zártkerti ingatlan adásvétele


kimiszandy # 2015.03.17. 10:57

Kedves Fórumozók!

A szituáció: adott egy zártkert, amit a szomszéd venne meg, akinek a törvény szerint elővásárlási joga van, méghozzá az állam után a 2. helyen (189. § (1) ba) pontja szerint). Ilyen esetben is meg kell küldeni az illetékes jegyzőnek kifüggesztésre a szerződést? Vagy csupán jóváhagyást igényel?

lajcsó # 2015.03.16. 14:35

Amennyiben úgy szerepel a szerződésben, hogy a vételár teljesítése a hatósági jóváhagyást követően esedékes, abban az esetben most még nem követelheted a vételárat. A hatósági jóváhagyásig még kiegészíthetik a hiányzó letéti összeget.

lenan # 2015.03.16. 13:22

Minden hó 10.-ig 100.000.- Ft ,ha jól számolok,most 700.000. Ft-nak kell letétben lenni,értesüléseim szerint csak 500.000.- van ott. (Ez ma derült ki).Abban egyeztünk meg,ha az elővásárlási joggal élők nem támasztanak kifogást megkaphatom az addig összegyűlt vételárat,többi a fennmaradó részlet. Az ügyvéd tanácsára a vevők megkapták az ingatlan kulcsait,mondván " úgysem kell senki másnak a kiskert",ennek örömére vevők tevékenykednek is rendesen a telken ( albérletbe adták ki).
Gondoltam,ha én rugalmasan ( ostobán) álltam a használatba-vétel kérdéséhez,így az adásvétel hivatalos jóváhagyása után kézhez kaphatnám a pénzem.Az ügyvéd szerint erre még kb. 2 hónapot várnom kell.....

lajcsó # 2015.03.16. 13:04

"Türelmes vagyok,de...."
Az nem hátrány,de....
Mi szerepel a szerződésben a vételár teljesítéséről illetve esedékességéről?

lenan # 2015.03.16. 12:11

T.Ügyvéd Úr!
2014. szeptember végén "eladtam" zártkerti ingatlanon.
Elvileg a vevő havi részletekben, ügyvédi letétre fizetett.
2015.03.10. illetékes jegyzőség megküldte a jóváhagyási állásfoglalást (5 napos kifüggesztés is megtörtént),Földhivatalnak is megküldve.
A vételár még mindig nincs a kezemben,sőt, az ügyvéd tájékoztatása szerint van elmaradás is( 2014.december havi részlet-erről csak most tájékoztatott)!
Türelmes vagyok,de....

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.10. 06:02

azonos helyrajzi számon /1 ill. /2 megjelöléssel,
Az két különböző helyrajzi szám.

Jól gondolom
Jól. A megszerzés költségein túl mást nem igen vonhatsz le.

taas # 2015.03.09. 20:28

T. Ügyvéd úr!
Ha lehet még egy kérdésem, szeretném feltenni. Korábban, egészen pontosan 2011-ben és 2012-ben vásároltam 2 zártkerti ingatlanrészt, osztatlan közös tulajdon volt a kettő azonos helyrajzi számon /1 ill. /2 megjelöléssel, azaz megvettem a teljes egybefüggő területet, nincs más tulaj. Egyik oldalról a leendő szomszédom vételi ajánlatot tett a teljes területre. Jól gondolom, hogy a vételi és az eladási ár közötti különbözetre nézve kell 16%-os szja-t fizetnem, miután még nincs 15 éve a tulajdonomban a zártkert? Különösebb értéknövelő beruházást nem végeztem, de amit elsősorban a tereprendezésre költöttem, s ez praktikusan fizikai munka volt, milyen módon tudom "jóváírni" a különbözetből? Ez az szja alapját képező összegből levonásra kerülhet? Hogyan?
Köszönöm válaszát előre is!
taas

niki333 # 2015.03.03. 10:12

Tisztelt Ügyvéd Úr! Panel lakásomat szeretném eladni, és venni egy kisebb forgalmi értékű zártkerti ingatlant. Mekkora vételi illetéket kell fizetnem, ha nem vagyok még 35 éves? Köszönöm.

taas # 2015.02.28. 21:43

Nagyon köszönöm a választ, akkor lassan végéhez ér a majdnem 6 hónapos procedúra és birtokba vehetjük a zártkertet!

lajcsó # 2015.02.27. 12:49

Mi következik azután, hogy a 90 napos kifüggesztés, a földhivatali bírálat és a jóváhagyó határozat 5 napos kifüggesztése is megtörtént."
Ezt követően a jegyző visszaküldi az iratokat a Megyei Földhivatalnak ahol a szerződést várhatóan jóváhagyó záradékkal látják el.
A jóváhagyó záradékkal ellátott szerződést kapja meg az ügyvéd és küldi el a tulajdonjog bejgyzése érdekében a járási földhivatalnak.
A jóvaáhagyásról szóló határozatból mindenki kap, szerződő felek is meg az ügyvéd is.
"Ezeken túl, ill. a visszterhes illeték megfizetésén túl lesz még nekem, mint vevőnek valamilyen dolgom?"
Elvileg semmi, de ez attól is függ, hogy mi van a szerződésben.
(Az iratokat nem az ügyvédi kamarának hanem az illetékes agrárkamarának küldik.)

taas # 2015.02.27. 10:18

Előbbi hozzászólásomban tévesen írtam, természetesen nem 90 hanem 60 napos volt a kifüggesztés. A bíráló bizottság a 30 napos határidejét a döntés kapcsán lazán kezelte, mert a december 16-án postázott adásvételt február 19-ére küldték vissza az önkormányzathoz. Így már én is összekeverem, mikor mennyi volt a hivatalos dátum. Ahhoz képest, hogy szeptemberben ültünk le először az eladóval... nagyon lassú az egész ügymenet, pedig nem is Pest Megye vagy Budapest a helyszín...

taas # 2015.02.27. 10:09

Tisztelt Ügyvéd úr!
Lenne egy zártkerti adásvétellel kapcsolatos kérdésem. Mi következik azután, hogy a 90 napos kifüggesztés, a földhivatali bírálat és a jóváhagyó határozat 5 napos kifüggesztése is megtörtént. A hét közepén vette le azt az önkormányzat a hirdetőtáblájáról. Jól sejtem, hogy most az Ügyvédi Kamarának és a Földhivatalnak küldenek dokumentumokat, azt megkapja az ügyvédem és lezárhatjuk az adásvételt a kifizetéssel és a közműátírással? Ezeken túl, ill. a visszterhes illeték megfizetésén túl lesz még nekem, mint vevőnek valamilyen dolgom?
Köszönöm válaszát:
taas

lajcsó # 2015.02.23. 19:13

BigBoy!
Ez mind megállapodás tárgya. A vevői oldalról nyilván hatósági jóváhagyás után célszerű fizetni. Az eladó meg nem akar hónapokat várni a vételárra.
Áthidaló megoldás lehet a részletekben történő fizetés. Módja: amiben megállapodtok (kp., átutalás, ügyvédi letét)

Gabi100 # 2015.02.23. 18:52

Lajcsónak köszönöm a tájékoztatást.

Bigboy # 2015.02.22. 01:59

Üdvözlök minden fórumlátogatót! Lenne egy kérdésem. Vennék egy hobbitelket, és azt szeretném kérdezni hogy a vételárat mikor kell kifizetni? És milyen módon? Arra gondolok ezalatt hogy csak akkor kell kifizetnem, hogyha jóváhagyják a vásárlást? Vagy pedig azt sem tudom hogy elutasítanak e vagy sem,(jön egy esetleges személy aki él az elővásárlási jogával stb.) és így az adásvételi megkötésekor az ügyvéd előtt egyből fizetni kell? Esetleg letétbe kell helyezni az összeget, és utalják az eladónak sikeres adásvétel esetén? Ha elutasítanak hogyan kapom vissza az összeget? Erről a témáról nem találok semmit az interneten.

lajcsó # 2015.02.20. 08:47

"Nekem egy ,,nemügyvéd,, intézné. Kb 3 hónapos procedurát emleget."
Akkor téged az illető valószínűleg le akar húzni!
A kifüggesztés végéig majdnem 3 hónap telik el: 8+15+60=83 (nap)!

  • 8 napon belül kell a jegyzőhöz eljuttatni a szerződést
  • 15 napon belül köteles a jegyző kifüggeszeteni a szerződést
  • 60 napig van kifüggesztve a szerződés

Ezt követően kezdődik a megyei földhivatal és a helyi földbizottság eljárása (az sem két nap).

lajcsó # 2015.02.20. 08:39

"Esetleg bérleti szerződést irnánk 100 évre előre?"
Így sem működik a "projekt".
Ami hirtelen eszembe jut:

  • csak földműves szerheti meg a föld használati jogát
  • a szerződés max. 20 évre szólhat
  • a bérleti szerződést is ki kell függeszteni 15 napra
  • a bérleti szerződéshez is szükséges a hatósági jóváhagyás
Gabi100 # 2015.02.19. 21:21

Nem lehetne az egész zártkerti ingatlan adás-vételi procedúra méregfogát valahogy kihúzni? Nekem egy ,,nemügyvéd,, intézné. Kb 3 hónapos procedurát emleget.
Esetleg bérleti szerződést irnánk 100 évre előre?
De ott meg mi van ha meghal a tulaj,vagy adósságot halmoz fel és foglal a bank? Elveszitem akkor a területet.
Ellentmondó információk vannak.Lehetetlen a tájékozódás.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.18. 18:20

pedig elvileg az elővásárlónak a szerződés minden pontját magára nézve el kell fogadnia.
Ez a lényeg. Káosz annak a fejében van, aki ezt nem képes értelmezni. (Meg egy kisebb azéban, aki azt hiszi, hogy az elővásárlási jog jogosultjával külön szerződést kell kötni.)

egySanyi # 2015.02.18. 10:37

Ügyvédi díj témában az utóbbi fél évben beszéltem Szeged környékén vagy 5 ügyvéddel. Van aki szerint helyből bukó az ügyvédi díj egy esetleges elővásárláskor, de már van olyan is aki bele veszi az adásvételi szerződésbe, hogy esetleges elővásárló köteles a vételáron kívül tételesen az ügyvédi díjat (esetünkben még az energetikai szakvélemény díját is, mert átvállaltuk az eladótól pénzhiányra hivatkozva) is megfizetni. Ebben is az az érdekes, hogy vittem én hitetlen ügyvédhez egy olyan adásvételi mintát amibe ezek bele voltak írva és szerinte ezt így nem lehetne megvédeni, érvényesíteni pedig elvileg az elővásárlónak a szerződés minden pontját magára nézve el kell fogadnia. Szóval teljes a káosz ezen a téren is. Én azt tanácsolnám a buszos kollégának, hogy nézelődjön a neten (hirdetmeny.magyarorszag.hu) olvasgasson bele a helyi kifüggesztett és neten is látható adásvételi szerződésekbe és onnan válasszon ügyvédet akinek szimpatikus a szerződése.

lajcsó # 2015.02.16. 07:59

"AKkor azt is fizesse meg az enyémet is. :-)"
Bár, szerintem az is megoldás lehet, hogy a te költségeidet megtéríti az elővásárlási jogos.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.15. 22:12

És ez pont így is van.

Csuklósbusz # 2015.02.15. 21:41

Ha az elővételi jogos más ügyvédet fogad? AKkor azt is fizesse meg az enyémet is. :-)

lajcsó # 2015.02.15. 21:33

"Szerintem úgy lenne igazságos hogyha ilyenkor az utólag bekapcsolódó elővételi jogos fizetné nekem ki az ügyvédet.."
És akkor mi van ha az elővételi jogos másik ügyvédet fogad? (Ez a legvalószínűbb leosztás.)

Csuklósbusz # 2015.02.15. 20:32

De miért nem bukom?

A törvény kitér arra hogy ilyenkor az új vevő kifizeti nekem?

Mert az ügyvéd megírta a szerződést... innentől kezdve őtőle senki nem követelheti vissza.

Tehát ha én venni akarok 20 ezerért egy földterületet vagy tulajdonrészt, kifizetem az ügyvédnek a 35 ezer Ft-os munkadíjjat, kifüggesztik aztán megveszi más akkor nekem ki fizetné ki a 35 ezer minuszt?

Az ügyvéd nem, a vevő sem, az eladó sem. Szóval nem értem miért nem bukom címszó.

Szerintem úgy lenne igazságos hogyha ilyenkor az utólag bekapcsolódó elővételi jogos fizetné nekem ki az ügyvédet.. ha már én hopponmaradok. De ilyen opcióról nem tudok.