Földmérés - telekhatár - vita


gedy322 # 2022.04.08. 13:40

Egyelőre nem találtam más térképet, helyrajzot, amely alapján bizonyítva látnám, hogy a mi kerítésünk van rossz helyen, így most kikérem az iratmásolatot, hátha okosabb leszek, hogy mi van abban, amit az ELMŰ dokumentált. Ha valakinek van még ötlete, hol lehet ezt megnézni, megköszönöm.

gedy322 # 2022.04.07. 12:42

drbjózsef, igazad van, elírtam, 0,5 cm...

drbjozsef # 2022.04.07. 12:24

A földhivatal online-ból letöltött térképen az arány 1:1000. Ha ezen lemérem, 5 cm mutat az épület széle és a telekterület között. Kimentem, a házunk alapjának széle és a kerítés külső fele közti távolság 5m.

Itt lehet a baj valahol : annak ez alapján 50 méterre kellene lennie...

gedy322 # 2022.04.07. 11:02

wers: a közműtérképene ezeket tettem láthatóvá az alaptérképek funkcióban:

  • földrészlet - ez ráhelyez nekem egy vonalakkal jelzett térképet
  • helyrajzi szám felirat - ez kijelöli a telkemet
  • épületek - ez rárakja vonalrajzzal az épületet
  • ortofotó 2018-2020 - ez megjeleníti fotóval az épületet meg a kerítésemet is, le van fotózva - a kerítésem így egy vonalban van a földrészlet funkcióban jelöl telekvonallal, pont rajta van

A földhivatal online-ból letöltött térképen az arány 1:1000. Ha ezen lemérem, 5 cm mutat az épület széle és a telekterület között. Kimentem, a házunk alapjának széle és a kerítés külső fele közti távolság 5m.

Szóval ezeket nézegettem, és ezért nem értem, lehetséges-e, hogy a magánút tulajdonosának ezek után olyan dokumentuma van az ELMŰ nyomvonalkijelölési dokumentációból ahol helyrajz szerint mégis 60-70 cm-re belógunk az útra? Mert akkor se a közműtérkép nem jó, se a házunk nem jó helyen van vagy nem tudom...

wers # 2022.04.07. 10:53

amit így kapok az alapján én nem tudom megállapítani, hogy ahol jelölik a határt, ott jó helyen van-e a kerítésem.

Ezt nem nagyon értem. egy ortfotóról látod, hol kellene lennie a kerítésnek, egy térképről nem? Én pont az ortfotóról nem látom, hol kellene lennie (bár lehet, nem jót nézek)

Én a térképről elég jól le tudom olvasni, 60-70 cm eltérést meg lehet állapítani, hogy van-e vagy nincs. (akkor is, ha a térképre ráírték: A „térképmásolat méretek levételére nem használható!

De honnan tudom, hogy a kerítésem a jó vonalon fekszik-e ez alapján?
Mérjél, keress fix pontot pl. épület.

Ha nem megy, vagy vita van, földmérőt kell hívnotok.

gedy322 # 2022.04.07. 10:09

wers: amit így kapok az alapján én nem tudom megállapítani, hogy ahol jelölik a határt, ott jó helyen van-e a kerítésem. Az útét lekértem, jelölve van az út, meg az én területem is térképen. De honnan tudom, hogy a kerítésem a jó vonalon fekszik-e ez alapján?

Kovács_Béla_Sándor: de hogy lehet akkor a magánút tulajdonosának olyan dokumentuma ELMŰ vezetékhez helyrajz, ami szerint mi lógunk be az útba, ezt nem értem... lehet a közműtérkép rossz?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.07. 08:51

Az ortofotó alapján az én kerítésem pont ott van, ahol a térkép a határvonalat jelöli,
Ennyi.

wers # 2022.04.07. 08:31

A Földhivatal oldalán találod a "földhivatal online"-t, oda ügyfélkapuval be tudsz lépni. Keresni lehet hrsz. vagy cím alapján.

A hrsz alapján látni kellene a telekhatárnál lévő utat is. Ha azon épp nem tálszik (csodálnám) akkor le kell kérni a szomszéd (magánút) hrsz alapján azt is. Ha jól emlékszem 2500 Ft.

gedy322 # 2022.04.07. 07:31

Az ortofotó alapján az én kerítésem pont ott van, ahol a térkép a határvonalat jelöli, a szemben lévő ingatlané van cca 70 cm beljebb az útba lógva, ezért is kérdeztem, amit kérdeztem.

Ügyfélkapun keresztül próbáltam lekérni, de nem találtam olyan térképet, ami ezt mutatná. Tudnál segíteni, hogy kell a keresést pontosan indítani az ügyfélkapunál a földhivatali online szolgáltatásnál?

wers # 2022.04.07. 07:28

A földhivatalban van a hivatalos térkép. Onnan lehet lekérni kivonatot. Ha van ügyfélkapud akkor le is töltheted. Ez fizetős szolgáltatás.

Ha az alapján gyanús, ill. vitátok van, akkor földmérővel kell kiméretni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.07. 07:25

Az ortofotóból nem tudod megállapítani?

gedy322 # 2022.04.07. 07:14

Az lenne a kérdésem, hogy a közműtérképen jelöltekre mennyire lehet számítani, mennyire pontosak az ottani alaptérképek? Bejelöltem a földrészletet, a helyrajzi számot, az ortofotóból a legfrissebbet, az épületeket. A magánút tulajdonosa azt állítja, hogy az ingatlanom kerítése 60-70cm belóg az útba. A közműtérkép alapján ez nem így van, az alapján az út másik oldalán lévő épület kerítése lóg be ennyit kb. a mienk a térkép alapján pont ott van, ahol lennie kell, a telekhatárt jelző vonalon. Arra hivatkozik, hogy az Elmű-vezetékhez a nyomvonal kijelölési dokumentációban a helyszínrajz szerint mi lógunk be 60-70 cm-t. Ehhez én sajnos nem férek hozzá, ezért néztem a közműtérképet. Lehetséges, hogy a közműtérképen jelöltek hibásak?

groszfater@gmail.com # 2022.04.04. 05:56

és ne ess kétségbe 10 centiméter miatt, belterületi övezetben ennyi a hibahatár.

wers # 2022.04.04. 05:06

akkor megcsinálhatom a kerítést

Miért is ne? (Akár még kimérés nélkül is.) Ha valaki szerint rossz helyre tetted, akkor azt neki kell bizonyítania.

Arra figyelj, hogy a kerítést teljes egészében a saját telkeden kell építened.

groszfater@gmail.com # 2022.04.04. 04:02

" akkor megcsinálhatom a kerítést?"
Kifejezetten ajánlott, ezzel lépés-előnybe is kerülsz!

almo # 2022.04.03. 16:26

Az a helyzet,hogy a Föld hivatalban be van már jegyezve és ez alapján küldte ki nekem postán a kormány hivatal pecséttel ellátva a vázrajzot. Szóval minden hivatalos. Ha emlékszem vagy lefotóztam a karókat amikor leszúrták akkor megcsinálhatom a kerítést?

groszfater@gmail.com # 2022.04.01. 09:12

6. helyreállításra, pontpótlásra kötelezett: az ingatlan mindenkori jogszerű használója, ennek hiányában tulajdonosa,

wers # 2022.04.01. 09:04

Ilyenkor mit kellene csinálnom?

Írásban felszólítanám, hogy saját költségén méresse ki újra.

wers # 2022.04.01. 09:03

Szerintem a törvény itt az alapponthálózat földmérési jeleire gondol.

4. földmérési jel: az állandósított pontjel és az azt biztosító földalatti jel, vagy őrpontok, továbbá a mérést, a védelmet, valamint a figyelemfelhívást biztosító berendezések együttese,

Földmérési jelek nyilvántartása, ellenőrzése, karbantartása
Ügytípus rövid leírása: Az alapponthálózat a terepen állandó módon megjelölt, egységes rendszerbe
foglalt, vízszintes és magassági adatokkal jellemzett pontok összessége, mely alapul szolgál a térképek
készítéséhez és további földmérési feladatok végrehajtásához.
A földmérési jelek (alappontok) fontos gazdasági célokat szolgálnak, megóvásuk érdekében a földmérési
jelek által elfoglalt területre a Magyar Államot megillető használati jogot kell bejegyezni ingatlannyilvántartásba.
A megyei kormányhivatal (annak földhivatali főosztálya) illetékességi területén hatósági jogkörébe tartozó
földmérési és térképészeti feladata többek között az alaphálózatok megjelölésére szolgáló állandó
földmérési jelek helyszínelése, karbantartása és védelme, pontpusztulás esetén a károkozóval szemben
külön jogszabály szerinti eljárás megindítása;

groszfater@gmail.com # 2022.04.01. 07:16

(2a) * Aki földmérési jelet vagy az államhatár megjelölésére szolgáló jelet elvisz, áthelyez vagy elmozdít, szabálysértést követ el.

almo # 2022.04.01. 06:27

Üdvözlet!
Nógrád megyében vettem egy kis házat és a hátsó telekszomszédom ellopta a geodéták által leszúrt karót. A szomszéd azért húzta ki és vitte el mert ő azt állítja, hogy az a terület az övé. Ilyenkor mit kellene csinálnom? Ez bűncselekmény?

Köszönöm

gedy322 # 2022.03.19. 14:46

groszfater sajnos nem ideiglenes... ideiglenes oszlop van az út elején, ezt állandóra telepítették, földkábel elosztó szekrény, ahogy utána néztem, mivel 4 lakásos építkezés van még ott és már a belső közművesítésnél járnak

groszfater@gmail.com # 2022.03.19. 10:21

gedy322!
Valószínű ez csak ideiglenes szekrény az építkezés idejére de kérdezd meg az ELMŰ műszaki osztályától.

gedy322 # 2022.03.18. 20:40

Sziasztok!
A kérdésem arra vonatkozik, hogy ha az ELMŰ a közforgalom elől el nem zárt magánútra néző (ikerházi lakások vannak itt és az enyém néz az útra) homlokvonali kerítésünktől cca 10 cm-re helyezett el egy dobozt (amit azért tett, mert mellettünk még ikerházi építkezés zajlik, és állítólag oda kell még egy doboz), akkor kérhetem-e az ELMŰ-től, hogy úgy helyezzék el, hogy hozzáférjek a kerítésemhez karbantartási céllal? Jelenleg ugyanis olyan közel tették, hogy ha a léckerítésemet karban akarom tartani, nem tudom megtenni. Nem fér be egy csavarozó, se egy ecset. Ha elkorhad a fa, nem tudom kicserélni, de állagát megőrizni sem, mert nem férek hozzá a cca 1 m magas doboztól. Kilazul egy csavar, nem tudom meghúzni vagy cserélni, mert nem fér be a keze megy szerszámmal. Az építtető a szomszédban persze csak a vállát vonogatja, de hát ugye ez nekünk okoz problémát. Hogy lehet és kit kötelezni, hogy úgy tegyék azt a dobozt, hogy a kerítés karbantartását ne akadályozza?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.26. 09:27

Én ilyen esetekben mindig visszakérdezek: minek?