Ingatlan Adás - vétel


Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.21. 15:44

El fogadom, biztosan így van,
Ne fogadd el, nem úgy van.

eddig kétszer elég volt az én lemondásom
Teljesen hatálytalan, ha te mondasz le olyan jogról, amely nem is illet meg. Elcsodálkoznának a vevők, ha az elővásárlási jog jogosultja pert indítana, mert nem kínálták meg. A földhivatalon viszont én csodálkozom.

drbjozsef # 2020.08.21. 14:54

Érdekes kérdés, én sem tudom mi a pontos jogi szabályozása ennek, de egy biztos : a te szempontodból szvsz mindegy.

Mert ha nekik nem jó a te lemondásod, akkor én a helyedben elhajtanám őket a vérbe, hogy szerezzék be ők a banktól a lemondást, én ugyan be nem szerezném nekik.

sanaxx # 2020.08.21. 14:08

Sziasztok,
Elővásárlási jogról történő lemondásról szeretnék kérdezni. Ikerház, szomszéd eladó, én lízingelek, tulajdonlapon ugye a bank a tulajdonos, és tulajdonjog fenntartással vagyok feltüntetve. A vevők szerint, nekem a banktól kell a lemondó nyilatkozatot kérni, az ő adásvételükhöz. El fogadom, biztosan így van, ami kétséget ébreszt bennem, az az, hogy ez már a 3. adásvétel a szomszédban és eddig kétszer elég volt az én lemondásom, aláírásom is. Ezek szerint az előző kettő alkalommal nem szabályos lemondás történt?

MajorDomus # 2020.08.17. 17:18

Csak az első 40 évet bírd ki. Sok sikert!

wers # 2020.08.17. 10:01

oh, tiszta Chicago

Szeptember 23-án avatnak” :) gratulálok!

Sherlock # 2020.08.17. 09:51

Nekem egyből a BH1996.515 ugrott be:

A vádlottak Gy., illetve Ó. községben laknak, egymással rokoni és házassági kapcsolatban állnak, de a két család között régóta ellenséges viszony van. 1992. szeptember 20-án Ó. községben a gyógyszertár előtt az I-III. r. vádlott és társai megtámadták a másik család tagjait. A vádlottak csapatából az I. r. és a III. r. vádlott haladt az élen. Az I. r. vádlottnál poroltó volt, ezzel támadt a sértettek egy részére, akiket leporoltózott. A III. r. vádlottnál fejsze volt, azt emelte fel, és fenyegetően lengette, közben ennek megfelelő szavakat is kiabált. A többieknél így a VI. r. vádlottnál buzogány, az V. r., a VII. r., a VIII. r. és a IX. r. vádlottnál vasvilla, a II. r. és a XII. r. vádlottnál fahusáng, a X. r. vádlottnál pedig fokos volt. Ezek az eszközök később változtak, ahogy a kezükből kikerült vagy kiütötték, így például a III. r. vádlott később vasvillát kapott fel, az I. r. vádlottnál pedig fadorong volt.

Off

Szeptember 23-án avatnak. Köszönöm mindenkinek, Nélkületek nem jöhetett volna létre ;)

On

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 09:44

nem hallatszanak az ágyúdörgések.
Egyelőre kézifegyverekkel vívják: kés, vasvilla, kihegyezett fakaró. De halott már így is van.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 09:43

Jogos, Kolléga. :D

wers # 2020.08.17. 09:42

Mióta bandaháború zajlik Érden

Hozzánk még nem hallatszanak az ágyúdörgések.

Sherlock # 2020.08.17. 09:36

Mióta bandaháború zajlik Érden, azóta még lehet fölé is lőttem.

wers # 2020.08.17. 09:00

:)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 08:58

Jóvanmá! Belőttem egy érdi házat, amely megfelelő lakóhely egy legalább átlagosan művelt, internetkapcsolattal rendelkező, gyakorlott interhasználónak tűnő idősebb úrnak. Se a komfortnélküli szoba-konyha, se a háromszintes villa nem tűnt valószínűnek.

wers # 2020.08.17. 08:01

Bár sok múlik a fekvésén.

Csak azon? Mindegy, hogy 50 m2, 150 m2, 500 m2? Van ahol egy fürdőszoba van, van ahol szobánként egy + egy a medencetérben....

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 07:31

:)
Havi 53K? Keveslem. Bár sok múlik a fekvésén.

Sherlock # 2020.08.17. 06:46

3.2 millió ft. Pontosan.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 06:44

Alapits haszonévezetet dátum szerint 5 évre,akkor a vevőd is megnyugszik. Ennyi.
Különösen mivel ez az ügyleti akarat. És akkor nincs szükség az illetéktörvény amúgy sem idevágó passzusaira.
Mert mennyi az értéke 5 évi használatnak?

wers # 2020.08.17. 05:48

Nem tudom,hogy miért mondod magadat parasztnak, de ezzel a 72.§-sal segítettél a legtöbbet.
Oké, hogy ez az illetékre vonatkozik, de ez adja a legnagyobb támpontot, hogy miképpen alkudjak.

Szerintem pedig mindennek annyi az ára, amennyit adnak érte. Ha találsz egy vevőt 75%-os áron akkor találsz. Lehet találnál 80%-on is, csak idő kérdése, de lehet, hogy 50%-ért sem kel el.

(főként, hogy már az eleve kérdés, hogy mennyit ér 100%-on. Most adta el egy ismerős a házát 48 milláért, 65-ről kezdte árulni)

MajorDomus # 2020.08.16. 19:49

Miért bonyolitod?
Alapits haszonévezetet dátum szerint 5 évre,akkor a vevőd is megnyugszik. Ennyi.

richardbacsi # 2020.08.16. 15:01

Nem tudom,hogy miért mondod magadat parasztnak, de ezzel a 72.§-sal segítettél a legtöbbet.
Oké, hogy ez az illetékre vonatkozik, de ez adja a legnagyobb támpontot, hogy miképpen alkudjak.
Köszönöm Mindenkinek a segítségeket.
Üdvözlettel: R.bá.

drbjozsef # 2020.08.16. 10:08

richardbacsi,

A pontos válasz a "szabad ország" volt, de mindenképpen akarsz valami "támpontot", arra ott van az illetéktörvény 72.§-a.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Az egyébként pont 75%-ot ad ki 5 évre, ha a (4) bekezdést is figyelemebe veszed ahogy azt a (2) bekezdés írja, akkor meg 80%.

De ez a szabály csak az illetékmeghatározásra vonatkozik, magánszemélyek egymás közötti ügyleteiben nem releváns. Ha a vevő szerint túl jó bőrben vagy, vagy nem hiszi el, hogy ki tud paterolni öt év múlva, akkor egyszerűen nem ér meg neki ennyit.

De keress, hátha találsz ilyen vevőt. Ha nem nagyon van, akkor annak oka van, vagy az ingatlannal van baj, vagy ez a konstrukció mégse életképes a piac szerint.

lajcsó # 2020.08.16. 06:50

"illetékköteles a NAV felé - meg kell határozni az alapító szerződésben az értékét - illetve a Földhivatal is bejegyzési díjat fog rá kiszabni (talán 6600 Ft)."
Jelen esetben ez nem igy van!
A kérdező a saját tulajdonát képező ingatlanát úgy adná el.hogy fenntartana saját részére haszonélvezeti jogot. Ebben az esetben az eladó részéről nincs szó vagyonszerzésről, ezért vagyonszerzési illetéket sem kell fizetnie. A földhivatali eljárásban - szimpla eljárási dij ellenében - lehet kérni a vevő tulajdonjogának és az eladó haszonélvezeti jogának egyidejű bejegyzését.

Szomorú örökös # 2020.08.16. 05:53

richardbacsi

Vevő éppenséggel lenne, de persze ő keveset akar fizetni, én meg kb.75 %-ot akarok kapni.

Szerintem éppen ketten ezt magyaráztuk. Arra azért vigyázni kell, hogy a haszonélvezeti jog alapítása sincs ingyen. Vagyoni értékű jognak számít, amit csakis ügyvéd megfizetett közreműködésével lehet alapítani és a bejegyzése is illetékköteles a NAV felé - meg kell határozni az alapító szerződésben az értékét - illetve a Földhivatal is bejegyzési díjat fog rá kiszabni (talán 6600 Ft). Mindezt csak laikusként ismerem, mert volt benne részem anno anyukám ingatlanánál, de ha valamit rosszul írtam, akkor majd az okosok kijavítanak. :-)

richardbacsi # 2020.08.16. 05:30

Ne szomorkodj :-)

Na de éppen erről van szó, hogy nincs teljes vételár,ezt én is tudom, de vajon van-é a gyakorlatban kialakult százalékos szorzó, amivel ezt az 5 éves haszonélvezetet számolni kell?
Vevő éppenséggel lenne, de persze ő keveset akar fizetni, én meg kb.75 %-ot akarok kapni.

Szomorú örökös # 2020.08.15. 22:13

richardbacsi

Van-e erre az esetre egy szorzó, ami támpontot ad, hogy a mai ár hány százalékát kérhetem, hiszen 5 évig be sem tehetné a lábát, de én a teljes vételárat kérem.

Ezzel az a baj, hogy akár a pontosan 5 évig szóló haszonélvezettel terhelve senki se fogja a teljes vételárat kifizetni. A haszonélvezet többnyire vevőjelölteket elriasztó vagy értékcsökkentő tétel.

richardbacsi # 2020.08.15. 19:04

KBS - Tudom, de itt nem ez a kérdés

Majordomus - A holtig tartó haszonélvezet nem üzlet senkinek sem, mert mi van ha matuzsálemi kort érek meg?

Solnes - Öt éven van, hogy egyet találjak.Csak fog sikerülni.

De azért kösz a válaszokat Mindenkinek.