jelzálogjog törlése


bajszi1982 # 2013.05.06. 08:00

A következő kérdésem van. Ingatlanon fennálló jelzálogjog törlése iránt - amennyien a tartozás ki lett fizetve, nem banki tartozás, hanem gondozási díj be nem fizetése - a bejegyzés törléséhez kell-e ügyvédi ellenjegyzés?
Köszönöm


Szeretném megkérdezni, hogy egy szállítási szerz?désben szerepelhet-e olyan, hogy "a szerz?désben nem szabályzott kérdésekben a Ptk adásvételi sze

Mrv87 # 2013.05.06. 16:11

Kedves bajszi1982!

Az ingatlan nyilvántartásról szóló 1197. évi CXLI. törvény 32. § (3) bekezdése szerint:

"A tulajdonjog, haszonélvezeti jog, a használat joga, telki szolgalmi jog, vételi jog, jelzálogjog (önálló zálogjog) keletkezésére, módosulására, illetve megszűnésére vonatkozó bejegyzésnek közokirat, ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat alapján van helye. Ellenjegyzésként a jogtanácsos ellenjegyzését is el kell fogadni, ha a szerződő felek valamelyike jogtanácsos által képviselt szervezet. Nem alkalmas bejegyzésre az olyan okirat, amelyen a készítő és ellenjegyző ügyvéd, illetőleg a közokiratba foglaló közjegyző szerződő félként van feltüntetve."

Tehát ebben az esetben ügyvédi ellenjegyzés mindenféleképp kell a jelzálogjog törléséhez.

(csak megjegyzésképp: a törvény hitelintézetek esetében tekint el ügyvédi ellenjegyzéstől, ha cégszerűen aláírásra került a törlési engedély)

Üdvözlettel: Mrv87

Mrv87 # 2013.05.06. 17:00

Bocsánat, a törvény számát elgépeltem, helyesen: 1997. évi CXLI. törvény! :-)

bajszi1982 # 2013.05.08. 10:59

Köszönöm, én is így értelmeztem.


Szeretném megkérdezni, hogy egy szállítási szerz?désben szerepelhet-e olyan, hogy "a szerz?désben nem szabályzott kérdésekben a Ptk adásvételi sze

Babyface # 2015.11.26. 09:02

Sziasztok!

Tanácsra lenne szükségem. Jó pár évvel ezelőtt vettünk egy telket, amin építkezni szerettünk volna, így az egyik banktól hitelt szerettünk volna felvenni. Minden rendben volt, már ott tartottunk, hogy a közjegyzőnél aláírtuk a szerződést, már csak az utalást vártuk (kb 13 milla + 2.4 millió szocpol). Azonban egyik nap telefont kaptunk, hogy az utaláshoz szükség van még 1.5 millió önerőre, addig nem utalják a hitelt. (Ez már a közjegyzői aláírás után volt). Mivel az önerőt nem tudtuk előkeríteni, a hitelt nem kaptuk meg. Most sok évre rá (kb. 8 éve volt) szeretnénk a telket eladni. Mivel érdeklődő van, az ingatlanos kikérte a tulajdoni lapot, és kiderült, hogy a bank bejegyeztette az építési hitel és a szocpol összegét is. A kérdéseim a következők
hogyan tehette ezt meg, ha nem utalt semmilyen hitelt?
hogyan tudom töröltetni? (gondolom ezt a banknak kell kezdeményezni)
úgy tudom, a töröltetés pénzbe kerül... ezt most akkor kinek kéne kifizetni?
ez az eljárás nem volt jogtalan? Addig nem tudom eladni, amíg ez a bejegyzés rajta van.

Nagyon köszönöm a tanácsokat előre is!

Babyface # 2015.11.26. 09:03

Bocsánat a betű vastagságért... nem volt szándékos :(

lajcsó # 2015.11.26. 12:52

A banktól meg az illetékes kormányhivataltól kell kérni egy-egy törlés engedélyt és azok alapján töröltetni a jelzálogjogot és a szocpolt az ingatlan-nyilvántartásból!
Valószínűleg a bank sara, de én a helyedben nem várnék a bankra!

chava # 2015.11.26. 15:13

Babyface:
A jelzálogtörlés iránti kérelem illetékmentes. Lehet, hogy gyorsabban halad majd a törlés, ha a banktól kérsz egy "igazolást", hogy a szocpol összeg utalására nem került sor, majd ezzel együtt nyújtod be a Kormányhivatal felé a törlés iránti kérelmed.

Babyface # 2015.11.26. 15:25

Köszönöm a válaszokat :)

sissy074 # 2016.04.14. 16:21

Kedves Fórumozók!

Ingatlanomra vásárláskor férjem munkáltatói hitele miatt jelzálogjog került.Válásunk után ezt a hitelt volt férjem nem fizette,így az végrehajtóhoz került.2015.11-hóban kaptam a munkáltatójától egy emailt amiben közölték nincs már adósság feléjük,és a jelzálog törlésről majd a végrehajtó intézkedik,amire én türelmesen vártam is,majd idén márciusban elmentem a végrehajtóhoz,hogy meddig várjak még,ott kiderült ő azt nem törölheti mivel nem végrehajtási jog.Ezért írtam a munkáltatónak intézkedjen a törlésről,tegnap ezt a választ kaptam:"A jelzálogjog törlésének feltétele,hogy az OTP Bank a bejegyzés alapjául szolgáló X.Y. munkáltatói hitelszámláját lezárja és az ezzel kapcsolatos költségeket megállapítsa,ez jelenleg a hitelintézetnél folyamatban van."
Kérdésem,ha a végrehajtó már kiadta az igazolást miszerint minden összeget behajtott,amit a munkáltató nekem is megírt,akkor vajon még milyen költségeket kéne a Banknak megállapítania?
Másik kérdésem meddig legyek még türelmes ez ügyben?Mivel az ingatlant értékesíteném.Végül,hogy tudnám a folyamatot felgyorsítani?
Előre is köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2016.04.18. 21:18

A Másik topicban leirtam.

jucihusi # 2016.11.22. 16:26

Kedves Forumozok, szeretnem kerdezni, mennyi ideje van a banknak a jelzalog törlesröl szolo nyilatkozat kiadasara? 30 nap? Ugyanitt szeretnem kerdezni, bankszamla megszüntetes mikor lehetseges? Arrol a bankszamlarol van szo amit meg kellett nyitni, hogy erröl emelje le a bank a törlesztest. Semmi nem tartozik hozza(nincs szolgaltatas, mostmar inaktiv szla.) Ezt meg nem engedik megszüntetni, technikai okok maitt...Majd a jövö honapban. Gondolom szegeny banknak kell meg az a potya ötszazas...Tudna valaki ehhez Ügyvedet javasolni? Vas megye vagy közelben. Nem hiszem , hogy könnyü lesz a bank szoritasabol tavozni. Pedig jo ados voltam, mindent visszafizettem nem ertem miert csinaljak ezt. Köszönöm szepen.Üdv Judit

acer56 # 2018.01.08. 10:30

Tisztelt jogismerők!

Váltóra alapított, ingatlan jelzálogszerződés alapja, a 2006. szeptemberben kibocsátott váltó 2007 szepterberben lejárt, Sem bemutatva, sem óvadékolva nem lett. Pert sem lett indítva a váltókibocsátóval szemben, így a váltó 2010 szeptemberében elévül.
Szeretném töröltetni a jelzálogot, de az elévült váltó bírtokosa nem adja ki az írásos hozzájárulását.

Igaz-e azon általam olvasott állítás, miszerint a fő követelés elévülése magával hozza a mellékkövetelés (jelzálogjog) megszünését is?

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 12:28

Csakhogy az elévülés nem szünteti meg a követelést. Ha a követelés nem szűnt meg, akkor miért törölnék az azt biztosító jelzálogjogot?

lewho # 2018.01.08. 12:39

Azért, mert ha a követelés elévül, az azt biztosító zálogjog is megszűnik a Ptk. 5:142. § (1) e) szerint.(A rPtk szerint is 264. §)

lewho # 2018.01.08. 12:40

(Is nélkül, a követelés nem szűnik meg, csak a zálogjog)

nonolet # 2018.01.08. 15:06

"Ha a követelés nem szűnt meg, akkor miért törölnék az azt biztosító jelzálogjogot?"

Mert úgy logikus?

Hisz már HASZNÁLHATATLANNÁ vált... oka fogyott lett.

Hisz többé NEM érvényesíthető jogi úton jelzálogjog sem!
Akkor meg minek legyen ....

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 15:28

Ne keverjétek a megszűnést és az elévülést. Egyáltalán nem ugyanaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 15:30

Bocs, lewho, igazad van.

acer56 # 2018.01.11. 20:39

Köszönöm szépen.
:)

Krysz666 # 2018.11.25. 12:16

Elèvülès,ès jelzálog jog törlèse.

Jó napot kívánok.

ÈdesAnyám kölcsönt vett fel magánszemèlytöl.
Az èn,ès a nővèrem telke volt a zálog.
A kölcsönt,nem emlèkszem pontosan de 2011-ben kellett volna visszafizetni.
Sajnos anyagi okok miatt nem tudtuk megtenni.
A magán hitelező nem adott be vègrehajtást,se semmit.
A kèrdèsem az lenne,hogy lassan 19-cet írunk,
El èvült-e ès töröltethetjük-e a zálogjogot?
Ès ha igen,mojen formában tehetem,tehetjük meg?

Ugyanis szemèly szerint,èn a párommal egybekelnèk,csokot igènyelnènk lakásvásárlásra,de sajnos a telek 100%ban az enyèm,amiben èdesanyám haszonèlvező,ès vissza szeretnèm neki adni,ha nem is az egèszet,de legalább az 50%át a tulajdonjognak.
Válaszát előre is köszönön.

gerbera317 # 2018.11.25. 14:20

Attól, hogy elévült a követelés, még egyáltalán nem tilos visszafizetni. Erre még nem gondoltatok?

Vadsuhanc # 2018.11.25. 14:43

A kérdező nem adós.....

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.25. 15:54

Ha a jogosult nem járul hozzá, akkor csak perrel.

Vadsuhanc # 2018.11.25. 16:02

Tisztelt KBS !

A pert ki indíthatja meg az elévülésre hivatkozva. Mert - lehet rosszul gondolom - először is a követelés elévülését kell megállapítani, ehhez viszont a zálogkötelezettnek van-e joga? Mármint annak megállapítása iránti pert indítani, hogy a követelés maga elévült.

Köszönöm esetleges válaszod.