyő volt a fontos, miért nem vizsgáltattad meg?

Szerintem a házért sem fizettél 27 milliót.

Vagy az 5 darab fenyő mellé adtak egy házat?