Örökösödés


Qwertx # 2013.07.28. 14:54

Testvéremmel 50-50% arányban tulajdonoljuk a szüleink lakását,illetve telkét.Szüleink kizárhatnak engem az örökségből önhatalmúlag,vagy ezt a tulajdonviszony nem teszi lehetővé?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 13:32

A tulajdonod a tied, az nem örökség tárgya. A további örökségből annyiban, amennyiben végrendeletet készítenek a saját tulajdonukban lévő vagyonról.

PGabe # 2013.07.29. 14:35

Feltéve, hogy elírtad és nem a tulajdonod mégsem az ingatlan - ha kizár, akkor kötelesrész jár, ha kitagad, akkor nem.
Ha tulajdonod, akkor valóban az már a tiéd és nem érinti sem végrendeleti, sem törvényes öröklés.

Vezo228 # 2013.08.14. 12:19

Tisztelt Hozzáértők!

Az albbi ügyben kérnék tanácsot:

Adott egy ingatlan, melynek 12/24-ed része édesapám tulajdonában van öröklés útján, per, teher és igénymentesen.
Az ingatlan másik fele három egyenlő részre osztva (3*4/24-ed részekben) 3 unokatestvérem tulajdonában van, szintén öröklés útján, azonban az ingatlannak ezt a fél részét özvegyi jog terheli, amelyen a néhai nagybátyám felesége a haszonélvező.

A 3 unokatestvérem tulajdonrészeire egyenként az alábbi összegek kerültek végrehajtási jog címszó alatt bejegyzésre:10,5 M Ft.,-2. 57,000 Ft, -670,000 Ft. Az ingatlan becsült piaci értéke összesen kb. 3,0 M Ft.

Az unokatestvéreim közül az egyik srác tragikus körülmények között elhunyt (a 10,5 milliós tartozást felhalmozó), így elindult a hagyatéki eljárás, melynek jelenlegi állása szerint az eljáró közjegyző azt közölte édesapámmal, hogy az elhunyt unokatestvérem gyermekei visszautasították a hagyatékot, így édesapám örökössé vált. Az ügyről több előzményt nem tudunk.

A kérdések innentől a következők:

  • ha édesapám is visszautasítja az örökséget, akkor kire száll át a jog szerint az örökség?
  • ha jól tudom, örökölni csak annyi adósságot lehet, mint amennyi az ingatlan (rész) értéke. A többivel jelen esetben mi lesz? Ez azért fontos kérdés, mert nyilván az ingatlanrész értéke közel sem fedezi a végrehajtási jogok összegét (10,5 M Ft-ot).
  • konkrétan mennyi adósságot örökölne meg a fentiekből?
  • Azt meg lehetne váltani pénzben valahogy?
  • Ha elfogadja édesapám az örökséget, akkor a fenti 12/24-ed részt is bevonnák az esetleges végrehajtásba, vagy az továbbra is független maradna ettől?
  • Ha elfogadja édesapám az örökséget, akkor egyéb olyan ingatlanjai is végrehajtás alá kerülhetnek, ahol ő tulajdonos? Teszem azt egy teljesen másik településen lévő ház, egyebek?
  • Érdemes-e kardoskodni ezért a tulajdonrészért, ha a végső célunk az, hogy valamikor kizárólagos tulajdonosai legyünk az ingatlannak. Ésszerű határokon belül természetesen pénzt is áldoznék érte, de ha kilátástalan a dolog, akkor nem költenék ügyvédre sem.

Üdv: Vezo228

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.14. 12:25

Ha él az örökhagyó anyja, akkor miért a nagybátyja lenne az örököse? (Tudom, ági vagyon, de az nem automatikus.)

Az örökös az örökhagyó tartozásaiért első sorban az örökség tárgyaival felel. Azt az 500 ezret (illetve inkább csak hármat) akár ki is lehet fizetni a hitelezőnek, és akkor apádé az a hányad is. Igaz, haszonélvezettel terhelten.

Polli001 # 2015.09.10. 16:58

Tisztelt Ügyvéd Urak!

Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni!
Apukámék hárman voltak testvérek. Hármójuk közül már csak apukám él. Nagymamám halála előtt meghalt apukám öccse, akinek három gyereke van(az unokatestvéreim). Apukám nővére pedig nagymamàm után halt meg.
Azt szeretném megtudni, hogy az unokatestvéreim örökölhettek-e (nagymamám vagy az apukájuk után) akkor, amikor még apukàm nővére élt?
Ha nem örökölhettek, akkor hogyan tudhatnám meg, hogy miért van mégis tulajdonjoguk, ill. hogyan juthattak hozzá?
Előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2015.09.10. 17:21

Ügyvédnők válaszát kizárja vagy "jobbhijján" elfogadja?

siSsi56 # 2015.09.10. 18:05

Tisztelt Ügyvédek!

Kérdésem a következő: a testvéremmel örököltünk egy sírboltot, de én nem tartok rá igényt,- más városban élek és van sírhelyem,- lemondhatok-e róla vagy a törvényes öröklési rend szerint kötelezően a nevemre kerül?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.10. 18:16

hogyan tudhatnám meg, hogy miért van mégis tulajdonjoguk, ill. hogyan juthattak hozzá?
Talán el sem hiszed: a tulajdoni lapról.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.10. 18:17

Szerintem sírhelyet nem lehet örökölni.

Polli001 # 2015.09.10. 18:28

Elnézést kérek, nem is tudom miért csak az Uraknak címeztem, tényleg csak véletlenül volt! Természetesen az Ügyvédnők véleményét is köszönettel fogadom!
Még egyszer elnézést!

siSsi56 # 2015.09.11. 05:49

Kedves Kovács Béla Sándor!

Halott nevén nem lehet sírbolt ezért az elhunyt leszármazottjai örökölnek mindent fele-fele arányban ha nincs végrendelet,- nem volt- így egy messzi városban levő sírbolt is az örökség része, de mint előzőben írtam nem akarom, hogy a nevemre kerüljön, -nincs rá szükségem- tehát átruházhatom a testvéremre vagy lemondhatok róla abban a városban ahol van a sírbolt?
Sajnos a temetkezésre vonatkozó rendeleteknél nem találtam választ.
Továbbra is várom válaszukat!

Immaculata # 2015.09.11. 06:00

siSsi56

Osztályos egyezséggel lehetséges.

MajorDomus # 2015.09.11. 23:07

Na ez újdonság a fórumon.
Mindenkinek jogában áll visszautasitani az örökséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.12. 05:24

De csak az egészet egyben.

MajorDomus # 2015.09.12. 21:59

Jogos, visszaolvastam.
Azt hittem a fele sírboltra gondolsz.

Gondolom a családi házat azért megtartja.

Immaculata # 2015.09.13. 03:15

A hagyatékin ajándékozással is átadhatja.

MajorDomus # 2015.09.13. 21:17

A következő potenciális örökhagyónak?

Immaculata # 2015.09.13. 21:18

:)

MajorDomus # 2015.09.13. 21:27

Gazdag nagynéni!

sigor # 2015.10.14. 12:43

Tisztelt ügyvéd urak hölgyek.Kérdésem az,hogy Édesanyám kb 10 éve vásárolt 1 ingatlant melyet az akkor még kiskorú unokája ( a fiam )nevére íratott és haszonélvezeti joggal terhelt a saját nevére.Azóta a fiam hozzá költözött nagykorú lett sajnos viszonyuk megromlott vissza tudja e még csinálni anyukám a ballépését? Válaszukat köszönöm.

MajorDomus # 2015.10.15. 21:27

Nem, de mint haszonélvező, ő rendelkezik az ingatlannal.

moju # 2015.11.22. 10:38

Tisztelt Ügyvéd Asszony/Úr!

Az alábbi ügyben kérem a jogi tanácsukat.
Testvéremmel szüleink halála után megörököltük családi házukat (50-50% arányban), melynek értékesítéséről a vevővel az adás-vételi szerződés ügyvéd jelenlétében 2015. november 18. napján megköttetett, ár 4 000 000 Ft. A vevők a vételárat hitelből és családi otthonteremtési támogatásból kívánják kiegyenlíteni 2016. január 31. napjáig.
A mai napon (2015.11.22.) a testvérem telefonon közölte velem, hogy visszalép az ingatlan eladásától.

Az adás-vételi szerződés megkötése előtt foglaló címén én átvettem (írásban is foglalva) a vevőtől 500 000 Ft-ot, mely nem került bele a szerződésbe (sem előleg, sem foglaló címen).

Abban kérem szíves jogi segítségüket, hogy valóban van-e lehetőség egy aláírt szerződéstől visszalépni az egyik eladónak? Ha igen, akkor ez milyen anyagi követeléssel járhat a vevőktől irányunkban? A kifizetett foglaló a vevőnek - ha valóban elállhat az eladó jogosan a szerződéstől - hányszorosan jár vissza, és kit terhel?
Amennyiben az egyik eladó valóban meggátolhatja jogszerűen az eladást, akkor nekem mint másik eladó félnek, milyen jogi lehetőségeim vannak?

Válaszukat köszönöm, Moju

Törzsök # 2016.10.13. 12:19

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Az alábbi örökösödési ügyben szeretném véleményüket kérni.

2013. februárjában halt meg anyai nagyanyám, aki özvegy volt. Egy családi házzal rendelkezett, volt végrendelet, mely alakilag rendben volt, de tartalmilag némileg kusza.
A ház nagyanyai részét anyám és ikertestvéremmel örököltük "volna", mert anyám nem fogadta el a végrendeletet és a közjegyző neki adta át a hagyatékot.
Ezután felkerestünk a testvéremmel egy ügyvédet, aki írt anyámnak egy levelet - tartalma számomra nem ismert - ennek eredményeképpen anyám mégis elfogadta a végrendeletet.
Ennek immár majd három éve. A testvérem lakik 15 éve az ingatlanban.
Anyám 3 hete az ügyvédjén keresztül - beszélő viszonyban vagyunk/voltunk - íratott egy levelet, melyben az áll, hogy 12 MFt igénye van a házból, visszavonta a nyilatkozatot, hogy elismeri a végrendeletet.
Nem hajlandó személyes egyeztetésre még ügyvéd jelenlétében sem. De természetesen nem kíván pereskedni.
Az én ügyvédem azt mondja, hogy adjuk el a házat és kész, de nem hiszem el, hogy ilyen módon intézzen el bennünket.
Várom szíves visszajelzésüket.

Tisztelettel
Törzsök Márta

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.13. 12:31

Van ügyvéded...