elővásárlási jog, visszaélés


Evahalmosi # 2019.06.25. 13:17

Üdv.

Van 2 földterületem egy 300.000 forint értékü, és egy kb. 50.000 ft értékü.

Egyik 6/24 részem másik

14.896/ 28224

El szeretném adni idegennek. A másik 2 tulaj nem kommunikál velem, eladhatom ezt így?
Mi az az elővásárlási jog? Kell tölük lemondó nyilatkozat?

MajorDomus # 2019.05.16. 18:33

ügyvezető

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.16. 10:44
  1. Az átruházó.
zeni55 # 2019.05.16. 06:09

T. Szakértő!

Kérdésem: Kft egyik tagja üzletrészét el kívánja adni. Az erről szóló értesítést illetve az elővásárlási joggal kapcsolatos nyilatkozat tételre a felhívást az érintett tagoknak ki kell hogy kiküldje postán? a/ társaság ügyvezetője, b/ a fél aki a vevő?

Van-e erre jogszanbály, ha igen hol?

Válaszát köszönöm előre is.

ocsikex # 2019.02.27. 17:08

Már legalább 3 esetben tette meg csak amiről én tudok,egyik ebből a sógornőm volt.Ő bitorolja a földet,érvényes bérleti szerződés nélkül,hidd el nem beszélek a levegőbe.

drbjozsef # 2019.02.27. 06:36

Van valami alapos okod erre a bizalmatlanságra, vagy Te olyan hivatalos rettegő féle vagy?

Főleg föld esetén : a Fft. 12-15§ szerint amúgy is kell egy csomó igazolás meg okirati nyilatkozat az elővásárlónak is, gondolod hogy csak szórakozásból, a Te bosszantásodra majd bejelentkezik, ügyintéz, aztán jól nem fizet?

MajorDomus # 2019.02.26. 19:22

Majd ird meg mi lett...

ocsikex # 2019.02.26. 15:19

Köszönöm,ezek után bátrabban várom a fejleményeket.

lajcsó # 2019.02.25. 21:01

"Bevált szokása ez egy gazembernek csak ,hogy az eladást megakadályozza,lehet tenni ellene valamit?"
Igen. Az esetet jelezni kell az illetékes kormányhivatalnak! Az adásvételi szerződés értékelése során az ilyen esetet is figyelembe kell venni. (Földforgalmi törvény 24. § (3) bekezdésének d) pontja alapján)

MajorDomus # 2019.02.25. 19:34

Az ügyvéd az eladó és a vevő érdekeit is képviseli!

ocsikex # 2019.02.25. 15:45

Aki a szerződést írta azt mondta ő nem járhat el ebben mert az nem jogszerű.

drbjozsef # 2019.02.24. 19:06

Minden ügyvéd az érdekedben jár el, ha megbízod.

De ezt ne keverd össze azzal, hogy mindent meg is nyer.

MajorDomus # 2019.02.24. 17:12

Ezzel kellett volna kezdeni!

ocsikex # 2019.02.24. 10:22

Akkor ez sem egy jó megoldás?
Létezik olyan,hogy egy ügyvéd ha megbízom eljár az érdekemben?

drbjozsef # 2019.02.24. 10:11

Ha jól esik, próbáld meg. Csak utólag ne hivatkozz ránk.
(Az ingatlan "átírással" kapcsolatos problémák jelentős része származik abból, hogy a földhivatalnál a joghoz kevéssé értő ügyintézők ügyintéznek. De ha eljutsz egy jogi osztályhoz, vagy jogtanácsoshoz, akkor még jó is lehet)

ocsikex # 2019.02.24. 06:58

Köszönöm,hogy említette a földhivatalt.
Az lesz a legjobb,ha ott érdeklődök,nyilván ők napi szinten találkoznak ezzel a problémával.Hátha tudnak segíteni,hogy mit lehet tenni.

drbjozsef # 2019.02.23. 21:04

Fordítsuk meg a kérdést. Volna egy vevőd, aki nem fizet. Szerinted, akkor nem tudod eladni a földet?

Nem vagy például köteles elállni a szerződéstől.
Ha akarod, bocsáttass ki közjegyzővel fizetési meghagyást, vagy ha több mint 3millió forintról van szó, egyből pereld be. Ha a szerződést aláírta, érvényes, akkor végrehajtathatod a vételárat.

Persze, ha valójában nincs a vevőnek/elővásárlónak pénze, vagyona, akkor nem fogod tudni behajtani. De amíg nincs maradéktalanul behajtva, addig nem is kell engedned a földhivatali bejegyzést. Nem veszted el az ingatlant.

Azt értsd meg, hogy egy csalótól nem véd meg semmi előre. Körültekintőnek kell lenni, de előre nem biztosíthatod be magadat ezer százalékra.

Nem tudom mi a helyes vagy szokásos eljárás olyan esetben, ahol az elővásárló csak "szórakozik", de egy elállás után kötnék egy új szerződést a vevővel, és beleírnám, hogy az adott elővásárló már élt a jogával, de nem teljesített, ezért ő már nem élhet az elővételi jogával. Aztán ha így bejegyzi a földhivatal, akkor pereskedhet ő, ha egyáltalán merne, de nem fog.

ocsikex # 2019.02.23. 18:50

Akkor tulajdonképpen nem tudom eladni a földet és kész?

drbjozsef # 2019.02.23. 17:51

hogy kell azt rögzíteni,hogy az eredeti vevő visszalép a szerződésbe?

Hát különböző betűk egymás utáni papírra vetésével. Le kell írni. De az ügyvéd úr most javított, hogy termőföldre nem fog működni.

Akkor nem tudom mi fog.

ocsikex # 2019.02.23. 17:20

Köszönöm a választ,hogy kell azt rögzíteni,hogy az eredeti vevő visszalép a szerződésbe?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.23. 15:54

A vége földingatlanra nem működik.

drbjozsef # 2019.02.23. 15:13

Az elővásárlási joggal rendelkezőnek, ha vételi nyilatkozatot tesz, akkor elfogadja az eredeti adásvételi szerződés feltételeit, be kell lépnie a vevő helyébe, és ugyanúgy kell teljesítenie, mint az eredeti vevőnek kellett volna.

A nem fizetés elkerülésére két dolgot érdemes beépíteni a szerződésbe.
Egyrészt késedelmi kamat kikötését a Ptk 6:48§ szerint.
(igaz ez a mai evés 0,9% kamatszint mellett nagyjából a semmi).
Másrészt a határidő utánra póthatáridő kijelölése (15 vagy 30 nap mondjuk) aminek lejárta után az eladó jogosult a szerződéstől egyoldalúan elállni.
Ide lehet belevenni, hogy ha egy elővásárló vételi nyilatkozatot tett, de a póthatáridőig sem teljesítette a fizetési kötelezettségét, akkor a nyilatkozata érvénytelen, a szerződés vele szemben hatálytalan, az eredeti vevő újabb határidővel újra "visszaléphet" a szerződésbe.

Ezzel legfeljebb pár hetet csúsztatni tudja az elővásárló az adásvételt, de meghiúsítani nem.

ocsikex # 2019.02.23. 14:46

Szép Napot!
Tud valaki abban segíteni nekem,hogy ha termőföldet szeretnék eladni és egy elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozatot tesz de fizetni nem akar akkor mi a teendő?
Bevált szokása ez egy gazembernek csak ,hogy az eladást megakadályozza,lehet tenni ellene valamit?

MajorDomus # 2019.02.22. 23:00

Én is szoktam,de pont abból nem lett soha üzlet!

wers # 2019.02.22. 08:40

jó ez vicc volt,de a lényeg,hogy bizz meg egy ügyvédet,mielőtt másodszor is elúszol az ingatlanügyeiddel.

MD, KBS elég híres arról, hogy ad ingyen tanácsot az irodájában is. Csak legyen ideje.