Beázás a társasházban


MajorDomus # 2018.03.03. 09:42

Ugyanaz!
A szonszédok egymásnak okozott kára!
Mindössze 2 kérdés van.

  1. Az ázás kiváltó oka közös vagy magántulajdon,kád esetében erősen az utóbbi.
  2. A társasháznak van e és milyen biztositása?

Ha kollektiv,akkor nincs további kérdés,de erről a kérdezőnek tudnia kellene.
Ha nem,akkor a szomszéd biztositása,ha van.
Ha nincs,akkor a szomszéd pénztárcája.

Szomorú örökös # 2018.03.03. 06:12

Hapciusz

a társasházi felelősségbiztosítás a lakók egymásnak okozitt kárát téríti meg.

No és ha a szomszéd fürdőkád-bekötése miatt ázik a kérdező fala, akkor vajon az mi?

Hapciusz # 2018.03.03. 04:20

vesti, szerintem a saját biztosítódhoz fordulj, a társasházi felelősségbiztosítás a lakók egymásnak okozitt kárát téríti meg.
Azért tisztázd a közisképviselőddel, remélhetőleg normális ember

MajorDomus # 2018.03.02. 19:49

Akinek van!

Immaculata # 2018.03.02. 18:12

A közös képviselő megmondja.

vesti # 2018.02.27. 16:15

Sziasztok.
Problémám a következő. Pár napja a lakásomban ázik a szoba fala. A fal másik oldalán a fürdőkád van így vagy egy cső törött el vagy pedig a szifon mozdult el. Kérdésem hogy ilyen esetben a javítási költségeket én magam vagy pedig a társasház biztosítója fedezi?
Köszönöm.

nemertekhozza # 2018.01.03. 11:24

Hapciusz felhasználóéhoz hasonló a problémám: a lakásom egyik fala folyamatosan foltosodik, feltehetően az ereszcsatorna eltömődése miatt. A közös képviseletnek hónapokkal korábban bejelentettem, de a "kiküldött" tetőfedő nem jelent meg, ki sem lett vizsgálva az ázás oka.

Most azt tervezem, hogy levélben felszólítást küldök: amennyiben X munakapon belül nem történik meg a hiba okának kivizsgálása és elhárítása, akkor saját költségemen végeztetem el a javítást és a házon fogom követelni annak teljes összegét (feltéve, hogy az ok tényleg közös terület - tető vagy ereszcsatorna - hibája).

Tud-e valaki segíteni abban, hogy:

  • Találok-e valahol levélmintát ehhez?
  • Kinek címezzem a levelet (a társasháznak vagy közös képviseletnek)?
  • Érdemes-e követelnem az elmaradt hasznomat is, ugyanis a lakást bérbe adnám, de ilyen állapotban nem lehet, ez nekem folyamatos veszteség?

Előre is köszönöm!

budapestianiko # 2017.12.20. 12:45

MajorDomus 2017.10.14. 18:53
Szivesen. Majd ird meg mire jutottál!
és nonolet
*
Igértem hogy megirom mi történt, röviden!

  • semmi! a polcon porosodik a téma egyenlőre, !!

mivel elutasitotta bank a ház kölcsönkérését, 6milliós háztartozás miatt, igy a
közös helyiségek nyilászárás cseréje is elmarad, amit a szövetkezet banki kölcsönből akart megoldani.
Mindezek után, az alattam lévő néni megnézte az erkélyem és meggyőződött arról,
hogy nem tőlem ázik, hiszen minden le van szigetelve, a tetőről ázik a panel
összeeresztéseknél, a tetőjavitásra pedig a háznak nincs pénze, igy toldozzák
foldozzák ha szükséges. ennyi. A ház tetőszigetelése lenne elsősorban szükséges
ezeknek a problémáknak a megoldása érdekében, de lényegében sokminden más
is fontos lenne a házon mivel kb 40 év alatt nem csináltak szinte semmit, az előző
szövetkezeti vezetők lenyulták a pénzeket…….
Köszönöm a segitségeteket, és Kellemes ünnepeket mindenkinek. üdvözlettel
budapestianiko

Bothard # 2017.11.24. 09:03

Hapciusz
Ahogy írtam is, nem akarok kibújni a felelősség alól, tehát nincs gáncsoskodás. Úgy gondolom, hogy sem a szomszéd sem pedig a közös képviselő nem lát át a falon, hogy megmondják, hogy az én szintemen van a gond. Főleg úgy, hogy én is ázom felülről.
Ettől függetlenül a hozzászólásod nem volt válasz a kérdésemre.
Valaki?

Hapciusz # 2017.11.24. 07:41

rajtam is segíthetne már valaki!

Hapciusz # 2017.11.24. 07:41

Bothard
ezt hivják hibafeltárásnak, azért kell bontani nálad is, meg máshol is, hogy megállapítsák hol folyik a víz. Ha van felelősségbiztosítás, akkor az egymásnak okozott kárt is téríti a th biztosítója. Szerintem légy együttműködő, nálam is volt ilyen eset, a bontás után a közösképviselő helyreállíttatta, sőt kifestették az egész fürdőt. Vagy számla ellenében te csináltatod meg és kifizetik.
Nem kell mindenáron gáncsoskodni.

Hapciusz # 2017.11.23. 18:57

Betelt a pohár.

Évenként beázik a lakás plafonja a lapostető miatt. Az előző tulaj is többször beázott.
De nem akarják megcsinátatni a tetőt, holott a közösképviselő az valójában társasházkezelő. Azzal is szítják itt a megosztottságot hogy a fenti, éppen ázó lakót magukra hagyják a gondjával, illetve fizet a biztosító és a közösképviselő jó drágán megfoltoztatja a tetőt, ahol ázik. Az egész tető egy rakás szar már, tele van repedsekkel.

Másfél hónapja jeleztem a közösképviselőnek meg a biztosítónak, az ujabb beázást. A közösképviselő érdemben nem reagált. A biztosító fizetett.
Tavasz óta az épitésfelügyeleti hatóság nem csinál semmit, mert folyamatos az átszervezés azóta is.
Eluntam. Kerestem egy vállalkozót aki viszonylag korrekt összegért kb.200 ezer ft-ért lefedi a tetőt felettem, hogy ne ázzak most már be sehol.

Mivel sietni kell az időjárás, az esőzések miatt, és ha napokon belül megcsinálja a vállalkozó a tetőt, számlát ad róla, behajthatom-e a házon ??

Az előzmények sok sok levél, egy sikertelen kgyűlési határozat arról, hogy újabb árajánlat kell és ujabb kgyűlés a tetőfelújításról, ez nem lett végrehajtva, ezerszer szólva lett, nem válaszol, nem reagál és a mostani beázás október közepi, szóval van rá lehetőségem hogy akár a bíróság is igazat adjon, ha magam vezem kézbe az ügyet és hárítom el a kárt egyszer s mindenkorra??

Bothard # 2017.11.21. 21:34

Kedves nonolet!

Köszönöm a valaszodat. Most azonban fordult a kocka. Egy másik házban az alattam lakó mondja, hogy beáztattam. Beengedtem a lakásba és megnéztük együtt, hogy nincs víz a lakásban mióta megvettem. Járt nálam a közös képviselő is és azonnal azzal kezdte, hogy akkor nálam ki kell bontani a falat (ahol a strang van és ázik a szomszèd). Ezt nem teljesen értettem és mondtam, hogy nálam bontás nem lesz. Nem én okoztam a beázását és én is ázom a fölöttem lakótól (szerintem valahol fölöttem elpattant 1 cső).
Kérdésem az lenne, hogy ha az alattam lakó és a közös képviselő csináltak jegyzőkönyvet, akkor azt hogy tudom kivédeni. Nem akarok kibújni a felelősség alól, ha miattam ázik az alattam lakó (itt van biztosítás a lakáson:)), de szerintem vízvezetékszerelőnek is kellene látnia ezt a problémát. Ez nem történt meg az én lakásomban, azt nem tudom, hogy alattam volt-e. Ha kapok ilyen levelet még lehet intézkedni a biztosítóval? Természetesen miután megnézte 1 pártatlan vízvezetékszerelő... Remélem érthetően sikerült fogalmaznom a bonyolult helyzet ellenére.
Előre is köszönöm!

Iaido # 2017.11.13. 14:47

Köszi a választ!

HA neked ki kell fizetni, akkor a biztosítódnak is.
Hisz a biztosítód MINDENT köteles megfizetni, amit neked kéne.
_____A biztosító csak azt fizeti, ami a feltételei között szerepel. Ott pedig csak helyreállítási költség szerepel.

volt-e a reális alapja azt hinni a hazautazónak,
hogy kár-érte és ezért intézkedni kell...
_____IGEN

volt-e/elvárható-e más olcsóbb lehetőség tőle a meggyőződésre
_____NEM

Nos, ésszerűen járt-e el... szerinted?
_____IGEN

nonolet # 2017.11.13. 09:32

A "biztosítási esemény"-t nem vitatja a biztosító.

Az ahhoz kötődő JOGSZERŰ járulékos "költségeket " pedig nem vitathatja.

Szomorú örökös # 2017.11.13. 05:30

nonolet

HA neked ki kell fizetni, akkor a biztosítódnak is. Hisz a biztosítód MINDENT köteles megfizetni, amit neked kéne.

Ahhoz, hogy ez eldőljön, azért nem ártana tudni, hogy mi szerepel a biztosításban, nem?

nonolet # 2017.11.12. 22:05

HA neked ki kell fizetni, akkor a biztosítódnak is.

Hisz a biztosítód MINDENT köteles megfizetni, amit neked kéne.

- -

A fogas kérdések, hogy

  • volt-e a reális alapja azt hinni a hazautazónak,

hogy kár-érte és ezért intézkedni kell...

  • volt-e/elvárható-e más olcsóbb lehetőség tőle a meggyőződésre, reálisan

Mivel,
te (illetve a biztosítod) minden kapcsolódó kárért felelősséggel tartozol (tartozik).

Ugyanakkor mindenkinek ésszerűen,
a tőle elvárható-szokásos módon kell eljárnia
a kár mérséklése érdekében.

Nos, ésszerűen járt-e el... szerinted?

Iaido # 2017.11.12. 16:09

Kedves Fórumozók!

A mosógépem meghibásodása miatt beáztak az alattam lakók több szinten. Az egyik érintett megtudva, hogy több lakás beázott vidékről utazott haza. Nála nem okozott látható kárt a beázás, de a hazautazás (20.000 Ft) benzinköltségét nem téríti a biztosító. (Más lakók javítási költségeit fizeti a biztosító.)

Köteles vagyok megtéríteni azt a kárt, amit a biztosító nem térít? Csak a benzinköltséget kell kifizetnem a megtett távolság és fogyasztás alapján vagy még egyéb költségeket is? Ha nyaralt volna akkor a nyaralása költséget is meg kellene térítenem?

Köszönöm szépen a segítséget!

MajorDomus # 2017.10.24. 20:41

Milyen jegyzőkönyv?

nonolet # 2017.10.24. 20:34

Bothard

Ez is kötelező lépés a jogi út előtt...

"A jegyzőkönyv+összeg egy kártérítésre felszólító levélbe.

Amit a szomszéddal átvetetsz vagy postán tértivevénnyel elküldöd neki."

MajorDomus # 2017.10.24. 19:41

A tető kijavitásához nem pályázat kell,hanem szigetelőanyag és szakember. A közös képviselőnek irj egy tértis ajánlott levelet,azzal,ha 30 napon belül nem oldják meg,saját költségeden kijavittatod,s a társasházon behajtod. Ennyi.

Oliemma # 2017.10.24. 09:39

Tisztelt Címzett!

A következőben kérem a segítségét (elnézést, de képtelenség az összes kérdést-válszt visszaolvasni, hogy volt-e hasonló téma):
Panel lakásom minden esős napon, de főleg több napig tartó esőzés esetén, olyan mértékben beázik, ami már nagyon durva. Kérdésemre a válasz szigetléssel kapcsolatosan az volt, hogy mostanában nem írnak (írtak) ki 65 lakásos társasházra pályázatot. Ezt elfogadom, nem tudok mit tenni, DE!, sajnos a problémámra ez nem megoldás.
A kérdésem, hogy van-e valami "eszköz" a kezemben, amivel a hiba elhárítását végre tudom hajtatni a társasházzal, mert ha jól gonolom pl a közös költség "fejében" nekik a házak, és ezáltal a lakások állagmegóvása is feladatuk. Illetve: a háznak van ugyan biztosítása, de ott azt az infót kaptam, hogy az ilyen jellegű beázásokr nem fognak minden esetben fizetni. Segítségüket előre is köszönöm!

tudatlan3 # 2017.10.24. 08:42

nonolet

jól vagy?

Megint mindenki hülye,

Bothard # 2017.10.24. 08:39

Az, hogy egyelőre nincs biztosításom az nem feltétlenül azt jelenti hogy hülye vagyok. Más oka is lehet, de természetesen a hülyeség feltételezése a legegyszerűbb...

Köszönöm viszont az első hozzászólásod utolsó mondatát, amire a leginkább kívűncsi voltam:
"HA nem fizet, behajtod rajta a pénzed.
Amihez az első behajtási lépés egy
"Fzetési meghagyás" kibocsátása lesz a közjegyzőnél."

nonolet # 2017.10.24. 07:03

Most látom, hogy:

"Nekem sajnos nincs biztosításom, mert még nem kötöttem."

Hát ugye: "Aki hülye, halljon meg!", mondja a nép szája.

Kockázatosan élni is lehet...
csak ne csodálkozzon az ember, ha az általa vagy a cuccai által okozott károkat mások behajtják rajta, direktben.

Szóval: köss lakás+felelősség biztosítást.
Bármikor okozhatsz te vagy a cuccod nagy kárt másoknak.
Amit biztosítás híján zsebből kell állnod...

Bármikor érhet nagy kár, amit saját biztosítás híján vagy be tudsz hajtani másokon vagy nem.