Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


paxia # 2018.12.19. 16:24

Nekem úgy tűnik, hogy az elbirtoklás reménytelen. De
majd jönnek a szakemberek és megmondják a tutit.

László88 # 2018.12.19. 15:41

Mi 5 éve lakunk itt, azelőtt volt tudomásunk szerint kettő tulaj a mi jelenlegi ingatlanunkban. a felpereseknek volt egy elhalálozás krb. 1,5-2 éve, akkor lett örökös a két testvér 65 és 68 évesek teljes részben. De a felperes elmondása szerint régen a két szomszédos ingatlan egy családé volt, és a kerítést azért tették épp úgy hogy a jelenlegi tulajdonukon az udvar szélesebb legyen. A mi ingatlanunkba is volt változás lassan 1 éve, már csak 1/1 tulaj van jelenleg. Mi a per elején felajánlottuk a kérdéses terület felét, de nem fogadták el. A felperesek komoly kártérítésre számítanak, mivel a földmérés után mi felépítettünk egy dupla garázst, terv rajzra, és a garázs krb 10% az elbirtokolni kívánt területre esik be. A garázs építése befejeződött a per melegindítása és a per feljegyzés ténye előtt.

paxia # 2018.12.19. 15:27

Első kérdés: hány évig használták abban a tudatban, hogy
a kérdéses terület az övék. Második kérdés: Ez alatt az
idő alatt a kérdéses terület tulajdonában volt-e változás
akár adásvétel, akár öröklés miatt.

László88 # 2018.12.19. 15:11

Üdv, a szomszédom egy 160m2 területet szeretne elbirtokolni a családi ház ingatlan területéből. A földmérővel kimérette, kiderült ami évekig magáénak hitt, az a földhivatal és a földmérő álláspontja szerint a mi ingatlanunkhoz tartozik.

Erről váz rajz is készült, szóban megegyezés után a felperesek megengedték hogy a kerítést a kimért pontra áthelyezzük. Ezt a mérés után másnap meg is tettük. Eltelt fél éve, és a felperesek elkinyitottak egy polgári pert, tulajdon jog megállapítás elbirtoklás jogcímen. Közben már fogattak még egy földmérőt, kértek már térkép igazítást, térkép javítást, szóval mindent megmozgattak, de eddig zsák utcába futottak. Jelenleg telekigazítási eljárást indítottak. Kérdésem az lenne megkaphatják e ezt az engedélyt?

oligaliga # 2018.10.24. 07:49

belly0707

Volt már ilyen esetem, igaz, akkor adás-vétel miatt kellett. Az ingatlannak több tulajdonosa volt, az egyikük még a hetvenes években kisétált az ajtón,és többé senki nem hallott felőle.

A megoldást az jelentette, hogy bíróságon kértük az eltűnt személy holttá nyilvánítását, és a bírósági végzés alapján került be a nyilvántartásba és az anyakönyvbe, hogy az illető elhunyt. Ezt követően lefolytatták a hagyatéki eljárást, és az örökössel megkötöttük a szerződést.

lajcsó # 2018.10.23. 21:41

"be kell mutatni a 100 éves eltűnt tulajdonos halotti anyakönyvi kivonatát"
Ha megtartotta a magyar állampolgárságát akkor talán van egy kis esélyetek.
Anyakönyvi ügyekben nem vagyok nagyon jártas. Kérdezd meg a legközelebbi anyakönyvvezetőt vagy a kormányhivatalt arról, hogy ilyenkor hol anyakönyvezik a halálesetet? (Talán Bp. V.ker. de ebben nem vagyok biztos.)

ObudaFan # 2018.10.23. 17:10

Akkor is kérhetitek és kérnetek is kell, ha szeretnétek az elbirtoklás megállapítását.

Belly0707 # 2018.10.23. 16:44

Kb 10 éve, itt a közelünkben is volt egy ugyanilyen eset. Ott sem volt fellelheő a tulajdoni lap szerinti tulajdonos, és simán lezajlott az elbirtoklás. A bíró ügygondnokot jelölt ki és kész. Nem vitatták ki hány éves és él-e vagy nem, vagy van-e örököse. Az volt a lényeg, hogy 15 éve ki gondozza a telket szakadatlanul és azé lett.

Belly0707 # 2018.10.23. 16:39

ObudaFan

Ez a férfi kiment anno Ausztráliába és ott telepedett le. Pontos címe nincs, és a kormányhivatalban sem találtak adatokat a hollétéről, sem pedig hozzátartozókat. Sem mi, sem a telket jelenleg használó nem ismerte ezt a férfit. Akkor is kérhetjük a holttá nyilvánítását? Mire fel? Mert nincs elérheősége?

Belly0707 # 2018.10.23. 16:29

Alfateam, én így tudtam és az ügyvéd is így mondta:
"Ha a cselekvőképtelen félnek vagy a jogi személynek törvényes képviselője, illetőleg az ismeretlen helyen tartózkodó félnek meghatalmazottja nincs, a bíróság a fél részére ügygondnokot rendel."

ObudaFan # 2018.10.23. 08:46

Ha eltűnt, akkor holttá kell nyilváníttatni, és utána lesz halotti anyakönyvi kivonata. ezt követően pedig hagyatéki eljárást kellene lefolytatni, hátha meglesznek az örökösök.

alfateam # 2018.10.23. 08:46

Az ügyvéd azt mondta, hogy a bíroság majd ügygondnokot jelöl ki az eltűnt tulajdonos képviseletére, és lefolytatják a pert
Ügygondnokot a jegyző jelöl ki nem a bíróság!

Belly0707 # 2018.10.23. 08:06

Segítséget szeretnék kérni! Szerettünk volna megvásárolni egy kis telket, de kiderült, hogy nem az a tulajdonos akit hittünk. Az idazi tulajdonos 40-50 éve eltűnt. A tulajdoni lapon az áll, hogy a címe Ausztrália (ennyi és nem több) és az édesanyja a telek haszonélvezője. Nincs fellelhető élő rokona, örököse. A mostani "gazdája" már 20 éve sajátjaként használja a mellette lévő 300m2-es pici telket. El lett indítva az elbirtoklás, hogy meg tudjuk vásárolni tőle a telket. Az ügyvéd azt mondta, hogy a bíroság majd ügygondnokot jelöl ki az eltűnt tulajdonos képviseletére, és lefolytatják a pert. Erre azonban nem került sor. A bíró elutasította a beadványta, arra hivatkozva, hogy az eltűnt tulajdonos idén 100 éves, és már valószínűleg nem él. Halott ellen pedig nem lehet pert indítani. Ismeretlen örökösök ellen kell pert indítani, de akkor viszont be kell mutatni a 100 éves eltűnt tulajdonos halotti anyakönyvi kivonatát. De ez lehetetlen, hisz hivatalosan is eltűnt! 22-es csapdája!!! Be lett adva a fellebbezés, hisz az abból a tényből, hogy idén 100 éves, nem következik egyenesen, hogy már nem él! 5 hónapja várjuk a választ. Van valakinek valami ötlete, tanácsa?

Belly0707 # 2018.10.23. 07:32

Nekem is lenne egy történetem.

Sujhua # 2018.10.16. 15:20

Köszönöm a hozzászólásokat!

nonolet # 2018.10.14. 16:07

Sujhua

Ne az önkorinál nézelődj az balgaság.
Hanem Földhivatalban nézd meg tulajdoni lapot!
(vagy ügyfélkapuval online az interneten)

- -

Négy eset van...

1.
Ő a tulajdonos.
Akkor nyilván semmi esélyed az elbirtoklásra.
Max megveheted tőle...

2.
Ő a birtokos most.
Azaz MÁR birtokolja és idővel el fogja birtokolni.
Mivel ő MÁR birtokos, így birtok védelem illeti meg mindenki mással szemben.
Tehát te elkéstél.

3.
Ő tulajdonos/birtokos megbízottja.
Akinek a MEGBÍZÁSBÓL tartja rendben időnként.
Tehát te nem rúgsz labdába.

4.
Csak egy önkéntes rendben tartó.

  • se nem tulajdonos
  • se nem birtokos

Ekkor van esélyed, ha BIRTOKBA veszed és a sajátodként kezeled.

Így idővel elbirtokolhatod, ha senki nem lép fel tulajdonosként 15 évig veled szemben.

- -

Szóval tulajdoni lapot megnézni!
Aztán...
A gondozónál óvatosan tájékozódni, hogy ő pontosan milyen alapon is tevékenykedik ott?

lajcsó # 2018.10.14. 13:44

"Sajnos beszélni még nem tudtam vele."
Pedig lehet, hogy ő többet tud mint az önkormányzat!

Dr.Attika # 2018.10.14. 12:53

Mindig van örökös. Ha más nem az Állam szükségszerű örökös. Meg kell nézni a tulajdoni lapot. Abból minden kiderül.

Sujhua # 2018.10.14. 11:14

Üdvözlet mindenkinek!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Nemrég vettünk egy kertes házat. Ennek szomszégságában egy üres telek van. Megkérdeztem az Önkormányzattól, hogy övék-e, mert szívesen megvennénk, és azt a választ kaptam, hogy a tulajdonosai elhunytak, örökös nincs, vagyis senkié, birtokoljuk el.
A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az elbirtoklás hogyan működik? Hozzákeríthetem a saját kertemhez, és gondozhatom, vagy itt is ki kell várni a 15 évet?
Valaki nyáron már 2x lekaszálta a szomszédos telkekkel együtt, ugyanis ott nincs kerítés. Saját bejárata nincs a teleknek, minden oldalról lakóingatlanok veszik körbe. Lehet, hogy az illető már elkezdte elbirtokolni? Úgy olvastam, hogy ahhoz nem elég egyszer kétszer évente lekaszálni, életvitelszerüen kellene gondozni. Sajnos beszélni még nem tudtam vele.

Nagyon megköszönnék egy pár hasznos információt!

Üdvözlettel: Barnabás

ObudaFan # 2018.10.06. 12:56

Polgári pert kell indítani.

Dia1022 # 2018.10.06. 12:41

Köszönöm a válaszokat!
"Magyar Államtól a korábbi tulajdonos már (valószínűleg) elbirtokolta."
Ezt hivatalossá lehet tenni papíron? Mi a módja?
Kerítést újítanánk fel, és kocsibeállót építenénk, de nem merünk nekikezdeni.
Ezen a részen eléggé kelendőek a telkek, attól tartunk, hogy esetleg valakinek megtetszik, megkeresi a Nemzeti Vagyonkezelőt vételi szándékkal (nem tudom, mennyire életszerű ez a gondolatunk), akkor kiderül a kerítésprobléma, és felszólítanak, hogy ne használjuk tovább a telekrészt.

Dr.Attika # 2018.10.05. 17:53

Utána néztem. A Magyar Államnak különböző jogcímeken (öröklés, vagyonelkobzás, kötelmi jogviszony..) cca. 150 ezer ingatlan vonatkozásában van tulajdonjoga. Nem tudja kezelni.

Dr.Attika # 2018.10.05. 14:03

Használják egészséggel. Ha a Magyar Állam igényt tart rá, majd jelentkezik. Nem fog.

lajcsó # 2018.10.05. 13:17

"Érdemes-e megpróbálni elbirtokolni azt a részt a Magyar Államtól?"
Magyar Államtól a korábbi tulajdonos már (valószínűleg) elbirtokolta.

Dr.Attika # 2018.10.05. 13:08

Pl. egyházi kegyhely, temető vagy ilyesmi.