Ingatlan Adás - vétel


Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.03. 09:51

Te ismered az ítéletet - mi nem...

Bori Bori # 2021.12.03. 09:16

Sziasztok!
Felperesek keresetet nyújtottak be, melyben kérték az adásvételi szerződés hatálytalanságának megállapítását, és alperesek tulajdonjogának törlését, felperesek tulajdonjogának bejegyzését. Felpereseket nem értesítették az adásvételről, elővásárlási jogukat így nem tudták érvényesíteni. A bíróság az ítéletben rosszhiszeműség miatt a szerződés hatálytalanságát megállapította, de az elővásárlásra benyújtott igényük nem volt megfelelő, ezért a keresetet elutasította, felperesek pervesztesek lettek.
Ez annyit jelent, hogy a felpereseket nem jegyzik be tulajdonosként. Az ítélet szerint a szerződés hatálytalan, ezzel lehet valamit kezdeni?

drbjozsef # 2021.09.29. 12:44

Ebben a topikban nincs 2020.12.22-én kérdés.

Steinpiltz # 2021.09.29. 11:33

Szasztok!

Miklos22-feltett egy kérdést 2020.12.22-én és nem találom rá a választ.
A keresőt nem találom.
Segítséget kérek

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.29. 04:52

A magyar jog szerint semmi köze ehhez az ingatlanközvetítőnek. Az adásvétel az eladó és a vevő ügylete.

Honeyka # 2021.09.28. 21:36

Egy svéd jogi ügy kapcsán szeretnék segítséget kérni. Egy barátom Svédországban teljes körű meghatalmazással (fullmakt) eladta az édesanyja lakását. A szerződés aláírását követő napon az édesanyja meghalt. Az eladásra ingatlanügynökség közreműködésével került sor, akik (helyi szokás szerint) az aláírást követően megkapták a számlájukra a foglalót, a vételár 10%-át. Az ingatlanügynökség szerint a szerződés érvényes, de a lakáseladás csak a hagyatéki eljárás után folytatódhat, addig a foglaló az ingatlanügynökség számláján pihen. Eddig két ügyvéddel beszélt a barátom, akik szerint az adásvételi szerződés érvényes, az alapján az adásvételi eljárás befejezhető lenne, de mivel túl sokba kerülne az ügyet bírósági útra terelni, ezért kövesse, amit az ingatlanügynökség mond. Ha valakinek van ötlete, hogy mit tehetne, hova fordulhatna a barátom, kérem, jelezze. Az is segítség lehet, hogy a magyar jogszabályok szerint mi lenne a szerződés / lakás sorsa. Köszönöm előre is.

drbjozsef # 2021.09.23. 07:20

Ingatlant szeretnék venni úgy,hogy ne legyen házassági közös vagyon,mert jelenleg nős vagyok.
Így ez nem fog menni. Tudod, törvények, meg ilyenek.

Ha van megbízható rokonod, ismerősöd, vegye meg ő. Csak ne derüljön ki, hogy te adtad a pénzt neki. De ez meg nem kicsit kockázatos, egyrészt a bizalom miatt, másrészt meg, ha az meg is van, akkor is történhet valami az illetővel, mondjuk elüti egy autó, aztán más örökli az ingatlant (esetleg egy kölcsönszerződéssel lehet ezen segíteni).

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.22. 16:38

Mihuska, ez nem a vásárlás módján múlik. Vagy közös vagyon, vagy nem. Ezen az adásvételi szerződés nem tud már változtatni.
Egy házassági vagyonjogi szerződés tudna - de ahhoz kell az asszony is.

Majordomus # 2021.09.22. 16:21

Semmi akadálya,ha a házasság elötti különvagyonodbol veszed meg, ha volt ilyen.
Ha mondjuk 30 éve vagy házas akkor a vétel közös vagyon lesz.

Magánvélemény: ha ennyire nem bizol a nejedben,akkor elöbb válj el és utána vásárolj.

Mihuska # 2021.09.22. 16:00

Akkor így kérdezem:
Ingatlant szeretnék venni úgy,hogy ne legyen házassági közös vagyon,mert jelenleg nős vagyok.

drbjozsef # 2021.09.22. 12:12

És így nem lesz közös vagyon?
De, minden bizonnyal igen. De nem ezt kérdezted : hanem azt, hogy a nevedre akarsz ingatlant venni. Annak ehhez nincs köze.

Nem fogja megtudni a nejem?
Ennek aztán végképp nincs. Honnan tudnánk, hogy megtudja-e? Nem is jogi kérdés, nem tilos megtudni valamit (kivéve, amit 30 évre titkosítanak).

Mihuska # 2021.09.22. 11:55

Ennyi? És így nem lesz közös vagyon? Nem fogja megtudni a nejem?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.21. 17:57

:) Korrekt.

Majordomus # 2021.09.21. 16:54

Egyszerűen. Egyedűl leszel vevő. Ennyi.

Mihuska # 2021.09.21. 09:43

Szép napot! Külföldiként vettem házat Magyarországon,de mivel nős vagyok,a feleségem nevére is rá lett írva. Most újra vennék egy lakást,de csak az én nevemre. Hogyan oldható ez meg?

drbjozsef # 2021.08.19. 09:10

Füge1,

Nagyon nagy tévedésben vagy.

A "lakáspótló csere" nevű kedvezmény lassan évtizetek óta nincsen.
Teljesen mindegy, hogy lakáseladás után mire költöd a jövedelmedet : ha kell adót fizetni, akkor kell, ha nem, akkor nem.
Ha kellett volna, akkor azt neked kellett volna az eladás évének adóbevallásában bevallanod és be is fizetned utána.

2018-ban mennyiért adtad el azt a házat?
Mikor szerezted azt a házat?
Ha 5 évnél nem régebben, akkor milyen jogcímen szerezted (ajándék, öröklés, vásárlás), ha vetted, akkor mennyiért vetted?

Ha 2013-ban szerezted (mindegy a hónap/nap), vagy korábban, akkor nincs semmilyen teendőd : se bevallási, se adófizetési kötelezettséged sem volt 2018-ban. Arra költöd a pénzed, amire akarod.

Füge1 # 2021.08.19. 08:05

T.Cím! 2018-ban eladtam egy családi házat, visszafizettem a CHF hitelt, kifizettem a fiam adósságait. A maradék pénzből sajnos eddig még nem sikerült egy újabb ingatlant vásárolnom, valószínűleg a magas árak miatt nem is tudok. A kérdés az, hogy a 3 év eltelte után mennyi adót kell megfizetnem a NAV felé? Előre is köszönöm a választ. Zs.

drbjozsef # 2021.08.19. 05:43

TREWQ,

Én egy helyi ingatlanirodát keresnék fel, akik értékbecsléssel amúgy is foglalkoznak, lehetőleg olyat ami működik 20+ éve. Ha nincs a környéken, akkor valamelyik országoshoz, mint a DH például.

TREWQ # 2021.08.18. 20:27

Szép estét!
Segítséget kérnék.
Egy elszámoláshoz szükségem lenne egy építési telek 2002-es, kb. 20 évvel ezelőtti értékére. Van valakinek tippje, hogy merre induljak?
Köszönöm!

sorbit_4 # 2021.08.17. 19:08

Üdv. Mindenkinek!
Nászom (és testvére) érdekes ingatlan adásvételi állapotban van:
2019 augusztusában szerződést kötöttek egy tulajdonukban lévő építésre kijelölt terület eladására egy Kft.-vel. A foglalót megkapták, viszont a teljes vételár megfizetésére végső határidőt a vevő úgy vállalta, hogy a területet érintő rendezési terv elfogadása után legkésőbb 8 napon belül fizet (a szerződésben a várható időpontként 2019 novemberi közgyűlés van említve). A városi közgyűlés azóta sem hozott döntést a területre vonatkozóan és a közeljövőben sem kívánnak ez ügyben dönteni. A vevő azóta sem fizette ki a hátralékot. A földhivataltól azt a felvilágosítást kapták, hogy a szerződéskötés utáni széljegy bejegyzést már törölték. Kérdésem az lenne, hogy érvényes-e még a szerződés és meddig kötelesek a nászomék a vételár maradékára várni?
Kiegészítő megjegyzés: a földhivataltól azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a vevő már több kísérletet tett a tulajdonjog bejegyzésére (fizetés nélkül), de eddig elutasítást kaptak.

Előre is köszönöm a segítséget.
TGábor

Majordomus # 2021.08.16. 18:36

Egyszerübb. Te ingatlant kapsz ajándékba,a nővéred meg színes papirokat.

alsovonal # 2021.08.13. 21:07

Köszi drbj, azt hiszem maradunk az ajándékozási szerződésnél.

drbjozsef # 2021.08.13. 07:30

Nézd, ha te azért fizettél a nővérednek, mert az ingatlanból "kivásároltad", akkor hogy a fenébe ne lenne az. Ilyen szempontból igaza van kbs-nek. Az sem számít, egy nap vagy húsz év az eltérés. A szerződéses szándék számít.

Én azért ágálok ez ellen, mert a törvényalkotó itt csak hülye lehetett, hiszen a felmenői illetékmentesség már évek óta mutatja, hogy azonos napon kötött két ajándékozási szerződés (vagyis én az apámnak ajándékozok, apám a testvéremnek) sem számít a NAV-nál illetékelkerülésenk, holott a szándék elég egyértelmű, de hát egyáltalán nem tilos. Akkor meg?

Ahogy egyenes ági rokonoknál és házastársaknál minden ügylet illetékmentes - a fentiek alapján egyszerűen csak így van értelme -, úgy a testvéreknél is úgy kellett volna, a visszterhes átruházásra is. Anélkül ostobaság ez így.

alsovonal # 2021.08.13. 07:20

Köszönöm drbj!

KBS jól értelek? Valójában arra próbáltál rávilágítani, hogy az írt tényállás szerint adásvételről és nem ajándékozásról van szó? :O

drbjozsef # 2021.08.13. 07:15

alsovonal,

Nem értek egyet kbs-sel, ha már régebben ajándékoztál a testvérednek készpénzt, akkor ő most minden további nélkül ajándékozhat neked ingatlant. Nem a valóságtól eltérő ez.

01.: Igen.
02.: szerintem ügyvéd. Amúgy mindegy.
03.: Mindegy. A forgalmi értéket, a mostanit. Esetleges 5 éven belüli eladásnál sem számít (mert ott az eladási ár fog számítani) az adózásnál.