jelzálogjog törlése


Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.26. 09:44

még annyit tennék hozzá, hogy először a jogosultat szólítanám fel arra, hogy adja ki a törlési engedélyt, utána fh, és aztán csak a per. Ha tényleg elévült a levelezés már nem releváns tény, nem szakít nem elévülési időt.

drbjozsef # 2018.11.26. 09:44

Krysz,

ez teljesen más tényállás, mint az első.
Nem volt 2 telek.
Nem volt kezesség.
Nem volt hogy adós vagy.

Bár ilyen szempontból talán jobb is, mint ha nem lennél adós.

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.26. 09:32

@Krysz666

Igen. Első kör földhivatal, nem fogják törölni. Utána törlési per, ha biztos vagy benne, hogy elévült. Elegendő azt állítani, fordul a bizonyítási teher, alperesnek kell bizonyítani, hogy nem történt meg a követelés elévülése (pl. írásban felszólította az adóst stb.

Krysz666 # 2018.11.26. 08:45

A kölcsönigènylő èdesanyámnak èn vállaltam kezessèget a telek zálogbaadásával.tulajdon kèppen 2 telek,az enyèm ès a nővèremè.
Ès hárman vagyunk adósok.
Ha módom lenne,vissza fizetnèm,de a lènyeg az,hogy a telek tulajdonjoga,ès a jelzálog miatt nem tudok lèpni más fele,mert lehet hogy belekötnek.
Hogy a telekkel utana mi lessz,nemèrdekel,már igy is elèg bosszusagot okozott.
NNem Tartok Rá Igènyt!
2011.x-hó x-edikèig kellett volna visszafizetni a kólcsönt,
De a hitelező,mái napig nem jelentkezett semmien formában,se levèl,se semmi,vègrehajtást nem indított.

Milyen lèpèseket tehetek?
Ügyvèd el tudja intèzni az elèvülèsi/törlèsi procedúrát?
Nyilván a szüksèges dokumentumok birtokomban vannak.
Válaszukat köszönöm.

drbjozsef # 2018.11.25. 17:58

Jogos. Igazad lehet. Perbe hívni az adóst?

Vadsuhanc # 2018.11.25. 17:08

De a zálogjog törlésének feltétele az, hogy az elévülést a bíróság megállapítsa nem? A törlés iránt indított per viszont a követeléssel kapcsolatos amelyben nem kizárt, hogy az elévülés az adós vonatkozásában nem évült el bármilyen okból kifolyólag. A zálogkötelezett nem adós, hanem mögöttes felelős viszont nem értem, hogy a követelést vagy annak elévülését, hogyan tudja vitatni?

drbjozsef # 2018.11.25. 16:50

először is a követelés elévülését kell megállapítani, ehhez viszont a zálogkötelezettnek van-e joga

Semmiképpen nincs. De a bíróságnak van.

Ha azt kérik, hogy a zálog bejegyzést töröljék, MERT a követelés elévült, és a követelés elévülésével a Ptk. szerint megszűnik a zálogjog, akkor a bíróság megállapíthatja az elévülést szerintem.

Tehát nem magának a követelésnek az elévülését kell kérniük, de annak megállapítására sor fog kerülni a perben.

Vadsuhanc # 2018.11.25. 16:02

Tisztelt KBS !

A pert ki indíthatja meg az elévülésre hivatkozva. Mert - lehet rosszul gondolom - először is a követelés elévülését kell megállapítani, ehhez viszont a zálogkötelezettnek van-e joga? Mármint annak megállapítása iránti pert indítani, hogy a követelés maga elévült.

Köszönöm esetleges válaszod.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.25. 15:54

Ha a jogosult nem járul hozzá, akkor csak perrel.

Vadsuhanc # 2018.11.25. 14:43

A kérdező nem adós.....

gerbera317 # 2018.11.25. 14:20

Attól, hogy elévült a követelés, még egyáltalán nem tilos visszafizetni. Erre még nem gondoltatok?

Krysz666 # 2018.11.25. 12:16

Elèvülès,ès jelzálog jog törlèse.

Jó napot kívánok.

ÈdesAnyám kölcsönt vett fel magánszemèlytöl.
Az èn,ès a nővèrem telke volt a zálog.
A kölcsönt,nem emlèkszem pontosan de 2011-ben kellett volna visszafizetni.
Sajnos anyagi okok miatt nem tudtuk megtenni.
A magán hitelező nem adott be vègrehajtást,se semmit.
A kèrdèsem az lenne,hogy lassan 19-cet írunk,
El èvült-e ès töröltethetjük-e a zálogjogot?
Ès ha igen,mojen formában tehetem,tehetjük meg?

Ugyanis szemèly szerint,èn a párommal egybekelnèk,csokot igènyelnènk lakásvásárlásra,de sajnos a telek 100%ban az enyèm,amiben èdesanyám haszonèlvező,ès vissza szeretnèm neki adni,ha nem is az egèszet,de legalább az 50%át a tulajdonjognak.
Válaszát előre is köszönön.

acer56 # 2018.01.11. 20:39

Köszönöm szépen.
:)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 15:30

Bocs, lewho, igazad van.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 15:28

Ne keverjétek a megszűnést és az elévülést. Egyáltalán nem ugyanaz.

nonolet # 2018.01.08. 15:06

"Ha a követelés nem szűnt meg, akkor miért törölnék az azt biztosító jelzálogjogot?"

Mert úgy logikus?

Hisz már HASZNÁLHATATLANNÁ vált... oka fogyott lett.

Hisz többé NEM érvényesíthető jogi úton jelzálogjog sem!
Akkor meg minek legyen ....

lewho # 2018.01.08. 12:40

(Is nélkül, a követelés nem szűnik meg, csak a zálogjog)

lewho # 2018.01.08. 12:39

Azért, mert ha a követelés elévül, az azt biztosító zálogjog is megszűnik a Ptk. 5:142. § (1) e) szerint.(A rPtk szerint is 264. §)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 12:28

Csakhogy az elévülés nem szünteti meg a követelést. Ha a követelés nem szűnt meg, akkor miért törölnék az azt biztosító jelzálogjogot?

acer56 # 2018.01.08. 10:30

Tisztelt jogismerők!

Váltóra alapított, ingatlan jelzálogszerződés alapja, a 2006. szeptemberben kibocsátott váltó 2007 szepterberben lejárt, Sem bemutatva, sem óvadékolva nem lett. Pert sem lett indítva a váltókibocsátóval szemben, így a váltó 2010 szeptemberében elévül.
Szeretném töröltetni a jelzálogot, de az elévült váltó bírtokosa nem adja ki az írásos hozzájárulását.

Igaz-e azon általam olvasott állítás, miszerint a fő követelés elévülése magával hozza a mellékkövetelés (jelzálogjog) megszünését is?

Köszönöm a választ.

jucihusi # 2016.11.22. 16:26

Kedves Forumozok, szeretnem kerdezni, mennyi ideje van a banknak a jelzalog törlesröl szolo nyilatkozat kiadasara? 30 nap? Ugyanitt szeretnem kerdezni, bankszamla megszüntetes mikor lehetseges? Arrol a bankszamlarol van szo amit meg kellett nyitni, hogy erröl emelje le a bank a törlesztest. Semmi nem tartozik hozza(nincs szolgaltatas, mostmar inaktiv szla.) Ezt meg nem engedik megszüntetni, technikai okok maitt...Majd a jövö honapban. Gondolom szegeny banknak kell meg az a potya ötszazas...Tudna valaki ehhez Ügyvedet javasolni? Vas megye vagy közelben. Nem hiszem , hogy könnyü lesz a bank szoritasabol tavozni. Pedig jo ados voltam, mindent visszafizettem nem ertem miert csinaljak ezt. Köszönöm szepen.Üdv Judit

MajorDomus # 2016.04.18. 21:18

A Másik topicban leirtam.

sissy074 # 2016.04.14. 16:21

Kedves Fórumozók!

Ingatlanomra vásárláskor férjem munkáltatói hitele miatt jelzálogjog került.Válásunk után ezt a hitelt volt férjem nem fizette,így az végrehajtóhoz került.2015.11-hóban kaptam a munkáltatójától egy emailt amiben közölték nincs már adósság feléjük,és a jelzálog törlésről majd a végrehajtó intézkedik,amire én türelmesen vártam is,majd idén márciusban elmentem a végrehajtóhoz,hogy meddig várjak még,ott kiderült ő azt nem törölheti mivel nem végrehajtási jog.Ezért írtam a munkáltatónak intézkedjen a törlésről,tegnap ezt a választ kaptam:"A jelzálogjog törlésének feltétele,hogy az OTP Bank a bejegyzés alapjául szolgáló X.Y. munkáltatói hitelszámláját lezárja és az ezzel kapcsolatos költségeket megállapítsa,ez jelenleg a hitelintézetnél folyamatban van."
Kérdésem,ha a végrehajtó már kiadta az igazolást miszerint minden összeget behajtott,amit a munkáltató nekem is megírt,akkor vajon még milyen költségeket kéne a Banknak megállapítania?
Másik kérdésem meddig legyek még türelmes ez ügyben?Mivel az ingatlant értékesíteném.Végül,hogy tudnám a folyamatot felgyorsítani?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Babyface # 2015.11.26. 15:25

Köszönöm a válaszokat :)

chava # 2015.11.26. 15:13

Babyface:
A jelzálogtörlés iránti kérelem illetékmentes. Lehet, hogy gyorsabban halad majd a törlés, ha a banktól kérsz egy "igazolást", hogy a szocpol összeg utalására nem került sor, majd ezzel együtt nyújtod be a Kormányhivatal felé a törlés iránti kérelmed.