zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2015.06.16. 06:00

Zártkert esetében a területi minimum 1500 négyzetméter. Tehát nem lehet magosztani a telket.

MajorDomus # 2015.06.15. 21:15

Lehetséges, ha a telek megosztható!
Keresd meg a helyi önkormányzatot, mi a helyi szabályozás.
Csak akkor tudod eladni, ha önálló hrsz-t kap, ezért kell a megosztás.

zounoki49 # 2015.06.14. 10:11

Szakértői véleményt kérek szépen.
Zártkerti ingatlan vásárlása esetén megvalósítható-e a következő tervezet:
1470 m2 es ingatlan szélessége 5 m, a két vége egy-egy utcával határos. A zártkerten van egy 20 m-es gazdasági épület /gyakorlatilag alpesi ház/, mely után a helyi önkormányzat 200 Ft/ m2 adó, azaz fél évre 4000 Ft adó megfizetési kötelezettséget határozott meg. Ezzel nincs semmi gond.
Kérdésem: lehetséges-e, ha megveszem az adott területet /sikeres adminisztrációs tortúrán átvergődve/, megközelítőleg a terület 2/3-át el kívánom adni, azaz kb. 500 m2 tervezek megtartani, azt a területet, melyen a gazdasági épület /adózott terület/ helyezkedik el.

bogi23 # 2015.05.19. 12:59

Szeretném megtudni egy zártkerti ingatlan eladásának a menetét. Ha l974-ben bejegyeztek egy épületet a telekre, de csak ideiglenes fennmaradási engedélyt kapott rendezetlen épület és terület miatt,ami most is fenáll, mert aterület belterületi üdülö övezet tervezett besorolás alatt áll, de az anyagiak miatt nem fogják átsorolni, és ehhez a házhoz épitettünk egy szobát, engedély nélkül. Most szeretnénk eladni, de a zárkert jogszabály miatt az épitéshatóság nem ad engedélyt, mert nagyobb az épület mint 3 %. Az uj rendelet szerint is ki kell kérni az épitéshatósági bizonyitványt. A kérdésem az, hogy ki felügyeli hogy a telken a 74-es bejegyzéshez képest az épület nagyobb, és az épitéshatóságnál ki fogja ezt igazolni. Köszönettel bogi 23.

taas # 2015.05.15. 08:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődnék zártkert eladása utáni szja fizetéssel kapcsolatban. 2011-ben és 2012-ben vásároltam két szomszédos zártkerti ingatlant, amelyet 2015-ben eladok, most van kifüggesztés alatt, egy vevő veszi meg a két zártkerti ingatlant. Tudom, hogy a vételárak és az eladási ár különbözetének 4%-os mértékéig jövő évben adóznom kell. Kérdezném, ha én a tavalyi évben indítottam egy szintén zártkerti ingatlani adásvételt, amely esetében a tegnapi napon történt meg a tulajdonjog bejegyzése, jár-e szja kedvezmény a vásárlás kapcsán az eladásból? A több hónapos eljárás egyáltalán lehetővé teszi-e ezt? Ha igen, akkor a szerződések kötésének dátuma az irányadó?
Köszönöm ismét: taas

misimasi # 2015.05.04. 20:27

Tisztelt Ügyvéd úr!

Azt szeretném megtudni, hogy milyen feltételek esetén lehet kérni és hogyan a zártkert művelés alóli kivonását.
Egy 1250 m2-es hobbitelket szeretnék sürgősen eladni. A telek külterületi zártkert, szőlő beépített területtel.

Köszönettel!

molnarsteve # 2015.05.03. 07:23

Tisztelt Ügyvéd Úr!

1993 óta bérelek az önkormányzattól egy zárt kerti ingatlant. 2014 09. 30-án lejárt a szerződés, és közölték, hogy a továbbiakban nem adják bérbe. A rajta lévő ingatlant elbontom (építési engedélyem volt), elszállítom.
A kérésem: a gyümölcsfák után kérhetek kártérítést az önkormányzattól? Ha igen, akkor mekkora összeg igényelhető egy-egy gyümölcsfa után?

Válaszát előre is köszönöm.

lajcsó # 2015.04.30. 18:56

tibcsi12!
Az átfutási idő kb. 5-6 hónap.

R.Jani!
Lehetőség van arra, hogy a zártkerti ingatlant a tulajdonos kivonassa a művelésből. Ezt követően a zártkert "kivett területként" nem tartozik a Földforgalmi törvény hatálya alá. Tehát nincs sem elővásárlási jog sem hatósági jóváhagyás. A törvény május 3-án lép hatályba.

rrjózsi!
A zártkerti ingatlant is ki kell függeszteni 60 napra. Ha van köztetek (vagy az ismerősi körben) elővásárlásra jogosult regisztrált földműves, akkor ő megveheti az ingatlant.

tibcsi12 # 2015.04.29. 09:56

Tisztelt Ügyvéd úr.
2014 Novemberében kötöttünk adás vételi szerződést egy szőlőhegyre,és a vételárat ügyvédi letétben helyeztük el.
Azt szeretném kérdezni kb mennyi időt kell még várni a hivatal engedélyezésére,és kapok e értesítés az elbírálás eredményéről mielőtt a földhivatalba elküldenék?Mert az van a szerződésben,hogy az elbírálás után lesz a fizetés,és mivel szőlőről van szó szeretnék minél előbb a végére pontot tenni.
Válaszát előre is köszönöm.

R.jani # 2015.04.07. 19:47

Tisztelt ügyvéd úr!
Zártkerti ingatlant szeretnénk vásárolni,egy idős ismerősünktől,aki nekünk adná csak el,mert szép emlékek kötik hozzá és néha szeretne még kijárni a telekre,de gondozni már nem tudja.Mi ehhez hozzá járulnánk élete végéig,viszont nem vagyunk helyi lakosok és ha kitűzésre kerülne biztos elénk kerülne valaki a kedvező ár miatt.
Regisztrált földművesként gondolkodtunk feles bérleti szerződés kötésén ami a megkötés követő 3 év után lehetnénk elővásárlók,viszont addig,van e lehetőség valamilyen előzetes megállapodásra,szerződésre(akár a vételár kifizetésére),hogy biztos a miénk legyen a telek.
Válaszát előre is köszönöm.

rrjózsi # 2015.03.31. 18:09

Tisztelettel jogi tanácsot szeretnék kérni egy Miskolci zártkert ingatlan elperlésével kapcsolatban. Tárgyi ingatlan tulajdonosa, az ingatlan értékesítése előtt nem kérdezte meg a lakóközösséget (szomszédjait és az utcabeliket), hogy kívánnak –e élni tárgyi ingatlan megvásárlásának jogával.
Amikor a tárgyi ingatlan környezetében élő magánszemélyek mégis tudomást szereztek a tárgyi ingatlan értékesítésének szándékáról, Megkérdezték az eladót , de az Eladó nem adott értékelhető tájékoztatást az ingatlan forgalmi értékéről (tervezett eladási áráról).Válasza:” Még nem tudok árat mondani.” Pontosan egy héttel később ismét érdeklődtek a lakók akkor derült ki, hogy az ingatlant értékesítette, nyilatkozata szerint „már meg van a vásárló”. (Mint később kiderült, a vevő egy deviáns roma család.)
A választ előllre is köszönöm

lajcsó # 2015.03.31. 09:50

SzekeresP!
Az elővásárlási jog nem árverés! Ha valaki a vevő előtti sorrendben jogosult elővásárlásra, akkor a szerződésben szereplő összegért viheti a földet.

lajcsó # 2015.03.31. 09:46

"Teljesen kivetetni hogy ehet vajon?"
Amennyiben az OGY elfogadja a törvényjavaslatot, abban az esetben lesz rá lehetőség.
"Gondolom az sem egyszeerű folyamat."
Szerintem nem lesz túl bonyolult.

kökény67 # 2015.03.31. 09:14

Ja, és birtokba veheti az ingatlan a szerződéskötéskor, a kifüggesztés alatt is? Mert hát egy gyümölcsösben most van munka, nem 3 hónap múlvaa. Na akkor is van persze. Köszönöm

kökény67 # 2015.03.31. 09:11

Köszönöm szépen. Hát akkor én hogy tudnám értelmezni....a lényeg, hogy ki kell függeszteni ezek szerint. Teljesen kivetetni hogy ehet vajon? Gondolom az sem egyszeerű folyamat.
Ha a vevő kifizeti az adásvételi árát - azt a kifügesztés előtt kell ugye - és valaki megveszi előle, akkor ő bukta az ügyvédi díjat? Előleget vagy foglalót nyilván viszafizetm neki.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.31. 08:15

Ja, hogy a a fejléc? :D

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.31. 08:14

Nekem ez úgy tűnik, hogy az ingatlannak legalább egy része gyümölcsös. Akkor pedig a földforgalmi törvény hatálya alá tartozik.

A "jel muv ág (kivett) min o" szöveget nem nagyon tudom értelmezni.

kökény67 # 2015.03.31. 07:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ha Zártkerti ingatlanokat szeretnék eladni, és az van a Tul. lapon hogy jel muv. ág (kivett) min o
gyümölcsös 6 és gzdasági épület. Ez azt jelenti hogy a terület kivett?
Köszönöm

SzekeresP # 2015.03.30. 21:07

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék megvásárolni egy zártkerti ingatlant. A jelenlegi szabályok szerint az adás-vételi szándékomat ki kell függeszteni a helyileg illetékes önkormányzathoz. A kérdésem az lenne, ha a kifüggesztés során, ha egyik másik ember igényt tartana rá az én ajánlatomnál magasabb áron és "megtámadja" az adás-vételi szándékomat, akkor autómatikusan az övé lesz, vagy van e lehetőségem még nekem is felemelni az ajánlatomat a másik fél által ígért szintre? Segítségét előre is köszönöm!

kimiszandy # 2015.03.17. 13:51

Értem. Köszönöm szépen!

lajcsó # 2015.03.17. 13:15

"Ilyen esetben is ki kell függeszteni hirdetményi úton, mert az elővásárlási joggal rendelkezők sorrendjében az állam van csak előtte."
Igen.
"Elegendő csak a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása?"
Nem.

kimiszandy # 2015.03.17. 13:04

Rájöttem közben, hogy kicsit félreérthető a kérdésem.

Szóval aki a törvény alapján elővásárlási jog jogosultja, ő lenne a jogügyletben a vevő, tehát nem kifüggesztéskor jelentkezne a zártkert megvásárlására.

Ilyen esetben is ki kell függeszteni hirdetményi úton, mert az elővásárlási joggal rendelkezők sorrendjében az állam van csak előtte. Elegendő csak a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása?

kimiszandy # 2015.03.17. 11:21

Feltéve, hogy földműves az a szomszéd, és helyben lakónak minősül.
Igen, pontosabban földet használó földműves. Azért is írtam a jogszabályi helyet, mert annak felel meg. Így csak az állam áll előtte.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.17. 11:14

amit a szomszéd venne meg, akinek a törvény szerint elővásárlási joga van, méghozzá az állam után a 2. helyen
Feltéve, hogy földműves az a szomszéd, és helyben lakónak minősül.

kimiszandy # 2015.03.17. 10:58

18. § akar az ott lenni :)