Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


picimaci # 2018.07.30. 19:38

Tisztelt fórumozók!

Vissza olvasgattam az előző bejegyzésekbe és válaszokba de nem találtam számomra megnyugtató választ ezért kérném a segítséget.
Adott egy 30 éve épített beton alapos, beton oszlopos még mindig jó állapotú drótkerítés amit mi építettünk a régi rossz állapotú helyett.
Viszont nem egészen az előtte nem sokkal kimért megye határra raktunk vissza, ugyanis a szomszéd néni akivel nagyon jóba voltunk nem akartunk kibabrálni mert a fele járdája és a kapuja bánta volna a dolgot, igy kb 30 cm re a kárunkra kerteltünk a hivatalos határtól kb a telek feléig onnan már a rendesen a határon van a kerítés.
Ráadásul elméletileg ez az oldali kerítést nem is nekünk kellett volna de mivel rossz volt a régi és állatok is voltak így mi kerteltünk.
A probléma abból adódott most hogy régi szomszéd halála után az uj tulaj aki 6 éve lakik ott úgy gondolja a kerítés az övé mert az az ö felőle van a jog szerint és tudatosan teszi tönkre.
Tököket futtat és növeszt rajt, egy kocsi fát dobált rá stb.

A kérdés az lenne hogy ha kiméretem a telket és a megye határ valóban a kapuja közepébe van mit tehetek?
Kötelezhetem arra hogy vigye odébb a kaput?
És ha nem hajlandó rá akkor esetleg a későbbi viták miatt elzárhatom akár egy oszloppal a kapuját így kötelezve hogy odébb rakja?
30 cm ről van szó!
Vagy ez a mérési hiba határba belefér még?

Ezen kívül azt hangoztatja hogy ő ezt már elbirtokolta.
Igaz ez?
A kiméretés és és kerítés már 30 éves.
Az eredeti tulaj után volt egy másik lakója is az ingatlannak vele sem volt gond csak most.

Illetve kié a kerítés?
Az ok hogy megyehatáron lévő esetleg közösnek számít de ebbe az esetbe számít valamit az hogy ki építette?

Előre is köszönöm a segítséget hogy feleslegesen ne méressem ki ha olyan válasz kapok.

Galagonya67 # 2018.07.30. 10:55

Tisztelt Fórumozók!Jelenlegi ügyemhez szeretnék tanácsot kérni.Tavaly elhunyt a nagymamánk, 97 éves volt.Örököltünk utána egy földterületet, mely belterület,lakó-és nyaraló övezet,de jelenleg nem beépíthető.A mama soha nem foglalkozott a vagyonával.Tudtuk, hogy valahol van földje, de csak halála után szembesültünk vele, hogy hol.Januárban került hagyaték útján a nevünkre,mint unokákra, mert a mama gyerekei előbb meghaltak.Most kaptunk egy bírói végzést, hogy elbirtoklási pert indított ellenünk egy olyan ember, aki használta a területet annak tudatában, hogy tudta kié a terület.A végzés Kereset levél nélkül jött, el van írva az egyik örökös neve és a terület külterületként van feltüntetve, holott belterületről van szó a hagyatéki, az önkormányzati és földhivatal szerinti dokumentumok alapján is.Milyen esetekben nem birtokolhatja el esetleg a felperes a területet?Annyit kiderítetem, hogy neki van ott egy étterem-panziója, melynek 2007 óta a tulajdonosa.A mi területünk a panzió mögött van és ő rendben tartotta idáig.Felvásárolt vagy elbirtokolt már minden földterületet a panziója körül, egyedül mi vagyunk még útban.Megvenni nem akarja, mert annyira biztos a dolgában ,hogy el tudja tőlünk birtokolni.Nem tudjuk, most mit tehetünk.Köszönöm a segítséget előre is!

Tomi11111 # 2018.07.17. 00:14

Tisztelt Forumozók!
Az alábbi ügyben kérnék segítséget:

2015 ben vasaroltam egy kertes hazat, aminek a telekhataran all egy mellekepulet. A mellekepulet ossze van epitve a szomszed garazsaval, ikerfallal. Az epulet es a garazs minimum 15 eve ott all. En a szomszed beleegyezesevel felujitottam az en mellekepuletemet, de meretet alaprajzot nem valtoztattam csak kipofoztam. Most azt mondja h tudom e hogy az epulet 5 cm-t atlog, mert az elozo tulaj ugy epitette. Egyebkent annak idejen gondolom abba is bele egyezett. Mi van ha tenyleg atlog? Most en mit tehetek, hisz en johiszemuen vasaroltam, es eleg sokat is koltottem ra.

Koszonom.

nonolet # 2018.06.08. 17:16

A polgárok közötti ilyen telekhatár vitát két módon lehet lezárni.

1.
Közös megegyezéssel vagy beletörődéssel.

2.
Perben ítélet által.

Az 1. az sokkal olcsóbb és haragot se okoz.

-

A lezárás után a változásokat célszerű
az ingatlannyilvántartásban is átvezetni
HA lehetséges, de nem mindig lehetséges.

- -

Elbirtoklásról nem lehet szó,
mert
az adásvétel az elbirtoklást MEGSZAKÍTOTTA!
(4 illetve 2 éve)

Pearlqueen # 2018.06.08. 16:54

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni a következő ügyben:

A szomszéd egyéb okok miatt kimérette a telkét és kiderült, hogy kb 1,5 méterrel arrébb megy a kerítés közöttünk, az ő kárukra. Ők is így vették meg a telket 4 éve, mi is 2 éve, csak most kibukott. Az ő telkük egy 1986-ban telekosztással létrehozott nyeles telek, akkor még családon belül osztották ketté a telket és ők építettek rá kerítést. Aztán azt a telket eladták 4 éve a jelenlegi állapotban a mostani tulajdonosnak. 2 éve pedig mi vettük meg a telkünket a meglévő kerítésekkel jóhiszeműen.Akiké eredetileg volt a szomszéd telek azok egy másik szomszédos telken laknak (ami a megosztás után kialakított egyik telek lett), ők húzták föl a kerítést, tehát elméletileg tudhattak arról, hogy a kerítés rossz helyen van, de nem szóltak. A kérdéses részen szőlő van, amit gondoztak a mi telkünk korábbi tulajai.Ha jól értelmeztem erre az esetre állhat az elbirtoklás. Ahogy olvastam ha veszel egy telket jóhiszeműen és egy ilyen kiderül, akkor ha az előző tulaj is így használta a területet, akkor figyelembe vehető az ő használata a 15 évnél. Ez állhat több tulajdonosra is? A telkünknek 1971-2014ig volt egy tulaja utána két másik és utána mi. Az hogy a kerítés már jó ideje máshol fut látszik pl viziközmü térképen. (Ezt csatornabekötés miatt most láttuk) Ez pl a 15 évet bizonyíthatja?
Amennyiben a telekönyvet a jelenlegi helyzethez igazítattnánk akkor az új telkek is megfelelnének a szabályozás szerinti méretelvárásnak.
Ilyenkor mit érdemes tenni?

Előre is köszönöm a segítséget.

nonolet # 2018.06.08. 10:00

Mivel az adókat pl. az elbirtoklónak kellett volna fizetni, ha tulajdonosként viselkedik, illetve annak tekinti magát...

ObudaFan # 2018.06.08. 09:52

Több helyen olvastam, hogy ha a felperes folyamatosan tudatában van annak, hogy az ingatlannak vannak más tulajdonosai is, akkor a "sajátjaként birtoklás", mint az elbirtoklás egyik alapfeltétele, nem állhat fenn.
Ez helyes okfejtés?

Ez így azért erős leegyszerűsítés.

Továbbá az ingatlanra kivetett adót folyamatosan fizetik az alperesek, tulajdoni hányaduk szerint. Ez a tény kizárhatja az elbirtoklást?

Legalábbis valószínűtlenné teszi.

nonolet # 2018.06.08. 09:23

A jó fórum ez lett volna...

http://www.jogiforum.hu/forum/31/24715

- -

A bejelentett lakcím önmagában nem ad jogot semmi ilyesmire amiről szó van.

- -

Azonban a törvény szerint a bejelentésnek a VALÓSÁGOT KELL mutatnia.
HA valóban nem lakik MÁR ott, akkor jelentkezzen be a mosatni valós lakcímre.

Ugyanakkor.... értelmezd az alábbiakat is!

Egy embernek kétféle lakcíme lehet.
De egy minimum van!

Kivéve: a hajléktalant, akinek csak települési címe van.

-

1.
Az egyik a Lakóhely (régebben állandó cím).
Ez az ahol életvitelszerűen lakik.
HA csak EGY címe van, akkor az a "Lakóhely"-e lesz !
Akár saját tulajdonú, akár bérelt!!! vagy éppen szívességi használatú.

2.
A másik a Tartózkodási hely (régebben ideiglenes cím)
Ez ahol csak ÁTMENETILEG lakik, ahonnét
HAZA jár néha a "Lakóhely"-ére
vagy
ahonnét majd haza költözik a "Lakóhely"-ére

(kollégium, munkásszállás, lakás bérlet máshol
mint az aktuális "Lakóhely"-e)

Ilyen cím csak akkor lehet második címként,
ha már van első címe, ami a "Lakóhely"-e.

- -

A "Lakóhely" címet lehet fiktíválni AKKOR,
ha TÉNYLEGESEN MÁR NEM lakik ott aki bejelentkezett oda.
Azonban HA MÉG ott lakik vagy azt nyilatkozza, hogy MÉG ott lakom, akkor nem fogják fiktíválni.

  • -

Bejelentkezéskor a bejelentő lap aláírása nem tagadható meg, ha valóban OTT LAKIK!
Az mindegy, hogy bérlő vagy szívességi használó.
Azért nem, mert az ott lakás, mint TÉNY bejelentése kötelező.

HA szerződéssel lakik valahol és van két tanús (vagy ügyvédes közjegyzős) szerződésed, akkor nem is kell a szállásadó aláírása sem.

Ja igen...
A szállásadó NEM engedélyt ad a bejelentésre!!!
Hanem csak igazolja a TÉNYT, hogy VALÓBAN ott lakik.

Ha tulajdonos vagy társtulajdonos vagy és VALÓBAN ott laksz, akkor pedig önmagad is be tudod ezt a tényt jelenteni.
(nyilatkoznod kell csak hozzá)

lulu73 # 2018.06.08. 08:39

Kedves Hozzáértő Segítő!

Meglehet rossz helyen teszem fel a kérdésemet, és persze az is lehet, hogy már 1000x feltették ezt a kérdést, de had legyek én az 1001.-ik. :)

Az lenne a kérdésem, hogy a tárgyra térjek, szüleim ingatlanába bejelentkezett a nagynéném, aki más városban lakik. Tehát életvitel szerűen nem mondjuk Kamcsa-falván.
Báttyámmal azon aggódunkk, hogy jogot formálhat e majd így az ingatlanra, ill ha végrehajtás alá kerülne "megint" lehet e ebből szüleimnek gondja.

köszönöm előre is a válaszát! Lulu73

Kenderice # 2018.06.06. 16:06

Köszönöm.
Több helyen olvastam, hogy ha a felperes folyamatosan tudatában van annak, hogy az ingatlannak vannak más tulajdonosai is, akkor a "sajátjaként birtoklás", mint az elbirtoklás egyik alapfeltétele, nem állhat fenn.
Ez helyes okfejtés?

Továbbá az ingatlanra kivetett adót folyamatosan fizetik az alperesek, tulajdoni hányaduk szerint. Ez a tény kizárhatja az elbirtoklást?

ObudaFan # 2018.06.06. 15:57

Kizárva nincs, bár közös tulajdon esetén kivételesen lehet csak megállapítani az elbirtoklást.

Kenderice # 2018.06.06. 14:44

Üdv!
Egy kis segítség kellene.
Van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan (üres telek). Az ingatlan nem megosztható.
A tulajdoni hányadok 1/4-1/4-1/2.
Az 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonos gondozza az ingatlant (fűkaszálás) saját állítása szerint már 20 éve.
Most elbirtoklási pert indított a másik két tulajdonostárs ellen, a fenti okra hivatkozva.
Valóban fennállnak az elbirtoklás feltételei?
Birtokolhatta sajátjaként szakadatlanul az ingatlant abban a tudatban, hogy van két másik tulajdonosa is, akiket rendszeresen felszólított az ingatlan gondozására amelyet tényként a keresetlevélben is leírt?

Köszönöm a válaszokat.

nonolet # 2018.05.27. 14:44

pl. tanúkkal akiknek így adta elő az elmúlt években a helyzetet...

Aztán a terhek fizetésével, gondozással-műveléssel, beruházással, amiket a sajátjának mondotton végzett.

Vagyis a korábbi bizonyítható viselkedésével.

ZergeZoli # 2018.05.27. 12:26

Egy tisztázó kérdésem lenne:
"Egymagából abból a tényből, hogy a tulajdonos a jogával nem él, még nem következik, hogy a birtokos sajátjaként birtokol. Ez csak akkor állapítható meg, ha abban a hiszemben birtokol, hogy a dolog a sajátja vagy tudja ugyan, hogy az másé, de véglegesnek tekinti a maga birtoklását.”
Mivel cáfolható, hogy - véglegegesnek tekintette a maga birtoklását, - ilyen alapon minden elbirtokolni kívánó hivatkozhat erre?

nonolet # 2018.05.24. 10:49

Kezdésnek vedd birtokba
Írd meg erről a papírost és add át ....
De ezt már írtam 2X.

A többi majd kiderül.

Ildy68 # 2018.05.24. 06:18

nonolet, ObudaFan

Köszönöm a válaszokat!

Szerintetek most elkezdjek utána járni a "Perindítás" bejegyzésnek az illetékes Járásbíróságon?

Vagy csak várjak, hogy valahonnan kapjak valami hivatalos levelet?

nonolet # 2018.05.23. 14:09

"Ha elbirtokolták, akkor már az övék."

Csak éppen nem tudják megvédeni magukat tulajdonostól...
HA és AMÍG nem jegyzik be az ingatlannyilvántartásba az elbirtoklást.

A bejegyzéshez viszont kell

  • vagy a tulajdonos beleegyezése
  • vagy a megnyert elbirtoklási per a tulajdonos ellen
ObudaFan # 2018.05.23. 11:47

Ha valaki anélkül, hogy erre jogosult lenne, jóhiszeműen idegen földre épít, az épület tulajdonjogát a földtulajdonos szerzi meg, köteles azonban gazdagodását a ráépítőnek megfizetni. A bíróság a földtulajdonos kérelmére a ráépítőt kötelezheti a földnek vagy - ha a föld megosztható - a föld megfelelő részének a megvásárlására.
A ráépítő szerzi meg a földnek vagy a föld megfelelő részének tulajdonjogát, ha az épület értéke a földnek vagy a föld megfelelő részének értékét lényegesen meghaladja. A bíróság a földtulajdonos kérelmére azt is megállapíthatja, hogy a ráépítő az épület tulajdonjogát szerezte meg; ebben az esetben a ráépítőt a földre használati jog illeti meg.

Rosszhiszemű ráépítés esetén és abban az esetben, ha a földtulajdonos a ráépítés ellen olyan időben tiltakozott, amikor a ráépítőnek az eredeti állapot helyreállítása még nem okozott volna aránytalan károsodást, a túlépítés szabályait kell megfelelően alkalmazni.
Rosszhiszemű a ráépítő, ha az építkezés megkezdése előtt tudta vagy a körülmények alapján tudnia kellett volna, hogy az építés a tulajdonos tulajdonjogát sérti.

ObudaFan # 2018.05.23. 11:30

Ha elbirtokolták, akkor már az övék.

nonolet # 2018.05.23. 11:04

"Mit tehetek akkor, ha egyszer csak azt látom, hogy elkezdték az építkezést a megörökölt telkemen? Ezt is megtehetik?"

Amíg

  • nem az övék
  • addig nem tudnak rá építeni
  • nélküled

Az övék csak akkor lesz végleg, ha az elbirtoklási pert megnyerik a tulajdonos ellen.

Ha ők indították pert akkor a másik hagyatéki eljárás hiánya is fennakadást okoz majd ...

Mert a halott tulajdonos nem perképes.

ObudaFan # 2018.05.23. 10:17

Hát, valamilyen per elindult, ez biztos.

Ildy68 # 2018.05.23. 07:07

nonolet,Obudafan!

Újabb ötletem támadt, mivel van Ügyfélkapu elérhetőségem.

Beírtam az adatokat a közjegyzői határozatról, és azt dobta ki, hogy:

2017.02.09-én - Perindítás....(szerepel még rajta határozat száma, és az illetékes Járásbíróság neve)....

Szóval így számomra kiderült, hogy már elindult az elbirtoklási per, mert gondolom ez az lesz.

Akkor várjam a hivatalos levelet a Bíróságról, ugye?
És nem megyek rendbe tenni sem, mert hát... minek.

És nem indítom el a nagyapai rész hagyatéki eljárását sem, mert azzal is csak költségbe verem magamat...

Ejjjj, de nehéz ez!!!

Ildy68 # 2018.05.23. 06:24

Bocsi elírtam!
nonolet

Ildy68 # 2018.05.23. 06:23

nonlet,Obudafan!

Köszönöm a válaszokat, és a sok segítséget!

Nem vagyok erőszakos típus, ezért oilyen gond nem adódhat.
És vitatkozni sem fogok leállni velük, döntsön inkább a jog.
Mint írtam, sajnos nem vagyok egy széles jogi ismeretekkel rendelkező ember, leginkább a "józan paraszti ésszel" próbálom megérteni a helyzetet.

"A tulajdonjog és a tényleges!!!! birtoklás két dolog."
Ennek utána olvasok!Köszi.)
És megpróbálom a legtöbbet kihozni belőle.

Még egy kérdésem merült fel:
Mit tehetek akkor, ha egyszer csak azt látom, hogy elkezdték az építkezést a megörökölt telkemen? Ezt is megtehetik?

ObudaFan # 2018.05.22. 17:46

Egyénként számlákkal kellene igazolniuk, hogy mikor mennyit költött a területre? Vagy elég lesz majd nekik amit a szomszédok igazolnak?

Nem csak számlával lehet bizonyítani.