Ingatlan Adás - vétel


Szomorú örökös # 2020.07.11. 05:31

dutow

a fennmaradasi engedely mar nagyon regi, a tulaj szimplan figyelmen kivul hagyta az "es most jelentse be a foldhivatalba" reszt.

Akkor az a véleményem, hogy ez az engedély kb. a kukába való, mivel nem lett „törvényesítve”. Úgyhogy jelenleg egy engedély nélkül épült hétvégi ház van az ingatlanon. :-)

Szomorú örökös # 2020.07.11. 05:29

dutow

Szoval ha a foldhivatalra vonatkozik a felmeres, ok nem hiszem hogy most megjelennek, mar vagy 20 eve ez az allapot

Egyáltalán nem a földhivatalra gondoltam.
Te írtad:

van egy nemreg lejart lakastakarekom is... ami ures telek vasarlasara elhasznalhato, hetvegi hazra viszont nem

Soha nem a földhivatal megy ki felmérni, hanem a hitelező intézet. Ha támogatott lakástakarék volt, akkor én szimplán borítékolnám, hogy ők meg fogják nézni, mire is megy a kifizetés. A földhivatalt nem érdekli, hogy fizikailag mi van rajta, a hitelintézetet viszont már annál inkább. De ez csak az én laikus" véleményem, aki a közelmúltban több hitelre tervezett ingatlan vásárlás részese volt, mint eladó. Igaz, itt nem hitelről van szó, hanem lakástakarékról, de mivel te írtad, hogy támogatott volt, én biztosra veszem, hogy megnézik, mielőtt az áment rámondják a vásárlásra.

dutow # 2020.07.11. 04:16

Szoktak csak lakastakareknal (nem akarok a hitel reszevel foglalkozni, csak a befizetett+tamogatott osszeget felhasznalni, azon kivul sajat kp) szemlet tartani, foleg, hogy telekrol van szo, nem epuletrol?

A folyamata ha minden igaz ennek csak annyi, hogy:

  • jelzem az otpnek hogy folyositsak, varok 2 honapot amig kiutaljak
  • az adasvetelit a folyositas napja utan kotom
  • folyositas napja + 120 napon belul elkuldom az OTPnek a telekvasarlasrol szolo adasvetelit, hogy epitesi telket vettem

(a fennmaradasi engedely mar nagyon regi, a tulaj szimplan figyelmen kivul hagyta az "es most jelentse be a foldhivatalba" reszt. Szoval ha a foldhivatalra vonatkozik a felmeres, ok nem hiszem hogy most megjelennek, mar vagy 20 eve ez az allapot)

Szomorú örökös # 2020.07.11. 04:03

MajorDomus

Szerintem menni fog a telek vétel mert egyezik a nyilvántartással.

Biztos? A kérdező ezt írta:

rendelkezik fennmaradasi engedellyel

Ha vásárlás előtt kijönnek felmérni az ingatlant, akkor máris bukta van.

MajorDomus # 2020.07.10. 19:37

Szerintem menni fog a telek vétel mert egyezik a nyilvántartással.
Legfeljebb lebontod épités előtt.

dutow # 2020.07.10. 14:39

Kedves Forumozok!

Adott egy telek rajta egy 20m2-es hetvegi hazzal, ami rendelkezik fennmaradasi engedellyel, viszont a foldhivatalba meg nincs bejegyezve, ott kivett beepitetlen teruletkent jelenik meg.

A kerdesem az volna, hogy rendben van e az, ha ezt mint ures telek veszem meg, majd en intezem a foldhivatali feltunteteset, vagy szarmazhat e ebbol problema?

(egyreszt a tulaj nem akarna mar foglalkozni vele, csak meg akar szabadulni tole, masreszt az is motivalna, hogy engem amugy is foleg a telek erdekelne epitkezesre, es van egy nemreg lejart lakastakarekom is... ami ures telek vasarlasara elhasznalhato, hetvegi hazra viszont nem)

Illetve mivel erre a telekre epitkezni szeretnek a jovoben, lehetseges e, hogy ezt a foldhivatali feltuntetest egybol ingatlankiemelessel, kulon helyrajzi szamon tegyem meg?

SolnesM # 2020.07.09. 20:25

100 %, jó ha jószívű az ember belegyezik a 95 % -ba is, mert azért neki is akadnak lomjai, amit el akar vinni.

SolnesM # 2020.07.09. 20:23

Na csak jól sejtettem, van már egy széljegyzet.

mikor léphet a vevő az ingatlanba
Gondolom akkor amikor a 100 vételárat kiegyenlítette... a többi csak mellé beszélés.

és szerkeszt egy új szerződést, ( elő a számítógépet, kb. 2 óra ), a vevő fizet elsősorban neked és az ügyvédnek is és csak
Na itt is túloztam.Nem kell újat szerkeszteni csak egy módosítás, sőt annyi sem, hanem mint KBS mondja :
Akkor nem kell módosítani a szerződést.” Ja ,legfeljebb annyit hogy a pénzforrás... kiegyenlítés egy összegben.
Erről a foglalóról. Ha nincs nyugodtan tárgyalhattál volna mással is, hátha többet adnak. Ha igen akkor a vevőd lehúzhatja a szerkesztett szerződést.
Persze annál is mindig azzal kell kezdeni fizetőképes e. Pár keresztkérdés és kiderül.
Az eladónak nem arra kell koncentrálni, hogy mennyire dicsérik az eladandó házát ( nem menyasszony az ), hanem ,hogy tud e fizetni, az illető.

MajorDomus # 2020.07.09. 19:11

Hát pedig "szoktunk" minden esetben.
Akkor kezd komollyá válni a vételi szándék.

Nikollka # 2020.07.09. 18:07

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm hozzászólását!
Igen, a bank kéri.
Tehát ha jól értem, a vevő nagyon jó eséllyel nem fog hozzájutni a hitelhez, így nem tudja megvenni az ingatlant. Mi meg vártunk két hónapot, aztán ennyi... tényleg nem lehetett volna beleírni a szerződésbe foglalót? (az ügyvéd szerint "nem szoktunk")

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.09. 17:51

Akkor a bank kéri a módosítást. (Mellesleg jegyzem meg, hogy amire nem jár a csok, arra a bankok kölcsönt sem szoktak adni.)

Nikollka # 2020.07.09. 17:25

Kovács_Béla_Sándor

Nem. Jelzáloghitel + önerő. A CSOK így kimarad.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.09. 17:18

Jól értem, kifizeti a vételárat a vevő támogatás és kölcsön nélkül? Akkor nem kell módosítani a szerződést. Legalábbis olyan módosítást, amelyet a földhivatalba is be kellene adni, nem kell készíteni.
Sőt, a földhivatal egyáltalán semmiféle módosítást nem kér, neki mindegy. Ha megkapja a bejegyzéshez hozzájárul nyilatkozatot, bejegyzi a vevő tulajdonjogát a már beadott szerződés alapján.

Nikollka # 2020.07.09. 17:12

SolnesM
Köszönöm a választ!

Elnézést, ha nem voltam érthető. Tehát:
Máj. 18-án kelt ingatlan adásvételi szerződésünket elkészítette az ügyvéd, amiben a következők szerepelnek:

  • a szerződő felek adatai
  • ingatlan pontos megjelölése
  • per-, teher- és igénymentes ingatlan
  • jogcím
  • vételárnak összege, megfizetésének módja és ütemezése (ebben a sorrendben: OTP, CSOK, önerő) – még egy fillér nincs a számlán
  • mikor léphet a vevő az ingatlanba
  • eladó hozzájárulása a vevő tulajdonjogának bejegyzéséhez, függőben tartás
  • önálló jelzálogjog és elidegenítési tilalom az állam javára
  • a szerződés megkötésével kapcsolatos költségek és illetékek a vevőt terhelik
  • energetikai tanúsítvány
  • állampolgárság, szerzőképesség
  • az ügyvéd megbízása és meghatalmazása
  • továbbiakban a Ptk. adásvételre vonatkozó rendelkezései az irányadóak
  • pénzmosás, terrorizmus
  • tényvázlat, teljes körű tájékoztatás az ügyvédtől
  • az adatok a valóságnak megfelelnek
  • ha a szerződést a hitelfolyósítás miatt módosítani kell, haladéktalanul megteszik
  • dátum, aláírások, készítettem, ellenjegyzem

Sajnos, múlt héten (júl. 1) derült ki, hogy az ingatlan nem alkalmas CSOK-ra, így a vevő nem tudja igénybe venni azt, de úgy döntött, hogy ezt az összeget kifizeti. Azt mondta az ügyvéd, hogy emiatt a megírt és aláírt szerződés módosítására van szükség. De a módosítás azóta sem készült el, telefonon az ügyvédet nem lehet elérni. Se nekem, se a vevőnek nem sikerül. Ma annyit írt : „Folyamatban van”. Természetesen ismét hívtam, de továbbra sem veszi fel a telefont. Tulajdoni lap (ma néztem): Széljegy: tulajdonjog bejegyzés iránti kérelem

SolnesM # 2020.07.09. 12:26

Ok. néha hosszú bonyolult ügyeknél beadhatják un. széljegyzet készítésre. Ezt vagy elmondta Nikolka és üzlettársának vagy nem.
Vagy nem értették meg .

SolnesM # 2020.07.09. 12:23

Nikollka Nikollka !
Nem kell elkeseredni !
Kérdezed :

Tudok még ügyvédet váltani? Kicsit aggaszt az ügyvéd hozzáállása, hozzáértése….

” Abszolute feleslesges, egyáltalán minek neked az ügyvéd ? Azt a vevőnek kell produkálni.
Viszont az az ügyvéd még elő kerülhet (most nagy valószínűséggel nyaral ) és szerkeszt egy új szerződést, ( elő a számítógépet, kb. 2 óra ), a vevő fizet elsősorban neked és az ügyvédnek is és csak akkor adhatják be az iratot.

A szerződés már be volt adva.

Valaki nagy hibát követett el. Egy szerződés nincs addiog beadva amig a felek alá nem írják. Aláírni pedig az eladó részéről csak pénz átvétele után (jó néha annak jelentős hányada után szabad ) Balga az aki pénz nélkül aláír egy szerződést. Tehát ha aláírtad, akkor elvileg feltételezni lehet hogy kaptál pénzt. Ha így van akkor szabályos volt az ügyvéd eljárása. Azért az ügyvédnek csak fel kellett tűnnie, hogy tulajdonképen még minden nincs rendbe a Csok igéret csak egy remény. A vevő bizonyos része reményből akar ingatlant venni, általában nem megy.
Még egy kérdés :
Visszakérheti a pénzt a vevő, amit kifizetett neki a szerződés megkötéséért?” Kérni kérheti, de nem kapja. Talán a második szerződést jutányosabb áron készíti !

drbjozsef # 2020.07.09. 06:54

Nikollka,

Az ügyvéddel mit tudok kezdeni?
Mit szeretnél? Megmasszírozni?

A szerződés már be volt adva. Visszakérheti a pénzt a vevő, amit kifizetett neki a szerződés megkötéséért?

Be lett adva a földhivatalhoz? És? bejegyeztek az alapján valamit? Lehet, azt is előbb el kell intézni.

A pénzt nem kérhetitek vissza. Azt azért fizettétek, mert megszerkesztett egy okiratot. Ezt megcsinálta. Az, hogy a vevőd nem kapott CSOK-ot, nem az ügyvéd hibája, hanem a vevőé. Fizesse ő az új ügyvédet is.

Nikollka # 2020.07.09. 06:35

drbjozsef köszönöm a gyors hozzászólást!

Az ügyvéddel mit tudok kezdeni? A szerződés már be volt adva. Visszakérheti a pénzt a vevő, amit kifizetett neki a szerződés megkötéséért? Sajnos, az ügyvédet én ajánlottam neki, amiért nem győzők tőle elnézést kérni.
Egyébként egy szerződésmódosítás tényleg olyan nagy munka, ami egy hetet vesz igénybe?
Elnézést kérek a sok kérdésért

drbjozsef # 2020.07.09. 06:24

Nikollka,

Miért ne tudnál? A mostani szerződés kuka, úgyse lesz beadva sehova. Lényegében újat kell csinálni. Keress másikat.

Nikollka # 2020.07.09. 06:19

Tisztelt Szakértők!
Nagyon el vagyok keseredve...
Ingatlan adásvételi szerződésünket megírta az ügyvéd. Sajnos, a vevő nem tudja igénybe venni a CSOK-ot, így szerződésmódosításra van szükség. Egy hete ezt meg is beszéltük, de azóta sem történt semmi. Az ügyvéd nem veszi fel a telefont, se vevőnek, se eladónak. Mit tudok tenni? Tudok még ügyvédet váltani? Kicsit aggaszt az ügyvéd hozzáállása, hozzáértése….
Segítségüket előre is köszönöm

Zöldövezeti11 # 2020.07.02. 08:33

Az eladó és a bérbeadó sok mindent kérhet- kérdezhet.
Így a vevő és a leendő bérbevevő is sok mindent.
Csakhogy ezen szerepekben mást és mást kérdeznek.
Az eladó és a bérbeadó az érdeklődő / vevő, leendő bérlő / anyagi helyzetéről, kondícióíról, míg a vevő bérbevevő a z ingatlan műszaki jellemzőiről.
Néha kapnak választ néha nem. Ha nincs válasz újra kell kérdezni... direktbe keresztkérdésekkel. Ha ekkor sincs akkor a kérdezett fél sumákol, ilyenkor viszontlátásra. vagy inkább pá... !
De általában az ilyen viselkedés nem tűnik fel /sumákolás /, ezért az ilyen nagyságú ügyleteknél mindig jó egy kísérő.

Ha néha egy cipővásárlásra bevonunk egy kísérőt... nagy hibát követünk el ha ennél 100 - 1000 x jelentősebbnél egyedül partizánkodunk.

Zöldövezeti11 # 2020.07.02. 08:13

De ha már csevegünk, akkor a következőkre hínám fel a figyelmet.

Én tuti kikötnék egy 5-10% foglalót.
Legyen az inkább 15 % és még így is nagyvonalú az eladó... egy pénztelen vevő irányába.
Mondjuk függ az ügylet átfutási idejétől. Nem mindegy hogy 3 hónap vagy 6 hónap a folyamat.

A hitel esetén is van önerő, amiből tud foglalót lerakni a vevő, ha akar.
Olyan nincs ,hogy ne lenne önerő.... legalább is a normál ügyletek világában. Aki semmi pénzért akar megoldani bármely problémát ( Lakhatás, vállalkozás ) az egy sima álmodozó, az ilyen általában az elején ki kell ,hogy szűrje az eladó.

Nikollka # 2020.07.02. 06:27

"Hitellel vásárolt ingatlan esetén is kérhet előleget vagy foglalót a vevő?"

Bocsánat, elírtam. Nem vevő, eladó.

drbjozsef
Nagyon köszönöm a gyors választ!

Zöldövezeti11
Köszönöm az észrevételt!

drbjozsef # 2020.07.02. 04:16

Zöldövezeti11,

Jogos, ezt észre sem vettem.

Ha elírás, ami valószínű, hiszen miféle biztosíték kellene a vevőnek, akkor a lenti érvényes.

Ha nem elírás, és tényleg a vevő akar foglalót, akkor igaza van az ügyvédnek, hogy ilyet nem szokás, de ez esetben nem is tudom értelmezni a foglaló igényét.

Zöldövezeti11 # 2020.07.01. 20:08

Hitellel vásárolt ingatlan esetén is kérhet előleget vagy foglalót a vevő?
Ez felettébb érdekes. A vevő ád foglalót és nem kér . Az eladó viszont kérhet. Ha nem kap, akkor mással is tárgyal.