Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


Szomorú örökös # 2020.01.10. 05:56

matthiasi

Hasonló szitu nálam is volt.
Osztatlan közös udvar, kertek fordítva voltak a házrészek előtt, mint ahogy a házrészek kizárólagos tulajdonjoga. Kb. 10 éve az új szomszéd megbeszélte velünk, hogy centire pontosan kiméri a területeket majd megcseréli és lekeríti a saját kertjét. Mi belementünk és ő ezt meg is csinálta. Így viszont az udvari árnyékszék, ami korábban az ő kertjén volt, átkerült a mi területünkre. Később, mikor lezártuk, a szomszéd jelezte, hogy az még az övé. Mondtam, hogy felejtős a dolog, mert a kert-cserével az is a miénk lett. Szerintem azóta is így van, bár én már nem lakom ott.

Ott a szomszéd az előző tulaj elmondásaira hivatkozva akart kavarni, hogy minél több területe legyen az udvaron belül, de leállt vele, mikor az orra alá nyomtam egy használati megosztást - amit a lánya, az ő részének a tulajdonosa is aláírt - hogy próbálja meg az abban leírtakhoz tartani magát. Úgy voltam vele, hogy a szó elszáll, az írás megmarad. Azóta új használati megosztás készült - immáron az új rend alapján. Mostmár sokat nem tud ugrálni, igaz már nem is velem kattogna, mert én elköltöztem onnan, eladtam az ingatlanomat.

matthiasi # 2020.01.09. 21:51

Nos ez a téma engem is érdekelne !

vettünk 13 éve egy társasházban egy lakást, annak rendje módja szerint kifizettük, bejegyezték, majd azóta is használjuk. aztán úgy 1 év után felfedeztem egy senki földjének tűnő volt kinti WC-t. Kitakarítottam, birtokba vettem 12 éve . Közben azért kinyomoztam, hogy ez a WC tulajdonképpen a korábban úgy kb. 20 éve szétválasztott ház másik részéhez tartozik, de fallal el lett választva. A jogos tulaj ( egy kft ) erről nem tud, sommásan fingja sincs hogy a túlodalon van egy elhagyott WC -je. A ház (rész)amiben lakunk pláne nem tud róla.
Tehát birtokban vagyok 12 éve erről senki sem tud nem is érdekli a szitú senkit.
Viszont az elődöm olyan 16 éve vette meg ezt a lakást, felújította, majd eladta nekünk.
A szerződésben van egy olyan óminózus mondat amely szerint a vevő megveszi a … albetétű ingatlant és a hozzátartozó mellékhelyiségeket is
tovább nincs kifejtve. Feltételezhetem - feltételezhetik , hogy tulajdonképpen ezt a mellékhelyiséget már az előző tulaj megvette, birtokba vette ?
Egyenlőre vita nincs mert tulajdonképen senkinek sem hiányzik.
Vehetem úgy hogy már elbirtokoltam ??
Tény hogy a 15 év még nem telt le, de ha az előzőtulajt is beszámítjuk, akkor bőven megvan.
Egyenlőre birtokban vagyok, a csoda helyiség lezárva... az új funkciója kamra !!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.09. 14:33

Nem csak.

Gianni.hu # 2020.01.09. 08:45

A jogcímes elbirtoklás alkalmazható ebben az esetben is ?

Nem csak az új Ptk hatálybalépését követően kezdődő elbirtoklásra ?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.08. 15:05

Jogcímes elbirtoklás.

Egyezséggel szinte mindent lehet.

Gianni.hu # 2020.01.08. 08:54

Tisztelt Fórumozók !

2020.01.01.-től hatályon kívül helyezték az Inytv. Rendezetlen tulajdoni állású ingatlanokkal kapcsolatos eljárására vonatkozó szabályait. (85-88§)

Abban kérnék tanácsot, hogy ezt követően – a peres eljáráson kívül - van-e más lehetőség egy 1995-ben megkötött, de a földhivatalnál be nem jegyzett adásvétel alapján a vevő tulajdonjogának bejegyzésére ?

Vagy ha a jelenleg bejegyzett tulajdonossal meg lehet állapodni, akkor elbirtoklás alapján bejegyeztethető a tulajdonjog peres eljárás nélkül?

AliZ55 # 2019.12.29. 17:56

RTT

Andrea379 # 2019.09.10. 17:03

Igen mostmár tudom az ügyszámot és felveszem a kapcsolatot egy ügyvéddel.köszönöm szépen az eddigi segítséget és tanácsokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.10. 13:13

Nem mellesleg: akkor most már tudsz ügyszámot? Akkor megbízást is tudsz ügyvédnek adni, hogy intézkedjen a jogutódlás megállapítása iránt.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.10. 13:11

Nem azt mondtam, hogy nézd meg az aktát, hanem azt, hogy nézz bele. Ha volt ügyvédje egyáltalán, akkor ott kell lennie a meghatalmazásnak. De a jogi képviselő adatai szerintem még a borítón is rajta vannak.
(Nem hiszem, hogy fel lenne függesztve a per. Akkor már meg is szűnt volna. Félbeszakadt inkább.)

Andrea379 # 2019.09.10. 12:57

Sikerült megnéznem az aktát.sajnos nincs feltüntetve benne ügyvéd.azt írták hogy a per fel van függesztve.szerintem apum halála miatt.kérdés hogy én ezt tudnám e folytatni ha fel van függesztve?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 05:43

Elég, ha megnézed az aktát. Abból megtudod az ügyvéd kilétét is, meg azt is látni fogod, milyen állapotban van az ügy.

Andrea379 # 2019.08.29. 19:22

Zajlott a per.kb 3 papír maradt az egészből gondolom a többi nála maradhatott. Bemegyek a járás bíróságra és kikérem a papirokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 16:55

Gyanúm támadt. Mikor volt az a per? Biztos, hogy folyt még, amikor a felperes meghalt? Semmi irat nem maradt belőle a felperesnél?

Andrea379 # 2019.08.29. 15:46

Sajnos nem volt ráírva a papírra csak annyi hogy ügyvéd.azt is csak onnan tudtam hogy elköltözött mert egyszer voltunk apummal azon a címen és oda találtam Dunakeszin.de már más lakott ott.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.27. 18:41

Előbb-utóbb neki is keresnie kellene téged a jogutódlás miatt.

Hogy hívják?

Andrea379 # 2019.08.27. 17:05

Megpróbáltam felkeresni de sajnos elköltöztek és csak a vezetékes telefonszáma volt felírva 1 papírra.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.27. 16:31

Hát kérdezd meg azt az ügyvédet, aki őt képviselte a perben.

Andrea379 # 2019.08.27. 15:33

Szeretném nevemre keríteni az ingatlant.
Csak nem tudom hogy hogyan kezdjem el.
Nem igazán vagyok jártas a jogi úgymenetekben.Édesapám perét tudom e esetleg tovább vinni hogy ne kelljen mindent elölről kezdeni?
Járás bíróságra vagy földhivatalba kell mennem utána érdeklődnöm a dolkoknak?
Fel szeretném venni a fonalat de nem tudom hol kezdjem.közművet sem tudok a nevemre iratni mert tulajdoni lapot kérnek.de azzal sajnos nem szolgálhatok mert a néhai tulaj van bejegyezve tulajdonosnak akitől Nagypapám régen megvette.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.27. 14:57

Ha jól értem, felperesi jogutód vagy egy perben. Ezen kívül mit szeretnél még tenni?

Andrea379 # 2019.08.27. 14:44

Jó napot mindenkinek.

Kérdéssel szeretnék fordulni a fórum tagjaihoz.
Nagypapám vett régen 1 ingatlant amiről adásvételi szerződés keletkezett,de annyira régi ez a papírformátum hogy azt mondták nem használható a mai ügyintézésekhez. A földhivatal felé megvásárlás után nem jegyeztette be magát. Igy az ingatlan a néhai tulaj nevén van aki egyedül élt és család és utód nélkül halt meg.Édesapám már abban a házban született oda volt bejelentve.Nagypapa halálakor kiderült hogy nincs nevén az ingatlan.Édesapám elindított ügyvéd által 1 pert az elbirtoklásért(ezt tanácsolta az úgyvéd úr).Sajnos Édesapám is meghalt még a per zajlott.szeretném végre rendezni az ingatlan ügyeit.
Szerintetek hogyan induljak el ezen az úton?
Mit tudtok tanácsolni számomra?
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat.További szép napot.

wers # 2019.08.26. 04:37

hivatalból kell átvezetni a megváltozott lakcímet, a személyiadat- és lakcím-nyilvántartásból vagy a cég-nyilvántartásból történő adatátvétellel, ha a változást a hatóság "eljárása során észleli".

Talán a március-áprilisi tájékoztatás még nem annyira poros, amit a földhivataltól kaptam, hogy ez az "észlelés" jelenleg a tulajdonos bejelentésere történik.

de valami azért van.” :D valami mindig van (olyan nincs, hogy semmi sincs :))

Az elsődleges cél tényleg ez volt már 2015-ben hallottunk róla, de mintha lassan lehetne a célt elérni. Nem tudom mi van a háttérben, de a KCR-t létrehozták, de az még teljesen független a lakcímnyilvántartástól.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.25. 18:14

OFF
Hát...
A 27. § (1) bekezdése azt mondja, hogy a bejegyzett jogosult lakcímváltozását a megváltozását a földhivatal az "érdekelt bejelentése" vagy megkeresés alapján vezeti át az ingatlan-nyilvántartásban.
De a (2) bekezdés b) meg azt mondja, hogy hivatalból kell átvezetni a megváltozott lakcímet, a személyiadat- és lakcím-nyilvántartásból vagy a cég-nyilvántartásból történő adatátvétellel, ha a változást a hatóság "eljárása során észleli".
Ezek szerint automatikusnak nem automatikus - de valami azért van.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.25. 18:04

Én arról beszélek. Úgy hallottam, már összekapcsolták. Vagy legalábbis eldöntött tény, hogy összekapcsolják.

wers # 2019.08.25. 12:22

Persze, nézzél utána.
A kcr nem egyenlő a lakcímnyilvántartással. Szerintem azzal is össze lehetne kötni a földhivatal nyilvántartását.