Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás


Örökösödés

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.28. 14:38

És nem, nem érti. Egyéni vállalkozás esetén nem is értelmezhető az a kifejezés, hogy egy dolog "a vállalkozás részét képezi". Mert az egyéni vállalkozás mint olyan tulajdonképpen nincs is, nem jogképes, nem jogalany.

www.kbs-ugyved.hu

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.28. 11:26

Értem köszönöm .

Szomorú örökös #   2020.02.28. 07:59

Zsolti1973

Van olyan ingatlan ami telephelyként van megjelőlve. Az sem képezi a vállalkozás részét?

A vállalkozás telephelye általában nincs a vállalkozás tulajdonában.

A vállalkozás telephelye a tevékenység gyakorlásának helye

Ergo ugyanúgy magántulajdonú ingatlanról beszélünk, amelyet vállalkozási célokra használnak egyéni vállalkozásnál, tehát szerintem nincs joga a másik örökösnek ezt kivonni az örökségből.

wers #   2020.02.28. 07:55

:))
Nem. Sokak székhelye, telephelye pl. a családi házuk. A tulajdonosok engedélyével használhatja.

Most még egyszer? Na jó, az egyéni vállalkozás csak egy vállalkozási forma. Nem személy, nem tud birtokolni. A vállalkozó a személy, természetes személy, aki a tulajdonos.

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.28. 07:50

Tisztelt szakértök . Van olyan ingatlan ami telephelyként van megjelőlve . Az sem képezi a vállalkozás részét ?

Szomorú örökös #   2020.02.26. 18:33

wers

ha kéri a vállalkozó, kiállítják az igazolványt jó pénzért

Vagy nem! Esetleg a kormányhivatal oldalának tájékoztatását elhiszed végre? :-)

http://www.kormanyhivatal.hu/…i-igazolvany

Vagy még egy oldalt is tudok figyelmedbe ajánlani:

https://katasleszek.hu/…-igazolvany/

Itt még az erre vonatkozó törvényrészlet is megtalálható:

2009. évi CXV törvény 38/D §
38/D. § * Az egyéni vállalkozói igazolványok 2020. január 1-jén érvénytelenné válnak. Az egyéni vállalkozó köteles 2020. március 1-ig leadni az érvénytelen igazolványt a Hatóság részére. A leadott igazolványt a Hatóság bevonja. Ha az egyéni vállalkozó az igazolványt nem adta le, vagy nem küldte meg, azt a Hatóság visszavonja.

wers #   2020.02.26. 11:44

Szerintem igen. Mint írtam, az öröklésnek nincs köze ahhoz, hogy tovább folytatja-e az özvegy a vállalkozást vagy nem.

Persze én megértem, hogy úgy gondolja az özvegy, hogy ez neki így lenne jó, de ezen múlik.

(és még mindig: nem a vállalkozásban vannak, hanem valaki tulajdonában)

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.26. 11:38

Még csak annyit szeretnék kérdezni hogy vannak az egyéni vállalkozásban amit tovább visz a özvegy fülszámos marhák és nem fülszámos sertések . Ezek is feleződnek eladás esetén ?

wers #   2020.02.26. 10:35

:))))

http://kormanyablak.hu/…4/OKMIR00023

még él az oldal :D én is meglepődtem, de nem törölték

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.26. 10:27

Már nem. Végképp megszűnt.

www.kbs-ugyved.hu

wers #   2020.02.26. 10:01

(de azért ez sem pont így van, mert ha kéri a vállalkozó, kiállítják az igazolványt jó pénzért)

wers #   2020.02.26. 09:58

:) azért értem idéző jelbe. De az egyéni vállalkozó a tevékenység folytatásához kap egy nyilvántartási számot, az özvegyet szintén regisztrálják, és új számot kap.

Szomorú örökös #   2020.02.26. 09:54

wers

Igaz azzal a kitétellel, hogy csak adószámot kap ujat, a vállalkozói igazolvány megszűnt már.

wers #   2020.02.26. 09:12

Bocs, a vállalkozói igazolvány idéző jelben értendő

wers #   2020.02.26. 09:06

Szerintem is, az új vállalkozói igazolványhoz új adószámot kap az özvegy.

De ez nem zavarja meg az öröklést.

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.26. 08:59

A régi adó számot nem lehetett használni újat kellett kérni

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.26. 08:21

Értem köszönöm

Szomorú örökös #   2020.02.26. 07:27

Nem tudom, mekkora értékekről beszélünk, de a legjobb tanácsom, hogy fordulj ügyvédhez, mert nagyon úgy tűnik nem értesz hozzá, és az özvegy rendesen meg akar vezetni. Az pedig sokba fájhat neked.

Főleg hogy egyéni vállalkozásnál többnyire nincs külön vállalkozási vagyon és magánvagyon, mivel az egyéni vállalkozó teljes vagyonával felel minden tartozásért. Ergo ha az özvegy a vállalkozás vagyonát „sajátjaként” kezeli, mivel az elképzelése alapján ugyebár ő viszi tovább a vállalkozást, akkor nagyot fog koppanni, mivel az ugyanúgy az örökség részét képezi. Akárcsak a gépek és az ingatlanok egyaránt gyakorlatilag az elhunyt személy magántulajdona volt, amit most ő a vállalkozáshoz használ.

Hogy a gyermek ezt a vállalkozást meg akarja szüntetni, az meg lehet felejtős, mert aki tovább viszi, azé a jog, hogy tovább használja az adott adószámot. Azonban ez csakis az adószámra vonatkozik, semmilyen más, anyagi természetű tárgyra és pénzre nem nagyon valószínű, hogy kiterjed.

wers #   2020.02.26. 06:41

Még akkor is ha egyéni vállalkozás ?

Pont azért, mert egyéni vállalkozás. Nem lehet elkülöníteni, ahogy te értelmezed (vagy ahogy ezt neked próbálják bemagyarázni).

Szerintem az özvegy és a gyerek közösen örökölnek. Nagy valószínűséggel a vagyon eleve közös az özveggyel, tehát a hagyaték annak 50%-a. (majd javítanak, ha tévednék) Ez független attól, hogy van-e vállalkozás, vagy nincs.

Utána majd lehet alkudozni, hogy a gyerek, mint örökös mit enged használni a vállalkozáshoz, és mennyiért.

Nem tudom, mekkora értékekről beszélünk, de a legjobb tanácsom, hogy fordulj ügyvédhez, mert nagyon úgy tűnik nem értesz hozzá, és az özvegy rendesen meg akar vezetni. Az pedig sokba fájhat neked.

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.25. 18:01

Még akkor is ha egyéni vállalkozás ?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.25. 16:23

Úgy érted, lehetnek-e közös tulajdonban. Igen.

www.kbs-ugyved.hu

Zsolti1973 # e-mail 2020.02.25. 16:06

Tisztelt Szakértők . A korábban leirtakkal kapcsolatban értem hogy az ingatlanok nem lehetnek a vállalkozás része . A gépek traktorok lehetnek e közös néven aminek van forgalmi engedélye ?

Bori Bori # e-mail 2020.02.25. 12:40

Köszönöm szépen.

Bori Bori
laikus olvasgató, józan paraszt

drbjozsef #   2020.02.25. 12:40

Bori Bori,

Ptk. 7:75.§ Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát és szülőjét, ha az öröklés megnyílásakor az örökhagyó törvényes örököse vagy végintézkedés hiányában az lenne.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

drbjozsef #   2020.02.25. 12:38

Bori Bori,

Az örökhagyó testvére nem jogosult kötelesrészre.
Nincs mit megtámadnia.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.