Örökösödés


Dr.Attika # 2015.09.10. 17:21

Ügyvédnők válaszát kizárja vagy "jobbhijján" elfogadja?

Polli001 # 2015.09.10. 16:58

Tisztelt Ügyvéd Urak!

Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni!
Apukámék hárman voltak testvérek. Hármójuk közül már csak apukám él. Nagymamám halála előtt meghalt apukám öccse, akinek három gyereke van(az unokatestvéreim). Apukám nővére pedig nagymamàm után halt meg.
Azt szeretném megtudni, hogy az unokatestvéreim örökölhettek-e (nagymamám vagy az apukájuk után) akkor, amikor még apukàm nővére élt?
Ha nem örökölhettek, akkor hogyan tudhatnám meg, hogy miért van mégis tulajdonjoguk, ill. hogyan juthattak hozzá?
Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.14. 12:25

Ha él az örökhagyó anyja, akkor miért a nagybátyja lenne az örököse? (Tudom, ági vagyon, de az nem automatikus.)

Az örökös az örökhagyó tartozásaiért első sorban az örökség tárgyaival felel. Azt az 500 ezret (illetve inkább csak hármat) akár ki is lehet fizetni a hitelezőnek, és akkor apádé az a hányad is. Igaz, haszonélvezettel terhelten.

Vezo228 # 2013.08.14. 12:19

Tisztelt Hozzáértők!

Az albbi ügyben kérnék tanácsot:

Adott egy ingatlan, melynek 12/24-ed része édesapám tulajdonában van öröklés útján, per, teher és igénymentesen.
Az ingatlan másik fele három egyenlő részre osztva (3*4/24-ed részekben) 3 unokatestvérem tulajdonában van, szintén öröklés útján, azonban az ingatlannak ezt a fél részét özvegyi jog terheli, amelyen a néhai nagybátyám felesége a haszonélvező.

A 3 unokatestvérem tulajdonrészeire egyenként az alábbi összegek kerültek végrehajtási jog címszó alatt bejegyzésre:10,5 M Ft.,-2. 57,000 Ft, -670,000 Ft. Az ingatlan becsült piaci értéke összesen kb. 3,0 M Ft.

Az unokatestvéreim közül az egyik srác tragikus körülmények között elhunyt (a 10,5 milliós tartozást felhalmozó), így elindult a hagyatéki eljárás, melynek jelenlegi állása szerint az eljáró közjegyző azt közölte édesapámmal, hogy az elhunyt unokatestvérem gyermekei visszautasították a hagyatékot, így édesapám örökössé vált. Az ügyről több előzményt nem tudunk.

A kérdések innentől a következők:

  • ha édesapám is visszautasítja az örökséget, akkor kire száll át a jog szerint az örökség?
  • ha jól tudom, örökölni csak annyi adósságot lehet, mint amennyi az ingatlan (rész) értéke. A többivel jelen esetben mi lesz? Ez azért fontos kérdés, mert nyilván az ingatlanrész értéke közel sem fedezi a végrehajtási jogok összegét (10,5 M Ft-ot).
  • konkrétan mennyi adósságot örökölne meg a fentiekből?
  • Azt meg lehetne váltani pénzben valahogy?
  • Ha elfogadja édesapám az örökséget, akkor a fenti 12/24-ed részt is bevonnák az esetleges végrehajtásba, vagy az továbbra is független maradna ettől?
  • Ha elfogadja édesapám az örökséget, akkor egyéb olyan ingatlanjai is végrehajtás alá kerülhetnek, ahol ő tulajdonos? Teszem azt egy teljesen másik településen lévő ház, egyebek?
  • Érdemes-e kardoskodni ezért a tulajdonrészért, ha a végső célunk az, hogy valamikor kizárólagos tulajdonosai legyünk az ingatlannak. Ésszerű határokon belül természetesen pénzt is áldoznék érte, de ha kilátástalan a dolog, akkor nem költenék ügyvédre sem.

Üdv: Vezo228

PGabe # 2013.07.29. 14:35

Feltéve, hogy elírtad és nem a tulajdonod mégsem az ingatlan - ha kizár, akkor kötelesrész jár, ha kitagad, akkor nem.
Ha tulajdonod, akkor valóban az már a tiéd és nem érinti sem végrendeleti, sem törvényes öröklés.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 13:32

A tulajdonod a tied, az nem örökség tárgya. A további örökségből annyiban, amennyiben végrendeletet készítenek a saját tulajdonukban lévő vagyonról.

Qwertx # 2013.07.28. 14:54

Testvéremmel 50-50% arányban tulajdonoljuk a szüleink lakását,illetve telkét.Szüleink kizárhatnak engem az örökségből önhatalmúlag,vagy ezt a tulajdonviszony nem teszi lehetővé?